Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Mini-vacanta Delta Dunarii

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Salutare,

Peste 2 saptamani planuiesc sa fac o scurta iesire in Delta, undeva la 3-4 zile.
Ce imi doresc: o excursie de o zi cu barca, sa admir fauna si flora pe canalele din Delta.
Avand in vedere ca o sa bat drum lung(din jud. BV), ma gandesc sa las masina in Tulcea (o sa ajung seara).
Ziua 1 - o excursie pe canale, cred ca o sa aleg ceva de aici: http://www.descopera...i-delta-dunarii
Ziua 2,3 as dori sa fiu undeva mai in mijlocul naturii. Recomandari? (ceva localitati, activitati - nu pescuit).

Sau varianta 2: din Tulcea iau vaporul pana in Sulina, pot sa iau o excursie cu barca de acolo, intr-o zi pot merge la plaja, in alta zi din nou pe canale?

Multumesc.

Edited by honeymik, 16 August 2017 - 22:27.


#2
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Recomandarea mea este sa nu faci greseala sa te duci acolo.
Asta e concluzia la care am ajuns din experienta deltei.
E cel mai infect loc posibil. Destinatie pentru tarani needucati. Dupa prima vizita acolo daca esti om normal la cap nu mai revii de bunavoie.

#3
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Dunavatu de Jos
Pensiuni cauti singur pe net. Mergi fara probleme cu masina pana in sat. Nu are rost sa o lasi in Tulcea. Dunavatul de Jos e cam ultimul sat "circulabil". Restul cu barca.
Majoritatea pensiunilor te "rezolva" cu barca/speedboat/pescuit si ce mai vrei. Variante ai de la 1 stea la 5 stele si elicopter.

Edited by N62B44, 16 August 2017 - 22:33.


#4
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Dute in Mahmudia (Tulcea), am fost de 2 ori si a fost frumos acolo, poti ajunge cu masina.
Tariful este cam 100-150 lei pe noapte, gasesti si barca sa te plimbi.

#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013

View Postsamebo, on 16 august 2017 - 22:28, said:

Recomandarea mea este sa nu faci greseala sa te duci acolo.
Asta e concluzia la care am ajuns din experienta deltei.
E cel mai infect loc posibil. Destinatie pentru tarani needucati. Dupa prima vizita acolo daca esti om normal la cap nu mai revii de bunavoie.
Colegu, usurel, pls. Daca nu ti-a mers tie nu inseamna ca poti fi prost crescut si lipsit de bun simt.

View Posttenzen, on 16 august 2017 - 23:00, said:

Dute in Mahmudia (Tulcea), am fost de 2 ori si a fost frumos acolo, poti ajunge cu masina.
Tariful este cam 100-150 lei pe noapte, gasesti si barca sa te plimbi.
Corect. De la Tulcea e speedway pina la Dunavat, via Nufaru-Mahmudia-Murighiol. Blana, frate.

#6
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postsamebo, on 16 august 2017 - 22:28, said:

Recomandarea mea este sa nu faci greseala sa te duci acolo.
Asta e concluzia la care am ajuns din experienta deltei.
E cel mai infect loc posibil. Destinatie pentru tarani needucati. Dupa prima vizita acolo daca esti om normal la cap nu mai revii de bunavoie.

Nu megeti, fratilor, in Delta.
E aglomeratie, japca mare. E lumea taranilor, cocalarilor si a meltenilor.
Recomand cu incredere Eforie Nord, Costinesti  sau Mamaia. In WE, neaparat.

View Posthoneymik, on 16 august 2017 - 22:17, said:

Salutare,
Peste 2 saptamani planuiesc sa fac o scurta iesire in Delta, undeva la 3-4 zile.
Ce imi doresc: o excursie de o zi cu barca, sa admir fauna si flora pe canalele din Delta.
Avand in vedere ca o sa bat drum lung(din jud. BV), ma gandesc sa las masina in Tulcea (o sa ajung seara).
Ziua 1 - o excursie pe canale, cred ca o sa aleg ceva de aici: http://www.descopera...i-delta-dunarii
Ziua 2,3 as dori sa fiu undeva mai in mijlocul naturii. Recomandari? (ceva localitati, activitati - nu pescuit).

Sau varianta 2: din Tulcea iau vaporul pana in Sulina, pot sa iau o excursie cu barca de acolo, intr-o zi pot merge la plaja, in alta zi din nou pe canale?

Multumesc.

In Sulina, da, ai avantajul ca ai si marea, plus ca drumul pana acolo strabate toata Delta, si vezi ceva pasari pe drum, eu am avut norocul sa vad si pelican. Dar daca ajungi in Tulcea seara, nu ai cu ce sa ajungi si drumul e lung, a doua zi cu vaporul ajungi tot dupa masa. Poti lua ceva privat, dar e mai scump. Cred ca pt 3 zile merita mai degraba zone unde ajungi cu masina, Mahmudia, Dunavat., Murghiol, cum ti s-a recomandat.

#7
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014
Mahmudia merge. Am mers si stat 4 nopti vara asta. Mancare ok, calatorii ok (chiar si pana la Letea, unde drumul e de 8 h dus-intors cu barca). De acolo am fost cu ea si la Sf. Gheorge. Nu e rau. Iar legat de taranii autohtoni, nu stiu ce sa zic. Am cunoscut 2 lipoveni tipici care erau foarte de treaba. Mai "tarani" erau turistii, dar nu toti sunt din Bucuresti. Si cu asta am spus totul.

Edited by LeopardSurd, 17 August 2017 - 06:40.


#8
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,224
  • Înscris: 27.07.2006

View PostN62B44, on 16 august 2017 - 22:32, said:

Dunavatu de Jos
Pensiuni cauti singur pe net. Mergi fara probleme cu masina pana in sat. Nu are rost sa o lasi in Tulcea. Dunavatul de Jos e cam ultimul sat "circulabil". Restul cu barca.
Majoritatea pensiunilor te "rezolva" cu barca/speedboat/pescuit si ce mai vrei. Variante ai de la 1 stea la 5 stele si elicopter.
Intaresc ce spune colegul. Am fost acum doua saptamani la Dunavatu, am stat 4 zile.
Recomand pensiunea "Nicu si Aneta" pentru peste sub toate formele posibile. Nu stiu conditiile de cazare, noi am stat in alta parte.
Pentru plimbari: Gabi - 0746520880, il gasiti la debarcaderul din Murighiol. Super om, cunoaste tot ce inseamna Delta - fauna, flora, istorie.
Daca-l luati pe el, spuneti-i ca v-a trimis cuplul cu copilul de 8 ani care a dormit in barca tot drumul pe canale. O sa-l amuze :)
Omul a zis ca a avut tot felul de copii trazniti, dar n-a mai intalnit unul sa doarma :)
Vacanta frumoasa, Delta este o zona deosebita.

#9
georgestx

georgestx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.11.2006
Plaja de la Sulina este foarte frumoasa-iar Sulina are un farmec aparte....Ar fi frumos sa mergi de la Sulina la Sfantu Gheorghe si apoi sa te intorci "prin balata"-lacul Erenciuc, canalul Litcov, Cuibul cu lebede -Cuibina-sunt locuri absolut fascinante.
Dar nu stiu cum se face ca am ajuns sa cunoastem mai mult Grecia decat tara noastra.
Adevarat-turismul in Delta nu este ieftin!

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sulina.

https://www.flickr.c...157635454399647

Daca ajungi la Sulina e bine sa faci rezervare din timp pentru nava rapida. Ar fi bine sa folosesti vaporul la dus si rapida la intoarcere.

Pe canale gasesti oferte destule dar ar fi bine sa prinzi un grup ca tarifele sunt destul de mari.

Dunavat.

https://www.flickr.c...157648803717142

Edited by bumpocbum, 17 August 2017 - 08:59.


#11
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Multumesc tuturor de feedback, inca analizez problema si ma hotarasc zilele acestea.
Ce ma tenteaza pe mine sunt excursiile acelea de 1 zi prin Delta. Si am vazut ca majoritatea sunt cu plecare din Tulcea.
Pana in Sulina am drumul dus-intors destul de lung si nu am gasit astfel de excursii, doar ceva mai scurte gen 3-4 ore.

Saaaau ... ma cazez in zona Murighiol - Dunavatu de jos si daca am chef de excursie dau o fuga cu masina in Tulcea (pana la urma este 1 ora de condus).

Edited by honeymik, 17 August 2017 - 10:14.


#12
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,224
  • Înscris: 27.07.2006

View Posthoneymik, on 17 august 2017 - 10:13, said:

Saaaau ... ma cazez in zona Murighiol - Dunavatu de jos si daca am chef de excursie dau o fuga cu masina in Tulcea (pana la urma este 1 ora de condus).
Nu merita sa bati drumul pana in Tulcea.
Noi am facut doua plimbari:
- una cu plecare din Dunavatu, cca 5 ore, am ajuns pana la mare, la Perisor, trecand prin canale si lacul Razim
- a doua cu plecare din Murighiol (5 minute cu masina de Dunavatu), canale si lacuri mai mici :)
Nuferi albi si galbeni, pelicani, egrete, lisite, stiuca la lingurita prinsa din barca :) All-in-one :)
O zi intreaga in barca s-ar putea sa ti se para prea mult. Si in nici un caz sa nu mergeti cu ambarcatiune descoperita...

#13
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Cam cat te-au costat plimbarile? Era barca mica sau mare?
Sunt mai crazy de felul meu, imi place natura, o sa rezist o zi intreaga si in niciun caz nu ma gandeam sa merg cu ambarcatiune acoperita - vroiam descoperita, CLAR :)
Acuma ... 'om vedea la fata locului.

#14
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,224
  • Înscris: 27.07.2006
Cea de 5 ore, 300 lei, dar am impartit barca cu inca un cuplu.
A doua plimbare a durat vreo 3 ore si a costat 200 lei.
Ambele barci aveau 7-8 locuri.
Avand in vedere ca vei merge la sfarsitul lui august, ar putea fi OK si cu barca descoperita.
Noi am fost la sfarsitul lui iulie, daca era descoperita saream din ea si veneam inot inapoi :)
Ardea soarele intr-un mare fel, mi-a inrosit genunchii :)
Noroc cu soata, prevazatoare, avea crema in rucsac :)

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pretul depinde de puterea barcii. Noi am inchiriat o barca de 90Cp cu 500 lei, din Dunavat (2 familii) . Peisajul pe canale este cam la fel, destul de monoton.  Parerea mea e sa luati o barca puternica care  sa acopere o suprafata mare. Eventual sa ajungeti in Razim. Pe canale o sa merga destul de rapid asa ca o sa ajungeti in locuri deosebite mai repede.

Edited by bumpocbum, 17 August 2017 - 15:39.


#16
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postsamebo, on 16 august 2017 - 22:28, said:

Recomandarea mea este sa nu faci greseala sa te duci acolo.
Asta e concluzia la care am ajuns din experienta deltei.
E cel mai infect loc posibil. Destinatie pentru tarani needucati. Dupa prima vizita acolo daca esti om normal la cap nu mai revii de bunavoie.

Să aduci și argumente poți?

View Posttablagiu_xxx, on 17 august 2017 - 06:24, said:

In Sulina, da, ai avantajul ca ai si marea, plus ca drumul pana acolo strabate toata Delta, si vezi ceva pasari pe drum, eu am avut norocul sa vad si pelican. Dar daca ajungi in Tulcea seara, nu ai cu ce sa ajungi si drumul e lung, a doua zi cu vaporul ajungi tot dupa masa. Poti lua ceva privat, dar e mai scump. Cred ca pt 3 zile merita mai degraba zone unde ajungi cu masina, Mahmudia, Dunavat., Murghiol, cum ti s-a recomandat.

Cum adică ai noroc să vezi pelican? Păi ce barcagiu ați avut? În Sulina dacă mergi cu barca prin golful musura și prin canal, vezi la pelicani care zboară și aproape la câțiva metri de tine de te saturi.
Sulina pe lângă că e aproape de mare, mai are și ceva chestii interesante de văzut, farurile vechi, cimitirul piraților (da, au fost pirați în Sulina) și ceva clădiri vechi. Pe lângă asta, mai poți merge și în Letea, unde vezi dune de nisip, cai sălbatici și oameni care trăiesc total separat de orice civilizație.
Sunt multe de văzut în Deltă și are totul un farmec aparte și e diferit, păcat că nu știm să avem grijă de asemena frumuseți,  Palatul C.E.D din Sulina cade pe tine, farul vechi nu e cine știe ce pus în valoare...
În Sulina mai ai și un muzeu, apropo

Edited by Velaxa, 19 August 2017 - 19:43.


#17
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostVelaxa, on 19 august 2017 - 19:41, said:

Cum adică ai noroc să vezi pelican? Păi ce barcagiu ați avut? În Sulina dacă mergi cu barca prin golful musura și prin canal, vezi la pelicani care zboară și aproape la câțiva metri de tine de te saturi.

Read carefully ...
Ma refeream la Tulcea - Sulina, nu la o excursie locala ...
Nu e asa comun sa vezi pelicani din pasager ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate