Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Peugeot 3008

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Darkwizard90

Darkwizard90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.06.2017
Salutari,

Ce parere aveti despre noul Peugeot 3008? motorizare 1.2 130 CP , cutie automata.

Mersi.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Arata bine la exterior, cam aiurea de futurist la interior. Nu e 4x4 deloc parca. Nu stiu de ce e data ca masina anului.

#3
lungubogdan

lungubogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2008
Am mers cu o astfel de "automata" pe un Fiat. Se simtea cum schomba vitezele. Cateva secunde scadea turatia. Eu sunt obisnuit la dsg sa nu se simta nimic. Desi sunt fan automate nu prea mi-a placut cum se comporta genul acesta de cutie robotizata.
LE se pare ca nu e robotizata
https://www.auto-tes...130-eat6-allure

Edited by lungubogdan, 16 August 2017 - 18:26.


#4
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Masina buna, motorul ok pentru capacitatea lui.
Cutia de viteze "robotizata" mai simpla dar mai fiabila.
Nu e 4x4 decat varianta hybrid.

Recomand cu motorul 2.0 hdi daca permite bugetul, e super varianta iar motorul fiabil...fara multe "consumabile".

Masina foarte fiabila, nu-mi aduc aminte sa fie ceva "boala lor"...Posted Image

Exemplu
https://www.auto-tes...luehdi-120-eat6

Edited by alexa32, 16 August 2017 - 19:25.


#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Despre fiabilitate, e cam devreme totusi.

#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cutia e automata clasica, nu robotiza, motorul e cel mai co(p)ios 1.2 de pe piata dar e in 3 cilindri. Dpmdv nu prea merge 2WD pe un SUV de gabaritul asta, mai ales cu motorasul ala usor pe fata. Pe zapada va merge mai rau decat un turism normal (fata usoara, rotile mari si late). Poate la un cross mai mic mergea 2WD.

Fiabilitatea e de 308, care a primit si un facelift deja. N-ar trebui sa fie probleme. Poate la durabilitate pe termen lung sa nu stea cel mai bine dar nu cred ca te intereseaza f mult daca peste 10 ani masina nu va mai fi la fel de inchegata ca la inceput.

Edited by underb, 16 August 2017 - 21:27.


#7
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Masina ca masina, motorul sa te tina!

#8
Darkwizard90

Darkwizard90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.06.2017
Am citit review-uri despre motorul 1.2 si intradevar e are numai vorbe de bine. De curand a aparut si noul Nissan Qashqai cu care as vrea sa fac un test drive sa imi formez o parere.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Lasa review-urile, motorul ala e foarte slab pentru masina aia. 1.6 turbo e altceva dar mi se pare ca nu vine in Romania.

#10
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Iar 2.0 e altceva, de ce zici ca e slab? Masina are greutatea unui hatchback, ba chiar e mai usoara spre exemplu fata de Megane 4 cu 60kg.
De ce motorul e ok pe hatch si slab pe caroseria respectiva?

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu exista 2.0 benzina.
Zic ca e slab pentru ca e slab. Masina asta are aerodinamica mai slaba ca un hatch normal cu garda joasa. Il ia si cu atomata si deja s-a terminat si cu slabul, incepem deja sa vorbim de foarte slab.

Edited by Friskey, 26 August 2017 - 18:58.


#12
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Era o cifra 2 ala! Am mai pus intrebarea asta asa ca : in opinia ta cati cp / 100 kg ar trebui sa aiba o masina astfel incat sa fie rezonabil?

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De la 170-180 NM in sus si minim 140 cp. Daca e si cu cutie automata atunci minim 220-230NM.

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Plus ca motorisca are o valoare buna a cuplului pt un benzinar dar unii ies mai greu din tiparele deja formate si nu vad mai departe de capacitatea cilindrica.

Luat un test la random de pe net, cam da fum dieselului de 120 de cai din orice pozitie, si daca ii da cu manuala ii da si daca au ambele automata. Sau poate l-ai condus si nu ai fost multumit, ceea are mai multa greutate decat ce zice unul sau altul pe net.
http://www.autopista...uretech-bluehdi

 Friskey, on 26 august 2017 - 22:41, said:

De la 170-180 NM in sus si minim 140 cp. Daca e si cu cutie automata atunci minim 220-230NM.
Pai si asta pe care il "desfiintezi" cat are? Dar un 1.4 TSI de 120- 125 de cai sau  un 1.4T de 140 de la Opel ce cuplu au? Asta in ideea ca Astra J de ex era mai grea decat 3008 si nu s-a plans nimeni.

Edited by underb, 26 August 2017 - 22:56.


#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Am incurcat oalele, nu stiu de ce am inteles ca e vorba de un 1.6 aspirat, acum imi dau seama ca e 1.2 turbo. N-am condus dar dupa specificatii cu cutie automata e abia la nivel acceptabil. Astea merg bine cu masina relatic goala, dar cand se incarca serios cam lasa de dorit.
La banetul asta as face totusi un efort si as lua 1.6thp (din cate stiu tostusi nu se vinde in Ro), e alta mancare de peste si in caz de nevoie poate fi cipat la vreo 200cp. Si are 4 cilindri.

Edited by Friskey, 26 August 2017 - 23:45.


#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Asta e altceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate