Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Alegere proteine

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007

 Naijax, on 17 august 2017 - 17:00, said:


Nu lua nimic de capul tau

As fi de acord cu tine dar suna ca o prejudecata.
Ce vreau sa spun, sunt multi care baga McD cu nemiluita, prajeli, snitele, Cola, deserturi, shaorme cu extra maioneza, dimineata patiserie la greu. Brusc, daca astia incearca sa ia o proteina de zer i se spune sa consulte medicul ca sa nu moara Posted Image

#38
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

 overseas, on 17 august 2017 - 14:00, said:

Mai nu sunt chimicale.
Daca iei izolat de zer, cca 100 lei kg cu o concentratie de 95% de proteina, il mixezi cu dextroza pentru doza dupa antrenament cand iti trebuie absorbtie rapida.
Izolatul e cel mai curat, obtinut strict mecanic, prin microfiltrare de zer + uscare. Gen lapte praf.
Porcarii sunt alea ieftine si combinate cu induclitori si arome.

E de preferat porcul decat puiul din comert. Mai bine carne grasa decat pui dopat.
Foarte corect. Eu consum și pui totuși, incerc sa le rotesc. Când ai nevoie de multa proteina nu cred că e bine sa te axezi doar pe un singur tip. Puiul e și mai ieftin, astfel scade un pic media cheltuielilor pe carne. Nu știu cum alții dar eu incerc sa am pe zi o porție de brânzeturi, una de oua, una de carne/peste și un shake sau doua proteine de zer fara îndulcitori nici arome, ii adaug eu cacao și 2 cubulețe de zahar.

 overseas, on 18 august 2017 - 12:58, said:



As fi de acord cu tine dar suna ca o prejudecata.
Ce vreau sa spun, sunt multi care baga McD cu nemiluita, prajeli, snitele, Cola, deserturi, shaorme cu extra maioneza, dimineata patiserie la greu. Brusc, daca astia incearca sa ia o proteina de zer i se spune sa consulte medicul ca sa nu moara Posted Image

E de râsul gainilor, idee nu am ce-i în capul lor, găsești și medici din aceasta "organizație". Chiar mai dăunăzi a mers la TV o emisiune in care vorbeau despre suplimente pentru masa musculara ( proteine, creatina, glutamina etc) parca vorbeau despre droguri, pe fundal de muzica horror arătau diferiți tineri cum cumpără borcane mari de proteine, era grav ce făceau aia, lumea era în șoc!

Apoi medici, mari doctori povesteau cum prafurile alea sunt extrem de nocive pentru sănătate ( bine, nu pot să mă exprim fata de creatina dar ce au ei cu proteinele de zer?). Cumnatumeu s-a speriat și a venit în goana cu vocea tremurândă să-mi spună ce văzu! I-am scos punga de impact whey protein  fara niciun fel de adasouri și i-am dat să guste, mi-a spus că-i amintește de vremea când bea lapte de la stana, crud. Apoi am luat o cutiuță de lapte praf pentru bebeluși i-am arătat că jumătate din proteinele ce le conținea erau din zer și lumea da otrava asta la bebeluși.

Sunt de acord că e mai sănătos un pahar de lapte crud de capra servit în vârf de munte, dar din păcate traim intr-o lume departe de a fi ideala iar de la prajeli, cipsuri, maioneze diferite, margarina, prăjituri pline de e-uri până la doar mâncare de casa, naturala și curată e cale lungă iar un supliment proteic de zer fara alți aditivi cred ca-i mai aproape de capătul cel bun.

Edited by vinciun, 30 August 2017 - 18:08.


#39
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Toate produsele de provenienta animala sunt "rezervoare" de chimicale, antibiotice, hormoni artificiali, metale grele si chiar radioactivitate(in cazul pestelui ca am vazut ca a fost recomandat tonul). Asa ca a manca foarte multe produse animale zilnic(cum vad pe aici propuneri, kilograme de carne, proteine din lactate, nenumarate oua, etc) e o cale rapida spre a te imbolnavi.
Nu am nimic cu produsele animale, daca acele animale ar fi crescute fara atatea antibiotice si chimicale. Din pacate nu se gaseste in magazine asa ceva.
Numai de la fukushima s-a eliberat o gramada de substanta radioactiva in ocean si acum tonul pescuit are un nivel mare de radioactivitate. Asa ca dati-i cu conservele de ton.
E adevarat ca si plantele sunt stropite cu pesticide insa cantitatea de chimicale din plante e de zeci pana la sute de ori mai mica decat cea din animale.

Adica acum fiecare decide ce vrea sa faca, dar nu stiu daca merita sa ai "muschi umflati" cu pretul deteriorarii sanatatii pe termen lung.
De ce nu e suficienta pur si simplu miscarea, efortul fizic pentru a pune ceva masa musculara? De ce vor toti sa ia un supliment care sa-i transforme daca se poate, in niste mici bodybuilderi peste noapte? Care e rostul si folosul?
Acum referitor la produse de provenienta animala, carnea daca e crescuta organic (ori eu nu am vazut in magazin asa ceva) mai e cum mai e, poate nu e daunatoare, dar efectul lactatelor asupra sanatatii e un subiect destul de discutat si mai toate dovezile inclina asupra faptului ca a consuma lapte, si orice alte derivate este cam...foarte nesanatos. Pe terme  lung vorbesc. Iar aici daca ne apucam sa luam extracte proteice din lapte, alea sunt si mai rele. Sunt studii chiar ale unor universitati de renume precum Harvard care au ajuns la concluzia asta, anume ca proteina din lapte este un combustibil perfect pentru dezvoltarea cancerului. Nu degeaba "medici povesteau" chestii de genul asta...sunt lucruri clare, dovedite.
Produsele animale actuale existente in magazine trebuie consumate in cantitati mici. Mezelurile si carnea procesata, de preferat DELOC, sunt cele mai cancerigene alimente, nu degeaba sunt plasate de Organizatia mondiala a sanatatii pe lista agentilor cancerigeni de maxim risc (grupa intai), ca si tutunul spre exemplu.
Nu produsele animale si proteina animala sunt secretul catre masa musculara. Cel putin nu astea impanate cu chimicale. Si asta e usor de dovedit, exista o gramada de atleti care nu consuma deloc astfel de produse. In fond nici nu ar fi de mirare, ca in natura exista animale foarte puternice precum gorila sau elefantul sau chiar...calul care nu consuma deloc produse animale dar au o forta maxima.

Edited by epetroiu, 02 September 2017 - 10:16.


#40
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Calul paste toata ziua pentru a-si aduna nutrientii necesari. Esti dispus si crezi ca poti face la fel? Ai stomac cu 4 camere?

Edited by vinciun, 02 September 2017 - 19:50.


#41
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 vinciun, on 02 septembrie 2017 - 19:50, said:

Calul paste toata ziua pentru a-si aduna nutrientii necesari. Esti dispus si crezi ca poti face la fel? Ai stomac cu 4 camere?
Lasa calcul, ce zici de gorila? Care are un sistem digestiv aproape la fel ca al omului (ca din maimute "cica" provenim)...
Interesant punct de vedere...deci singurele alternative sunt carnea sau...iarba.
Fructele, legumele(si aici sunt zeci de variante), nucile, semintele, etc, astea cresc pe alta planeta? Sau sunt otravitoare?
Bineinteles insotite de o cantitate MICA de produse animale, pentru ca si acelea au niste nutrienti esentiali (de ex vitamina B12, omega 3), insa vedeti voi, ar fi suficient 100g de peste intr-o zi pentru a face rezerva de nutrienti care se gasesc numai in carne, pentru mai multe zile chiar!
Si atunci de ce sa ma apuc eu nu sa mananc cantitati mari de carne (unii mananca si 500g -1kg pe zi!!) sau mai rau, sa iau extracte animale concentrate proteice?
In orice caz, dieta sanatoasa are carnea la minimum si vegetalele la maximum.
culmea, exista si atleti sau bodybuilderi care nu mananca carne deloc Posted Image Intersant cand au astia timp sa pasca iarba toata ziua, ca trebuie sa se mai si antreneze Posted Image
Dau doar un exemplu:
https://www.washingt...m=.4f5a8b46bb39

Ca sunt cu zecile...google them! Unii spun chiar ca au mai multa forta dupa ce au renuntat la carne complet si au inceput sa...pasca iarba. Curios, nu?

Edited by epetroiu, 03 September 2017 - 11:45.


#42
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005

 epetroiu, on 02 septembrie 2017 - 10:10, said:

Nu produsele animale si proteina animala sunt secretul catre masa musculara. Cel putin nu astea impanate cu chimicale. Si asta e usor de dovedit, exista o gramada de atleti care nu consuma deloc astfel de produse.

Da, aproape 1%... daca ii numeri de 2-3 ori. Si mai niciunul de top. Nici macar de prima jumatate a vreunui clasament.

 epetroiu, on 02 septembrie 2017 - 10:10, said:

De ce nu e suficienta pur si simplu miscarea, efortul fizic pentru a pune ceva masa musculara?

Pentru ca fara calorii si aportul potrivit de macronutrienti, nu ai din ce pune masa aia musculara, de exemplu.

#43
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

 epetroiu, on 03 septembrie 2017 - 11:37, said:


culmea, exista si atleti sau bodybuilderi care nu mananca carne deloc Posted Image Intersant cand au astia timp sa pasca iarba toata ziua, ca trebuie sa se mai si antreneze Posted Image
Dau doar un exemplu:
https://www.washingt...m=.4f5a8b46bb39

Ca sunt cu zecile...google them! Unii spun chiar ca au mai multa forta dupa ce au renuntat la carne complet si au inceput sa...pasca iarba. Curios, nu?

Culturistii vegetarieni oricum folosesc concentrate de proteine de soia, ovaz, orez, mazare etc, mai folosesc si steroizi, hormoni de crestere... De ce sa-mi complic eu viata când pot sa mananc echilibrat, atat vegetale cat si produse animaliere. Deseori arata la tv emisiuni despre familii care au depasit suta de ani. Unii erau vegetarieni, altii din contra, mancau foarte multa carne asa ca a fost greu de facut o concluzie clara. Cert e ca mâncarea cat mai putin procesata, cat mai aproape de natural, aerul curat si apa buna sunt esentiale.

#44
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 Kevlar111, on 16 august 2017 - 19:57, said:



mama 200 de lei, ceva mai ieftin si bun nu exista?
Cum sa nu?! Piept de pui la grătar, omleta din albușuri de ou.....

#45
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 JurasikMan, on 16 august 2017 - 20:01, said:

1. Daca faci sala destul si combinat cu activitati aerobe , poti manca oricat .

2. Desi se spune ca sunt naturale ( un fel de a spune ) sunt substante chimice care nu sunt integral metabolizate de organism.

1. Fals.

2. Corect.
Oricât de multă reclamă s-ar face la produsele alea, praful de proteine tot rămâne o substanță procesată.
Dacă crezi că vei crește mai mult în masă musculară, i-ați gândul. Vei crește la fel de mult și cu mâncare.
Singurul avantaj al prafului de proteine este pentru cei care n-au timp de mâncat și bagă un shake ( deși de cele mai multe ori sunt doar scuze și astea, că cine are 10 minute să stea pe internet, are și 10 minute să mănânce ).

#46
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
https://gymbeam.ro/p...ey-gymbeam.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate