Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

6000-7000 Euro pentru a incepe o mica afacere

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015

 aurelde, on 16 august 2017 - 15:09, said:


cum ai facut rost cei 6-7000 EUR ? ...
sfatul meu ar fi sa continui pe drumu' ala !
bafta

Muncind in afara din pacate...am facut rost de mai mult dar nu vreau sa investesc tot ce am intr.un fast food. Sincer as vrea sa raman in tara sa fac ceva decat sa fiu plecat 7-8 luni pe an

#38
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
te-ai gandit sa faci altceva de mancare?? ceva cu specific indian?? poti sa te uiti pe youtube la street food..ma gandesc ca ar prinde la noi asa ceva:P

#39
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 jimmyboy9111, on 16 august 2017 - 16:32, said:

te-ai gandit sa faci altceva de mancare?? ceva cu specific indian?? poti sa te uiti pe youtube la street food..ma gandesc ca ar prinde la noi asa ceva:P
Ar merge intr-un oras mare , clar , dar in Eforie ... slabe sanse .

#40
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015
As vrea un fast food cu kebab, panini, hamburger si pizza...si ceva deserturi...si pe parcurs sa vin cu alte lucruri noi daca e posibil...

#41
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009
Discutam chiar zilele astea cu un prieten legat de treaba asta cu deschisul unei afaceri, si am ajuns si la capitolul "lucrezi tu, ca doar nu trebuie sa-ti iei angajat de la inceput, sa cheltuiesti banii si cu el". Si stii ce mi-a zis? Ca toti cei care se pricep la afaceri spun ca e bine ca managerul sa fie manager si sa se ocupe cu management-ul (cu contracte, aprovizionare daca e cazul, atragere de clienti, etc.), nu sa stea sa vanda / creeze / repare / etc.

La un fast-food cu atat mai mult se aplica chestia asta, trebuie facute aprovizionari, trebuie pregatita mancarea, trebuie serviti oamenii, si eventual si livrat la domiciliu. Sa zicem ca de aprovizionat vorbesti sa-ti vina direct la usa cu marfa, nu sa umbli tu s-o iei, dar cu mancarea ce faci? Cartofii prajiti pot fi d-aia semipreparati / congelati, desi sunt mai buni cei naturali, puiul / vaca / shaorma de mitza se prajeste singura, sosurile le cumperi din comert, dar cu muraturile ce faci? Alea vrei - nu vrei trebuie taiate. Crezi ca te descurci sa prajesti toate astea, sa tai muraturi si sa servesti si oameni, mai ales la o ora de varf? Sau o dai intoarsa cand vine vreun client, ca stiti, varza n-am, ca s-a terminat si n-am avut timp sa mai tai?

Plus ca nu prea stiu fast food care sa fie deschis doar 8 ore, de obicei sunt cam de la 12 ore in sus deschise, pana la non-stop. Si daca esti singur, de la livrari poti sa-ti iei gandul. Si mai sunt si tot felul de chestii administrative de facut la o afacere, gen declaratii si alte dude de depus pe la primarii, acum poate ai tu primaria langa tine, dar daca trebuie sa stai la coada ce faci? Pui bilet la fast-food "revin in juma' de ora"?

Asta pe langa caruta de avize, aprobari, papirusuri de pe vremea lu' Decebal, si alte hartii care iti trebuie pentru a deschide ceva "cu mancare". La ceva cu oja si / sau aparate de tuns, dupa cum sugera un user mai sus, nu stiu sigur, dar cred ca e mult mai lejera treaba din punctul asta de vedere.

La incheiere o sa-ti spun, pe cat de bine imi amintesc, ce a spus un alt user pe aici la o intrebare de genul celei puse de tine:
Gaseste intai o lipsa / nevoie a oamenilor si apoi deschide o afacere = reteta succesului
Deschide intai o afacere sperand ca oamenii o sa aiba nevoie de ea = reteta esecului.

Edited by dasvik, 16 August 2017 - 17:04.


#42
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015
Da corect. Dar niciodata nu poti castiga ceva daca nu incerci...sunt dispus sa pierd o parte din cat investesc...pana la urma masinariile se pot vinde daca chiar nu merge deloc...dar asta as avea eu in cap in momentul asta...am de ales sa vin si anul viitor unde lucrez acum si unde pun 1500 euro / luna deoparte sau sa incerc treaba aia. Deja stiu raspunsurile voastre...😀😀

#43
ty_ty

ty_ty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.08.2006
E greu sa pui pe picioare o afacere în Ro... Dar dacă ai atitudine bună - din postarile tale asa pare- și perseverență..... Poți construi ceva....
In spațiul respectiv poate nu merge un fast-food... Dar nu știi până nu încerci... Poate merge alt gen de afacere... Încearcă totuși să îți dai seama de asta înainte de a te apuca de treaba....
Felicitări pentru atitudine și dorința de a veni înapoi în țară....

#44
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015

 ty_ty, on 19 august 2017 - 17:17, said:

E greu sa pui pe picioare o afacere în Ro... Dar dacă ai atitudine bună - din postarile tale asa pare- și perseverență..... Poți construi ceva....
In spațiul respectiv poate nu merge un fast-food... Dar nu știi până nu încerci... Poate merge alt gen de afacere... Încearcă totuși să îți dai seama de asta înainte de a te apuca de treaba....
Felicitări pentru atitudine și dorința de a veni înapoi în țară....
Multumesc pentru incurajare. Nu credeam ca o sa apara un astfel de comment. Chiar sunt perseverent si entuziasmat pentru ceea ce vreau sa fac...poate chiar prea mult...am 23 de ani iar de 4 ani imi petrec destul de mult timp pe afara in loc sa stau la mine la mare, unde imi place foarte mult. M.am axat pe fast food pt ca mai e doar unul in oras...nu prea aproape de mine si pt ca sunt familiarizat cu munca in restaurant. Multumesc inca o data pentru sustinere.

#45
ty_ty

ty_ty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.08.2006

 vladuzzo12, on 19 august 2017 - 18:05, said:

Multumesc pentru incurajare. Nu credeam ca o sa apara un astfel de comment. Chiar sunt perseverent si entuziasmat pentru ceea ce vreau sa fac...poate chiar prea mult...am 23 de ani iar de 4 ani imi petrec destul de mult timp pe afara in loc sa stau la mine la mare, unde imi place foarte mult. M.am axat pe fast food pt ca mai e doar unul in oras...nu prea aproape de mine si pt ca sunt familiarizat cu munca in restaurant. Multumesc inca o data pentru sustinere.
Ms ptr cuvintele tale ☺️
Susținerea nu tine de cald... Dar poate ajuta prin întărirea atitudinii...în afaceri ești singur când pierzi și muncești și... plin de prieteni când ai succes...
Nu vreau să mă înțelegi greșit,  ești tânăr, ai timp destul sa greșești și sa o iei iar de la  capat întărit cu lecții învățate și cu aceeași atitudine... Destul cu filosofia...
Succes și la mai mare!

Și poate ar trebui sa studiezi înainte alte afaceri similare... Dristor Kebab, calif etc și poate pe cea care exista deja.... Mai devreme sau mai târziu veți fi concurenți.....
Succes!

#46
aurelde

aurelde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 26.06.2017

 vladuzzo12, on 16 august 2017 - 16:26, said:

Muncind in afara din pacate...am facut rost de mai mult dar nu vreau sa investesc tot ce am intr.un fast food. Sincer as vrea sa raman in tara sa fac ceva decat sa fiu plecat 7-8 luni pe an
voi tinerii (in naivitatea specifica varstei) sunteti viitorul Romaniei !...
yo lucrez afara din 1993, si nu mi-a trecut prin cap sa investesc un leu in romanica ! Posted Image
s-o faca politicienii care au vandut tara ! Posted Image
apropos: am imbatranit (25 de ani) asteptand sa se schimbe ceva in bine in Romania ! Posted Image
bafta, iti doresc !

Edited by aurelde, 19 August 2017 - 19:31.


#47
ty_ty

ty_ty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.08.2006
Așteptarea ne omoară..... �

#48
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015
Aiaiai. Sincer va spun (poate sunt eu prea visator) dar parca vad deja tot amenajat si am asa incredere in ceea ce vreau sa fac...pana la urma daca e sa nu mearga aia e..pierd 1000-2000-3000 cat o fi dar mi.am facut prea multe ganduri si planuri cu afacerea asta ca sa o las balta. Acu sa vad cand o sa revin in tara cat de greu o sa imi fie cu actele...e probabil ca acolo sa renunt...ca stiu cum merge birocratia in Romania din pacate...nu te sustine si nu iti da nimeni nici macar un sfat care sa te ajute.

#49
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010
felicitari pentru initiativa!
cei 7000 euro sunt prea putini, eventual la limita pentru o afacere cu mancare, asa ca inainte sa te pui pe treaba, fi sigur ca mai ai ceva pe langa, in caz ca dai de greu si nu e nimeni care sa te ajute
birocratia e mare, e nevoie de o gramada de acte hartii aprobari etc de la fel si fel de institutii.. ma rog acum daca esti tanar si ai nervii tari, de ce nu
nu in ultimul rand, vorbeste cu un contabil care e cat de cat avizat despre cum sta treaba cu fondurile europene in cazul afacerii tale, nu stiu exact cum sta treaba dar in cazul afacerilor debutante ai putea primii si cateva zeci de mii de euro. un detaliu care ai putea sa-l ai in vedere pe viitor
in rest succes si spor!~

#50
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015
As avea undeva la 12.000...adica in caz de ceva m.as descurca. Aparatura am gasit aproape tot ce e nevoie undeva la 5000. Vreo 1000 bransamentul la 380 si alte cheltuieli care mai apar pe langa...iar in legatura cu fondurile europene m.am informat ca avand un srl-d ai anumite avantaje....spre exemplu anul asta s.au rambursat pana la 100% din investitia initiala cu conditia de a respecta cateva cerinte. Din cate stiu se schimba de la an la an regulile astea.

#51
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015
Revin cu un update. M.am gandit in felul urmator: sa exclud aparatul de shaorma deoarece nu lumea incepe sa nu mai aiba incredere in carnea care atarna acolo. Sa ma axez pe multe tipuri de panini...cu sau fara carne tocata...iar in locul carnii de kebab sa fac pe moment carne de pui sau vita la gratar, apoi ceva meniuri cu carne, salate si ceva prajeli tip kfc cu inele de ceapa, cartofi prajiti. Chiar si pizza tip focacia, cu diverse ingrediente, la bucata ar fi in plan. Ma gandesc sa nu fac clasicul fast food de Romania cu shaorma si kebab. Daca vreti sa imi dati ceva idei sunt bine-venite. Multumesc.

#52
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

 vladuzzo12, on 25 august 2017 - 12:26, said:

Revin cu un update. M.am gandit in felul urmator: sa exclud aparatul de shaorma deoarece nu lumea incepe sa nu mai aiba incredere in carnea care atarna acolo. Sa ma axez pe multe tipuri de panini...cu sau fara carne tocata...iar in locul carnii de kebab sa fac pe moment carne de pui sau vita la gratar, apoi ceva meniuri cu carne, salate si ceva prajeli tip kfc cu inele de ceapa, cartofi prajiti. Chiar si pizza tip focacia, cu diverse ingrediente, la bucata ar fi in plan. Ma gandesc sa nu fac clasicul fast food de Romania cu shaorma si kebab. Daca vreti sa imi dati ceva idei sunt bine-venite. Multumesc.

lumea nu mananca de la shaorma pentru a-si mentine silueta sau sa duca un stil de viata sanatos.. Ei stiu ca mancarea nu este foarte sanatoasa, dar probabil le e pofta de asa ceva:P..ideea e sa fie bun:)

#53
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010
eu pe oriunde merg vad coada la shaorma, carnea ce atarna acolo nu cred ca ar fi impedimentul cel mai mare. daca ce faci este gustos, sigur o sa vina si clientii. acum evident, respecti normele sanitare, nu-ti bati joc

uite-te la Mc, cata reclama negativa ii bombardeaza, ba ca au carnea congelata cu anii, ba cartofii ii fac nu stiu cum, ba sosurile contin milioane de chimicale si totusi este full de adulti si copii. ideea e sa faci o chestie care sa prinda la clienti, apoi totul vine de la sine.

cat despre retete, poti da un ochi pe siteurile de specialitate de afara, te poti inspira si de acolo daca vrei sa comercializezi ceva ce nu (prea) se gaseste la noi. pana si pe youtube iti arata pe ici pe colo cum prepara cei de afara mancarea. chiar si pizza daca o faci intr-un mod diferit dar deosibit, va fi un succes!

#54
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015
Am cautat pe google dar n.am gasit nimic concret: e sau nu nevoie de vre.un curs ceva pentru a deschide si a lucra in fast food? Cu exceptia acelei diplome de igiena. Stie cineva ceva?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate