Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Program editat video gratis

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Am incercat asa pana acum:

AviDemux si Pinnacle - nu prea sunt intuitive sau sunt eu prea noob. Pinnacle de exemplu mi se pare extrem de rudimentar, nu gasesc de unde sa adaug un filtru si efectele de tranzitie parca sunt de pe vremea TVR-ului dupa revolutie (patratele, cerculete).

Windows Movie Maker - nu pot sa vad preview la film, e doar ecran negru.

GoPro Studio a trebuit sa caut o versiune mai veche pe 32 de biti. Nu prea l-am butonat, insa inteleg ca trebuie sa convertesc toate filmuletele in .avi inainte sa le editez.

Pana acum cel mai intuitiv si simplu de folosit mi s-a parut tot filmora. O sa mai incerc si alte variante de mai sus. Nu ma asteptam sa fie asa de greu de gasit un program de editat niste filmulete. Oare astia cu vlogurile au avut si ei aceleasi probleme?

#20
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Conversia se face automat, nu trebuie sa-ti bati capul. Fluxul de lucru in esenta e corect: converteste clipurile intr-un format intermediar, mult mai propice pentru editare si pe sistemele mai slabe (sau chiar pe cele normale).

Un tutorial foarte pe scurt despre cum se utilizeaza GoPro Studio (facut de filmora, he he): https://filmora.wond...pro-studio.html

Edited by bladhaund, 18 August 2017 - 14:46.


#21
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,708
  • Înscris: 31.12.2013

View Postbladhaund, on 16 august 2017 - 22:18, said:

DaVinci Resolve

(Hai, mai plusati cu ceva daca puteti. Posted Image )

Când deschid DaVinci Resolve îmi apare caseta asta :
Ce trebuie să instalez, și de unde ? (Programul se închide când vreau să import ceva)

Attached Files


Edited by cutinastefan, 21 August 2017 - 13:34.


#22
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Postbladhaund, on 18 august 2017 - 14:43, said:

Conversia se face automat, nu trebuie sa-ti bati capul. Fluxul de lucru in esenta e corect: converteste clipurile intr-un format intermediar, mult mai propice pentru editare si pe sistemele mai slabe (sau chiar pe cele normale).

Un tutorial foarte pe scurt despre cum se utilizeaza GoPro Studio (facut de filmora, he he): https://filmora.wond...pro-studio.html

Deci m-a spart conversi aia.

Camera imi filmeaza in mp4 si filmuletele ocupa 26Gb. Dupa ce am citit prin linkurile alea, am vrut sa le convertesc cu GoPro Editor in .avi. Imi zice ca n-am suficient spatiu (in conditiile in care mai am 200 Gb liber) wtf?!? sa scot HDD extern?

Am mai scos din ele si acum vad ca a luat-o.

M-am mai jucat si prin filmora direct in format mp4 si in preview nu-mi sincornizeaza melodia cu filmul. Cand il export, se observa o desincronizare de vreo 5 secunde. Cred ca e si din cauza formatului, o sa incerc si cu avi dupa converise.

Edited by un_dac, 29 August 2017 - 20:30.


#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Încearcă atunci și Movavi Video Converter, îl găsești la negru. Eu îl folosesc pentru 3D când sunt prea mari fisierele, poți reduce din bitrate si alte vrăjeli destul de simple care din ce am observat afecteaza prea putin calitatea.

#24
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Nu mai e cazul. I-am dat asa pana la urma. E pe la jumatate acum. Pe langa faptul ca ocupa mult, mai si dureaza mult.

#25
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
La 01:30 noaptea a terminat, fix 4h. Acum abia astept sa ma intorc de la birou sa ma apuc de editat ca azi-noapte eram rupt de somn.

#26
hunt3rus

hunt3rus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.03.2007
salut,

pentru acelasi scop de editare basic si compresie video a filmuletelor de vacanta facute cu smartphone-urile ati incercat si:
Shotcut
Hitfilm Express
Media Composer | First

Shotcut pentru editare/codare H.264 impreuna cu Handbrake pt codare H.264 le-am folosit cu brio pt calitate codarii si simplitate.

#27
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Am facut filmuletul, chiar a iesit un pic semi-profi :) am facut furori azi pe la birou si am strans si un numar uluitor de 20 de likeuri pe FB! :D

L-am editat direct in mp4, n-am mai folosit avi-urile si a fost ok. Insa dupa vreo 20 de trimuri deja mergea greu. Trebuie si un calculator destul de serios.

#28
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
kdenlive mi se pare mai calitativ, singurul cu care am putut encoda fhd la 1,8 mbps https://we.tl/MCTOCnhZOC

Edited by c_anicai, 31 August 2017 - 21:53.


#29
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 18.07.2018
Eu zic ca Filmora e gratuit dar daca platesti 70 euro au mai multe facilitati. Atat cel gratis cat si cel platit are acel Screen Recording.
Filmora este si pentru OS X si Android. Recomand acest soft.

#30
Arisroey

Arisroey

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.04.2020
Editor video ușor: Openshot, kdenlive, Windows Movie Maker.
Dacă aveți nevoie de un software complet, atunci DaVinci Resolve sau VSDC Free Video Editor ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate