Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Arte Martiale - avantaje/dezavantaje

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Nu caut miezul din toate aceste arte martiale doar vreau una cat mai realista sa ma pot apara si de cutite etc.. nu doar pumni picioare deci hai sa va prezint ce am eu in oras.
Box: avantaje/ dezavantaje
Karate Shotokan-Fudokan avantaje/dezavantaje.
Kyokushin Karate avantaje/dezavantaje.
KickBoxing avantaje/dezavantaje
MMA avantaje/dezavantaje.
Aikido avantaje/dezavantaje.
Taekwondo avantaje/dezavantaje.
Si mai am ceva numit WU QUAN-Li WUSHU Kung Fu-Romania chiar sediul principal.
Nu vreau miezul din paine , vreau ceva cat de cat mai bun sa ma pot apara si de cutite din pacate nu am Krav Maga cu toate ca era extraordinar , vreau ceva si sa-mi dezvolte reflexele un fizic decent deci ceva cat de  cat bun pentru auto-aparare v-am prezentat tot astept pareri fara HATE.

Am uitat sa precizez după mine imi plac toate dar vreau ceva realist si cat de cat bun

Edited by Leoneladv, 18 August 2017 - 08:55.


#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View PostLeoneladv, on 18 august 2017 - 08:50, said:

Nu caut miezul din toate aceste arte martiale doar vreau una cat mai realista sa ma pot apara si de cutite

Deci nu.

#3
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017

View Postoverseas, on 18 august 2017 - 08:56, said:


Deci nu.
Pai de exemplu la box nu am vazut tehnici sa te aperi de cutit.. doar pumni eschive etc.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostLeoneladv, on 18 august 2017 - 08:50, said:

.....vreau una cat mai realista sa ma pot apara si de cutite.....

atletism.

#5
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
Daca esti linistit nu cred ca vine cineva sa bage cutitul in tine. Daca esti genul "scandalagiu" si vrei sa bagi frica in oameni baga sala si steroizi cat cuprinde, tatuaje pe tot corpul si invata stilul "ciobaneasca din fundul gradinii".

Pentru toate celalalte atletism...

#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
De cutit te aperi doar cand celui cu cutit in mana ii e frica sa-l foloseasca si in cazul asta nu-ti trebuie vreo tehnica speciala.

#7
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Nu sunt nu stiu eu ce  sef prin cartier sa bag frica in oameni nu , vreau asta pentru auto-aparare nu stii niciodata cum o sa ai nevoie

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Fugi tare de orice club care pretinde ca te invata tehnici contra cutitului.
Daca chiar asta vrei 100%, bagi 3-5 ani in Legiune, dupa aia castigi centura nationala la box la categoria ta, dupa care ma preocup personal sa-ti platesc cel mai bun curs de tehnici impotriva cutitului.

#9
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Pentru cutite recomand o vesta speciala.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xw-V4wgvKqY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Sa nu uitam ca si un roman a fost ranit purtand asa ceva , acum fara alte chesti care dintre mai sus merită practicate

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Kickbox, MMA cele mai realiste.

#12
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 24.03.2007
Din experienta pot sa-ti zic doar sa elimini cele care nu sunt full-contact, adica taie din start Shotokan. Cel putin, cel putin un Kyokushin. Problema e ca rareori un ghiolban pe strada iti va da un mawashi geri, ci va veni lansat cu o perversa de Tg Ocna. Pe strada cred ca ar fi mai util niste box, sa inveti sa incasezi, sa POTI sa incasezi una fara sa cazi lat, sa apuci sa o dai pe a doua daca nu ai fost mai destept sa lovesti primul.

#13
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,025
  • Înscris: 30.07.2006

View PostLeoneladv, on 18 august 2017 - 08:50, said:

Nu caut miezul din toate aceste arte martiale doar vreau una cat mai realista sa ma pot apara si de cutite etc.. nu doar pumni picioare deci hai sa va prezint ce am eu in oras.
Box: avantaje/ dezavantaje
Karate Shotokan-Fudokan avantaje/dezavantaje.
Kyokushin Karate avantaje/dezavantaje.
KickBoxing avantaje/dezavantaje
MMA avantaje/dezavantaje.
Aikido avantaje/dezavantaje.
Taekwondo avantaje/dezavantaje.
Si mai am ceva numit WU QUAN-Li WUSHU Kung Fu-Romania chiar sediul principal.
Nu vreau miezul din paine , vreau ceva cat de cat mai bun sa ma pot apara si de cutite din pacate nu am Krav Maga cu toate ca era extraordinar , vreau ceva si sa-mi dezvolte reflexele un fizic decent deci ceva cat de  cat bun pentru auto-aparare v-am prezentat tot astept pareri fara HATE.

Am uitat sa precizez după mine imi plac toate dar vreau ceva realist si cat de cat bun


Sprint 200m.
Nu da rateuri niciodata.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postoverseas, on 18 august 2017 - 09:03, said:

Fugi tare de orice club care pretinde ca te invata tehnici contra cutitului.
Prostii, eu fac Tai Shin Mun Kung Fu si in stilul asta sunt tehnici eficace atat contra cutitului cat si contra altor arme albe (tehnici asemanatoare cu cele din Krav Maga).

#15
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
MMA daca ai asa ceva, daca nu Kyokushin dar cauta macar niste tutoriale despre box pe net daca nu ai timp de 2 sali si eventual organizeaza-ti un sac de box sa bagi serii de brate.
Treaba cu cutitele este extrem de complicata, aproape ca nu are rezolvare si lasa-ma sa iti zic o chestie aproape supranaturala, noaptea care a trecut am visat ca a sarit unu' cu un cutit la mine, incearca tipul o loviture din lateral la cap (gen croseu), eu dau sa ii fac o tehnica care daca reuseste nu mai scapi si gagiu coboara lovitura si o continua spre in jos, ocazie cu care imi iau un cutit in rinichi sau pe acolo. Cam asta despre cutite.
Jur ca nu fac caterinca si nici nu am apucat sa ma imbat azi, chiar am visat chestia asta fara legatura (in mod evident) cu topicul de fata. Da'ma dreaq ca prea sint paranormal 😆😆😆.

Edited by lil debul, 18 August 2017 - 10:11.


#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View PostKarhu, on 18 august 2017 - 10:01, said:

Prostii, eu fac Tai Shin Mun Kung Fu si in stilul asta sunt tehnici eficace atat contra cutitului cat si contra altor arme albe (tehnici asemanatoare cu cele din Krav Maga).

Mda, tocmai despre asta vorbeam. Sa ne anunti cand probezi prima data tehnicile pe strada.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postoverseas, on 18 august 2017 - 10:23, said:

Mda, tocmai despre asta vorbeam. Sa ne anunti cand probezi prima data tehnicile pe strada.
De ce, aia de pe strada sunt mai meseriasi decat sifu meu? :habarnam:

Edited by Karhu, 18 August 2017 - 10:26.


#18
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Artele marțiale nu sunt în esență sporturi si reprezinta de fapt un termen pretentios pentru tehnici de lupta cu “aere” de filosofie  … vezi Doamne … o formă de dezvoltare mentală şi spirituală.

Problema este ca motivaţiile, spiritul şi trăirile nu mai sunt aceleaşi ca în trecut (ba chiar sunt complet diferite) iar cei din ziua de azi (mai ales non-asiaticii) interpreteaza totul pe dos (ca sa nu zic anapoda)

In ceea ce priveste tehnicile de lupta, cel mai tare practicant din lume este Usain Bolt.
Concluzia – practicati cu incredere atletismul si veti deveni un “luptator excelent” + fizic aratos

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate