Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Jgheaburi la bloc, preț exagerat

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
ionut_gabriel

ionut_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 27.03.2013
Dragi colegi de forum va rog să mă ajutați cu un sfat. Problema mea a apărut acum 2 zile când la avizierul asociației a apărut lista cu cheltuielile. Pe luna in curs ne apare la fiecare apartament suma de 150 de lei fond de reparații.  Am mers să îmi plătesc cheltuielile și am întrebat pentru ce sunt acei bani in plus și ce se va repara de ei. Răspunsul m-a lăsat perplex. Sunt pentru schimbarea a 15 metri liniari de jgheab, lucrarea a fost făcută și factura este de 6300 și ceva de lei.
Acum problema mea nu este că s-a făcut lucrarea, ci prețul la care s-a făcut și faptul că din toți proprietarii a știut de lucrare doar administratorul și șeful de scară. Întrebarea mea este: ce pot să fac să nu mă trezesc că luna viitoare se trezesc că vor să schimbe altceva și iar nu întreabă pe nimeni. E normal așa ceva?

#2
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
pai, nu l-ai intrebat pe administrator??

#3
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
cam da......nu va place sau este suspect? schimbati adminsitratorul si seful de scara. Dar iti zic ca si eu am cautat meseriasi sa-mi lipeasca niste imbinari (10) la niste jgheaburi si mi-au cerut 2000 lei. Deci la voi a fost ieftineala....

Edited by alexpet, 17 August 2017 - 21:29.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti sa ceri procesul verbal al sedintei in care s-a aprobat "lucrarea".
Pe viitor ar fi bine sa partcipi la "sedintele de bloc".

Edited by pasilla, 17 August 2017 - 21:29.


#5
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Mi se pare ca a costat mult, foarte mult pt 15m.

#6
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
da, o sa faca adunare generala pentru orice reparatie, eu cam stiu ce iese la AG, un mare scandal si atat. De aia nu se face nimic pe nicaieri si blocurile arata jalnic. Sa va arate devizul si va lamuriti

Edited by alexpet, 17 August 2017 - 21:38.


#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 pasilla, on 17 august 2017 - 21:29, said:

Poti sa ceri procesul verbal al sedintei in care s-a aprobat "lucrarea".
Pe viitor ar fi bine sa partcipi la "sedintele de bloc".
Mai bine sa-i arate semnaturile cu 50+1 ca nici nu cred ca exista !

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,297
  • Înscris: 07.02.2003

 A-d-r-i-a-n, on 17 august 2017 - 21:29, said:

Mi se pare ca a costat mult, foarte mult pt 15m.
Sigur lucrarea a fost contractata de o firma care intermedia romi care dau teapa cu acoperisuri si burlane la preturi de 3-4x :P

#9
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

 andreic, on 17 august 2017 - 21:42, said:

Sigur lucrarea a fost contractata de o firma care intermedia romi care dau teapa cu acoperisuri si burlane la preturi de 3-4x Posted Image

da, sunt convins ca firma a dat teapa.. eu as spune ca administratorul a facut asta..mai castiga si el ceva bani..eu daca eram in locul lui, nici nu plateam

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 alexpet, on 17 august 2017 - 21:36, said:

da, o sa faca adunare generala pentru orice reparatie.
Nu se pot angaja cheltuieli, de genul asta, fara aprobarea AGA.

Edited by pasilla, 17 August 2017 - 21:48.


#11
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 pasilla, on 17 august 2017 - 21:29, said:

Poti sa ceri procesul verbal al sedintei in care s-a aprobat "lucrarea".
Pe viitor ar fi bine sa partcipi la "sedintele de bloc".
Care sedinte, am apartament si de 20 de ani si nu am vazut nici una, si nici la alea recente nu am vazut asa ceva. Ei se aleg ei se numesc, ei cheltuiesc, ei fura.
Pur si simplu se fura banii dupa cum vor, presupun ca prin fals si uz de fals, ca nimeni nu ii controleaza, toti dau din umeri si nu se baga, pana si aia din cadrul primariei care cica se ocupa cu verificatul asociatiilor.
E mafie totala, cat timp se cotizeaza la partid nimeni nu vede nimic.

Din aia 6300 jumatate s-au dus la partid direct sau indirect, stai calm. S-a furat maxim la contractul ala.

Edited by samebo, 17 August 2017 - 22:01.


#12
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 alexpet, on 17 august 2017 - 21:28, said:

cam da......nu va place sau este suspect? schimbati adminsitratorul si seful de scara. Dar iti zic ca si eu am cautat meseriasi sa-mi lipeasca niste imbinari (10) la niste jgheaburi si mi-au cerut 2000 lei. Deci la voi a fost ieftineala....
Trebuie sa muti tot blocul de la acel administrator, si la romani cu greu faci asa ceva.

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Chemi Antifrauda.

#14
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Si aa iti spun ca nu tine de ei, ca au factura :D

#15
ionut_gabriel

ionut_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 27.03.2013
Ședință nu s-a făcut, nici adunare generală. Treaba e că nimeni înafara de cei doi nu știe nimic. Cu toții suntem revoltați de modul în care s-a procedat. Am discutat cu câțiva vecini și în urma discuțiilor vom afișa o invitație pentru toți cei care doresc lămuriri în legătură cu modul în care s-a aprobat lucrarea și miercuri îi vom cere lămuriri administratorului. Până atunci voi avea timp să studiez puțin legea și statul asociație pentru că mă simt furat și nu cred că e permis așa ceva.
Mulțumesc pentru răspunsuri, dacă aveți ceva pasaje din lege la care să fiu atent m-ar ajuta enorm.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca e mai simplu. Nu platiti! Sa dea banii cel care a angajat lucrarea.

#17
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 pasilla, on 17 august 2017 - 21:48, said:

Nu se pot angaja cheltuieli, de genul asta, fara aprobarea AGA.
lege 230/2016
Art. 30. – (1) Comitetul executiv, reprezentat de preşedintele asociaţiei de proprietari, are următoarele atribuţii:

d) reglementează folosirea, întreţinerea, repararea, înlocuirea şi modificarea părţilor proprietăţii comune, inclusiv cu privire la consumurile aferente proprietăţii comune;
g) pentru scopul şi activităţile asociaţiei de proprietari, angajează şi demite, încheie şi reziliază contracte;
h) îşi asumă obligaţii, în nume propriu sau în numele proprietarilor membri ai asociaţiei de proprietari, privind interesele legate de clădire;

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 ionut_gabriel, on 17 august 2017 - 21:14, said:

Acum problema mea nu este că s-a făcut lucrarea, ci prețul la care s-a făcut și faptul că din toți proprietarii a știut de lucrare doar administratorul și șeful de scară.  
Ar trebui să aveți și un comitet executiv (alexpet a pus mai sus un fragment din ce puteri are CEx). Dacă membrii lui au fost de acord și au respectat procedura chiar nu aveți ce face în afară de a cere să vedeți dacă au făcut cum ar fi trebuit:
Art. 37
Pentru lucrările privind proprietatea comună, administratorul, ţinând seama de preţ, durată de execuţie şi calitate, supune spre analiză, selecţie de oferte şi aprobare comitetului executiv al asociaţiei de proprietari ofertele operatorilor economici care satisfac cerinţele, în vederea executării lucrărilor, conform legislaţiei în vigoare.

 ionut_gabriel, on 17 august 2017 - 21:14, said:

Întrebarea mea este: ce pot să fac să nu mă trezesc că luna viitoare se trezesc că vor să schimbe altceva și iar nu întreabă pe nimeni.
Să întrebi ce scrie în bugetul de venituri și cheltuieli, că acolo ar trebui să apară planificarea reparațiilor - cele care nu-s urgente, jgheaburile alea poate erau praf. Să propui o ședință la care să te asiguri că participă cât mai mulți în care să vi se arate procedura de selecție a ofertelor, iar dacă nu se face sau nu vor să-i reclami/reclamați la serviciul specializat din primărie.
Dacă nu vă implicați decât când vă jumulesc nu vă mirați că se întâmplă asta pentru că nu aveau nevoie de semnăturile voastre ca să facă lucrarea.

 pasilla, on 17 august 2017 - 22:50, said:

Eu cred ca e mai simplu. Nu platiti! Sa dea banii cel care a angajat lucrarea.
Nu prea e o idee bună, i se pot pune penalități.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate