Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Alegere proteine

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Opinia mea este ca pt un incepator nu-si are rostul un pre-work-out...ce am scris mai sus ca suplimente inainte de antrenament sunt ultrasuficiente. Merge chiar si fara nimic...un incepator nu stie inca sa-si stoarca muschii astfel incat sa-i trebuiasca asa ceva.

#20
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Se vede ca nu consumi ce trebuie, stii ce face un pre workout? te face sa-ti depasesti limitele. Nu trebuie luat de fiecare data, insa dupa ce o sa-l folosesti o sa intelegi, ca defapt, inainte cand renuntai dupa x repetari cu pre workout corpul tau mai putea inca jumatate.  Pre workoutul te face sa treci peste repulsia care ti-o da corpul ca nu mai poate, defapt mai poate mult si bine, iar efectele se vad .

Nu mai recomanda diete si mancaruri, lumea nu are timp pt asa ceva, ce recomanzi tu mananca cei pasionati de bodybuilding, un incepator nu are nici vointa si nici timpul necesar sa manance mese complexe la ore fixe, totul se intampla haotic, toti vor sa ingereze o pastila minune si puf sa aiba rezultate. Asa ceva nu exista, insa spre norocul nostru exista suplimente naturale, cu care chiar obtii rezultate.

Cele mai bune rezultate la sala le ai dimineata, cand ai energie maxima, corpul nu isi incepe procesul de digestie, nu ai nimic in stomac, tot oxigenul este directionat spre muschi, sa poti ridica si repeta cat mai mult.

Vrei rezultate?

- fa sala dimineata- e liber, ai oxigen, corpul este odihnit, in plus te simti fresh pe tot parcursul zilei- nu trebuie sa le mirosi basinile celorlati care se aglomereaza dupa ora 17-
- mananca regulat, ce vrei tu, daca iei in greutate necontrolat, baga cardio printre sedinte- sau alearga afara-
- fara suplimente nu o sa ai rezultate vizibile asa ca cel mai probabil o sa se intample ca la toti- te lasi de sala dupa 1-2 luni spunand ce a fost in capul tau-

Pt a acumula masa musculara, daca fizicul si genele nu te ajuta o sa trebuiasca sa muncesti de o sa-ti sara capacele.

Eu am gambele mai mari decat orice fotbalist, si nu am facut nici un sport de peformanta, astea imi sunt genele, cresc in masa musculara foarte rapid.

#21
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Ca sa ma adresez cum trebuie...bine bo$$, dai sfaturi minunate. Eu vorbesc de ceva sustensbil si durabil...
Ce spui tu merge pt cineva care are ceva ani de sala...un incepator poate progresa cu antrenament moderat si o alimentatie buna. Corpul lui nu este obisnuit cu stresul produs de antrenament...de ce sa forteze de ex 10 repetari cu greutatea x cand oricum o sa creasca si daca face doar 7. Il pui sa arda niste etape...iar cand corpul incepe sa se obisnuiasca cu stresul si antrenamentul..ii va fi greu sa creasca intensitatea.
Deci...pt incepator volum mic-moderat, exercitii de baza, alimentatie iar rezultatele se vor vedea incet incet. Nu exista solutii minune...decat daca treci linia dopingului.
Eu ma opresc aici, omul are deja informstie si poate sa aleaga.

PS. As putea sa-ti demontez mesajul de mai sus fraza cu fraza. De ex...antrenament dimineata pe stomacul gol? Bro...glumesti...poate doar daca il pui sa alerge asa, incetisor.

Edited by the_lion, 16 August 2017 - 21:33.


#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostKevlar111, on 16 august 2017 - 19:57, said:

mama 200 de lei, ceva mai ieftin si bun nu exista?
carne de porc, 20 lei/kg

#23
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
De ce porc si nu pulpe de pui? Sunt mai ieftine :P. 8 lei kg :D.

#24
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Le mananci cu tot cu oase? 😁

#25
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Cum pana mea sa nu poti sa-ti atingi necesarul de nutrienti din alimentatie?Posted Image  Eu la 75kg ale mele bag zilnic, fara o evidenta foarte stricta intre 150 si 220gr proteina doar din mancare. Consum in mod regulat fulgi de ovaz sau musli, lapte, branza dulce, telemea, lubenita, mere, pere, prune, nuci, tot fel de seminte, carne de pui si curcan, mezeluri tot din carne slaba, pastrama, conserva de peste in suc propriu, supa crema de legume, broccoli, conopida, cartofi dulci, etc. Ce naiba, ai de unde alege. Eu daca nu sunt atent imi pot depasi zilnic necesarul caloric cu mult. Chiar nu inteleg cum sa fie greu de atins necesarul minim de macronutrienti din alimentatia zilnica. Nu iau niciun supliment in afara de ceva magneziu si cateodata calciu si vitamina c, cu toate ca bag lactate si lamaie la greu.

#26
MihaiCK

MihaiCK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.09.2016

View PostNeuronul_ganditor, on 16 august 2017 - 22:59, said:

Cum pana mea sa nu poti sa-ti atingi necesarul de nutrienti din alimentatie?Posted Image

Unele persoane au locuri de munca ce nu le permit sa aiba foarte multe mese pe zi.La 75 de kg nu e foarte greu sa-ti asiguri macronutrientii,ce te faci la 90-100kg?Sa nu mai vorbim de banii care se duc pe mancare.

#27
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Daca esti muncit o zi intreaga cat sa nu ai timp de trei mese, sala e ultima ta grija. Intre ala de 75kg si ala de 100 singura diferenta poate fi marimea portiilor. Altfel, nu vad diferenta intre a manca 3 sau 5 albusuri dimineata, sau o felie de pui in plus, sau sa cumperi urmatoarea marime in sus la conservele de ton.
Ca nu stii sa mananci, asta poate fi alta treaba, dar pana spre 2g/kg e rezonabil de atins daca nu esti dificil la mancare.

#28
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009

View PostMihaiCK, on 16 august 2017 - 23:43, said:


Unele persoane au locuri de munca ce nu le permit sa aiba foarte multe mese pe zi.La 75 de kg nu e foarte greu sa-ti asiguri macronutrientii,ce te faci la 90-100kg?Sa nu mai vorbim de banii care se duc pe mancare.
Ce multe mese ca daca vreau imi asigur necesarul de macronutrienti la 1-2 mese si depasesc si pragul caloric de care am nevoie zilnic si dupa cateva ore ma ia din nou foamea. E penibil sa spui ca nu poti sa mananci cat trebuie ca esti la birou sau pe santier. Mananci dimineata, in pauza de masa sau in timp ce lucrezi, mananci la ora 17 si mai ceva seara si deja ai mai mult decat iti trebuie. La o adica, iti iei un kebab fara maioneza si cartofi pe care il stingi cu un iaurt de baut si deja ai acoperit 40-50% din necesarul de macronutrienti. Ca sa consumi masa aia iti ia cateva minute.

#29
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

View PostJurasikMan, on 16 august 2017 - 20:01, said:

De ce nu vrei sa iti faci o dieta naturala bogata in proteina ? Daca faci sala destul si combinat cu activitati aerobe , poti manca oricat . Desi se spune ca sunt naturale ( un fel de a spune ) sunt substante chimice care nu sunt integral metabolizate de organism. Eu am luat in tinerete ( am incercat ...eram tanar si prost si nu mi-a zis nimeni asta  ) si , sincer , nu am prea simtit ca ma imping din spate. Am in schimb prieteni care au luat multi ani si acum au ficatul terminat si guta mai ceva ca Suleyman Magnifcul .

Stiu ca sunt chimicale,.

View Postizometric, on 16 august 2017 - 20:08, said:



Inalt si slab. Deci pustan. N-ai inca bani de asa ceva. Baga carnita cumparata de babaci si soia Posted Image

am 24 de ani gogule nu sunt pustan, si nu toti castiga ca tine 3000 de lei pe luna sa isi permita astfel de preturi.

#30
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Cabron, ouale sunt extrem de ieftine. Chiar poti sa gasesti albus pasteurizat la sticla la preturi de nimic in supermarketuri in orasele mari. Puiul e si el extrem de ieftin, in general. Tonul e asa si asa, depinde care-ti place, dar nu e nevoie sa ajungi la Rio Mare, de obicei. Iaurtul grecesc/cottage cheese sunt un pic mai scumpe, dar nici nu ai nevoie la atatea mese pe zi.
Daca ai nevoie sa suplimentezi, wheyul de la Decathlon am vazut ca e foarte ieftin, si daca au tupeu sa-l vanda si in Franta, nu poate fi foarte rau. Zerul in sine nu are nimic sintetic, nu ar fi digerat/asimilat. Problema e in general la aditivi si/sau restul ingredientelor pentru gust. Aici citesti eticheta si alegi.

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Mai nu sunt chimicale.
Daca iei izolat de zer, cca 100 lei kg cu o concentratie de 95% de proteina, il mixezi cu dextroza pentru doza dupa antrenament cand iti trebuie absorbtie rapida.
Izolatul e cel mai curat, obtinut strict mecanic, prin microfiltrare de zer + uscare. Gen lapte praf.
Porcarii sunt alea ieftine si combinate cu induclitori si arome.

E de preferat porcul decat puiul din comert. Mai bine carne grasa decat pui dopat.

#32
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

View Postsebulbus, on 17 august 2017 - 13:57, said:

Cabron, ouale sunt extrem de ieftine. Chiar poti sa gasesti albus pasteurizat la sticla la preturi de nimic in supermarketuri in orasele mari. Puiul e si el extrem de ieftin, in general. Tonul e asa si asa, depinde care-ti place, dar nu e nevoie sa ajungi la Rio Mare, de obicei. Iaurtul grecesc/cottage cheese sunt un pic mai scumpe, dar nici nu ai nevoie la atatea mese pe zi.
Daca ai nevoie sa suplimentezi, wheyul de la Decathlon am vazut ca e foarte ieftin, si daca au tupeu sa-l vanda si in Franta, nu poate fi foarte rau. Zerul in sine nu are nimic sintetic, nu ar fi digerat/asimilat. Problema e in general la aditivi si/sau restul ingredientelor pentru gust. Aici citesti eticheta si alegi.

Daca iei albus pasteurizat il iei degeaba, albusul de ou se ia crud in starea lui naturala fara sa fie trecut prin anumite tratamente termice sau orice fel de tratament, si de preferat sa fie de tara. Cu mancarea nu e problema, eu vorbeam de proteine, pana la urma decat sa dau 50 de lei sa iau o apa chioara mai bine nu mai iau deloc.

Edited by Kevlar111, 17 August 2017 - 14:40.


#33
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Ai numai folclor in cap, ai sa ajungi departe. Pasteurizarea se intampla la 75 grade ca sa nu te imbolnavesti de vreo salmonella si e pistol cu apa fata de ce se intampla cu ochiurile mele dimineata, sau cu un ou fiert. Sau ai impresia ca albusul de mananca crud, altfel e degeaba?

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ouale crude sunt de evitat din mai multe cauze: riscul de imbolnavire si faptul ca albusul contine o antivitamina care se inactiveaza prin prepararea termica. De asemenea, consumul exclusiv al albusurilor este gresit, pentru ca arunci partea cea mai valoroasa din ou, galbenusul....
Citeşte mai mult: www.getfit.ro/alimentatie/alimente-alimentatie/ouale.html © GetFIT.ro

#35
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Este 12 lei un carton de 30 de oua...5 oua la micul dejun (2 intregi si inca 3 doar albusuri) inseamna 2 lei. Este una din cele mai bune si ieftine surse de proteine.
Incepatorii sunt tentati sa vorbeasca numai de suplimente, insa baza este papica. Isi vor da seama de asta, dupa ceva timp. Pana spre 90kg poti lua proteinele integral din mancare solida. Singurul moment in care merita sa iei un shake este dupa antrenament (un izolat de zer ar fi ideal).
Cei care cred ca poti face muschi mari mancand haotic si bazandu-te pe pre-workout-uri si 1-2 shake-uri se inseala.

#36
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cel mai bun sfat - cere parerea unui nutritionist sportiv sau orice alt medic nutritionist care te poate ghida in materie de nutritive, fitness, antrenament etc.

Nu lua nimic de capul tau si, cel mai important - NU PLECA URECHEA LA SFATURI NEAVIZATE

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate