Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Upgrade audio pt mutare in casa noua

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dizzycta

dizzycta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.08.2017
Salutare,

Am urmatoarea situatie de configurat si la care va rog sa ma ajutati cu un sfat, nu am cunostinte aprofundate, recunosc lipsurile, accept criticile :).
Am 2 sisteme in locatii diferite, pe care o sa le aduc la un loc cu ocazia mutarii in casa noua si spatiu mai mare, pe care vreau sa le upgradez un pic:
1) Amplificator Nad C352 + CD Player Nad + Monitor Audio Silver 6 (8 ohmi) - sistemul meu principal pe care ascult numai CD acum.
2) Denon CEOL RCDN8 Networked CD player With iPod Dock + Mission MX-2 - 8 ohmi

La cele de mai sus as vrea sa adaug urmatoarele:
1) amplif cu bluetooth inclus, ceva de genul: Sabaj A3 80Wx2 Bluetooth 4.2 Hifi (https://www.amazon.c... with bluetooth)
2) Speaker selector: Niles SSVC-4 https://www.amazon.c...id=NX69SCEBU2E0
3) Subwoofer activ Polk Audio PSW505 12-Inch https://www.amazon.c...id=NX69SCEBU2E0

Stiu ca pare complicat dar as vrea sa ajung sa le folosesc cumva si impreuna si separat, e corect cum am gandit noua configuratie?
Prima intrebare pot folosi de ex ca sursa o data CD player Nad + amplif Nad pt CD originale, alta data DENON Ceol + amplif Nad si a treia varianta amplif cu bluetooth + amplif Nad?
Se poate lega subwooferul activ la acel selector chiar daca acolo au doar varianta de a lega cate 2 boxe astfel incat sa si aduca un beneficiu sistemului?
Ar fi mai multe de discutat, dar ma limitez la aceste intrebari deocamdata.
Accept propuneri alternative care sa imbunatateasca variantele gasite de mine, in buget relativ similar.

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Subwooferul il poti lega doar daca ai un management de bas corespunzator ,adica taiere de frecvente(crossover) atat la sub cat si la boxele de fata. In rest rezultatele sunt departe de a fi macar satisfacatoare.

#3
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Nu e mai bine sa "le aduni" si "imprastia" cu telecomanda ?

P.S.-Eu am JVC , ale dracu , multe chestii le face telecomanda , nu au sinonim pi aparat !
p.s.s. -ceea ce vrei se numeste popular "masa mixaj" ...n canale etc .

Edited by tidicristi, 15 August 2017 - 22:47.


#4
dizzycta

dizzycta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.08.2017

View Postedigee, on 15 august 2017 - 22:38, said:

Subwooferul il poti lega doar daca ai un management de bas corespunzator ,adica taiere de frecvente(crossover) atat la sub cat si la boxele de fata. In rest rezultatele sunt departe de a fi macar satisfacatoare.

Subwooferul pe care l-am pomenit eu are crossover; la boxele MA Silver cred ca este deasemenea, in specificatii scrie asa: Frecventa crossover:  LF: 700Hz MF/HF: 2.7kHz.

Edited by dizzycta, 15 August 2017 - 23:16.


#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
doar subul are crossover ,iti trebuie si taiere jos la boxe fata. Asta fac doar receiverele multicanal ,un DSP ceva sau doar cateva amplf-uri stereo de pe piata.
LF: 700Hz MF/HF: 2.7kHz se refera la ce separa filtrele in interiorul boxei. Tu daca pui sub-ul sub 60Hz de ex ,la boxe trebuie musai sa se auda doar ce-i peste 60.

Edited by edigee, 16 August 2017 - 00:22.


#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postdizzycta, on 15 august 2017 - 23:11, said:

Subwooferul pe care l-am pomenit eu are crossover; la boxele MA Silver cred ca este deasemenea, in specificatii scrie asa: Frecventa crossover:  LF: 700Hz MF/HF: 2.7kHz.
Tot e ceva decat nimic dar problema e delay-ul (fazarea o mai pacalesti mai ales ca unele suburi au reglaj pt faza) care apare in cele mai multe cazuri intre ce se aude in boxe si ce se aude in sub.
Mai sunt unele amplificatoare cu iesire pt sub, fara alte reglaje dar alea sunt facute sa mearga cu suburi de la aceeasi firma.
Poti totusi face o proba totusi, poate nu este atat de evident delayul ala.

Edited by underb, 16 August 2017 - 08:35.


#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
In mod normal in subwoofer nu are ce sa se auda ce e in boxe ,si invers. Poate sa fie in faza perfecta basul ala de 60Hz(ca un exemplu) ,daca iese si din sub si din boxe e tot ca la nunta. Ce-i sub o anumita frecventa trebuie sa preia sub-ul ,ce-i peste acea frecventa trebuie sa treaca doar prin boxe. Asa e corect.

#8
dizzy_cta

dizzy_cta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.08.2006
Buun, în concluzie pt mine este clar ca nu este ok sa le amestec, voi rămâne pe sistemul Nad+MA Silver pt audiții CD si ce am gasit ca si compromis decent, amplif cu bluetooth dar si cu iesire separată de Sub este acesta: https://m.emag.ro/am...4/pd/DQFJ93BBM/
Am tot citit despre el, pe afara are numai referințe pozitive, la noi nu prea este cunoscut.
Multumesc pentru ajutor!

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Singurele amplificatoare  stereo de pe piata  cu management de bas sunt: HK 990 ,care nu se mai fabrica ,un receiver stereo american de la Outlaw si recentul Onkyo TX 8270 care nu a a aparut inca la noi.
In rest ,cu iesire de subwoofer sunt foarte multe dar nu au management de bas ,adica posibilitatea de taiere si pt. boxele fata.
Au in schimb asa ceva cam toate receiverele multicanal ,inclusiv conectica wireless ,networking ,etc.

#10
dizzy_cta

dizzy_cta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.08.2006
Da corect, nu am fost eu clar in precedentul post, voi folosi acest amplif ca varianta 2 pt radio+streaming online, in combinatie cu bookshelfurile MX2 si un sub activ pe care il voi achiziționa, fără pretenții audiofile prea mari.
Scopul meu initial era sa le pun toate la un loc, dar am renunțat la această idee, le voi folosi pe rând functie de necesități.
Si oricum un speaker selector decent(ca sa le pot folosi toate odată), nu prea se găsește ușor și e destul de costisitor.


#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Se pot confectiona dar cred ca e la fel de costisitor. Si nu e treaba foarte simpla.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate