Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cutremur in Galati

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Dacă ăla a fost cutremur..

#20
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
A trecut musca pe langa cladire :D

#21
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Ieri chiar eram in Galati, la cineva, etaj 2 si recunosc l-am simtit foarte puternic, m-am panicat dar am stat pe loc.
Vreun arhitect ceva care ne poate spune cat de rezistente sunt blocurile comuniste ? Eu personal locuiesc intr-unul construit in '73.

#22
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009
"Gheorghe Marmureanu: In momentul cand cineva e in casa si simte aceasta miscare pe verticala, trebuie sa se astepte la un cutremur important. La un cutremur mic nu simti miscarea pe verticala. Asa se va simti si cutremurul mare ca va aparea la sfarsitul acestui secol."

http://stirileprotv....-20-de-ani.html

Sper sa se adevereasca previziunea lui.

#23
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostOriginalCopy, on 17 august 2017 - 08:53, said:

Ăla nu e articol, e jeg.

Evz e un jeg.

Nu știu dacă îți amintești, dar când a ajuns meteoritul ăla aproape de Pământ acum câțiva ani, evz zicea că vine sfârșitul lumii, în timp ce toți oamenii de știință spuneau că nu se va întâmpla nimic.

Așadar, nu mai citi jeguri.
Uite aici, cutremurul din 1802, deci, Vrancea poate produce cutremure de peste 8 grade.

Edited by Real_NEO, 17 August 2017 - 09:55.


#24
ivalii

ivalii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.08.2016
Cica luni 15-aug s-au vandut niste ziare in plus

#25
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
http://www.cutremur....ce-ale.html?m=1

#26
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
Eu am crezut initial ca a mai bubuit vre-o butelie :)
La etajul 3 s-a simtit precum 2 lovituri scurte...
Cred ca, cei aflati in mers nu au simtit deloc.

#27
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

View Postred46, on 17 august 2017 - 10:16, said:


Totusi in 26 octombrie 1802 a fost unul intre 7.9 - 8.2. Deci se poate...Uite AICI istoria cutremurilor


View Postdem3ntor, on 17 august 2017 - 10:26, said:

Eu am crezut initial ca a mai bubuit vre-o butelie Posted Image
La etajul 3 s-a simtit precum 2 lovituri scurte...
Cred ca, cei aflati in mers nu au simtit deloc.

Chiar din contra, pe multa lume am auzit alertandu-se ca l-au simtit in mers

#28
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 16.03.2005

View Postdem3ntor, on 17 august 2017 - 10:26, said:

Cred ca, cei aflati in mers nu au simtit deloc.

Nu am simtit nimic.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSpaghete, on 17 august 2017 - 08:35, said:

Intrucat cutremurul a avut loc pe verticala, mi-am adus aminte de ceea ce spunea Marmureanu la un moment dat, ca un cutremur pe verticala anunta un seistm major.
Alea sunt cutremure de suprafata, ce e acolo... n-au treaba cu Vrancea.

View Postandronic312, on 17 august 2017 - 09:54, said:

"Gheorghe Marmureanu: In momentul cand cineva e in casa si simte aceasta miscare pe verticala, trebuie sa se astepte la un cutremur important. La un cutremur mic nu simti miscarea pe verticala. Asa se va simti si cutremurul mare ca va aparea la sfarsitul acestui secol."
Nu este o previziune, este ceva normal, cutremurul e format din 2 unde, cand prima e puternica (P) e logic sa tragi concluzia ca si a doua va fi pe masura.

Edited by andreic, 17 August 2017 - 11:38.


#30
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
On: Inca nu am inteles originea acestui cutremur din Galati, nu scrie nicaieri?

Edited by Dany_Darke, 17 August 2017 - 12:33.


#31
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postandreic, on 17 august 2017 - 11:35, said:

Nu este o previziune, este ceva normal, cutremurul e format din 2 unde
care se succed la interval scurt (citeva secunde sau zeci de secunde).

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Da, iar aceste unde calatoresc cu viteza diferita intrucat odata cu adancimea si densitatea viteza creste deci unda reflectata pe discontinuitate ajunge mai repede la distanta decat unda ce calatoreste in linie dreapta (directa). De aceea apreciind unda primara poti trage concluziii despre intensitatea celei secundare.

#33
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009

View Postandreic, on 17 august 2017 - 11:35, said:

Nu este o previziune, este ceva normal, cutremurul e format din 2 unde, cand prima e puternica (P) e logic sa tragi concluzia ca si a doua va fi pe masura.

Nu ma refeream la unde, ci la faptul ca el previzioneaza ca va fi unul mare la sfarsitul secolului.

#34
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postandreic, on 17 august 2017 - 11:44, said:

Da, iar aceste unde calatoresc cu viteza diferita intrucat odata cu adancimea si densitatea viteza creste deci unda reflectata pe discontinuitate ajunge mai repede la distanta decat unda ce calatoreste in linie dreapta (directa). De aceea apreciind unda primara poti trage concluziii despre intensitatea celei secundare.
Undele au viteze diferite pentru ca sunt de natura diferita: unda primara este unda longitudinala, de compresie si este mai rapida, iar unda secundara este unda transversala, de forfecare si este mai inceata. Cutremurul propriu-zis se poate manifesta si printr-o a treia unda, de suprafata (de exemplu valuri ale suprafetei terestre), care se propaga si mai incet, dar nu e importanta in propagarea cutremurului decit pe distante scurte.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Anunţarea, ca sigură, a producerii unui cutremur major ar da peste cap Bucureştiul şi mulţi şi-ar găsi sfârşitul în ambuteiaje şi în panica generată de cutremurul în sine.
În Bucureşti se blochează traficul la prima ploaie mai serioasă, nu mai spun de Paşti şi Crăciun. Vă daţi seama cum ar fi dacă s-ar anunţa că mâine va fi cutremurul cel mare, ăla "prezis" de "sf." Boca?
Se recunoaşte la nivel oficial că forţele de ordine şi echipele de salvare abia ar face faţă unui astfel de eveniment, în urma simulărilor. Nici măcar sirenele de avertizare nu sunt funcţionale în totalitate.
Eu sunt convins că, până la un anumit nivel, cutremurele se pot prognoza, poate nu la nivel de minut şi secundă, dar la nivelul unui interval de 3-4 zile da. De peste un secol se studiază dinamica scoarţei terestre; este imposibil ca în toţi aceşti ani să nu se fi emis modele matematice pe baza cărora să se poată emite o prognoză. Dar sunt absolut convins că Boca n-a avut acces la aceste surse şi că fumul de tămâie nu dezvăluie aceste informaţii; nici foamea făcută cu sila, nici singurătatea - adică viaţa de pustnic.
Aşa cum se poate prognoza starea vremii pe o perioadă destul de mare, tot aşa - dar pentru perioade mai mici - se poate estima mişcarea plăcilor tectonice.
În plus, natura oferă nişte informaţii cu privire la producerea unui cutremur major în următoarele două zile - valabil pentru zona Vrancea.
Din păcate, suntem carne de tun şi trebuie să ne mulţumim cu acest statut, sau ne putem muta din Bucureşti în zone relativ aseismice.

#36
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
... la etajul 8 s-a simtit destul de serios,  asa-zisul vuiet, urmat imediat de citeva trepidatii, dupa care de o zguduitura destul de puternica. Crezind ca este vorba de un "vrancean", l-am estimat in jur de 5 Richter (sau, mai corect spus, pe scara Mercalli 3.8 asta de suprafata s-a simtit ca un 5 de adincime din Vrancea-Buzau)

Edited by Taxon, 17 August 2017 - 12:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate