Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Antrenament pian?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
TMihaita

TMihaita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.08.2017
Salut! Ma numesc Mihai si am si eu o nedumerire. Acum cativa ani tatal meu mi-a cumparat un pian electronic 88 de clape destul de scump,  fiindca a vazut ca am inclinatie artistica si am inceput sa fac cursuri si chestii de genu. Cu timpul multi mi-au spus ca am ureche muzicala si am inceput sa cant partituri mai complexe dar problema e ca nu le cantam....... efectiv le invatam mechanic, nu stiam sa citesc si nici acum nu prea stiu sa citesc partitura si sa o cant cu ambele maini sau sa fac game dupa mana dreapta, aveti vre-o idee cum as putea dezvolta aceasta abilitate a mea astfel incat sa pot canta dupa partitura? Am o memorie foarte buna si inca mai stiu sa cant unele cantece doar ca tot asa,.... mechani si nu imi place. Din cauza aceasta m-am lasat acum 1 an si am pus la vanzare pianul dar ma bucur ca nu s-a vandut si as vrea sa ma apuc dar simt ca nu pot , ma blocheaza acest handicap, precizez ca nu e problema ca nu as stii notele, ei bine nu le stiu sa le cant adica sa.... citesc si sa apas direct clapa corecta, trebuie sa stau sa ma uit pe display pana imi arata nota de pe portativ. Aveti vre-o idee ce as putea face? Ce fel de exercitii care sa ma antreneze si sa pot canta doar dupa partitura? Sau macar ceva sfaturi....

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ai nimerit bine. Aici toti suntem adevarati maestri ai clapelor . Pregateste-te sa primesti intelepciunea noastra nemarginita .

#3
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 TMihaita, on 15 august 2017 - 22:34, said:

Salut! Ma numesc Mihai si am si eu o nedumerire. Acum cativa ani tatal meu mi-a cumparat un pian electronic 88 de clape destul de scump,  fiindca a vazut ca am inclinatie artistica si am inceput sa fac cursuri si chestii de genu. Cu timpul multi mi-au spus ca am ureche muzicala si am inceput sa cant partituri mai complexe dar problema e ca nu le cantam....... efectiv le invatam mechanic, nu stiam sa citesc si nici acum nu prea stiu sa citesc partitura si sa o cant cu ambele maini sau sa fac game dupa mana dreapta, aveti vre-o idee cum as putea dezvolta aceasta abilitate a mea astfel incat sa pot canta dupa partitura? Am o memorie foarte buna si inca mai stiu sa cant unele cantece doar ca tot asa,.... mechani si nu imi place. Din cauza aceasta m-am lasat acum 1 an si am pus la vanzare pianul dar ma bucur ca nu s-a vandut si as vrea sa ma apuc dar simt ca nu pot , ma blocheaza acest handicap, precizez ca nu e problema ca nu as stii notele, ei bine nu le stiu sa le cant adica sa.... citesc si sa apas direct clapa corecta, trebuie sa stau sa ma uit pe display pana imi arata nota de pe portativ. Aveti vre-o idee ce as putea face? Ce fel de exercitii care sa ma antreneze si sa pot canta doar dupa partitura? Sau macar ceva sfaturi....
"fiindca a vazut ca am inclinatie artistica si am inceput sa fac cursuri si chestii de genu"
Pana la urma faci cursuri sau nu ? ca la cursurile alea nu inveti sa canti dupa ureche,"mecanic" etc ci de pe partitura !

Edited by stlk, 15 August 2017 - 22:48.


#4
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Simplu,cauta un profesor bun

#5
TMihaita

TMihaita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.08.2017
Ideea e ca nu imi mai amintesc cum faceam, nu stiu nici cat de buni erau profesorii si sa caut acum alti.... am nevoie de niste exercitii macar niste idei niste sugestii.

#6
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Fii atent . In primul rand nu se numeste antrenament ci studiu , muzica se studiaza . Mecanic nu exista , se spune dupa ureche .
Hai sa iti zic ceva , poti sa canti extraordinar si fara partituri . Marii jazzisti spuneau ca e mai bine sa canti dupa ureche , pentru ca  e mult mai greu,te dezvolta  . Asta nu inseamna ca nu e bine sa cunosti notele muzicale,dar e mult mai greu sa canti ceva dupa ureche decat pe note . Pentru inceput , incearca sa lucrezi la pozitia mainii (poate cel mai important lucru pentru un incepator ) . Trebuie sa canti ca si cum ai tine in mana o portocala , minge de tenis . Adica foarte rotunda , de altfel digitatile sunt vitale la pian . Cauta metoda Maria Cernovodanu , clasica dar buna pentru incepatori. Dupa ea au invatat sa cante pianisti extraordinari , cand aveau 5-6 ani . Daca te gandesti sa faci performanta , ia-ti gandul,pianul se invata de copil mic . Daca vrei pentru tine , succes . Studiaza game usoare , de pilda do major . Digitatie 1-2-3-1-2-3-4-5. Cauta piese usoare,cu linie melodica simpla . Treptat cresti nivelul . Cauta un profesor bun si o sa te ajute mult

Edited by GoldMasters, 15 August 2017 - 23:07.


#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 GoldMasters, on 15 august 2017 - 23:04, said:

...Mecanic nu exista , se spune dupa ureche ..

...cam exista si una si alta ! atunci tu cum se numeste metoda prin care  unul care nu are ureche muzicala dar vede pe altul pe ce clape apasa si face la fel ?

Edited by stlk, 15 August 2017 - 23:17.


#8
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

 stlk, on 15 august 2017 - 23:16, said:

...cam exista si una si alta ! atunci tu cum numeste unul care nu are ureche muzicala dar vede pe altul pe ce clape apasa si face la fel ?
In muzica daca cineva iti spune ca esti mecanic , spune ca nu transmiti nimic , ca esti fara nuante !
Termenul asta "mecanic" nu se refera la ce crezi tu , te asigur

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 GoldMasters, on 15 august 2017 - 23:18, said:

In muzica daca cineva iti spune ca esti mecanic , spune ca nu transmiti nimic , ca esti fara nuante !
Termenul asta "mecanic" nu se refera la ce crezi tu , te asigur
stiu asta ! daca te uiti in prima postare am scris mecanic in ghilimele !
...insa cred poti folosi cuvantul asta si pentru  a descrie metoda respectiva (metoda "dupa ureche" e auditiva iar asta e vizuala deci sunt doua metode diferite).
Hai sa-i spun metoda robotica, ca faci se iti arata altul ! (numai robotul face ce i s-a programat sa faca)

Edited by stlk, 15 August 2017 - 23:33.


#10
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

 stlk, on 15 august 2017 - 23:30, said:

stiu asta ! daca te uiti in prima postare am scris mecanic in ghilimele !
...insa cred poti folosi cuvantul asta si pentru  a descrie metoda respectiva (metoda "dupa ureche" e auditiva iar asta e vizuala deci sunt doua metode diferite).
Hai sa-i spun metoda robotica, ca faci se iti arata altul ! (numai robotul face ce i s-a programat sa faca)
Eu inteleg perfect ce zici tu doar ca nu prea se folosesc termenii de genul in domeniu .. E ok

#11
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Mihaita,
uita-te atent pe claviatura, si vei vedea ca exista clape negre, impartite in doua grupuri! Exista grupuri de 2 clape negre, si grupuri de 3 clape negre! In fata grupului/grupurilor de 2 clape negre, exista nota DO. Vei vedea ca nota DO se ve repeta, la distanta de 8 note. Aceste note sunt: DO - RE - MI - FA - SOL - LA - SI - DO
Daca te vei uita pe partitura, vei vedea nota DO in mai multe locuri, ca de exemplu:
- pe prima liniuta ajutatoare (suplimentara) de sub portativ (numeri de sus in jos, doar aici)
- pe spatiul al 3-lea al portativului (spatiile portativului le numeri de jos in sus) - portativul avand 4 spatii, si 5 linii!
- pe liniuta a 2-a ajutatoare deasupra portativului (numeri tot de jos in sus)

Pentru a invata mai usor notele de pe portativ, invata-le separat, intai pe cele de pe linii, si apoi pe cele de spatii!
Portativul este alcatuit din 5 linii, si 4 spatii.
Notele de pe linii sunt:
MI - SOL - SI - RE - FA (se numara de jos in sus)
Notele de pe spatii sunt:
FA - LA - DO - MI (se numara tot de jos in sus)

Cam atat pentru inceput!
Trebuie sa retii, ca muzica este un domeniu mai aparte, si mai interesant, fata de multe alte domenii! Nu poti invata aceasta specializare doar citind cateva mesaje/impresii/comentarii de pe net!
FARA UN PROFESOR, NU FACI NIMIC!
Muzica nu se invata intr-o ora, doua! Se studiaza ani intregi, zile, si nopti. Copiii care studiaza muzica (fie la instrument, sau vocal/canto), nu prea stiu ce inseamna copilarie!
Eu unul iti doresc succes, in demersul tau, insa slabe sanse, daca nu intentionezi sa iei legatura cu un profesor! Pentru ce vrei tu, nu inseamna neaparat sa te duci la un profesor bun, foarte bun, sau poate foarte cunoscut! Tie iti trebuie doar notiunile de inceput, notiunile de baza! Recomandarea mea este sa faci cateva luni cu un profesor mediocru, si daca vezi ca intradevar se prinde ceva de tine, atunci te duci la ceva mai de calitate, cauti un profesor bun, un expert! Cei buni, cer mult pe ora de meditatie!

#12
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
De cheia Fa, nimeni nimic ?

Daca te uiti la o partitura de pian o sa vezi ca sunt intotdeauna doua portative, unul in cheia Sol pt mana dreapta si al doilea in cheia Fa pt mana stanga.

Cauta "Mica metoda de pian" de Maria Cernovodeanu

Succes !

#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Nu-i problema daca apesi pe clape mecanic. Cam la fel fac si manelistii. Ei nu stie sa citeste partitura. Dupa ureche canta si ei :lol:.

#14
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
citisem undeva ca Pavarotti nu stia cu portativul, memora si avea hartii cu niste chestii care ii aratau ca tre sa urce sau sa coboare vocea...dar nu stiu cat e de adevarat Posted Image

uite aici un tutorial de-al unui tip genial, poti cauta si altele dar mi s-a parut accesibil, incepe de la zero, notele in engleza sunt A, B, C, D, ... nu do, re, mi, fa dar te descurci:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vphWgqbF-AM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau in romana:
https://www.youtube....ery=lectii pian

Edited by andreim77, 16 August 2017 - 09:48.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 stlk, on 15 august 2017 - 23:16, said:

...cam exista si una si alta ! atunci tu cum se numeste metoda prin care  unul care nu are ureche muzicala dar vede pe altul pe ce clape apasa si face la fel ?
Nu există "mecanic" în a cânta.
Sunt curios cum ar reproduce acela, fără ureche muzicală, ceea ce cântă Havasi. Că doar vede pe ce clape apasă. Sau nu? Sau Havasi e prea rapid pentru acest mecanic?
Dar dacă X, un clăpar oarecare, e cocoţat prea sus şi nu i se văd mâinile? Cum procedează "mecanicul", îşi ia un scaun?

#16
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Ma prieteni , dar voi credeti ca Oscar Peterson improviza dupa partituri ? Nu , avea scrise niste acorduri cifrate si canta ce simtea .
De cantat dupa note pot toti , cu urechea e mai greu .. acolo e vorba de altceva, de talent .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate