Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Achizitionare masina SH maxim 6500 EURO

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009

View Postjericho, on 18 august 2017 - 09:35, said:

De ce ai baga banii intr-o masina care isi va scoate investitia abia dupa cativa ani? De profit nici nu mai zic, o sa te lasi de facut uber sau taxify pana o sa apuci sa vezi vreun castig...
Voi de ce va cumparati masini sa va plimbati cu ele? Fara a scoate nici o investitie?
Eu consider ca e o investitie buna, tinand cont ca vreau sa o folosesc si in scopuri personale. Eu daca intr-un an imi scot banii pe masina sunt multumit, nu-mi trebuie mai mult.

Deci ar fi bine sa mai caut B7, sa ma uit si la astea cu toate ca 8000 e un pret cam mic pt ele din ce am observat eu.
Duminica ma intorc in Bucuresti si o sa incep sa vizitez si parcuri auto, sa vedem ce e si cu acelea.

#20
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
Pui problema gresit, din partea mea poti avea si 5 masini pe care sa le folosesti in scop personal, ideea e ca vei merge cu ele insumat tot atat cat mergi doar cu una... Pe de alta parte, tu prezinti achizitia unei alte masini pentru a face un business cu ea, business care e falimentar din start atat timp cat nu vei face acel business macar 7-8 ore pe zi.
Fiecare face ce vrea cu banii lui dar crede-ma ca la cum pui problema, la final vei pierde mai mult ca sigur cel putin jumatate din banii investiti.... De fapt, singurii bani recuperati vor fi cei din revanzarea masinii. Parerea mea e ca nu merita, de ce nu incerci sa faci taxify/uber cu masina personala, macar 2-3 luni, ca sa vezi apoi daca merita investit in achizitia unei alte masini?

#21
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009
Pentru ca nu vreau sa distrug masina personala pe 1.30/km.
In alta ordine de idei, haideti sa vorbim despre masini, nu despre ce voi face cu ea, ca asta este scopul topicului

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSteauaboy95s, on 18 august 2017 - 10:16, said:

Voi de ce va cumparati masini sa va plimbati cu ele? Fara a scoate nici o investitie?
Eu consider ca e o investitie buna, tinand cont ca vreau sa o folosesc si in scopuri personale. Eu daca intr-un an imi scot banii pe masina sunt multumit, nu-mi trebuie mai mult.


Consideri gresit si ii ignori pe toti care te-au sfatuit ca vei face o greseala .
Vei cumpara masina vei face " jobul " vei cheltui pt autorizatie si revizie si vei castiga nimic , apoi vei vrea sa vinzi masina si vei fi pe pierdere .
O singura masina , un singur RCA un singur impozit , in caz ca nu-ti merge " afacerea " ramai cu masina care oricum ai nevoie de ea .

#23
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009
Bine. Vreau sa mai cumpar o masina mare si break, SH, pentru fratele meu geaman, care sa nu depaseasca 7000 euro si sa fie ok.

E mai bine asa?

#24
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Te-as sfatui sa analizezi preturile pe mobile.de ale masinilor dorite de tine si la nr de km dorit, vei constata ca in Romania sunt mai ieftine, desi 90% le aduc din Germania, apoi vei sti daca pretul pe care-l vezi pe autovit sau orice site din Romania are o problema, nu pricep de ce nu vine toata Germania sa cumpere masini de aici la cat de ieftine si intretinute sunt. te-as sfatui ca, orice ti-ai dori, sa iei direct de acolo, chiar de pare mai scump.

#25
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postpartyman, on 18 august 2017 - 13:06, said:

Te-as sfatui sa analizezi preturile pe mobile.de ale masinilor dorite de tine si la nr de km dorit, vei constata ca in Romania sunt mai ieftine, desi 90% le aduc din Germania, apoi vei sti daca pretul pe care-l vezi pe autovit sau orice site din Romania are o problema, nu pricep de ce nu vine toata Germania sa cumpere masini de aici la cat de ieftine si intretinute sunt. te-as sfatui ca, orice ti-ai dori, sa iei direct de acolo, chiar de pare mai scump.

Sa vezi soc atunci daca se uita pe ebay kleinanzeigen, unde sunt aproape in majoritate privati. Preturi mai mari decat pe mobile cam cu 20%, dar iei din curte de la neamt. Se elimina mult din tepele de pe mobile, unde numai nemti nu sunt majoritatea vanzatorilor.
Concluzie, recomand colegilor de forum care vor sa mearga in germania ebaykleinanzeigen, si sa uite de mobile. Daca exista colegi care locuiesc in Germania permanent, pot confirma ca nu aberez. Eu ma mai uit si pesite-ul de vanzari generalist al landului unde merg frecvent, la rude. Tot asa, iei de la om de acasa.

#26
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009
Am gasito pe aceasta, dar mi se pare prea frumos sa fie adevarat

https://www.ebay-kle...content=app_ios

#27
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Ai sunat? Oricum pozele miros urat...

Edited by partyman, 19 August 2017 - 08:05.


#28
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009
Am incercat sa il contactez pe Whatsapp si nu mi-a raspuns momentan

#29
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005

View PostSteauaboy95s, on 17 august 2017 - 21:43, said:

La actuala firma unde lucrez am avut 3 Toyota Avensis 2008, cumparate de noi.
Intre 60 si 80 000 km au inceput sa manance ulei, in asa mod incat la fiecare plin mai cumparam si cate o sticluta de ulei.
Evident o problema cu masinile, nu cu angajatii care le conduceau.

#30
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009
Angajatii aia au condus si conduc in continuare alte masini fiind sunt soferii companiei de 20 de ani.

Acum, ca toyotele sunt mai sensibile ca Audi A6 si ca Ford Mondeo, ca pe masinile astea merg ei acum, asta e viata.

#31
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 04.11.2016
Daca vrei sa se simta clientii tai ca si cum ar fi la Barcelona.

https://www.olx.ro/o...html#13250e6a9e

Edited by gabrieln2016, 19 August 2017 - 14:09.


#32
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005

View PostSteauaboy95s, on 19 august 2017 - 12:17, said:

Angajatii aia au condus si conduc in continuare alte masini fiind sunt soferii companiei de 20 de ani.
N-am zis ca nu stiu sa conduca. De nenumarate ori m-am aflat in masini "ale firmei" si am vazut cum sunt tratate de soferi. Daca o sa am vreodata o flota, va fi compusa numai din masini de raliu.

#33
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009
Si de ce grupul vag si Ford in aceleasi conditii de exploatare nu mananca ulei si nu creeaza probleme?
Daca problema erau soferii se strica orice masina, daca se strica un model atunci ala e de vina

#34
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
@steaua... Desi te-am criticat de la inceput cum ai pus problema, cu privire la Toyota nu numai ca iti dau perfecta dreptate dar fanii toyota sau mai "rai" si decât fanii VW. Dupa ce ca marca asta nu se lauda decât cu fiabilitate, normal ca se supara cand cineva le zice ca nu e chiar asa....

#35
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postvimann, on 19 august 2017 - 15:50, said:


N-am zis ca nu stiu sa conduca. De nenumarate ori m-am aflat in masini "ale firmei" si am vazut cum sunt tratate de soferi. Daca o sa am vreodata o flota, va fi compusa numai din masini de raliu.

Acuma nu toate companiile sunt ... miniere. Se poate si cu oameni normali la cap sa faci o companie.

View Postbobalex18, on 19 august 2017 - 21:30, said:

@steaua... Desi te-am criticat de la inceput cum ai pus problema, cu privire la Toyota nu numai ca iti dau perfecta dreptate dar fanii toyota sau mai "rai" si decât fanii VW. Dupa ce ca marca asta nu se lauda decât cu fiabilitate, normal ca se supara cand cineva le zice ca nu e chiar asa....

Das ist unmoglich, toyota, Corolla... prima reclama cu maimute si masini vazuta de mine in 90, cand am cumparat parabolica.

#36
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Passatul e ok, dar nu luat din Romania.
Tie iti trebuie o masina spatioasa in spate, confortabila si prezentabila. Clasa medie, deci Passat (cam supra apreciate), Mondeo (foarte ok la pret, chiar daca nu iti place nu e bai, nu trebuie sa iti placa, trebuie sa iti faci treaba cu el), Avensis, Insignia, C5, 408, etc.
Bmw 3 e mic, seria 5 e foarte bun dar nu ai bani de asa ceva.
Pana la urma daca nu iti va merge afacerea vinzi masina cam cu aceiasi bani cu care ai luat-o si aia e, dar ar fi bine sa incepi cu Seatul pe care il ai deja.
Break-urile sunt in general mai ieftine.

Edited by Friskey, 25 August 2017 - 01:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate