Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Furt energie electrică din bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Hai să pun și eu o întrebare.
Au venit niște vecini la mine să-mi spună că președintele asociației de locatari fură energie electrică de la becul care ar trebui să lumineze casa scării!!! Mă duc să văd și eu care-i situația și constat că individul și-a închis partea din hol care duce către ușa lui de acces în apartament, iar acel spațiu și-l luminează de la becul care a rămas în zona comună. Trag eu concluzia că aici ar fi două probleme distincte:
1. Legalitatea închiderii parțiale a casei scărilor de la etajul respectiv;
2. Legalitatea transferării consumului de energie electrică din spațiul public în spațiu privat.
Nu știu dacă exprimarea este corectă din punct de vedere juridic, așa că cer iertare dacă am greșit termenii.
Întrebările vin de la vecinii mei care m-au rugat să-i ajut cu sfaturi:
- este vreo procedură legală care permite unui locatar/proprietar din bloc să-și aloce în scop personal o parte din spațiul public? Dacă da, care ar fi aceea?
- este legal ca instalația electrică a blocului să fie modificată de așa manieră încât să nu mai fie luminat spațiul casei scărilor, ci doar spațiul pe care individul și l-a închis?
- care ar fi procedura legală pe care locatarii ar trebui să o urmeze pentru a se corecta această situație? Pe cine ar trebui să sesizeze?
E de râs, dar e o realitate pe care nu o pot ignora. Atașez poze.

Attached Files



#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
pentru inchiderea acelui spatiu, respectivul ar fi trebuit sa aiba autorizatie si acordul tuturor locatarilor. ca sa nu mai zic de faptul ca prin "inglobarea" acelui hol in suprafata totala a locuintei lui, trebuie sa i se recalculeze cota-parte indiviza, acum are o suprafata mai mare decat cea din proiectul apartamentului initial.
este ilegal daca nu a procedat asa si da, fura curent. adica el il foloseste, dar il platiti cu totii.

#3
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Stai putin, de ce e usa aia verde asa de sus?

#4
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Daca rezolvi pct.1 atunci nu mai e nevoie sa rezolvi si pct.2 .
Conform legii 230/2007 un spatiu comun poate fi atribuit altui scop doar cu acordul tuturor propietarilor . Asta se poate stabili in adunarea generala .

Din pozele alea nu se intelege ce parte comuna a inchis . Acolo parca ar fi usa de la camera liftului .

#5
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 Memeito, on 16 august 2017 - 15:52, said:

Stai putin, de ce e usa aia verde asa de sus?
Aia e casa liftului. Individul stă la etajul 11.

 ndor, on 16 august 2017 - 15:52, said:

Din pozele alea nu se intelege ce parte comuna a inchis . Acolo parca ar fi usa de la camera liftului .
Din ce mi-au spus vecinii (că eu nu am intrat la el în casă) ușa aia maro din stânga dă într-un holișor de aproximativ 3 m liniari care duce în dreapta către ușa reală de acces în apartamentul lui.

#6
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Pai si stai asa, usa ce se vede e usa lui sau cum? In spatele acelei usi se afla holul de care zici?

#7
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 Otineu, on 16 august 2017 - 15:56, said:

Aia e casa liftului. Individul stă la etajul 11.
Atunci ce parte de hol si-a inchis incat face parte din apartamentul lui, nu se vede asa ceva din poze.

#8
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Da, se pare ca in spatele acelei usi mai exista un hol.
@Otineu poate poti pune o poza de la alt etaj, sa vedem "configuratia" normala.

#9
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 Klaudio, on 16 august 2017 - 15:58, said:

Pai si stai asa, usa ce se vede e usa lui sau cum? In spatele acelei usi se afla holul de care zici?
Ușa maro este ușa pusă de el cu care a închis holul de care vorbeam la postul anterior.

 Memeito, on 16 august 2017 - 16:01, said:

Atunci ce parte de hol si-a inchis incat face parte din apartamentul lui, nu se vede asa ceva din poze.
Holul este de forma I_I. În fotografie se vede doar partea de mijloc. El a închis partea din stânga a holului.

#10
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

 Otineu, on 16 august 2017 - 15:56, said:

Aia e casa liftului. Individul stă la etajul 11.


Din ce mi-au spus vecinii (că eu nu am intrat la el în casă) ușa aia maro din stânga dă într-un holișor de aproximativ 3 m liniari care duce în dreapta către ușa reală de acces în apartamentul lui.

Mergi si tu la etajul 11 in blocul vecin si vezi cum sta treaba cu spatiul ala.

#11
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 honeymik, on 16 august 2017 - 16:01, said:

Da, se pare ca in spatele acelei usi mai exista un hol.
@Otineu poate poti pune o poza de la alt etaj, sa vedem "configuratia" normala.
Ar însemna să fac o fotografie de la nivelul etajului 11. Vecinii au făcut fotografii pe casa scărilor, între etaje.

 Tort, on 16 august 2017 - 16:05, said:

Mergi si tu la etajul 11 in blocul vecin si vezi cum sta treaba cu spatiul ala.
O să mă duc din nou acolo, dar fac fotografii în dreapta, că acolo nu a intervenit nimeni.

#12
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

Quote

Holul este de forma I_I

Adica "U"  ?  


Pe latura aia nu este decat apartamentul lui ?

#13
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 Niuu, on 16 august 2017 - 16:10, said:

Adica "U"  ?  


Pe latura aia nu este decat apartamentul lui ?
Să zicem U (deși holul nu are rotunjimi ca litera U, ci laturi drepte). Da, decât apartamentul lui.

Edited by Otineu, 16 August 2017 - 16:12.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@Otineu
pentru curent:
1. opreste curentul pe scara taie firul si tot asa
2. sesizare la politia locala

p.s. pune o poza mai de ansamblu ca din cele doua nu se intelege nimic.

la mine un vecin avea scos un fir din casa pentru lumina pe scara, efectiv a pus o aplica langa neonul existent si a tras curent din casa.

Edited by arg, 16 August 2017 - 16:20.


#15
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Eu cred ca acum e clar, cablul ala care atarna deasupra usii verzi duce de la becul de pe scara la "infractor" in apartament. Acum, el poate a legat doar un bec acolo dar, la fel de bine, poate sa aiba un radiator de 2000 W (nu tin firele alea atata) Posted Image
Oricum, nu e normal ce a facut si ar trebui, in prima faza, sa-i atrageti frumos atentia, tu si vreo doi vecini si, daca nu e cooperant, puteti chema politia, macar sa-l sperie un pic.

 arg, on 16 august 2017 - 16:16, said:



la mine un vecin avea scos un fir din casa pentru lumina pe scara, efectiv a pus o aplica langa neonul existent si a tras curent din casa.

sa intelegem ca la tine era invers, vecinu' lumina scara pe banii lui, trebuia sa-i faceti o statuie in fata blocului atunci.

Edited by Klaudio, 16 August 2017 - 16:27.


#16
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Am luat la puricat legea pe care ați amintit-o.
Articolul 11
(1) Proprietarul poate aduce imbunatatiri sau modificari proprietatii sale individuale, cu respectarea prevederilor legale referitoare la autorizarea de catre autoritatea publica locala a modificarilor constructive, fara a pune in pericol integritatea structurala a cladirii sau a altor proprietati individuale.
(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune fara a obtine mai intai acceptul din partea asociatiei de proprietari.

Dacă plec de la pct. (2), el ar fi trebuit să obțină acceptul asociației de proprietari. Nu am cunoștință de o astfel de solicitare. Nu mai spun că sunt 10 scări, deci...
Presupunând că ar fi obținut un astfel de accept, după aceea s-ar aplica prevederile pct. (1) și aici ar trebui autorizație de la autoritatea publică locală (primărie, nu-i așa?). Ce structură din primărie dă o astfel de autorizație? Mă gândesc să facem o solicitare scrisă în acest scop.

 arg, on 16 august 2017 - 16:16, said:

@Otineu
pentru curent:
1. opreste curentul pe scara taie firul si tot asa
Nu cred că sunt eu persoana autorizată să fac așa ceva. Eu încerc să acționez întotdeauna legal. D-aia au și venit vecinii la mine.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 Klaudio, on 16 august 2017 - 16:29, said:

sa intelegem ca la tine era invers, vecinu' lumina scara pe banii lui, trebuia sa-i faceti o statuie in fata blocului atunci.
da, dar tot a iesit scandal.

Edited by arg, 16 August 2017 - 16:33.


#18
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 Klaudio, on 16 august 2017 - 16:29, said:

Eu cred ca acum e clar, cablul ala care atarna deasupra usii verzi duce de la becul de pe scara la "infractor" in apartament.
Exact.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate