Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Antitetanos

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 GabrielDDD, on 17 august 2017 - 08:37, said:

Daca rana se vindeca se presupune c-am scapat?.Adica tetanosul se manifesta printr-o infectie in acea zona?
Astept parerile voastre !

Cauta anti-tetanos prin farmacii si fa neaparat vaccinul. Titanosul e o boala grava, imposibil de tratat daca evolueaza de la un punct incolo... Stiu pe cineva care a facut tetanos si a murit in chinuri, ca in secolul 16, neglijand o astfel de rana. Intreaba prin farmacii, poate totusi gasesti.

Edited by rosix, 18 August 2017 - 06:55.


#20
PojogaDaniela

PojogaDaniela

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.08.2018
M am zgariat intr un gard ruginit acum 4 zile. Nu am avut posibilitarea sa fac vaccinul. Zgarietura a fost superficiala..am dat cu augmentin pastila..e tot ce am avut. De o zi m am apucat de la mine putere de antibiotice eritromicina si augmentin la 8 ore doza dubla (info de pe net). Zgarietura pare a fi ok..nu ma doare.. nu e calda zona..pare spre vindecare. Intrebarea este daca mai are rost sa incerc sa fac vaccinul.dupa atata timp de la accident? Sunt nevaccinata sigur de mai mult de 10 ani.

#21
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

 PojogaDaniela, on 14 august 2018 - 21:28, said:

M am zgariat intr un gard ruginit acum 4 zile. Nu am avut posibilitarea sa fac vaccinul. Zgarietura a fost superficiala..am dat cu augmentin pastila..e tot ce am avut. De o zi m am apucat de la mine putere de antibiotice eritromicina si augmentin la 8 ore doza dubla (info de pe net). Zgarietura pare a fi ok..nu ma doare.. nu e calda zona..pare spre vindecare. Intrebarea este daca mai are rost sa incerc sa fac vaccinul.dupa atata timp de la accident? Sunt nevaccinata sigur de mai mult de 10 ani.
Mergi la doctor si intreaba.

#22
PojogaDaniela

PojogaDaniela

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.08.2018
Mi s a spus ca ar fi fost bine sa fac vaccinul in primele 48 h..si acu sa stau pe.antiobiotic 5 zile...si sa fac hemoleucograma sa vad daca sunt leucocitele.marite...o sa fac analiza saptamanal.pana trece luna...inteleg ca ar fi perioada maxima de incubare..si sa ma rog ....

#23
id_cristi

id_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.02.2011
Cunoasteti sau ati auzit de situatii in care vaccinul antitetanos nu si-a facut efectul ? Am fost muscat de o pisica la degetul inelar de la mana dreapta, am facut vaccinul la o ora de la incident, dar dupa 3-4 zile imi simt obrazul drept usor amortit. Mai nou amorteala s-a extins si la nivelul gatului. Vaccinul antirabic l-am inceput in ziua a patra.

Edited by id_cristi, 26 January 2019 - 09:07.


#24
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Cateva precizari:
Microbul responsabil.de tetanos este anaerob si se gaseste de regula in sol.
Nu creste decat in absenta oxigenului, prefera ranille adinci cu orificiu mic cum sunt intepaturile, in care oxigenul nu patrunde.

Totusi daca cuiul respectiv nu este murdar cu pamint probabilitatea contaminarii ranii cu Clostridium tetani este limitata.

Boala.in sone.este o intoxicatie cu toxina produsa de microbul respectiv, asemnator cu intoxicatia botulinica.

Masura de preventie consta in imunizarea la toxina respectiva utlizand ATPA sau PTA.

Desi riscurile de contaminare sunt limitate imunizarea se face de rutina in cazul suspiciunii de contaminare si in cazul plagilor inguste si adinci in care microbii anaerobi pot creste.

Motivul.este severitatea acestei intoxicatii.

Daca plaga este debridata si curatita bine cu apa oxigenata, sansa sa creasca anaerobi in ea este mica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate