Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Alegere proteine

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Salut, ce supliment proteic recomandati? vreau sa ma apuc de sala si doresc sa iau suplimente. Sunt inalt si slab daca asta chiar conteaza.

#2
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Vezi ca sunt topicuri dedicate in sectiunea Arena.

#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Salut, cele mai bune sunt :

Optimum Nutrition- Whey gold standard-  proteine.

Pt energie si forta- C4 preworkout-

Ceva ce merge bine cu cele de mai sus BCAA de la orice firma.

Comanda produsele de pe www.culturism.net au cele mai bune preturi si produse originale, vb cu Felix.

Salut.

#4
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

 Deenman, on 16 august 2017 - 19:46, said:

Salut, cele mai bune sunt :

Optimum Nutrition- Whey gold standard-  proteine.

Pt energie si forta- C4 preworkout-

Ceva ce merge bine cu cele de mai sus BCAA de la orice firma.

Comanda produsele de pe www.culturism.net au cele mai bune preturi si produse originale, vb cu Felix.

Salut.

mama 200 de lei, ceva mai ieftin si bun nu exista?

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
De ce nu vrei sa iti faci o dieta naturala bogata in proteina ? Daca faci sala destul si combinat cu activitati aerobe , poti manca oricat . Desi se spune ca sunt naturale ( un fel de a spune ) sunt substante chimice care nu sunt integral metabolizate de organism. Eu am luat in tinerete ( am incercat ...eram tanar si prost si nu mi-a zis nimeni asta  ) si , sincer , nu am prea simtit ca ma imping din spate. Am in schimb prieteni care au luat multi ani si acum au ficatul terminat si guta mai ceva ca Suleyman Magnifcul .

#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014

 Deenman, on 16 august 2017 - 19:46, said:

Salut, cele mai bune sunt :

Optimum Nutrition- Whey gold standard-  proteine.

Pt energie si forta- C4 preworkout-

Ceva ce merge bine cu cele de mai sus BCAA de la orice firma.

Comanda produsele de pe www.culturism.net au cele mai bune preturi si produse originale, vb cu Felix.

Salut.

BCAA sunt eficiente in faza de slabire. Pt masa nu sunt prea utile.

Eu am avut rezultate ok in sesiunea de masa cu proteinele de la Myprotein. Aceeasi problema aveam si eu. Inalt si slab. Pe langa proteine am mai luat si creatina. 5g pe zi.
Nu te baga pe gainere. Sunt doar mizerii cu putine proteine si zahar la supra pret. Gainer poti sa-ti faci si tu acasa cu pudre proteice si mai adaugi la ele ce vrei tu. Si hop, gainer low cost si mult mai bun.

https://www.myprotei...n/10530943.html

#7
MihaiCK

MihaiCK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.09.2016
Weider si Vitabolic au produse bune,dar sunt destul de scumpe.
Fiind incepator iti recomand sa cumperi un'' whey protein'' si niste creatina monohidrata.
In functie de greutate si inaltime poti sa cumperi si un gainer.Desi nu iti recomand,vei pune pe langa masa si ceva grasime.Mai bine iti faci tu un gainer din ingrediente pe care le gasesti la magazin gen:(o reteta de pe facebook)
3 X cupe impact whey protein 1.6 lei portie
Lapte 500 ml = 1.5 lei
banane 200 g = 1 leu
Ovaz 200 g = 1.5
Unt de arahide 50 g = 1 leu
Total: 11.4 lei
Macros:1669 kcal,115 g proteina,grasimi:44 g ,carbs 225 g
Serious mass : 16 lei portia macros:50 g prot,252 g carbs,5 g fats
Diferenta de pret nu este atat de mare,dar gainer-ul meu are
-carbohidrati de calitate cu indice glicemic mai mic nu zahar curat
-Dublu proteina iar proteina care o contine e mult mai calitativa
-Grasimi bune (healthy fats)
Am sa las aici asta sa va arat,ca la un pret mult mai mic puteti face un gainer mult mai ok,fiecare macronutrient find de o calitate de 10 ori mai buna,mai ales proteina din el,carbohidrati sunt de calitate si cu indice glicemic mult mai mic.

De asemenea trebuie sa-ti construiesti un plan de antrenament solid ce include toate grupele,exercitii executate corect,un nr de serii/exercitii in conformitate cu obiectivul pe care il ai.
Ai mare grija la alimentatie,proteinele sunt doar suplimente si te vor ajuta doar intr-o anumita masura.Include in dieta carne de vita/porc/pui/curcan etc,carbohidrati sanatosi,(low fat carb),putine grasimi naturale,fibre etc [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WPIWsQhZ9CM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu neglija odihna.

Uite un exemplu de alimentatie pentru o zi (reteta e orientativa sa-ti faci o idee,un post copiat de pe fb)
. Dimineata:
- O cupa de proteine amestecat in 150g iaurt grecesc 10%, o lingura mare de unt de arahide si Musli.
- 3 oua fierte
- 50g migdale + fistic (mai alternez cu alune/alune de padure/nuci/nuci barziliene, in functie de chef si zi)
2. Pranz:
- 1 bol mai mare de supa crema de legume cu smantana (vezi reteta)
- 300g piept de curcan
3. Snack: 1 Mango si 2 Kiwi
4. Seara:
- 300 g pastrama de oaie (bogata in grasimi si proteine, insa si vreo 1100 de calorii. Se poate inlocui cu ceafa de porc pt 700 calorii, si sa beneficiezi si de grasimi, sau tot piept de curcan pt doar 330 calorii)
- Pasta avocado (vezi reteta)
- 150 g orez brun
- un pahar kefir 3,5%
5. Snack: 50g migdale + Papanasi cu dulceata de afine (vezi reteta)
Retete:
Supa crema de leguma: Tai in bucati medii 3 cartofi medii, un morcov, telina, pastarnac, patrunjel alb, 1 ardei gras, jumate ardei kapia, 1 ardei iute, 100g brocolli, o ceapa mai mare (taiata in 4). Pui sa fiarba intr-o cratita cu multa apa, la foc mediu, cartofii, morcovul, telina, pastarnacul si patrunjelul alb. Apoi pui ardeii, brocolli si ceapa inca vreo 10 minute. Le pui apoi in blender cu f putina apa din cratita (nu multa, ca sa iasa mai groasa). Blenduiesti bine, apoi pui totul inapoi in cratita goala si le mai fierbi 5 min. Adaugi sare, piper si boia. Cand servesti, pui putin patrunjel si o lingura de smantana 30% (merge bine si iaurt 10%). Ies 3 portii medii-mari.
Sfat: cate putin din toate. Daca pui prea mult dintr-una se poate strica gustul.
Timp total: 10 minute active si asteptat vreo 20. Recomand sa pui alarma sa poti lucra in timp ce astepti.
Pasta avocado: Tai un avocado bine facut si-l pisezi cu furculita intr-un castron mediu. Pui in el o lingura de ulei de masline si storci jumate de lime (sau lamaie). Pisezi un catel de usturoi (nu mai mult, ca e jale), pui putina sare si piper si amesteci. Tai marunt 4 rosii cherry si vreo 5 masline verzi si amesteci. Tai cubulete 50g telemea de vaca si le pui peste. Versi castronu langa orez.
Timp total: 5 minute.
Papanasi: Nu. Nu-i nicio reteta de papanasi si nu face parte din dieta. Ce naiba... Nu mai manca toate porcariile.

Succes!

Edited by MihaiCK, 16 August 2017 - 20:30.


#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014

 JurasikMan, on 16 august 2017 - 20:01, said:

De ce nu vrei sa iti faci o dieta naturala bogata in proteina ? Daca faci sala destul si combinat cu activitati aerobe , poti manca oricat . Desi se spune ca sunt naturale ( un fel de a spune ) sunt substante chimice care nu sunt integral metabolizate de organism. Eu am luat in tinerete ( am incercat ...eram tanar si prost si nu mi-a zis nimeni asta  ) si , sincer , nu am prea simtit ca ma imping din spate. Am in schimb prieteni care au luat multi ani si acum au ficatul terminat si guta mai ceva ca Suleyman Magnifcul .

E adevarat ce spui tu, dar e greu sa iti asiguri din alimentatie 2g de proteine per kg. In cazul meu, la inceput nu puteam manca atat de mult incat sa imi iau 140g de proteine. Vorba aia, nu poti manca doar piept de pui(si in general carne), oua si branza de vaci doar pt proteine. Dupa un timp de inveti si cu mese mai multe, dar la inceput e greu si proteinele ajuta.

#9
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 Kevlar111, on 16 august 2017 - 19:57, said:

mama 200 de lei, ceva mai ieftin si bun nu exista?


Inalt si slab. Deci pustan. N-ai inca bani de asa ceva. Baga carnita cumparata de babaci si soia ;)

#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014

 MihaiCK, on 16 august 2017 - 20:06, said:

Weider si Vitabolic au produse bune,dar sunt destul de scumpe.
Fiind incepator iti recomand sa cumperi un'' whey protein'' si niste creatina monohidrata.
In functie de greutate si inaltime poti sa cumperi si un gainer.Desi nu iti recomand,vei pune pe langa masa si ceva grasime.Mai bine iti faci tu un gainer din ingrediente pe care le gasesti la magazin gen:(o reteta de pe facebook)
3 X cupe impact whey protein 1.6 lei portie
Lapte 500 ml = 1.5 lei
banane 200 g = 1 leu
Ovaz 200 g = 1.5
Unt de arahide 50 g = 1 leu
Total: 11.4 lei
Macros:1669 kcal,115 g proteina,grasimi:44 g ,carbs 225 g
Serious mass : 16 lei portia macros:50 g prot,252 g carbs,5 g fats
Diferenta de pret nu este atat de mare,dar gainer-ul meu are
-carbohidrati de calitate cu indice glicemic mai mic nu zahar curat
-Dublu proteina iar proteina care o contine e mult mai calitativa
-Grasimi bune (healthy fats)
Am sa las aici asta sa va arat,ca la un pret mult mai mic puteti face un gainer mult mai ok,fiecare macronutrient find de o calitate de 10 ori mai buna,mai ales proteina din el,carbohidrati sunt de calitate si cu indice glicemic mult mai mic.

Asa. Si daca el are 70 de kg si are nevoie de 2g de proteina per kg corp, adica 140 g de proteine pt masa. Asta inseamna ca bea prostia aia a ta de reteta si mai mananca o portie de piept de pui si gata.

Mai oameni buni, proteinele sunt suplimente. Din denumire rezulta ca suplimentezi. Si asta o faci doar la nevoie. Nu 3 cupe de praf puse dupa ureche. Iei o cupa dupa antrenament si sanatate. Daca toata ziua ai bagat in tine din alimentatie proteine la greu si ajungi la necesarul proteic nu o mai bagi nici pe aia.

 izometric, on 16 august 2017 - 20:08, said:



Inalt si slab. Deci pustan. N-ai inca bani de asa ceva. Baga carnita cumparata de babaci si soia Posted Image

Soia, aka estrogen. Vrea pectorali, nu sani.

#11
MihaiCK

MihaiCK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.09.2016

 Serafim606, on 16 august 2017 - 20:09, said:


Asa. Si daca el are 70 de kg si are nevoie de 2g de proteina per kg corp, adica 140 g de proteine pt masa. Asta inseamna ca bea prostia aia a ta de reteta si mai mananca o portie de piept de pui si gata.

Mai oameni buni, proteinele sunt suplimente. Din denumire rezulta ca suplimentezi. Si asta o faci doar la nevoie. Nu 3 cupe de praf puse dupa ureche. Iei o cupa dupa antrenament si sanatate. Daca toata ziua ai bagat in tine din alimentatie proteine la greu si ajungi la necesarul proteic nu o mai bagi nici pe aia.



Soia, aka estrogen. Vrea pectorali, nu sani.
Draga,citeste tot postul meu cu atentie si nu mai critica.

#12
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Exista 35466 de discutii dedicate proteinelor in sectiunea speciala.
Iata una dintre discutii, 29 de pagini: Concentrate proteice

#13
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Daca pt 1 luna ti se pare scump ~ 200ron pt suplimente atunci e clar ca nu ai ce cumpara.

Myprotein au luat multi prieteni de-ai mei si au efect insa nu se compara cu optimum nutrition care e nr 1 in lume la vanzari/review-uri si rezultate.

O cutie de proteine de 2.3 kg iti ajunge  1 luna jumate, iei in fiecare zi.

O cutie de C4 pre workout - cel mai bun din lume- cu 60 de serviri iti ajunge cam 3-4 luni, ceea ce inseamna cam 140/4= 25 ron pe luna.

Proteinele si alte suplimente, ajuta corpul in faza de efort maxim, a.i nu  scazi in masa musculara pt ca isi iau cele necesare din suplimente, de asta se si iau inainte si dupa sala. Totodata sunt sub forma lichida (amestecate cu apa) pt ca nu trebuie digerate, deci nu iti fortezi corpul sa produca diferite subtante pt a facilita digerarea. Cine spune sa mananci mult ca sa iei in masa musculara, habar nu are despre ce vorbeste. Daca nu ai bani, muncesti mai mult si iti permiti produse de top originale, nu lua rahaturi low cost, ca nu e de joaca cu asa ceva.

Edited by Deenman, 16 August 2017 - 20:31.


#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Am citit foarte bine. E prea mult "shake" de bagat intr-o singura zi. E o cantitate deloc neglijabila. Daca baga tot ce e acolo + mancare, o sa ia in greutate, dar o sa ia si mare burta cu el. Am pus 4 kg intr-o luna pe mine. Ghici cum? Fara burta! Da, nu e doar masa musculara. Sunt constient ca am pus si grasime, dar inca sunt fit si abonat la raionul slim fit.

#15
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

 Serafim606, on 16 august 2017 - 20:09, said:

...mananca o portie de piept de pui si gata.
...
Carnea, lactatele si concentratele proteice animaliere contin estrogen de mamifer, exact ca cel pe care il iau persoanele care doresc sa isi schimbe sexul.
Vrea pectorali, nu sani!

#16
MihaiCK

MihaiCK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.09.2016

 Deenman, on 16 august 2017 - 20:31, said:

O cutie de C4 pre workout - cel mai bun din lume- cu 60 de serviri iti ajunge cam 3-4 luni, ceea ce inseamna cam 140/4= 25 ron pe luna.


Un pre-workout bun si ieftin http://www.supliment...ound-zero-750-g

Nu neg ca C4 e bun dar e scump https://www.megaprot...ASAAEgItd_D_BwE

De asemenea o reteta de pre-workout facuta acasa :
5g creatina + 5-8g citrulina + 200/400mg cafeina (1/2 tablete) + 5g bicarbonat de sodiu+2/3g beta-alanina.

Edited by MihaiCK, 16 August 2017 - 20:48.


#17
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Cand ai in jur de 70 kg...ar cam trebui sa iei proteina din mancare: 3 mese cu 35g proteina per masa si deja ai ajuns la 105g. Cu 35 grame in shake-ul de dupa ai ajuns deja la 140 grame. Dupa antrenament este probabil momentul cel mai propice pt un shake cu o proteina din zer, se absoarbe mult mai repede. Pana ajungi acasa si iti pregatesti ceva...mai poti lua o masa solida cu proteine si ceva carbo.

Un program de masa ar putea fi:

Mic dejun ora 7: 2 oua intregi +3 albusuri (poti alterna, o zi fierte, o zi omleta), un iaurt mare (330g), 50-100g fulgi de ovaz, 20g de unt de arahide, o banana.

Gustare ora 10: branza slaba de vaci (au la MegaImage marca Gusturi Romanesti o branzica degresata cu 0.5%grasime si cca 17.5g proteine la 100g, o cutiuta are 185grame...deci ai cca 32g de proteine) cu castraveti sau 1-2 rosii.

Pranz ora 13: piept de pui la gratar - 200g la gata, cu orez cu legume / cartofi copti

Inainte de antrenament ora 17.30: 10g aminoacizi + 5 g BCAA + 2.5g creatina.

Dupa antrenament ora 18.30: 40g Impact whey Protein/ Isolate Whey Protein (My Protein...un bun raport calitate pret) + 40-60g de dextroza + 2.5 creatina + 5g L-glutamina.

Cina ora 20: peste la cuptor 250g cu orez si legume.

Este un exemplu de cum poti lua proteinele, carbo trebuie dozati in functie de scop si cum reactionezi la insulina.

Edited by the_lion, 16 August 2017 - 20:50.


#18
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
MihaiCk nu e scump deloc, 60 de serviri = cam 2-3 luni de sala.

129 ron cutia: https://www.culturis...rgy-60serv.html

Nu exista nimic mai bun.


Nu mai recomandati myprotein, sunt ieftine si mediocre. Ori iei ceva de calitate ori mai bine cu banii aia faci altceva.

Edited by Deenman, 16 August 2017 - 20:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate