Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Compabilitate, Sfaturi Pentru Configuratie/Achizitie PC Buget 3500

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Iti sugerez urmatoarea configuratie. M-am incadrat la limita, dar trebuie sa platesti 50 de lei in plus pentru update-ul de BIOS, asta daca vrei sa fii 100% sigur ca sistemul functioneaza.

Placa de baza are toate dotarile de care ai nevoie, un VRM stabil si suporta OC.
Memoriile au un pret foarte bun pentru frecventa pe care o au.
SSD-ul este pe interfata PCI-E x4, mult mai rapid decat SSD-urile SATA. Este ideal pentru a-l folosi pe post de scratch disk.
Sursa este mai mult decat suficienta pentru sistemul tau, este chiar overkill pentru cat ar consuma sistemul in load (nu trece de 200W consumati). Sursa este de calitate si este semi-modulara. Am ales-o in special pentru eficienta sporita si pentru silentiozitate, rivalele Seasonic (S12II/M12II) din aceeasi bani vin deseori cu coil whine.
Carcasa are un design dual-chamber care ajuta la airflow. Tabla folosita este decenta, nici buna, nici rea.

Cooler-ul stock de la R5 1600 isi face treaba cu brio.

#20
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Memoriile nu mai sint in stoc :(

#21
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007

View Postjegmihai, on 18 august 2017 - 12:14, said:

Iti sugerez urmatoarea configuratie. M-am incadrat la limita, dar trebuie sa platesti 50 de lei in plus pentru update-ul de BIOS, asta daca vrei sa fii 100% sigur ca sistemul functioneaza.
Placa de baza are toate dotarile de care ai nevoie, un VRM stabil si suporta OC.
Memoriile au un pret foarte bun pentru frecventa pe care o au.
SSD-ul este pe interfata PCI-E x4, mult mai rapid decat SSD-urile SATA. Este ideal pentru a-l folosi pe post de scratch disk.
Sursa este mai mult decat suficienta pentru sistemul tau, este chiar overkill pentru cat ar consuma sistemul in load (nu trece de 200W consumati). Sursa este de calitate si este semi-modulara. Am ales-o in special pentru eficienta sporita si pentru silentiozitate, rivalele Seasonic (S12II/M12II) din aceeasi bani vin deseori cu coil whine.
Carcasa are un design dual-chamber care ajuta la airflow. Tabla folosita este decenta, nici buna, nici rea.

Cooler-ul stock de la R5 1600 isi face treaba cu brio.

View Postbuyonevideo, on 18 august 2017 - 13:14, said:

Memoriile nu mai sint in stoc Posted Image

Vazut. La fel nu mai sunt in stoc nici sursa, placa de baza, SSD Posted Image

Am refacut cu chestii din stoc si 8GB DDR4 »» aici ««
Sper sa fie bine. Eventual sa schimb sursa cu una mai mica? de 500, sa zicem?
Multumesc de informatii.

Edited by djswoop, 18 August 2017 - 13:34.


#22
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postbuyonevideo, on 18 august 2017 - 13:14, said:

Memoriile nu mai sint in stoc Posted Image
Cand am facut configuratia memoriile erau in stoc. Este pacat ca le-a pierdut.

View Postdjswoop, on 18 august 2017 - 13:32, said:

Vazut. La fel nu mai sunt in stoc nici sursa, placa de baza, SSD Posted Image
Sunt in stoc.

View Postdjswoop, on 18 august 2017 - 13:32, said:

Sper sa fie bine.
Nu este cea mai buna varianta, dar este un inceput. De ce 2x 4GB? Te limitezi din start la 16GB.

La sursa as ramane pe Be Quiet-ul sugerat, 500W, respectiv 600W sunt mult prea overkill pentru cat consuma sistemul.

#23
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007

View Postjegmihai, on 18 august 2017 - 13:39, said:

Sunt in stoc.

In stoc la furnizor, ceea ce intarzie lucrurile :)
Oricum, cred ca doar Luni voi face achizitia.
Totul depinde de un credit.  Pana Luni se mai schimba lucrurile, deci revin atunci.

Oricum, deocamdata va multumesc.

#24
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Referitor la 8-16 Gb RAM - depinde cu ce proiecte/fisiere lucreaza.
Eu mi-am luat 16 Gb, folosesc Vegas Pro si ffmpeg+avisynth.
Dar nu cred ca am avut nevoie chiar de mai mult de 8 Gb pina acum.
Da, inainte cu 8 Gb am avut nevoie de vreo 2-3 ori, pentru niste montaje video foarte mari (ffmpeg+avisynth).

#25
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
In aproape 3400RON am reusit sa strecor o placa video GTX1050 Ti. Mai târziu o sa-mi multumesti ca nu ai luat GTX150 simplu.
https://www.pcgarage...shlist/2844858/

Dar pleci la drum cu doar 8GB RAM completezi ulterior cu inca 8. In cazul Ryzen memoria care merge la frecvente mai mari ajuta considerabil. Trebuie sa inveti cum sa faci overclock la procesor si ce manevre faci pt memorie. SSD am pus unul cu "insanee speed" sursa una mai ieftina dar tot 5 ani garantie si full modulara.

#26
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007

View Postpaulicamic, on 18 august 2017 - 16:19, said:

In aproape 3400RON am reusit sa strecor o placa video GTX1050 Ti. Mai târziu o sa-mi multumesti ca nu ai luat GTX150 simplu.
https://www.pcgarage...shlist/2844858/

Dar pleci la drum cu doar 8GB RAM completezi ulterior cu inca 8. In cazul Ryzen memoria care merge la frecvente mai mari ajuta considerabil. Trebuie sa inveti cum sa faci overclock la procesor si ce manevre faci pt memorie. SSD am pus unul cu "insanee speed" sursa una mai ieftina dar tot 5 ani garantie si full modulara.

Salutare.
Am schimbat carcasa si am pus pana la urma Corsair Vengeance LPX Black 16GB DDR4 3000MHz CL15

Dar, placa video EVGA GeForce GTX 1050 Ti SC Gaming 4GB DDR5 128-bit, nu mai e in stoc si am asteptat deja trei zile sa vedem daca apare.

Gasesc ceva echivalent?
La placi video chiar nu ma pricep foarte bine.
L-as achizitiona maine, da am asteptat dupa placa video Posted Image
Plus asamblare sistem gold + update BIOS, bineinteles ca se lungeste si bugetul la vreo 3950, da nu vreau sa sar de 4000.
Cam asta e configuratia, fara placa video »» https://www.pcgarage...shlist/2855890/

Edited by djswoop, 24 August 2017 - 10:40.


#27
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Poti sa economisesti banii de asamblare, chiar nu e greu sa asamblezi un sistem. Banii economisiti ii pui, spre exemplu, pentru o sursa mai buna.

#28
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007

View Postjegmihai, on 24 august 2017 - 12:11, said:

Poti sa economisesti banii de asamblare, chiar nu e greu sa asamblezi un sistem. Banii economisiti ii pui, spre exemplu, pentru o sursa mai buna.
E vorba de wire management si de compatibilitati, nu neaparat de asamblare.
Pentru mine merita, am o chestie ce ma impiedica sa fac asamblarea.
Oricum trebuie sa mai pun componentele vechi pe el.

#29
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Configuratia este decenta si toate componentele sunt compatibile 100%. Pentru 1050 Ti, in principiu, aproape orice implementare este bună, având in vedere cat consumă.

De asemenea, nu ar strica sa întrebi daca update-ul de BIOS este inclus in asamblarea gold.

#30
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007
Mda, chestia cu stocul lor e nasoala rau.
Placa asta e cam similara, cred, nu? : Placa video Gainward GeForce GTX 1050 Ti 4GB DDR5 128-bit

Multumesc de ajutor tuturor.
Am plasat comanda si asta e configuratia finala, daca nu se schimba ceva intre timp la stocul lor:
https://www.pcgarage...shlist/2857550/

Multumesc.

#31
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postdjswoop, on 25 august 2017 - 08:56, said:

Placa asta e cam similara, cred, nu? : Placa video Gainward GeForce GTX 1050 Ti 4GB DDR5 128-bit
Este decenta, răcirea isi face treaba.

Configuratia finala este buna, însă eu as fi facut cateva schimbări (sursa, chiar daca are OEM Super Flower, nu este cel mai răsărit model. Plus carcasa, Tesseract este un model okay, dar sunt carcase putin mai scumpe si net superioare).

#32
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Subscriu la cele spuse mai sus, poti merge pe un Corsair sau Sirtec de 500-600W la carcasa poti merge pe un Segotep ( are un desing mai placut ! ) . Spor la treaba ! ;)

#33
qrevcs5

qrevcs5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 14.12.2011
La ssd nu este temperatura de operare cam mica ?
Temperatura operare 0 - 65 grade C

#34
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Mica pentru unul de tip M.2?

View PostEmyBoss7, on 25 august 2017 - 13:32, said:

Subscriu la cele spuse mai sus, poti merge pe un Corsair sau Sirtec de 500-600W
500W sunt cam overkill pentru configurația lui, care nu are un consum foarte mare in full-load. De asemenea, sursa nu si-ar atinge eficienta maxima.

Low-end-urile Corsair sunt destul de slabe ca electronica, plus ca sursele competitorilor oferă o calitate mai buna in aceeasi bani.


#35
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postjegmihai, on 25 august 2017 - 18:12, said:

Mica pentru unul de tip M.2?


500W sunt cam overkill pentru configurația lui, care nu are un consum foarte mare in full-load. De asemenea, sursa nu si-ar atinge eficienta maxima.

Low-end-urile Corsair sunt destul de slabe ca electronica, plus ca sursele competitorilor oferă o calitate mai buna in aceeasi bani.
Esti sigur ? Eu zic sa te mai documentezi ! ;)

#36
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Sigur in legătură cu eficienta sau cu calitatea surselor Corsair?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate