Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

BOXE PIONEER S-SLT200 5.0

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
kadylac92

kadylac92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.01.2008
Salut. As dori sa-mi achizitionez un sistem home cinema. Problema e ca nu am nevoie de bluray asa ca as prefera un sistem 5.1 (sau 5.0) pe care sa il leg la un receiver. Deasemenea, mi-as dori ca designul boxelor sa fie de tipul celor home cinema ( boxe tower, subtiri, atat in fata cat si pe laterale). Singurele boxe care le-am gasit si indeplinesc acest criteriu sunt : PIONEER S-SLT200 5.0 ( http://www.stereomag...r-s-slt200-8056). Din pacate, nu gasesc niciun review pe niciun site legat de aceste boxe.
As vrea sa stiu daca mai detine cineva acest sistem sau imi poate oferi mai multe detalii legate de calitatea acestui sistem.

Multumesc !

Edited by kadylac92, 18 August 2017 - 09:38.


#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Calitatea tuturor sistemelor cu tipul asta de design e mult sub calitatea unor boxe "normale" ,din alea din lemn. Acustica are legi stricte ,la sunet corect trebuie volum mare de aer la incinte ,produsele astea subtiri si plasticoase sunt doar pt. cerinte life style ,nu prea au nimic comun cu calitatea audio. Idem pt. soundbar-uri.
Edit: Sistemele home cinema stiu ca vin ele cu boxe la pachet. Daca vrei sa legi un astfel de sistem la pc/laptotp nu e chiar simplu ,conectica e foarte limitata ,legaturile sunt de obicei doar prin HDMI si HDMI-ARC pt. TV.

#3
kadylac92

kadylac92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.01.2008

 edigee, on 18 august 2017 - 09:42, said:

Calitatea tuturor sistemelor cu tipul asta de design e mult sub calitatea unor boxe "normale" ,din alea din lemn. Acustica are legi stricte ,la sunet corect trebuie volum mare de aer la incinte ,produsele astea subtiri si plasticoase sunt doar pt. cerinte life style ,nu prea au nimic comun cu calitatea audio. Idem pt. soundbar-uri.
Edit: Sistemele home cinema stiu ca vin ele cu boxe la pachet. Daca vrei sa legi un astfel de sistem la pc/laptotp nu e chiar simplu ,conectica e foarte limitata ,legaturile sunt de obicei doar prin HDMI si HDMI-ARC pt. TV.
Multumesc mult pentru raspuns. Planuiam sa leg boxele la un receiver, si de acolo direct in TV.
Ideea e ca nu vreau sa dau petreceri cu ele, ci sa le folosesc strict pentru filme.
Legat de plasticaraie, sunt de acord cu tine, nici eu nu prea le prefer dar m-ar ajuta foarte mult daca as gasi un sistem 5.0 sau 5.1 care sa aiba boxele rear de tip tower, astfel inca sa nu fiu nevoit sa folosesc suporti aditionali. Cunosti cumva un sistem de genul pe care mi-l poti recomanda?
Multumesc

Edited by kadylac92, 18 August 2017 - 09:49.


#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Receiverul e ceva ,sistemul home cinema e altceva. La receiver iti trebuie doar un sistm de boxe pasive ,5 buc ,plus un subwoofer activ. Din pacate sistemele cu design-ul dorit de tine vin cam doar la pachet in home-cinema-uri. Pentru receivere se gasesc doar boxe normale ,din alea din lemn. Mai erau niste chestii mici pe la Onkyo si Pioneer dar se vindeau la pachet cu receiverul . Cele mai de jos receivere.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,385
  • Înscris: 08.02.2011
Ia home cinema daca vrei din ala neaparat, nu e obligatoriu sa folosesti playerul bluray inclus. Il platesti si pe ala ca arata frumos in mobila.

#6
kadylac92

kadylac92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.01.2008
Salut,

Intre timp am mai aruncat un ochi pe diferite site-uri si am gasit acest sistem, tot de tip home cinema http://www.stereomag...er-htp-710-1592.fara bluray inclus
Am sunat la reprezentanta, pentru mai multe detalii, iar boxele sunt din lemn, nu par a fi plasticate. Nu imi este insa clar din specificatii ce vor sa spuna cu acel 1kHz. Pentru latimea de banda, eram obisnuit sa vad valori intre 20Hz-20KHz. Imi poate da cineva o parere despre acest home cinema?

Multumesc mult !

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
THD-ul ,total harmonic distorsions ,e masurat la 1KHz ,asta reprezinta.
Nu te lua dupa cifre ,de cele mai multe ori sunt doar de marketing ,asa sa dea impresia de ceva profi.
Chestia e ca este foarte scump!
https://www.avstore....yamaha-rx-v381/
Daca tot spui ca nu ai nevoie de BD player asa ceva are o calitate la ani lumina  fata de home cinema-ul de mai sus.

Edited by edigee, 18 August 2017 - 15:00.


#8
kadylac92

kadylac92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.01.2008

 edigee, on 18 august 2017 - 14:56, said:

THD-ul ,total harmonic distorsions ,e masurat la 1KHz ,asta reprezinta.
Nu te lua dupa cifre ,de cele mai multe ori sunt doar de marketing ,asa sa dea impresia de ceva profi.
Ok, mersi pentru raspuns, dar per ansamblu, isi merita banii sau ar trebui sa gasesc ceva mai ok la pretul asta? Mentionez ca nu vreau sa dau petreceri, ci doar sa-l folosesc pentru filme. Din ce vad in specificatii, puterea totala e de doar 600 W in comparatie cu alte sisteme home cinema, care au o medie de 1000 de W

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Am editat mai sus ,nu merita banii deloc!
Puterile alea de n-au nici cea mai vaga legatura cu realitate ,e alta gogoasa de marketing. Un sistem din ala nu consuma mai mult de 100-150W din retea

Edited by edigee, 18 August 2017 - 15:03.


#10
kadylac92

kadylac92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.01.2008

 edigee, on 18 august 2017 - 15:02, said:

Am editat mai sus ,nu merita banii deloc!
Puterile alea de n-au nici cea mai vaga legatura cu realitate ,e alta gogoasa de marketing. Un sistem din ala nu consuma mai mult de 100-150W din retea
OK, multumesc mult de tot pentru ajutor. Si cu asta am si renuntat la cautarea de sisteme home cinema, o sa ma axez pe tipul de siteme sugerate de tine. O zi faina sa ai !

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
http://www.sono.ro/4...-set-de-boxe-51
Mai vezi pe acolo ,de la 2500 RON pana la 3500 ai o gramada de variante.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate