Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

6000-7000 Euro pentru a incepe o mica afacere

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015
Salutare. Cam asta ar fi bugetul meu pentru a incepe o mica afacere. Sunt din Eforie Sud , imi place foarte mult orasul si chiar imi doresc sa ajut cu cat de putin la dezvoltarea lui. Am deja in minte sa deschid un fast food. Detin un spatiu de aprox 50mp cu 2 intrari si 2 bai pozitionat chiar in centru, langa primarie. Am deja un mic plan pentru a demara aceasta afacere in toamna/iarna. Dar as vrea sa aud si parerea voastra in legatura cu asta si de ce nu, poate si alte idei care m-ar putea ajuta cu acest fast food sau chiar si alte idei de afaceri. Accept si critici folositoare . va multumesc.

#2
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Cat estimezi ca poti lua chirie pe acel spatiu?

#3
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Pai spune-ne si noua ideile tale daca vrei pareri. Sau daca prin idee te referi la "deschid un fast food", lasa-te de meserie.

#4
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Ai piata de desfacere (clienti) toamna/iarna? De ce nu deschizi in primavara cand incepe sezonul turistic?

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Sezonul turistic incepe vara si se termina tot vara in Eforie Sud.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

 vladuzzo12, on 16 august 2017 - 13:56, said:

Salutare. Cam asta ar fi bugetul meu pentru a incepe o mica afacere. Sunt din Eforie Sud , imi place foarte mult orasul si chiar imi doresc sa ajut cu cat de putin la dezvoltarea lui. Am deja in minte sa deschid un fast food. Detin un spatiu de aprox 50mp cu 2 intrari si 2 bai pozitionat chiar in centru, langa primarie. Am deja un mic plan pentru a demara aceasta afacere in toamna/iarna. Dar as vrea sa aud si parerea voastra in legatura cu asta si de ce nu, poate si alte idei care m-ar putea ajuta cu acest fast food sau chiar si alte idei de afaceri. Accept si critici folositoare . va multumesc.
In primul rand ia-ti gandul de la deschiderea lui in toamna. Numai obtinerea avizelor poate dura 1-2 luni de zile, sau daca e nevoie si de proiect de arhitectura atunci si mai mult.
Plus, asa cum s-a scris deja, toamna-iarna e cel mai neinspirat moment sa-ti deschizi o asemenea afacere, fiindca 99,99% vei da faliment pana la primavara.

Majoritatea celor cu localuri/magazine/fast-food-uri de pe litoral fac profit primavara tarziu, vara si putin toamna, dupa care pun pauza sau lucreaza la capacitate foarte redusa pana la urmatorul sezon estival.

Orienteaza-te spre o activitate care se poate desfasura tot timpul anului.

Edited by Hider141, 16 August 2017 - 14:15.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Te-ai gasit la spartul targului? Peste iarna ce faci? Ai clientela sa iti permiti sa platesti locatia+utilitati+marfa+salarii? Vrei sa fie deschis sezonier (din mai pana in septembrie)?

Din pacate, pe timp de iarna, litoralul e mort (la propriu). Nu sunt atractii. Doar localnicii daca mai umbla.

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 Hider141, on 16 august 2017 - 14:14, said:

Orienteaza-te spre o activitate care se poate desfasura tot timpul anului.
Pai fast food-urile din alte orase cum pot sa-si desfasoare activitatea tot timpul anului? Si fara sa fie neaparat in zona turistica...

#9
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015
Eu vreau sa deschid acest fast food pentru locuitori...nu am zis ca vreau sa fac doar pe sezon. Nu platesc chirie nu am angajati. Fac totul singur. De aia am spus un mic fast food. Nu fac mcdonald's. Vreau sa fie deschis pentru localnici iar daca vara ar merge mai bine cu turistii, cu atat mai bine. Nu incep cu gandul de a face nush cati bani...daca in primele luni as reusi sa imi fac clienti si sa scot un profit minim chiar si de cateva sute de lei ar fi ok. Am cu ce sa intretin afacerea chiar daca merge prost la inceput

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Calculeaza avize , umblatura , achizitii aparatura , banuiesc ca vei angaja pe cineva ca singur nu te " vad " , deci salariu si trage o linie groso-modo si fa comparatie cu datul in chirie si stat linistit , vezi care merita .
P.S. Se pare ca nu prea stii ce inseamna sa stai 8 ore la " gura sobei " daca inca te gandesti sa deschizi afacerea ...

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

 Karhu, on 16 august 2017 - 14:22, said:

Pai fast food-urile din alte orase cum pot sa-si desfasoare activitatea tot timpul anului? Si fara sa fie neaparat in zona turistica...
Acolo exista totusi trafic (elevi, studenti, angajati iesiti in pauza de masa, etc.). Dar pe litoral cam bate vantul dupa ce se inchide sezonul estival.

 vladuzzo12, on 16 august 2017 - 14:22, said:

Eu vreau sa deschid acest fast food pentru locuitori...nu am zis ca vreau sa fac doar pe sezon. Nu platesc chirie nu am angajati. Fac totul singur. De aia am spus un mic fast food. Nu fac mcdonald's. Vreau sa fie deschis pentru localnici iar daca vara ar merge mai bine cu turistii, cu atat mai bine. Nu incep cu gandul de a face nush cati bani...daca in primele luni as reusi sa imi fac clienti si sa scot un profit minim chiar si de cateva sute de lei ar fi ok. Am cu ce sa intretin afacerea chiar daca merge prost la inceput
Ar fi bine sa mai astepti, sa vezi cam cati oameni locuiesc acolo tot timpul anului. De asemenea, trebuie sa vezi cati dintre ei trec pe langa spatiul tau in drum spre casa/munca/etc.
Am vazut pana acum destule fast food-uri si alte magazine inchise dupa numai 2-3 luni de zile fiindca nu treceau prin zona destui oameni care sa le treaca pragul.
Si nu ar strica sa te gandesti sa livrezi la domiciliu pentru cei care nu pot sa ajunga in zona ta sau nu vor sa se deplaseze pana acolo.

Si nu cred ca ai reusi de unul singur, fiindca ai nevoie macar de cineva care stie sa prepare mancare de tip fast-food. In caz contrar oamenii vor cumpara de la tine 1 data, de 2 ori, dupa care se vor orienta catre alt fast food.

Edited by Hider141, 16 August 2017 - 14:37.


#12
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,887
  • Înscris: 25.12.2016

 vladuzzo12, on 16 august 2017 - 14:22, said:

Fac totul singur.
Pai cum o sa faci totul singur, cine vinde, cine prepara mancarea, cine se ocupa de aprovizionare, etc?

#13
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Hotdog, cafea, 3-4 feluri de sandwitch. Pe astea le faci cu investitie minima.
Daca iti merge, diversifici.

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Hider141, on 16 august 2017 - 14:35, said:


Si nu ar strica sa te gandesti sa livrezi la domiciliu pentru cei care nu pot sa ajunga in zona ta sau nu vor sa se deplaseze pana acolo.
Asta e de luat in calcul dar , iti trebuie om si " caruta " pt asta . Si vorba ta daca nu e vad , nu e reclama = esec !

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Te-ai gandit bine, iti convine sa stai de dimineata pana noaptea acolo ? Zilnic ?!!

 Hider141, on 16 august 2017 - 14:35, said:

...Si nu ar strica sa te gandesti sa livrezi la domiciliu pentru cei care nu pot sa ajunga in zona ta sau nu vor sa se deplaseze pana acolo.
Da, inchide magazinul si devine baiat de livrari :)
glumesc

#16
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015
Crede-ma ca stiu ce inseamna 8 ore. Lucrez de cativa ani in restaurante bune in afara, si cred ca am invatat cat de cat treaba asta cu alimentatia. Dar eu as avea nevoie de ceva idei cu privire la afacerea in sine nu la profit. Nu ati inteles ca eu nu deschid acest fast food cu gandul doar la profit. Profitul o sa vina...in cateva luni dar o sa vina. Pana atunci eu lucrez singur fara probleme.

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
cati locuitori are eforie nord ? cate scoli, licee, firme, institutii sunt in zona in care ai acel spatiu comercial ? din ce traiesc localnicii in extra-sezon, sunt multi someri/asistati social/pensionari ? cam care ar fi nivelul lor de trai, pe scurt, crezi ca ai avea destui clienti dispusi sa cumpere de la tine, daca nu zilnic, atunci macar la 2-3 zile ?
ai putea sa faci un mic fast-food sau catering pentru cei care lucreaza in zona, sau sa colaborezi cu vreo gradinita particulara, sa le asiguri mancarica celor mici ?

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Succes atunci . O sa-ti mearga sau o sa pierzi bani , din doua , una . 50%/50% ; daca te gandesti ca deschizi afacerea pt locuitorii oraselului ar fi bine sa te informezi despre nivelul de trai din zona ca poate o sa ai surprize si-o sa constati pe propria piele ca romanii din Eforie , stau prost cu banii si prefera sa mance o ciorba lunga decat sa arunce bani pe fast food .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate