Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Rulouri incastrate

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cristian234

cristian234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.02.2014
Salut,

Am o casa in costructie la rosu, tamplaria PVC e montata. Am montate si profiul PVC pentru casetele de rulouri exterioare.

As dori sa am rulourile incastrate (pastrand doar o mica fanta prin care vor cobora rulourile).

O varianta relativ simpla ar fi daca as "ingropa" casetele la rulouri in termosistem. Insa e o problema de marime a termosistemului. Casetele de rulouri sunt de 16.5 sau 18.5 adancime (depinzand de fereastra). Avand in vedere ca tamplaria PVC a fost montata la exteriorul zidariei (o greseala care mi-o asum) ca sa ingrop casetele ar trebui sa pun termosistem de 20 (vata bazaltica)... E ok, pun termosistemul de 20.

Insa oricum raman intre 1.5 si 3.5 cm pentru acoperirea rulourilor (asta daca nu va rezulta diferenta din zidarie stramba)... 1.5-3.5 cm mi se pare nerealist sa mai incerc sa maschez cu termosistemul. Doar folosind o varianta de genul lipit cu poliuretanica sau altceva, direct pe caseta... Urat as spune...

Are cineva o alta varianta de mascare ? Ma gandisem la niste eventuale profile PVC (gen siding) dar care sa fie complet in continuarea termosistemului, sa nu se vada ca e altceva pus acolo....

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu ai alta varianta de mascare. Cine isi face rulouri ingropate, la casa noua, le comanda odata cu termopanele, apoi se monteaza cum trebuie pentru a veni in linie cu linia exterioara a cladirii... Nu-ti recomand termosistem de 20. Gandeste-te si tu cum ar arata, plus cheltuiala aferenta.  Pune-ti rulouri cu caseta - nu sunt inestetice, chiar arata foarte bine. Casa nu e totusi un buncar.

#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Teoretic le poti incastra si acum , fara sa pui 20 cm de termosistem , dar iti trebuie multa imaginatie sa reusesti .
Vezi niste poze cu ancadramente de geam , si la vei vedea ca de multe ori partea superioara , este mai deosebita .
Ei bine , partea superioara poate fi o " cutie " care sa ascunda caseta .
Da , nu vei gasi asa ceva , trebuie sa bricolezi , din diverse piese , placi , baghete de diverse feluri ,,,chestie de imaginatie
sau daca te tine , le comanzi ...

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Post86-APP, on 16 august 2017 - 17:19, said:

Ei bine , partea superioara poate fi o " cutie " care sa ascunda caseta .

Partea superioara e o ditai caseta care mascheaza ruloul. Probabil casa e deja gata, ferestrele la fel si ciciu, spatiu pentru caseta in partea de sus..

So... @initiator, las-o balta... viata asta este scurta ca sa te chinui aiurea.

Edited by rosix, 16 August 2017 - 18:59.


#5
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrosix, on 16 august 2017 - 18:59, said:

Partea superioara e o ditai caseta care mascheaza ruloul. Probabil casa e deja gata, ferestrele la fel si ciciu, spatiu pentru caseta in partea de sus..

.........
Nu ! daca o monteaza pe perete , o parte din grosime , majoritatea , este preluata de grosimea termoizolatiei , deci mai ramine putin de mascat .
PS . Ruloul poate iesi din caseta , si prin fata , si prin spate , depinde de montaj , asa ca se poate monta fix pe zid si ruloul sa cada bine .daca pune si niste laterale intre rama termopan si sina de culisare , poate iesi foarte bine .

Edited by 86-APP, 16 August 2017 - 19:04.


#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 03.02.2007
E bine că ai montat tâmplăria la exterior. Poți pune rulouri cu casetă tencuibilă. Am făcut așa ceva chiar unui user Softpedia.

Vezi aici: https://forum.softpe...6#entry20892546

Edited by Digix, 16 August 2017 - 20:34.


#7
cristian234

cristian234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.02.2014
Multumesc, solutia lui Digix suna cel mai bine.

Cand ar fi momentul optim de montat rulourile (asta din experienta practica) fata de procesul de realizare a termosistemului ?

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 03.02.2007
Păi acum, după ce ai montat tâmplăria, înainte de a pune termosistemul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate