Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Depresie, anxietate, libidou scazut, rog sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Sunt diagnostiat cu hipogonadism secundar(suspect adenom hipofizar) de multa vreme, mereu am avut nivelul LH,FSH  mici. In ultima vreme am avut o crestere necontrolata a prolactinei pana la 400% insa am primit un tratament ce a redus valoarea acesteia la normal.

Pilozitatea este normala, nu am ginocomastie.
Fac sport regulat, aproape zilnic (alergari si exercitii de forta:  tractiuni si genoflexiuni cu greutate).

Am inceput sa am probleme din 2012 cu incheieturile, si recent mi s-a vazut un inceput de osteoporoza.
Am schimbari emotionale multiple de-a lungul zilei, libidou practic inexistent si probleme de erectie(50% din timp lipsa erectii dimineata, deasemenea slabe si scurte atunci cand sunt prezente).

Fiindca nu am avut valori sub intervale constant de-a lungul timpului nu am primit tratament de subtitutie.
As dori o recomandare la un medic bun(la Cluj). Rog si alte sfaturi legate de problema mea, este veche si vreau sa fac ceva concret pentru a o rezolva sau ameliora.

Exemple:

-la 28 ani:
LH (hormon luteinizant): 2.70 Intervale: 1.7 - 8.6
FSH (hormon de stimulare foliculara):1.40  Intervale: 1.5 - 12.4
Testosteron liber: 0.039 Intervale: 0.015 - 0.145
Testosteron: 13.76  Intervale: 9.9 - 27.8

- la 34 ani
LH (hormon luteinizant): 2.99 Intervale: 1.7 - 8.6
FSH (hormon de stimulare foliculara):1.55  Intervale: 1.5 - 12.4
Testosteron liber: 10.84 Intervale: 1 - 28.28
Testosteron: 14.92 Intervale: 9.9 - 27.8

Multumesc!

Edited by CPX, 17 August 2017 - 11:45.


#2
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Bad post

Edited by Afrikaner76, 17 August 2017 - 11:51.


#3
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Am fost la clinica de endocrinologie de mai multe ori de-a lungul timpului dar in afara de tratamentul recent pentru prolactina marita nu am primit alte solutii.
Dupa cum am spus caut o recomandare pentru un alt medic priceput din Cluj care m-ar putea ajuta.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 CPX, on 17 august 2017 - 11:33, said:

Rog si alte sfaturi legate de problema mea, este veche si vreau sa fac ceva concret pentru a o rezolva sau ameliora.

Mănâncă nuci și bea vin roșu și ceai de marijuana. Dar nu în același timp.

#5
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Salut, la rezultatele alea era bine daca puneai si unitatile de masura. Se vede cu ochiul liber ca FSH-ul e foarte mic si testosteronul iarasi destul de mic pentru varsta ta chiar daca analizele de la 34 de ani sunt un pic mai bune ca cele de la 28. Diagnosticul care ti s-a pus este corect, ciudat e ca nu ti s-a dat niciun tratament pentru a-ti ridica un pic testosteronul, faptul ca ai un inceput de osteoporoza la varsta ta indica clar un deficit de testosteron. Variante de tratament ar fi doua: prima, si cea preferabila as zice, e ceva gen Pregnyl ca sa iti ridice productia proprie de testosteron la nivele normale ori daca nu merge asa substitutie directa cu testosteron injectabil. Bineinteles totul prescris si apoi tratamentul monitorizat de un medic endocrinolog. In Cluj eu stiu doar de d-na doctor Ioana Ilie, nu am fost personal dar stiu 2 persoane care merg la ea. Asta ca sa ai si a doua opinie.

#6
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ai facut radiografie de sa turceasca sau chiar o tomografie? Sa n-ai empty sella.
Ce iei pentru prolactina marita?

Edited by ursamajor, 17 August 2017 - 13:37.


#7
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Dr. Pop George - asistent universitar UMF CLUJ, nu îl cunosc personal.
Dr. Valea Ana - șef de lucrări,  mi-a predat la stagiu. Părea ft bine pregătită, mai ales la partea de hipofiza.
http://www.umfcluj.r...m/256-valea-ana
Dr. Georgescu Carmen - șefa disciplinei
http://www.umfcluj.r...eorgescu-carmen

#8
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Am facut 5 RMN-uri incepand cu anul 2009. Diagnosticul a oscilat intre Empty Sella sau Adenom hipofizar.
Am luat tratament 3 luni pentru prolactina marita, voi revenii intr-un mesaj mai spre seara cu rezultatele ultimelor analize si cu numele medicamentului.
In ciuda insistentelor mele nu am primit tratament hormonal pentru motivul ca valorile nu sunt in afara intervalului.

Repostez analizele mai detaliat cu  unitatiile de masura,  se pare ca am facut mai des investigati decat imi aminteam.


-la 28 ani:
LH (hormon luteinizant): 2.70  mUI/mL Intervale: 1.7 - 8.6 mUI/mL
FSH (hormon de stimulare foliculara): 1.40 mUI/mL Intervale: 1.5 - 12.4 mUI/mL
Testosteron liber: 0.039  nmol/L Intervale: 0.015 - 0.145 nmol/L
Testosteron: 13.76 nmol/L Intervale: 9.9 - 27.8 nmol/L

-la 29 ani:
Testosteron: 10.93 nmol/L Intervale: 9.9 - 27.8 nmol/L
Testosteron liber: 0.039 nmol/L Intervale: 0.015 - 0.145 nmol/L

-la 30 ani:
LH (hormon luteinizant): 3.2 mUI/mL Intervale: 1.7 - 8.6 mUI/mL
FSH (hormon de stimulare foliculara):1.50 mUI/mL Intervale: 1.5 - 12.4 mUI/mL
Testosteron: 12.82 nmol/L Intervale: 9.9 - 27.8 nmol/L
Testosteron liber: 0.04 nmol/L Intervale: 0.015 - 0.145 nmol/L

- la 33 ani
LH (hormon luteinizant): 2.99 mUI/mL Intervale: 1.7 - 8.6 mUI/mL
FSH (hormon de stimulare foliculara):1.55 mUI/mL Intervale: 1.5 - 12.4 mUI/mL
Testosteron liber: 10.84 pg/mL Intervale: 1 - 28.28 pg/mL
Estradiol: 29.04 pmol/L Intervale: 94.8 - 223 pmol/L
Prolactina : 861.6 µUI/mL  Intervale: 98 - 456 µUI/mL

- la 34 ani(dupa 3 luni tratament pentru prolactina marita)
LH (hormon luteinizant): 1.99 mUI/mL Intervale: 1.7 - 8.6 mUI/mL
FSH (hormon de stimulare foliculara):1.57 mUI/mL Intervale: 1.5 - 12.4 mUI/mL
Testosteron: 14.92 nmol/L Intervale: 9.9 - 27.8 nmol/L
Prolactina : 14.56 µUI/mL  Intervale: 98 - 456 µUI/mL

-urmeaza ultimele analizele ...

Edit:
Multumesc the_ice_master pentru recomandari.

Edited by CPX, 17 August 2017 - 14:53.


#9
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Revin cu ultimele analize:

LH (hormon luteinizant): 2.33 mIU/mL Intervale: 1.5 - 9.3 mIU/mL
FSH (hormon de stimulare foliculara):2.48 mIU/mL Intervale: 1.4 - 18.1 mIU/mL
Prolactina : 13.55 ng/mL  Intervale: 2.7 - 17.7 ng/mL

Tratamentul pentru prolactina marita l-am afcut cu Dostinex 0.5mg jumate de capsula saptamanal in 2 doze egale.

#10
valentin1006

valentin1006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.12.2013
Buna CPX,
Ai ceva vesti in legatura cu problema ta?
Mentionez ca am fix aceleasi simptome ca si ale tale: erectii foarte slabe, inclusiv dimineata, libido scazut, etc, intr-un cuvant nu sunt multumit
Varsta: 32 ani
Rezultatele analizelor mele sunt asemanatoare cu ale tale, LH, Testosteron valori zic eu ca mici-foarte mici, desi in limite normale

De exemplu
Testosteron total:   1.96 ng/mL   (valori normale 1,60 - 7.26)

Ma gandesc ca asta sa fie cauza erectiilor slabe
Rezultatul analizelor de prolactina este intradevar mare , undeva la 200%

Prolactina: 30.85 ng/mL    (valori normale 2.10 - 18.70)

Crezi ca m-ar ajuta un tratament de scadere a prolactinei ptr cresterea testosteronului? Din rezultatul analizelor tale dupa tratament nu se vede o imbunatatire foarte mare, ce parare ai ?
Cat despre tratamentul cu Dostinex, l-ai tinut 3 luni ?

Merci, sa auzim de bine

#11
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
@ Valentin1006
Iarta-ma ca intervin dar e normal sa ai simptomele pe care le ai cu un asemenea nivel de testosteron; nu e mic, e chiar foarte mic la 32 de ani, ar fi foarte mic si la 70 de ani. Nu sunt endocrinolog, nici macar medic, vorbesc doar din ce am citit si din experienta personala. Nivelul de prolactina e marit intradevar dar din ce am citit eu nu e un nivel periculos. Eu am avut niveluri de genul asta, chiar mai mari, pe termen destul de lung. In orice caz sfatul meu e sa consulti un endocrinolog.

#12
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005
Nu as vrea sa deschid un topic nou deoarece simptomele sunt similare. Am pe cineva in familie, barbat 34 ani ce reclama probleme similare, libidou scazut, iritabilitate, oarecare depresie, etc. A zis sa faca un control la tiroida si i s-a dat sa faca niste analize, rezultatele ar fi urmatoarele:

TSH > 3,490 μUI/mL (0,270 - 4,200)
FT4 > 1,22 ng/dL (0,92 - 1,68)
FSH > 1,97 UI/L (1,50 - 12,40)
LH > 3,75 UI/L (1,70 - 8,60)
Prolactina > 9,52 ng/mL (4,04 - 15,20)
Estradiol > 46,4 pg/mL (11,3 - 43,2)
Testosteron > 4,33 ng/mL (2,49 - 8,36)
Ac. anti tireoperoxidază (TPO) > < 5,0 UI/mL (≤ 34,0)

Nu va cer o parere medicala doar cat sa imi fac o idee. A fost deja la un medic endocrinolog si a zis ca nu are nimic doar ca estradiol e cam mare si s-a recomandat activitate fizica si consum scazut de carne. Intentioneaza sa ceara o a doua parere. Voi ce ziceti?

#13
Popos_popos

Popos_popos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 31.12.2022
Salut, omg99,
Da-ne , daca se poate, mai multe detalii - context familial al persoanei respective ( e sau nu intr-o relatie stabila, bazata pe sentimente ? ce constitutie fizica are ? atletic, astenic, etc ? , lucreaza, si daca da, lucreaza cat de cat cu placere, adica ii face placere intrucatva macar, munca prestata ? face sport, are vreun hobby pe care sa il desfasoare cu regularitate ? de cand au aparut simptomele descrise de tine ? etc.)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate