Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce inseamna modul EXPORT la o statie CB?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Andrei_Du

Andrei_Du

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 11.06.2007
Am o statie President Barry FM de 4W. Nu este ca cele noi cu 4-20W comutabil, ci strict 4W. Se poate face o modificare in interior (vezi pdf) si statia trece in modul EXPORT. Ce inseamna acest lucru? Ce avantaje are, ce posibilitati deschide?
Inteleg din video ca puterea de emisie creste dar nu spune la cat. Probabil undeva peste 10W.
Va multumesc!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iPDI8ib6eIo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8GDp_gSYrE8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Andrei_Du, 16 August 2017 - 21:57.


#2
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
In general modul "export" se refera la cresterea puterii si extinderea plajei de frecvente acoperite.
Ma rog, chestii inutile in cazul unei statii AM/FM...
Daca era SSB, sa zicem ca era ceva.

Puterea marita nu prea te ajuta, intrucat afecteaza doar emisia, receptia ramanand aceeasi, plus ca intervine si limitarea legala la 4w...

#3
Andrei_Du

Andrei_Du

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 11.06.2007
Da, in 80% din cazuri 4W e suficient dar cand esti in zone cu bruiaje mari sau undeva intre dealuri, nu te aude nimeni. In cazurile astea este util sa poti comuta la o putere crescuta pana depasesti zona respectiva, revenind apoi la 4W. In schimb, cred ca modul Export trece statia definitiv pe putere marita, fara posibilitatea rapida de a te intoarce la 4W.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 Andrei_Du, on 16 august 2017 - 21:56, said:

Inteleg din video ca puterea de emisie creste dar nu spune la cat. Probabil undeva peste 10W.
Sau doar 10W. Mai mult faci praf AM-ul oricum... R210 la 1Kohm si masori ce iese in FM. Tatonezi valoarea, verifici daca trebuie putere la rezistor (daca se incalzeste). Evident ca poti monta un comutator pe statie de putere mare/mica dar se fac periodic controale la statii si nu e bine sa te gaseasca cu mai mult de 4W, au baietii de la ancom un powermetru cu sarcina artificiala inclusa bine calibrat si se pot prinde de eventualele butoane suplimentare :)

Edited by andreic, 17 August 2017 - 00:02.


#5
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Singura diferenta intre 4 si 8 sau 10W este faputl ca cele doua din urma sunt ilegale. Si ca sa te convingi, fa tu niste probe cu un coleg si vezi daca va simti dieferenta intre 4 si 10W. Aveam o statie cu 4-20W si tot nu era vreo scofala.
Cel mai bun amplificator sau upgrade pentru statie, depinde cum vrei sa-i zici, este antena. 4W sunt absulut suficienti daca ai o antena buna!!! Cu cat mai lunga, cu atat mai buna!

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Bine zis... zici ca ai citat din CB handbook :) 4-20w este diferenta perceptibila, e vorba de vreo 7dB si ceva, un grad S pe smetru calibrat corect.

#7
Andrei_Du

Andrei_Du

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 11.06.2007
Atunci asa las statia.
Robert, ce inseamna antena buna? Am Sirio ML145 cu prindere fixa, castig 4dbi(sau 1,9 dbd). De exemplu daca as pune President Texas, castig 7dbi(4,9 dbd), inaltime antena 2,12m, in mod concret ce procent ar fi in plus la emisie si receptie pe teren drept? Adica ar fi o imbunatatire de 20%, 50%? Intreb ca sa imi dau seama daca are rost sa iau o antena mai buna fata de ce am acum sau este doar o cheltuiala inutila.

Edited by Andrei_Du, 17 August 2017 - 18:31.


#8
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011

 Andrei_Du, on 17 august 2017 - 18:25, said:

Atunci asa las statia.
Robert, ce inseamna antena buna? Am Sirio ML145 cu prindere fixa, castig 4dbi(sau 1,9 dbd). De exemplu daca as pune President Texas, castig 7dbi(4,9 dbd), inaltime antena 2,12m, in mod concret ce procent ar fi in plus la emisie si receptie pe teren drept? Adica ar fi o imbunatatire de 20%, 50%? Intreb ca sa imi dau seama daca are rost sa iau o antena mai buna fata de ce am acum sau este doar o cheltuiala inutila.

Castigurile astea sunt adevarat SF !! Posted Image

1,9 DB ... 4.9 DB castig la o antena CB mobila ?

Diferenta intre ele ... se simte. Dar uita de castigurile astea .

Edited by Pekiasan, 21 August 2017 - 23:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate