Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Pereti chirpici

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
CameliaCamy

CameliaCamy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.08.2017
Buna ziua,
As avea nevoie de cateva sfaturi si sper sa ma puteti ajuta.
Intentionez sa cumpar o casa care este jumatate construita din chirpici si jumtate din caramida.
Doresc sa daram peretii din chirpici si sa ii inlocuiesc cu pereti din caramida. Nu vreau sa schimb nimic alceva sau sa ies din planul casei.
Am nevoie de aprobare pentru asa ceva? Daca da, ce fel de aprobare, cum ar trebui sa procedez?
Multumesc anticipat

#2
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Din moment ce in acte apare casa paianta si caramida... cred ca o sa iti trebuiasca ceva autorizatie.
Intrebarea este daca merita o asemenea cheltuiala ca o casa de paianta probabil are pamant pe jos, trebuie turnat beton, iara daca umbli la partea de perete... ce crezi tu ca tavanul ala sta pe loc? Trebuie turnata centura de beton pe langa casa.
Mai bine cumperi o alta casa.

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Iti trebuie autorizatie de modernizare / reparatii . Sprijini acoperisul din loc in loc si incepi lucrul , de la fundatie ( daca este necesara ) pana sub acoperis . Ideal ar fi sa nu faci totusi de capul tau si sa consulti un structurist = parerea mea .

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Tencuiesti peretii de chirpici folosind plasa de armare si nu va fi vreo diferenta ( vizibila ) fata de peretii de caramida, oricat de strambi ar fi ei initial.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006
Chiar daca unii vor rade cu gura pana la urechi (nestiutorii),dar peretii de chirpici sunt mult mai buni din punct de vedere termic decat cei din caramida.
Eu iti sugerez sa lasi peretii asa cum sunt.Economisesti bani pe care ii poti investi asa cum a amintit modoran in postul 4.

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007

View PostCameliaCamy, on 16 august 2017 - 19:00, said:

Buna ziua,
As avea nevoie de cateva sfaturi si sper sa ma puteti ajuta.
Intentionez sa cumpar o casa care este jumatate construita din chirpici si jumtate din caramida.
Doresc sa daram peretii din chirpici si sa ii inlocuiesc cu pereti din caramida. Nu vreau sa schimb nimic alceva sau sa ies din planul casei.
Am nevoie de aprobare pentru asa ceva? Daca da, ce fel de aprobare, cum ar trebui sa procedez?
Multumesc anticipat

Da, iti trebuie autorizatie pentru ca umbli la structura.

View Postadisz, on 16 august 2017 - 20:16, said:

Chiar daca unii vor rade cu gura pana la urechi (nestiutorii),dar peretii de chirpici sunt mult mai buni din punct de vedere termic decat cei din caramida.
Eu iti sugerez sa lasi peretii asa cum sunt.Economisesti bani pe care ii poti investi asa cum a amintit modoran in postul 4.

Nu mai scapam odata de legende... Chirpicii au lambda undeva la 0,5 in functie de umiditate. Deci izoleaza cam ca caramida plina.
Adica o izolatie insuficienta pentru standardele actuale.

Edited by laffin, 16 August 2017 - 20:29.


#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/spumRxHHnqY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006

View Postlaffin, on 16 august 2017 - 20:26, said:


Nu mai scapam odata de legende... Chirpicii au lambda undeva la 0,5 in functie de umiditate. Deci izoleaza cam ca caramida plina.
Adica o izolatie insuficienta pentru standardele actuale.

Tu construieste-ti casa dupa lambda,un om destept o face dupa "legende".
Standardul actual impune si mai serios chirpicii,datorita in primul rand al caldurilor excesive.La 38 de grade in exterior,intr-o casa de chirpici in cel mai bun caz iti iei ceva pe spate datorita racorii.Bun,acel ceva cu lambda calculat cu precizie,doar traim in 2017.

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007

View Postadisz, on 17 august 2017 - 07:28, said:


Tu construieste-ti casa dupa lambda,un om destept o face dupa "legende".
Standardul actual impune si mai serios chirpicii,datorita in primul rand al caldurilor excesive.La 38 de grade in exterior,intr-o casa de chirpici in cel mai bun caz iti iei ceva pe spate datorita racorii.Bun,acel ceva cu lambda calculat cu precizie,doar traim in 2017.


Ce ma? =))

#10
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postlaffin, on 17 august 2017 - 08:17, said:



Ce ma? =))
E adevarat .
Dar tine mai mult de inertia termica decat de lambda .

#11
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Daca ar fi tinut de lambda, ar fi patit ceva similar si iarna, adica se incalzea usor. Dar nu e cazul, pentru ca sta bine doar la inertie termica.

#12
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postech, on 17 august 2017 - 09:22, said:

Daca ar fi tinut de lambda, ar fi patit ceva similar si iarna, adica se incalzea usor. Dar nu e cazul, pentru ca sta bine doar la inertie termica.
Eu personal consider mai importanta inertia termica decat lambda .
Si asta datorita experientelor personale .
Pe vremea mea se invata putin spre deloc despre coeficienti termici si inertie termica .
Sau poate am uitat eu ... ca deh , sunt om batran !Posted Image

#13
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

View Postmotanul13, on 17 august 2017 - 09:47, said:

Eu personal consider mai importanta inertia termica decat lambda .
Si asta datorita experientelor personale .
Pe vremea mea se invata putin spre deloc despre coeficienti termici si inertie termica .
Sau poate am uitat eu ... ca deh , sunt om batran !Posted Image
Normal ca e mai importanta inertia termica, aia iti asigura confortul termic, prin uniformizarea si stabilitatea temperaturilor. Nu ti se face cald sau frig brusc in casa de cum deschizi geamul. La bunici stateau usile deschise vara si tot nu se incalzea prin casa, din cauza peretilor de caramida plina.
Lambda, adica izolarea termica, nu este atat de importanta pentru ca o poti compensa cu un calorifer iarna sau un aer conditionat vara. Lipsa inertiei termice nu ai cu ce sa o compensezi.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostCameliaCamy, on 16 august 2017 - 19:00, said:

Intentionez sa cumpar o casa care este jumatate construita din chirpici si jumtate din caramida.

aia e o carpeala, discuta doar de teren, casa practic nu are nici o valoare doar te costa demolarea.

#15
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postech, on 17 august 2017 - 10:14, said:

Normal ca e mai importanta inertia termica, aia iti asigura confortul termic, prin uniformizarea si stabilitatea temperaturilor. Nu ti se face cald sau frig brusc in casa de cum deschizi geamul. La bunici stateau usile deschise vara si tot nu se incalzea prin casa, din cauza peretilor de caramida plina.
Lambda, adica izolarea termica, nu este atat de importanta pentru ca o poti compensa cu un calorifer iarna sau un aer conditionat vara. Lipsa inertiei termice nu ai cu ce sa o compensezi.
Total de acord cu tine .
Din pacate toata lumea bate moneda pe lambda si nimeni nu e interesat de inertia termica .
Sa fie din cauza marketingului agresiv al producatorilor de caramida eficienta si polistiren ?Posted Image

#16
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Lambda ala cam scuteste la factura de incalzire.
Una este sa platesti 2000 lei pe iarna la 160m² si alta 2000 lei la 40m².

#17
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostKendo, on 17 august 2017 - 11:23, said:

Lambda ala cam scuteste la factura de incalzire.
Una este sa platesti 2000 lei pe iarna la 160m² si alta 2000 lei la 40m².
Asa o fi daca iti faci casa cu caramida gen Porotherm .
Daca ti-o faci cu caramida plina si zidarie exterioara de 38 ( o caramida si jumatate ) ai si lambda bun , si inertie termica suficienta .
Da` deh , e scump dom`le , scump ...

PS Ia mai citeste mataluta si spune colegilor ce procent din caldura se pierde prin zidarie ?

#18
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Vezi tu ca incurci putin termenii.
Indiferent de grosimea materialului, coeficientul de transfer termic lambda ramane constant si pentru caramida plina este 0.8 W/mK, iar pentru "porotherm" avem undeva la 0.241 W/mK.
Deci la aceeasi grosime porotherm-ul e de vreo 3 ori mai eficient dpdv al izolatiei termice.
In cazul pierderilor termice este relevanta rezistenta termica pentru elementul constructiv, astfel pentru cazul prezentat de tine avem R = 0.38 / 0.8 = 0.475 m²K/W, iar in cazul porotherm-ului avem R = 0.3 / 0.241 = 1.24 m²K/W.
Asta inseamna ca avem pierderi termice de 2.6x mai mari la zidul din caramida plina fata de zidul din porotherm: 1.24 / 0.475 = 262 %

In ceea ce priveste procentul de caldura pierdut printr-un element constructiv, este relevant daca este coroborat cu nivelul de pierderi total.

Astfel pentru o casa neizolata avem pierdere termica 22kW, iar pentru una izolata de aceeasi dimensiune avem 4.33kW:

Attached File  necesar_termic_procente_fara_izolatie.PNG   11.24K   17 downloadsAttached File  necesar_termic_procente_cu_izolatie.PNG   11.87K   16 downloads

Procentul de pierderi * total necesar termic:
- neizolat: 17.63 * 22.44 = 3.95 kW
- izolat: 19.62 * 4.33 = 0.85 kW

Spune-mi cum mai e relevant procentul daca nivelul pierderilor este de 464% mai mare?

Edited by Kendo, 17 August 2017 - 13:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate