Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Jena si durere in talpa la incaltamintea noua (stanga)

  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Dupa mai bine de 2 ani de purtat aceeasi incaltaminte (pantofi sport vara/boncanci iarna), timp in care talpa lor s-a subtiat, iar in zona calcaiului s-a si tocit, a venit momentul sa-mi cumpar incaltaminte noua.

Insa acest moment pe care il asteptam cu mare entuziasm a venit ca o mare si foarte neplacuta supriza:
resimt o jena accentuata, si dupa ceva timp chiar durere, in talpa, sub zona metatarsienelor 3 si 4. Exclusiv la talpa stanga! Nu este totusi nici o batatura acolo, la un auto-examen anatomic nu este nici o diferenta vizibila sau palpabila intre talpa stanga si cea dreapta.
Este vorba de pantofi de mers urban de 300 de lei, si pentru a fi sigur ca problema nu este la incaltaminte, am mai luat inca o pereche de pantofi sport, de la alt producator, iar problema se repeta identic.

La prima vedere simptomele corespund unei metatarsalgii (indraznesc eu sa spun), dar cu absenta bataturii, precum si a cauzelor: nu port tocuri (evident), nu merg foarte mult pe jos (2-3 km/zi), singurul sport e ciclismul ocazional, iar problema s-a manifestat doar in incaltamintea noua.
Descult sau acasa in papuci, nu am nicio problema. Am dezvoltat cumva singur un stil de mers gresit pe partea stanga, odata cu invechirea incaltamintei?

Nu sufar nici de monturi sau altceva. Am avut o entorsa la piciorul drept in urma cu cateva luni (l-ar fi putut cumva afecta pe stangul?). 33 de ani, job 80% la birou.
Ce as putea face, in afara de a decupa branturile in zona dureroasa, ca ultima solutie, pentru ca de o saptamana mersul pe jos pe care nu il refuzam niciodata, a devenit aproape un chin (fizic si psihologic). Multumesc!

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
mai bine folosesti niste branturi cu gel, care sa-ti diminueze presiunea pe zona dureroasa.
tot vad la tv o reclama la astfel de branturi de la dr scholl, parca am vazut ceva asemanator si la deichmann sau decathlon.
n-ar fi rau sa ceri si parerea unui ortoped.

Edited by corinadaniela, 16 August 2017 - 15:02.


#3
aurelde

aurelde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 26.06.2017

 dimripper, on 16 august 2017 - 14:55, said:

Dupa mai bine de 2 ani de purtat aceeasi incaltaminte ...
suna oarecum ciudat, nu?

#4
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 aurelde, on 16 august 2017 - 15:05, said:

suna oarecum ciudat, nu?

De ce? In functie de brand, o pereche buna poate sa reziste si peste 5 ani. Nu vorbim de dragonu' rosu, desigur, dar in Decathlon si garantia e 2 ani.

#5
aurelde

aurelde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 26.06.2017
pantofii au nevoie de "odihna" !
este chiar indicat sa ai cel putin 3 perechi de pantofi (cizme)/sezon !
asa cum multa lume nu stie ca cei mai scumpi si comozi pantofi trebe sa-i ai la munca !
nu seara cand iesi la pizza ! ... la munca, stai incaltat in acei pantofi cateva mii de ore pe an !  Posted Image

Edited by aurelde, 16 August 2017 - 15:27.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 dimripper, on 16 august 2017 - 14:55, said:

si pentru a fi sigur ca problema nu este la incaltaminte, am mai luat inca o pereche de pantofi sport, de la alt producator, iar problema se repeta identic.
Ambii pantofi incercati fiind noi, sunt mai ingusti decat unii purtati. Din ce zici e posibil sa fie un sindrom Morton acolo, dar cel mai bine e sa mergi la medicul de familie, sa-ti dea trimitere pt radiografie

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007

 aurelde, on 16 august 2017 - 15:22, said:

pantofii au nevoie de "odihna" !
este chiar indicat sa ai cel putin 3 perechi de pantofi (cizme)/sezon !
asa cum multa lume nu stie ca cei mai scumpi si comozi pantofi trebe sa-i ai la munca !
nu seara cand iesi la pizza ! ... la munca, stai incaltat in acei pantofi cateva mii de ore pe an !  
Bullshit. Incaltamintea de calitate tine foarte bine. Am ghete care au vreo 4 ani de purtat intens iarna si nu au nicio problema.
Si nu trebuie sa dai o tona de bani pe incaltaminte ca sa fie comoda si de buna calitate.

@initiator: daca esti sigur ca nu e nicio problema medicala, mergi pe branturi mai groase, cu gel. In cel mai rau caz, incearca si alte marci de incaltaminte.

Edited by AlexEn, 16 August 2017 - 15:30.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Majoritatea durerilor in talpa sunt cauzate de cele mai multe ori de excesul de greutate si alegerea necorespunzatoare a incaltamintei sau un serviciu prea solicitant.
În primul și în primul rând, încearcă să stai desculț(ă) cât mai mult posibil și aplică gheață în zona unde te doare de patru ori pe zi, de fiecare dată timp de 20 de minute. Astfel, vei reduce inflamația din această zonă.
Ia un antiinflamator (și Ibuprofenul este bun), ce te poate ajuta, însă să nu iei doze prea mari.

Asta este partea simpla iar cea complicata suna cam asa;

O durere surdă persistentă este un semn major al diabetului. Nivelul crescut al glicemiei poate determina leziuni ale nervilor picioarelor – astfel cele mai mici zgârieturi, tăieturi sau iritaţii apărute din cauza presiunii sau frecării de obicei trec neobservate, mai ales de către persoanele care nu ştiu că au diabet.

Cred ca un control medical si niste analize nu ar fi un lucru tocmai rau.
Succes

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

 dimripper, on 16 august 2017 - 14:55, said:

pentru a fi sigur ca problema nu este la incaltaminte, am mai luat inca o pereche de pantofi sport, de la alt producator, iar problema se repeta identic.

Destul de ciudat dat fiind ca fac la fel si cu alti pantofi noi. Ori sunt pantofi de sport de 2 lei , ori chiar ai o problema. Legat de mers poti sa te uiti la talpile pantofilor vechi si vezi daca sunt uzate simetric, ca daca nu, atunci problema e la mersul tau.

Eu am avut o problema similara cu o pereche de Adidas AdiZero. Pana la urma s-a dovedit a fi insa de la ei. priciorul cu problema sub brant avea un gol in care bagasera ei din fabrcia o umplutura din cauciuc. In golul ala se introducea la vremea aia un dispozitiv electronic de monitorizare a alergarii. Din fericire dispozitivul ala nu se mai fabrica acum cu noile ceasuri smart si bratari de fitness asa ca am luat un model mai nou de AdiZero, de data asta mai de top - cu boost si talpa Continental si cu astia nu am probleme. Nu mai au nici golul ala.
Singura problema la mien e ca eu nu mergeam 2-3 km ci peste 10...

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dimripper, on 16 august 2017 - 14:55, said:

resimt o jena accentuata, si dupa ceva timp chiar durere, in talpa, sub zona metatarsienelor 3 si 4. Exclusiv la talpa stanga!
Ce as putea face, in afara de a decupa branturile in zona dureroasa, ca ultima solutie, pentru ca de o saptamana mersul pe jos pe care nu il refuzam niciodata, a devenit aproape un chin (fizic si psihologic). Multumesc!

La incaltamintea prost executata calcaiul coboara sub linia labei piciorului, pozitie incorecta anatomic. Deci, examineaza talpa si, daca zona centrala a piciorului e mai sus decat zona calcaiului, ai aflat cauza disconfortului. E multa incaltaminte, chiar noua, prost executata in zona talpii.

Intodeauna la incaltamintea noua, pe care dai bani, sa te uiti ca zona calcaiului sa fie usor mai sus sau cel putin in linie cu linia centrala a talpii, in niciun caz mai jos, ca vei avea probleme.

Poti incerca, de proba, sa introduci o taloneta sub calcaiul piciorului dureros (nu din cea cu gel, ca nu e stabila) sa vezi cum se schimba dinamica calcatului pe talpa respectiva si presiunea pe locurile dureroase.

Edited by rosix, 16 August 2017 - 15:58.


#11
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Probabil neurom morton!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate