Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Lista mortilor lui Alexandru Visinescu

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View PostBombalurina, on 18 august 2017 - 11:31, said:

Cred totusi ca exista o diferenta intre uciderea unor oameni si sortarea gunoiului.
Viitorul ne rezerva multe.

View PostBombalurina, on 18 august 2017 - 11:32, said:

Atunci crezi ce vrei, ce ne mai intrebi pe noi? Vad ca instanta i-a crezut.
Pai am crezut ca avem si pe aici experti, poate neplatiti de cineva anume.

Edited by Erwin_Rommel, 18 August 2017 - 11:34.


#20
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View Postmariancristea1982, on 18 august 2017 - 11:22, said:

Pai era... nu-l obliga nimeni sa schilodeasca oamenii aia, obligatia lui ca sef de penitenciar era doar sa-i primeasca la bulau pe aia condamnati de instantele de atunci. Faptul ca s-a luat de oameni pe care niciodata nu i-a cunoscut denota ca era o simpla sluga comunista

N-ai inteles nimic din intrebarile mele...

#21
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostErwin_Rommel, on 18 august 2017 - 11:22, said:

Am cautat toate paginile cu ''Visinescu'' in nume, nimic, doar stiri de tipul ''Comunistul bagat la rece, ura!''
Deci tu cauti informatii publice despre victime? Pai zi asa. Pentru ca sunt la dosar, cu siguranta. Dosar care poate fi consutlat de un avocat, dar banuiesc ca nu al tau, neavand vreo implicare in dosar.

De aceea iti spunsesem sa apelezi la una din entitatile care asta fac: studiaza documentele (arhivele Securitatii) si extrag informatii de acolo. Informatiile ar trebui sa fie publice in sensul ca daca ceri, le vei primi (sau vei primi acces si ghidare ca sa gasesti ce cauti in arhive). Imi vine greu sa cred ca pe langa munca de cercetare sta cineva sa publice si pe net datele, ca poate le va cauta candva cineva ca tine...

Deci, pe cand un telefon sau un mail la institutele de cercetare? Sau topicul e doar ca sa vorbim vorbe?

Edited by Michidoo, 18 August 2017 - 11:37.


#22
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Aha, crezi ca eu sunt platit de cineva? Poate-i nevinovat omul si l-au inchis degeaba. Nu stiu si nici nu-mi pasa.

#23
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View PostMichidoo, on 18 august 2017 - 11:36, said:

Deci tu cauti informatii publice despre victime? Pai zi asa. Pentru ca sunt la dosar, cu siguranta. Dosar care poate fi consutlat de un avocat, dar banuiesc ca nu al tau, neavand vreo implicare in dosar.

De aceea iti spunsesem sa apelezi la una din entitatile care asta fac: studiaza documentele (arhivele Securitatii) si extrag informatii de acolo. Informatiile ar trebui sa fie publice in sensul ca daca ceri, le vei primi (sau vei primi acces si ghidare ca sa gasesti ce cauti in arhive). Imi vine greu sa cred ca pe langa munca de cercetare sta cineva sa publice si pe net datele, ca poate le va cauta candva cineva ca tine...

Deci, pe cand un telefon sau un mail la institutele de cercetare?
Pai unii oameni vor sa-i creada pe cuvant fara e-mail-uri si telefoane, ce avea o lista intreaga cu mortii? Le mai facea si oleaca de reclama ca ar fi considerati eroi doar.
Si nu doar pe internet, si la TV, langa acuzatiile ce se aduc asupra lui. Cum sa-i credem fara surse? Asta nu e manipulare ordinara?
Sau se bazeaza pe faptul ca toti suntem impotriva ''porcilor comunisti'' si avem o singura linie in cap - cea americana?

View PostBombalurina, on 18 august 2017 - 11:37, said:

Aha, crezi ca eu sunt platit de cineva? Poate-i nevinovat omul si l-au inchis degeaba. Nu stiu si nici nu-mi pasa.
Nu ziceam de tine...

Edited by Erwin_Rommel, 18 August 2017 - 11:41.


#24
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Fa-i o vizita si intreaba-l, poate-ti zice el ceva.

#25
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View PostBombalurina, on 18 august 2017 - 11:40, said:

Fa-i o vizita si intreaba-l, poate-ti zice el ceva.
Tot nu se poate, e pazit draceste in inchisoare.

#26
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View PostBombalurina, on 18 august 2017 - 11:19, said:

Si prea tarziu.
Daca va muri in inchisoare, asa cum au murit altii sub comanda lui, nu e prea tarziu. Defapt abia atunci se va face dreptate.

#27
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Pe baza unor informatii furnizate de CNSAS, Institutul a identificat documente care probeaza ca alti sapte detinuti politici au decedat la Ramnicu Sarat in timpul mandatului lui Alexandru Visinescu (1956-1963), pe langa cele cinci decese deja documentate: Ion Lugosianu (d. 1957), Theodor Roxin (d. 1960), Ion Gigurtu (d. 1959), Sandor Imre (d. 1956), Constantin Hagea (d. 1960), Gheorghe Leon (d. 1959), Mircea Cancicov (d. 1959).

http://revista22online.ro/33249/.html

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu l-aş tortura cu mâinile mele pe nenorocitul ăsta şi cred că toate metodele folosite de Inchiziţie n-ar fi de ajuns pentru câtă durere şi spaimă a produs gunoiul ăsta în timpul vieţii lui active.
Chiar şi acum, la bătrâneţe, are privirea aia de fiară hămesită, chiar şi acum, în vremurile Facebook-ului, ar face la fel de mult rău ca atunci, dacă i s-ar da mână liberă.
Şi atunci, cum să nu te ia toţi dracii când afli că jegul şi-a cerut anularea pedepsei pe motive medicale???

#29
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View PostPSC, on 18 august 2017 - 12:07, said:

Eu l-aş tortura cu mâinile mele pe nenorocitul ăsta şi cred că toate metodele folosite de Inchiziţie n-ar fi de ajuns pentru câtă durere şi spaimă a produs gunoiul ăsta în timpul vieţii lui active.
Chiar şi acum, la bătrâneţe, are privirea aia de fiară hămesită, chiar şi acum, în vremurile Facebook-ului, ar face la fel de mult rău ca atunci, dacă i s-ar da mână liberă.
Şi atunci, cum să nu te ia toţi dracii când afli că jegul şi-a cerut anularea pedepsei pe motive medicale???
Ai citit povestile de viata a celor 7 torturati de el? Pe o parte da, pe una nu sunt de acord.

Edited by Erwin_Rommel, 18 August 2017 - 12:13.


#30
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View PostErwin_Rommel, on 18 august 2017 - 11:11, said:

Deci il acuzam in continuare ca e tradator de neam, bolsevic cand nici nu ii stim victimele. Sad.
Cum nu ii stim victimele cand doar tu ne-ai prezentat 7 (sapte) morti?
  • Ion Lugoșianu,

  • Theodor Roxin,

  • Ion Gigurtu,

  • Sándor Imre,

  • Constantin Hagea,

  • Gheorghe Leon și

  • Mircea Cancicov

View PostErwin_Rommel, on 18 august 2017 - 11:11, said:

Mai nou doreste sa fie eliberat si sa moara acasa...ultimii ani ai batranetii lui dusi de rapa...
Mila e un sentiment nobil.
Insa trebuie tinut cont si de faptul ca cei sapte oameni ucisi ar fi vrut si ei sa fie eliberati, sa moara acasa, dupa o batranete fericita, cu pensie de peste 3000 lei pe luna. Dar n-au avut bafta.

Ia uite ce reflexe interesante are batranelul, la... 88 ani:

Attached Files


Edited by Sfantul Jakob, 18 August 2017 - 12:20.


#31
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
O lectie de umanitate.
asa zicea un jurnakist. judecatorii sa dea o sentinta de anulare a pedepsei, astfel tortionarul va avea parte de o lectie de umanitate.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostErwin_Rommel, on 18 august 2017 - 12:12, said:

Ai citit povestile de viata a celor 7 torturati de el? Pe o parte da, pe una nu sunt de acord.
Ion Lugoşianu. Theodor Roxin. Ion Gigurtu. Constantin Hagea.
Da, îmi menţin părerea.

View Posttiupedix, on 18 august 2017 - 12:21, said:

O lectie de umanitate.
asa zicea un jurnakist. judecatorii sa dea o sentinta de anulare a pedepsei, astfel tortionarul va avea parte de o lectie de umanitate.
Hai să încercăm ceva.
Unul dintre noi, cei de pe forum, moare de foame. Să zicem că eu. Deci, PSC moare de foame.
Vin ceilalţi colegi de pe forum, dau o spargere la un market, fură mâncare şi-l hrănesc pe PSC.
Ia să vedem, justiţia va da o lecţie de umanitate achitându-i pe autorii spargerii?
Dacă da, atunci să se aplice şi în cazul lui Vişinescu.
Dacă nu, atunci să moară în chinuri, în puşcărie, cât mai lent posibil.
Să i se pună în faţă pozele tuturor victimelor sale şi ale acoliţilor săi şi astfel, la lumina lumânărilor aprinse în memoria lor, să se procedeze lent - de exemplu, zilnic, câte un deget strivit în menghină.

Edited by PSC, 18 August 2017 - 12:55.


#33
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View PostSfantul Jakob, on 18 august 2017 - 12:17, said:

Cum nu ii stim victimele cand doar tu ne-ai prezentat 7 (sapte) morti?
  • Ion Lugoșianu,

  • Theodor Roxin,

  • Ion Gigurtu,

  • Sándor Imre,

  • Constantin Hagea,

  • Gheorghe Leon și

  • Mircea Cancicov
Mila e un sentiment nobil.
Insa trebuie tinut cont si de faptul ca cei sapte oameni ucisi ar fi vrut si ei sa fie eliberati, sa moara acasa, dupa o batranete fericita, cu pensie de peste 3000 lei pe luna. Dar n-au avut bafta.

Ia uite ce reflexe interesante are batranelul, la... 88 ani:

Adevarul e ca are oleaca de boala psihica, de cand e el. Cred ca arestul la domiciliu sau internat intr-un spital pe banii familei era mai bine. Nu? Banuiesc ca in inchisoare este batjocorit, poate si violat. Inchis intr-un azil mergea uns.

#34
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Nu inteleg de ce iti este mila de el?

#35
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ca cetatean platitor de taxe vreau ca Visinescu sa faca pedeapsa integral. Nu exista eliberare conditionata pentru unul ca el. Mai ales ca e singurul ?! care face parnaie ca tortionar.
Uite cum facem. Daca Visinescu toarna alt tortionar mai mare ca el si pe baza denuntului intra ala nou in parnaie pe 99 de ani sunt de acord cu eliberarea.

#36
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Postoverseas, on 18 august 2017 - 13:06, said:

Daca Visinescu toarna alt tortionar mai mare ca el...
Eu m-as bucura sa toarne si unul mai mic ca el...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate