Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Restrictie Acces Folder

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
PKRUSER

PKRUSER

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.07.2017
Exista o aplicatie web care la un moment dat produce ceva pdf-uri pe server. Ceva de genul:
http://localhost/folder/doc.pdf
Utilizatorii logati pot acces documentele, ceilalti nu. Dar, daca din browser scriu: http://localhost/folder se afiseaza continutul, si documentele.
Eu momentan ma gandisem la creare unui index file in folder cu un mesaj de gen 'Teapa...'. dar nu stiu de ce, am impresia ca poate fi ignorat.

Tocmai ma uitam pe deitel WWW how to , cap. JSF si am vazut notiunea de 'virtual directory'. Problema mea este ca dupa o cautare pe google pentru apache+php trebuie sa modific htaccess.

Din cod PHP se poate realiza ceva asemanator, sau o metoda mai buna de securizare?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Cu un index poti sa-i redirectionezi in alta parte ca sa nu intre in el - orice browser va citi continutul acestuia.
Insa orice metoda ai incerca, daca stiu numele exact al fisierului de care au nevoei il pot "scoate" de-acolo.

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Poți seta permisiunile folder-ului respectiv și ale fișierelor din el la 700 pentru a bloca accesul vizitatorilor/grupului.
În modul acesta doar scripturile aflate pe server pot accesa directorul și fișierele respective.

Faza e că trebuie să folosești un script PHP intermediar pentru a oferi posibilitatea de a descărca acele fișiere, căci dacă le accesezi direct vei primi eroare (ăsta e și scopul tău).

Edited by red46, 18 August 2017 - 11:04.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu unul am implementat asa ceva.... https://owncloud.org/

Directoarele/fisierele se pot parola.

Edited by bumpocbum, 18 August 2017 - 12:46.


#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

View Posteiffel, on 18 august 2017 - 10:39, said:

Cu un index poti sa-i redirectionezi in alta parte ca sa nu intre in el - orice browser va citi continutul acestuia.
Insa orice metoda ai incerca, daca stiu numele exact al fisierului de care au nevoei il pot "scoate" de-acolo.
<Directory "/var/www/html/protected">
AuthType Basic
AuthName "Authentication Required"
AuthUserFile "/etc/htpasswd/.htpasswd"
Require valid-user
Order allow,deny
Allow from all
</Directory>

View PostPKRUSER, on 18 august 2017 - 10:32, said:

Exista o aplicatie web care la un moment dat produce ceva pdf-uri pe server. Ceva de genul:
http://localhost/folder/doc.pdf
Utilizatorii logati pot acces documentele, ceilalti nu. Dar, daca din browser scriu: http://localhost/folder se afiseaza continutul, si documentele.
Eu momentan ma gandisem la creare unui index file in folder cu un mesaj de gen 'Teapa...'. dar nu stiu de ce, am impresia ca poate fi ignorat.

Tocmai ma uitam pe deitel WWW how to , cap. JSF si am vazut notiunea de 'virtual directory'. Problema mea este ca dupa o cautare pe google pentru apache+php trebuie sa modific htaccess.

De ce este o problema ?

Edited by MarianG, 18 August 2017 - 13:57.


#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Poate e pe vreo prostie de hosting de 2 lei ce nu permite asa ceva si de aia cauta alte solutii.

#7
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009
Utilizatorii logati au voie sa acceseze orice pdf sau doar anumite pdf-uri?

#8
PKRUSER

PKRUSER

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.07.2017
Pana la urma raman la o pagina in folder index sa fie automat deschisa de server cu mesaj de "Eroare",
si merg si pe ideea 'merge si asa', ca doar sunt roman, si vorba aia si incepator... mersi de raspunsuri.

Nu ma lasa sa modific htaccess deoarece exista mai multe app pe server, si deja e incurcatura mare si cu alea, nu ma mai bag si eu...

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005
Pai nu ai folder-ul tau ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate