Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Jgheaburi la bloc, preț exagerat

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 ionut_gabriel, on 17 august 2017 - 21:14, said:

Sunt pentru schimbarea a 15 metri liniari de jgheab, lucrarea a fost făcută și factura este de 6300 și ceva de lei.

Furaciune pe fata.La banii aia trebuia sa va scrie pe bloc cu litere haurite"VILA LU SHERIF" ca pe alea cu acoperisuri de inox.

#20
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 31.07.2017
Ati pus lupul paznic la stana, asa ati patit

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 pasilla, on 17 august 2017 - 22:50, said:

Eu cred ca e mai simplu. Nu platiti! Sa dea banii cel care a angajat lucrarea.
lista de intretinere parca poate fi contestata in termen de 10zile de la afisare dar nu rezolvi nimic.
de platit trebuie platit, mai poti trage de timp o luna doua pana incep sa curga penalitatile.
poti face o cerere pentru lamurirea cadrului legal in care s-a facut achizitia

petitie la primarie (sau politia locala) la departamentul care se ocupa de asociatiile de locatari si ii iau aia la puricat....

 mariancristea1982, on 18 august 2017 - 07:35, said:

Ati pus lupul paznic la stana, asa ati patit
dar poti chema un vanator, pe aia de la primarie care se ocupa de asociatiile de locatoari.

Edited by arg, 18 August 2017 - 08:36.


#22
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Toata lumea isi da cu presupusul in cauza de fata fara sa stie de fapt ce este acolo . Ce fel de lucrare s-a facut , in ce conditii ...etc .
Toti comenteza cazul numai din prisma unui singur locatar . Care se pare ca nu prea intelege de fapt ce inseamna un fond de reparatii , ce inseamna o hotarare de comitet executiv , in ce conditii se ia ....etc. Pina sa-i linsati pe cei din administratia blocului nu era bine sa ascultam si  parerea lor ? Sa vina administratorul si sa scrie aici cum s-au petrecut faptele .
Altfel discutiile astea devin inutile . Exista vreun tarif sau mercurial sau vreo norma in vigoare care sa ne spuna cat este metrul liniar de jgheab montat la un bloc ? Poate e mult , poate e putin . Nu avem de unde stii care sunt conditiile acolo .
Pana acum , singurul care a priceput cum stau lucrurile a fost @alexpet .

Edited by ndor, 18 August 2017 - 09:02.


#23
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Daca tie iti pare un pret corect 100 euro pe ml, inseamna ca locuiesti prin tarile nordice si apelezi la cei mai scumpi, ca nici acolo nu e 100 euro pe ml decat la cei mai scumpi. :D
Se vede furtul din spatiu. Ce sa vina sa spuna administratorul, altceva decat "avem bani multi pe mana si bagam mana in gestiune maxim, o viata avem, furam cat putem"

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 ndor, on 18 august 2017 - 09:02, said:

Pina sa-i linsati pe cei din administratia blocului nu era bine sa ascultam si  parerea lor ? Sa vina administratorul si sa scrie aici cum s-au petrecut faptele .
Chiar dacă ar veni, aici nu-i instanță ca să stabilim noi cine are sau nu dreptate.
Sigur că se discută pe ce a spus userul care, chiar dacă nu știa mare lucru înainte de a deschide topicul, acum are destule informații ca să poată afla ce-l interesează.

#25
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005

 samebo, on 18 august 2017 - 09:08, said:

Daca tie iti pare un pret corect 100 euro pe ml, inseamna ca locuiesti prin tarile nordice si apelezi la cei mai scumpi, ca nici acolo nu e 100 euro pe ml decat la cei mai scumpi. Posted Image
Se vede furtul din spatiu. Ce sa vina sa spuna administratorul, altceva decat "avem bani multi pe mana si bagam mana in gestiune maxim, o viata avem, furam cat putem"
Nu am spus ca este un pret corect . Nu stim care este pretul corect in contextul respectiv . Stim doar ce a relatat un singur locatar . Si in baza asta toti isi dau cu presupusul .
De administrator am pomenit numai in contextul unui drept la replica imaginar, nicidecum de a ne substitui noi unei instante . Oricum era ca o paranteza .

PS. @samebo , cand ai montat ultima oara 1 metru liniar de jgheab sau ce o fi ala , facturat pe firma ta ?  Ca sa ne facem o idee despre pret .

#26
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
Daca are 50 plus unu la suta acord din locatari nu ai ce face. Cat despre banuti, iti garantez ca exista facturi si contracte. Nu ai ce sa faci, spaga a fost probabil inclusa in factura :) Asa se face...deci prinde orbu scoate-i ochii..

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 Silviudeep, on 18 august 2017 - 12:39, said:

Daca are 50 plus unu la suta acord din locatari nu ai ce face.  
Nu e nevoie de acordul locatarilor, e de-ajuns decizia comitetului executiv.

În plus, dacă au dosar cu oferte din care au ales prețul cel mai mic chiar n-au ce să le facă nici cei care-i pot controla.

#28
ionut_gabriel

ionut_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 27.03.2013
Revin cu ce am mai aflat astăzi. Nu există dosar cu oferte, a firma care a efectuat lucrarea a fost adusă de vecinul care știa de lucrare și de preț. Când l-am întrebat despre detalii mi-a spus că el nu discută cu mine. Am reușit în schimb să discut cu vecinii de bloc care s-au revoltat mai tare decât mine. Azi mi s-a confirmat că ceea ce au făcut are ceva putred la mijloc astfel încât luni dimineața îmi fac drum la primărie cu o reclamație semnată de mine și de restul proprietarilor cu care mai reușesc să mă întâlnesc în weekend. Vă mulțumesc pentru ajutor. Când voi avea noutăți voi reveni cu detalii.

#29
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Vezi daca-i flamand. Putea si el sa fure mai putin. S-o fi crezand ca face afaceri cu statul. Numai aia cresc de pana la 100 de ori pretul real.

Attached File  tobogan.JPG   66.32K   29 downloads

http://adevarul.ro/l...75a9/index.html

Nici nu gandesc astia. Parca nu poti afla de pe net pretul de vanzare al unui produs.

#30
ionut_gabriel

ionut_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 27.03.2013
Revin cu soluția găsită de proprietari împreună cu administratorul imobilului în cadrul ședinței. Am găsit 3 oferte de preț pentru lucrare, media între ele a fost de 40 de lei/ metru liniar deci noi vom plati câte 35 de lei/apartament, restul îl acoperă administratorul. Nu am mai continuat cu reclamație la primărie, dar dacă nu se rezolva eram câțiva deciși să ne căutăm dreptatea în instanță. Vă mulțumesc și recomand tuturor să citească cu atenție lista de la întreținere și în caz de nelămuriri puneți întrebări.

#31
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006

 ionut_gabriel, on 26 august 2017 - 12:11, said:

Revin cu soluția găsită de proprietari împreună cu administratorul imobilului în cadrul ședinței. Am găsit 3 oferte de preț pentru lucrare, media între ele a fost de 40 de lei/ metru liniar deci noi vom plati câte 35 de lei/apartament, restul îl acoperă administratorul. Nu am mai continuat cu reclamație la primărie, dar dacă nu se rezolva eram câțiva deciși să ne căutăm dreptatea în instanță. Vă mulțumesc și recomand tuturor să citească cu atenție lista de la întreținere și în caz de nelămuriri puneți întrebări.
Adică administratorul a confirmat ca achita el diferenta de 400 lei aproximativ, pe metru?Din buzunarul lui?

#32
ionut_gabriel

ionut_gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 27.03.2013
Da. Nu am mai făcut valuri, dar treburile au fost dubioase rău în legătură cu lucrarea.

#33
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 drq, on 31 august 2017 - 07:21, said:

Adică administratorul a confirmat ca achita el diferenta de 400 lei aproximativ, pe metru?Din buzunarul lui?
Hotul prins, devine cinstit daca da inapoi banii furati.
Pana data viitoare, cand va scapa iar neprins :D

Omul stia ca ce a facut e ilegal asa ca a preferat sa inapoieze prejudiciul in schimbul tacerii victimelor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate