Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Cum procedez cu schimbul valutar?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mcdonald1990

mcdonald1990

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2017
Salutare,

Am transferat niste bani de pe un cont din Danemarca pe un cont de la BT. Desi am inserat IBAN-ul unui cont de EUR, banii mi-au venit tot in coroane daneze. Intrebarea mea este cum este recomandat sa procedez mai departe? Pastrez banii in EUR sau in RON? Fac schimbul direct in RON sau in EUR?

Pe internet banking, imi arata asa:
...daca aleg sa VAND (DKK vs. RON) schimbul este de 0.606
...iar daca selectez sa vand (DKK vs. EUR) schimbul este 0.132

Nu este vorba de o suma foarte mare (2500 de euro); cu toate astea, as incerca sa pierd cat mai putin din ea cand fac schimburile. Ce imi recomandati?

#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ai de gand sa folosesti banii ? Ce iti trebuie mai mult, lei sau euro ? Daca lei, ar urma sa faci o dubla conversie. Daca nu ai nevoie de ei acum, nu poti sa-i lasi in coroane ? Sint instabile, fluctueaza ?

#3
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Chiar era nevoie de un cont nou? Nu mai stii parola de la celalalt(e)?

Ti-am mai scris, BT iti deschide automat un cont in valuta in care sunt trimis banii si iti ia un comision de deschidere cont...

Nu era mai bine sa transferi prin transfervise sau transfergo?

#4
mcdonald1990

mcdonald1990

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 18 august 2017 - 09:49, said:

Ai de gand sa folosesti banii ? Ce iti trebuie mai mult, lei sau euro ? Daca lei, ar urma sa faci o dubla conversie. Daca nu ai nevoie de ei acum, nu poti sa-i lasi in coroane ? Sint instabile, fluctueaza ?

De lei am nevoie pe termen scurt, de euro s-ar putea sa am nevoie spre toamna. Nu stiu cat de stabile sau instabile sunt coroanele.

View Posteasy90rider, on 18 august 2017 - 09:51, said:

Chiar era nevoie de un cont nou? Nu mai stii parola de la celalalt(e)?

Ti-am mai scris, BT iti deschide automat un cont in valuta in care sunt trimis banii si iti ia un comision de deschidere cont...

Nu era mai bine sa transferi prin transfervise sau transfergo?

Nu imi amintesc sa fi avut alt cont aici. Intr-adevar am mai adresat intrebarea cu ceva timp in urma pe un forum, dar abia acum am putut sa fac transferul si nu mai stiam unde sa caut raspunsurile pe care le-am primit atunci. Folosesc acelasi username; in mod normal nu m-ar fi lasat sa-l folosesc acum daca aveam cont.

Cat despre transfervise sau transfergo, e tarziu sa vorbim. Nu stiam de aceste variante.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmcdonald1990, on 18 august 2017 - 09:40, said:

Fac schimbul direct in RON sau in EUR?
De ce sa faci schimbul? Platesti cu cardul respectiv pana se epuizeaza suma de pe el si gata. Sau nu ai card?

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Cu siguranta cardul, daca are unul la BT, nu este atasat contului nou creat, cel cu coroane daneze (DKK).
Din pacate oricare dintre variantele de schimb sunt in favoarea bancii, nu a ta.
Daca ai acces online prin BT24, in momentul in care vei dori sa efectuezi schimbul valutar ti se va afisa rata de conversie si vei vedea ce valoare vei primi, astfel vei avea posibilitatea sa alegi varianta mai avantajoasa pentru tine. Bun, sfatul asta e util doar daca vrei sa-i pastrezi o perioada mai lunga, caz in care totusi ar fi mai bine sa-i tii in coroane (e cam ca si cu ghicitul)
Daca insa vrei sa-i scoti din banca (extrageri) sau sa-i folosesti la plati cu cardul, cel mai ok e sa-i schimbi in lei daca vrei sa-i scoti de la ghiseu sau in valuta cardului ce-l vei folosi pentru plati.

#7
mcdonald1990

mcdonald1990

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2017

View PostKarhu, on 18 august 2017 - 10:11, said:

De ce sa faci schimbul? Platesti cu cardul respectiv pana se epuizeaza suma de pe el si gata. Sau nu ai card?

Am carduri doar pentru conturile de RON si EUR.

View PostCiubex, on 18 august 2017 - 10:22, said:

Cu siguranta cardul, daca are unul la BT, nu este atasat contului nou creat, cel cu coroane daneze (DKK).
Din pacate oricare dintre variantele de schimb sunt in favoarea bancii, nu a ta.
Daca ai acces online prin BT24, in momentul in care vei dori sa efectuezi schimbul valutar ti se va afisa rata de conversie si vei vedea ce valoare vei primi, astfel vei avea posibilitatea sa alegi varianta mai avantajoasa pentru tine. Bun, sfatul asta e util doar daca vrei sa-i pastrezi o perioada mai lunga, caz in care totusi ar fi mai bine sa-i tii in coroane (e cam ca si cu ghicitul)
Daca insa vrei sa-i scoti din banca (extrageri) sau sa-i folosesti la plati cu cardul, cel mai ok e sa-i schimbi in lei daca vrei sa-i scoti de la ghiseu sau in valuta cardului ce-l vei folosi pentru plati.

Multumesc pentru raspuns.

#8
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postmcdonald1990, on 18 august 2017 - 10:02, said:


Scuze, mai era(u) pe forum postari pentru transfer DKK -> BTRL/CEC.

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Mah ce naiba ?!
Organizati-va si voi nitel in Danemarca.
Este al treilea topic, de la al treilea user (?), in perioada de 2-3 saptamani, care intreaba 99% acelasi lucru.

#10
mcdonald1990

mcdonald1990

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2017

View Posteasy90rider, on 18 august 2017 - 10:26, said:

Scuze, mai era(u) pe forum postari pentru transfer DKK -> BTRL/CEC.
Le caut si o sa adaug informatia respectiva la ce mi s-a raspuns astazi. Thx. for the tip.

View Postbuyonevideo, on 18 august 2017 - 10:39, said:

Mah ce naiba ?!
Organizati-va si voi nitel in Danemarca.
Este al treilea topic, de la al treilea user (?), in perioada de 2-3 saptamani, care intreaba 99% acelasi lucru.
Dupa cum vezi, nu sunt in stare sa dibuiesc singur care schimb valutar este mai bun pentru mine. Ma tem ca si initiativa de a organiza o platforma pentru un schimb de bune practici ma depaseste.

#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eram mai mult ironic.
SI, ca sfat practic, era sa cauti pe forum discutii mai vechi.

#12
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postmcdonald1990, on 18 august 2017 - 10:45, said:

Le caut si o sa adaug informatia respectiva la ce mi s-a raspuns astazi. Thx. for the tip.


Dupa cum vezi, nu sunt in stare sa dibuiesc singur care schimb valutar este mai bun pentru mine. Ma tem ca si initiativa de a organiza o platforma pentru un schimb de bune practici ma depaseste.
Una era chiar pe acest subforum:
https://forum.softpe...in-afara-tarii/
Cealalta nu e 'departe'
https://forum.softpe...ni-prin-paypal/

#13
mcdonald1990

mcdonald1990

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.08.2017

View Postbuyonevideo, on 18 august 2017 - 11:10, said:

Eram mai mult ironic.
SI, ca sfat practic, era sa cauti pe forum discutii mai vechi.
Rareori prind ironiile. Multumesc pentru sfat, nu m-as fi gandit.

View Posteasy90rider, on 18 august 2017 - 11:25, said:

Una era chiar pe acest subforum:
https://forum.softpe...in-afara-tarii/
Cealalta nu e 'departe'
https://forum.softpe...ni-prin-paypal/
Inca odata, mersi fain!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate