Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Compabilitate, Sfaturi Pentru Configuratie/Achizitie PC Buget 3500

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postjegmihai, on 25 august 2017 - 20:39, said:

Sigur in legătură cu eficienta sau cu calitatea surselor Corsair?
Amandoua ! Mai rar build-uri in care Corsair sa nu faca fata . P.S : Corsair produce surse special pt. sisteme de top folosite la programare, randare, editare, gaming, etc.

Edited by EmyBoss7, 25 August 2017 - 21:01.


#38
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Corsair produce atât surse excepționale (seriile AX, RMi) cat si modele mai putin reusite, cu electronica CWT standard (seriile VS, CX). Corsair este intitulat drept producător high-end, dar asta nu înseamnă ca tot produsele lor sunt de calitate.

Referitor la eficienta, iti sugerez sa lecturezi următorul articol: https://www.techpowe...-supply.129456/

#39
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postjegmihai, on 25 august 2017 - 21:01, said:

Corsair produce atât surse excepționale (seriile AX, RMi) cat si modele mai putin reusite, cu electronica CWT standard (seriile VS, CX). Corsair este intitulat drept producător high-end, dar asta nu înseamnă ca tot produsele lor sunt de calitate.

Referitor la eficienta, iti sugerez sa lecturezi următorul articol: https://www.techpowe...-supply.129456/
Bine ca l-ai citit ! Daca nu le-ai testat pe acele sisteme, nu te pronunta ca e aiurea .

#40
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Tocmai de asta exista review-uri si articole pe net, ca sa nu mai fi nevoit sa testezi personal.

#41
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postjegmihai, on 25 august 2017 - 21:05, said:

Tocmai de asta exista review-uri si articole pe net, ca sa nu mai fi nevoit sa testezi personal.
O.. perfect, dupa ele sa te iei ! ;) Succes !

#42
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
De ce nu? Oamenii care scriu acele articole sunt, in majoritatea cazurilor, documentați, obiectivi si prezinta informatiile in mod profi (cat mai precis). Nu vad unde este problema.


#43
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postjegmihai, on 25 august 2017 - 21:12, said:

De ce nu? Oamenii care scriu acele articole sunt, in majoritatea cazurilor, documentați, obiectivi si prezinta informatiile in mod profi (cat mai precis). Nu vad unde este problema.
Nu este nici un fel de problema, doar ca se mai strecoara si incompetenti printre ei. Noi trb. sa stim sa filtram cat mai bine informatiile lecturate.

Edited by EmyBoss7, 25 August 2017 - 21:31.


#44
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007

View PostEmyBoss7, on 25 august 2017 - 13:32, said:

Subscriu la cele spuse mai sus, poti merge pe un Corsair sau Sirtec de 500-600W la carcasa poti merge pe un Segotep ( are un desing mai placut ! ) . Spor la treaba ! Posted Image
Adica vrei sa zici ca nu duce sursa asta modulara care o am acum de 450W ?

Carcasa Sagotep am acum.
M-am uitat si la cele noi Sagotep, dar nu gasesc nimic mai bun in marja asta de pret.
Plus ca asta are suport hdd si ssd. + asamblare gold + wire managment.

Edited by djswoop, 25 August 2017 - 21:34.


#45
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postdjswoop, on 25 august 2017 - 21:31, said:

Adica vrei sa zici ca nu duce sursa asta modulara care o am acum de 450W ?

Carcasa Sagotep am acum.
M-am uitat si la cele noi Sagotep, dar nu gasesc nimic mai bun in marja asta de pret.
Plus ca asta are suport hdd si ssd. + asamblare gold + wire managment.
E ok, depinde la ce vei utiliza sistemul, daca vrei iti poti face un upgrade pe viitor cu o sursa putin mai mare ca putere. Si legat de carcasa, e alegerea ta . Fiecare cu gusturile lui.

Edited by EmyBoss7, 25 August 2017 - 21:43.


#46
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostEmyBoss7, on 25 august 2017 - 21:15, said:


Nu este nici un fel de problema, doar ca se mai strecoara si incompetenti printre ei. Noi trb. sa stim sa filtram cat mai bine informatiile lecturate.
Mai sunt unele site-uri care ceva subiectivism in articole, respectiv testele postate, însă majoritatea sunt serioase. Exista unul singur românesc care este serios si face teste de specialitate, si anume Lab501.

View Postdjswoop, on 25 august 2017 - 21:31, said:

Adica vrei sa zici ca nu duce sursa asta modulara care o am acum de 450W ?
Sistemul trece cu greu de 200W consumați in scenariul in care rulezi o aplicatie care pune stres doar pe procesor. Cand intră si placa video in ecuație, se mai aduna 75W la consumul acumulat de pana atunci.

Sursa este mai mult decât suficientă, chiar nu este nevoie sa-ti faci griji.

Referitor la carcasa, intr-adevăr, o alegem dupa gust. Dar de ce sa nu o alegem si după ceea ce oferă? SilentiumPC RG2W, DeepCool Dukase v3 si DeepCool Kendomen Ti/RD sunt best-buy-uri.

Edited by jegmihai, 26 August 2017 - 07:09.


#47
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postjegmihai, on 26 august 2017 - 07:09, said:


Mai sunt unele site-uri care ceva subiectivism in articole, respectiv testele postate, însă majoritatea sunt serioase. Exista unul singur românesc care este serios si face teste de specialitate, si anume Lab501.


Sistemul trece cu greu de 200W consumați in scenariul in care rulezi o aplicatie care pune stres doar pe procesor. Cand intră si placa video in ecuație, se mai aduna 75W la consumul acumulat de pana atunci.

Sursa este mai mult decât suficientă, chiar nu este nevoie sa-ti faci griji.

Referitor la carcasa, intr-adevăr, o alegem dupa gust. Dar de ce sa nu o alegem si după ceea ce oferă? SilentiumPC RG2W, DeepCool Dukase v3 si DeepCool Kendomen Ti/RD sunt best-buy-uri.
Ma bucur ca le cunosti, deci vezi de unde te informezi ! ;)

#48
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009

View Postjegmihai, on 25 august 2017 - 21:01, said:

Corsair produce .....
Improrpriu spus producatorii sunt FSP (Fortron), Seasonic, Sirtec (High Power) , CWT, Flextronics, Enhance Electronics si inca vreo cativa. Corsair, Evga, Deepcool etc sunt doar niste retaileri.

View PostEmyBoss7, on 25 august 2017 - 21:07, said:

O.. perfect, dupa ele sa te iei ! Posted Image Succes !
Sincer ma dezamageste ca topicul lui swoop a ajuns teren de impunsaturi intre voi doi. Ai si tu partea ta de dreptate, o avea si Mihai partea lui de dreptate....

#49
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postpaulicamic, on 26 august 2017 - 09:54, said:

Improrpriu spus producatorii sunt FSP (Fortron), Seasonic, Sirtec (High Power) , CWT, Flextronics, Enhance Electronics si inca vreo cativa. Corsair, Evga, Deepcool etc sunt doar niste retaileri.


Sincer ma dezamageste ca topicul lui swoop a ajuns teren de impunsaturi intre voi doi. Ai si tu partea ta de dreptate, o avea si Mihai partea lui de dreptate....
Nu se cearta nimeni, stai linistit ! Exista doar o neconcordanta intre opinii.

Edited by EmyBoss7, 26 August 2017 - 10:09.


#50
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postpaulicamic, on 26 august 2017 - 09:54, said:


Improrpriu spus producatorii sunt FSP (Fortron), Seasonic, Sirtec (High Power) , CWT, Flextronics, Enhance Electronics si inca vreo cativa. Corsair, Evga, Deepcool etc sunt doar niste retaileri.
Intr-adevăr, ai dreptate. Totusi, consider ca ai inteles ce am vrut sa transmit.

Am încercat sa păstrez discuția la un nivel cat mai decent, bazandu-ma pe argumente logice si un limbaj adecvat. Nu vad unde este terenul de împușcături, poate replicile mai acide ale lui Emy ti-au semnalat acest fapt, iar eu ar fi trebuit sa le raportez.

Edited by jegmihai, 26 August 2017 - 10:10.


#51
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postjegmihai, on 26 august 2017 - 10:09, said:

Intr-adevăr, ai dreptate. Totusi, consider ca ai inteles ce am vrut sa transmit.

Am încercat sa păstrez discuția la un nivel cat mai decent, bazandu-ma pe argumente logice si un limbaj adecvat. Nu vad unde este terenul de împușcături, poate replicile mai acide ale lui Emy ti-au semnalat acest fapt, iar eu ar fi trebuit sa le raportez.
Daca ti s-au parut acide, apasa report nu mai sta pe ganduri ! Posted Image  Posted Image

Edited by EmyBoss7, 26 August 2017 - 10:22.


#52
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007
Baieti, am dat de mama nabii.
Totul ok, a venit pc-ul, pus placa audio, hdd si ssd-urile aferente, dar, cand sa pun monitorul, surpriza: aveam un adaptor de la vga la dvi, monitorul fiind mai vechi (un led Benq de 16 din vremuri antice)
Mi-a ars monitorul vechi cand am incercat sa bun cablul cu adaptorul (vga-dvi) in placa video, fara sa-mi dau seama de cei patru pini in plus.
Colac peste pupaza, am mers rapid sa iau un monitor nou si am luat unul cu conectica dubla : vga si dvi-d (dinasta are placa).
Doar ca monitorul nou, vine cu cablu vga-vga :(
Spuneti-mi ca exista cablu care sa fie dvi-d la dvi-d de cumparat si ca va functiona. Altfel nu stiu ce dumnezeu ma fac.
Nu trebui sa puna astia la informatia de conectica ca placa video are DVI-D asi nu DVI simplu?
https://www.pcgarage...b-ddr5-128-bit/

#53
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Din cate vad, există ceea ce vrei: https://www.pcgarage...-link-2m-negru/

Ce monitor ai cumpărat?

#54
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007

View Postjegmihai, on 01 septembrie 2017 - 21:51, said:

Din cate vad, există ceea ce vrei: https://www.pcgarage...-link-2m-negru/

Ce monitor ai cumpărat?
Exista vreo diferenta intre DVI-D dual link si single link? Vad ca single are ceva pini lipsa si dual are plin, ceva legaturi cu transmisia digitala cred?
Am luat un Philips: https://mediagalaxy....5-full-hd-negru

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate