Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

FiiO

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Vreau sa-mi iau un FiiO pentru acasa, ca sa pot sa trimit si flac-uri in receiver (comit vreun sacrilegiu?) si nu am habar daca exista vreo diferenta de calitate audio intre ele, de la m3 la x5. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Dai si alte amanunte? Cred ca 90% din lumea de aici habar n-are ce-s alea m3 si x5. Audiofilia si HI-FI nu prea au multe in comun cu device-urile trendy si tehnologia moderna.
FiiO e o firma care face diverse produse ,in spetza DAC-uri cu diferite functionalitati si caracteristici. De ex .exista unele doar pt. casti. Cand spui generic FiiO ,nu se intelege mare lucru.

#3
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
FiiO m3, x1, x3 si x5
- https://www.avstore....ile/fiio-x1-ii/
- https://www.avstore....tabile/fiio-m3/
- https://www.avstore....le/fiio-x5-iii/

#4
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017
x5 e cel mai bun din cate stiu, insa nu stiu ce vrei tu sa faci acolo... ca sa poti trimite flac-uri in receiver? pai chestiile astea sunt cam overkill, ca-s gandite ca player + dac-uri/amplificatoare de casti... flac stie sa-ti decodeze si laptopul, iar daca nu ai placa buna, poti sa pui un dac sau amp/dac...

#5
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Cautam o varianta simpla sa dau flac-uri unui receiver prin RCA si traiam cu impresia ca si player-ul cu care le trimit trebuie sa fie de calitate. Daca gresesc, mea culpa (serios, fara ironii). Sa inteleg ca m3-ul ar fi suficient?

Edited by miromulus, 16 August 2017 - 21:05.


#6
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017
Pai ar fi zic eu. Acum, avand si amplificare integrata, nu pot sa-ti zic daca x5 suna cu mult mai bine decat m3, ca nu le-am testat... oricum, procesarea flac e aceeasi..

Vrei neaparat un player separat sa stea acolo cu receiverul? Poti folosi alternativ calculator/laptop? Ca sunt o gramada de softuri care stiu sa decodeze flac, de ex. VLC(si nu numai)
Ca atunci poti pur si simplu sa iei samnalul de la calculator(de la mufa pt casti)... iar daca acesta nu suna bine, poti pune un dac/amp extern, gen fiio e10k,e17k alpen 2 samd... sau player din ala m3 sau x5, daca vrei tu neaparat..

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Oricum calitatea maxima ce se poate transmite prin BT e echivalentul unui mp3 la 320kbps asa ca "fara fir" flac e clar overkill.
Prin cablu s-ar putea sa fie alta calitate insa ma indoresc sincer(prin prisma experientei) ca aia din review-urile alea fac diferenta asa de mare intre hirez ,flac si mp3-uri la 320 kbps. E doar placebo. Auzul ,urechea umana are limitari ce nu pot fi pacalite cu un asa device.
Daca calculatorul/laptopul are iesire digitala(SPDIF ,HDMI) cel mai bine e de trimis semnalul prin cablu direct spre receiver. Acesta are DAC integrat.

Edited by edigee, 16 August 2017 - 21:40.


#8
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 IllusiveMan, on 16 august 2017 - 21:36, said:

Vrei neaparat un player separat sa stea acolo cu receiverul?

Vreau ceva usor de folosit, sa-l poata utiliza restul familiei cand sunt plecat de acasa.

 edigee, on 16 august 2017 - 21:38, said:

Oricum calitatea maxima ce se poate transmite prin BT e echivalentul unui mp3 la 320kbps asa ca "fara fir" flac e clar overkill.

Prin fir il leg.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate