Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Aplicatie pentru curierat

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Slo

Slo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2009
Salutare. Caut si eu o aplicatie de tip google maps/waze/here we go in care sa poti sa introduci 100 de adrese si sa ti le ordoneze dupa distanta. O sa lucrez la curierat curand intr-o zona pe care nu o cunosc si mi-a spus cineva ca are pe gps navman sau ceva de genul si ma intrebam daca nu o fi si vreo aplicatie pentru Android.

#2
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Pai firma unde o sa lucrezi nu are soft proprietar?

#3
Slo

Slo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2009
nu stiu, nu am mai lucrat pana acum in domeniu. incerc sa ma pregatesc dinainte.

#4
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu exista asa ceva, in mare parte ca nu sunt mapate adresele, de exemplu pe google nu apar blocuri si numere de case decat foarte rar, daca ai norocul sa mapeze careva adresa.

#5
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Uite aici o varianta. Dar mai bine intrebi dinainte daca iti ofera si softul. De fapt asa ar fi normal.


 samebo, on 15 august 2017 - 21:03, said:

Nu exista asa ceva, in mare parte ca nu sunt mapate adresele, de exemplu pe google nu apar blocuri si numere de case decat foarte rar, daca ai norocul sa mapeze careva adresa.


OpenStreetMap are si adrese cu numere si ce mai ai nevoie.

Edited by Tort, 15 August 2017 - 21:07.


#6
Slo

Slo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2009

 samebo, on 15 august 2017 - 21:03, said:

Nu exista asa ceva, in mare parte ca nu sunt mapate adresele, de exemplu pe google nu apar blocuri si numere de case decat foarte rar, daca ai norocul sa mapeze careva adresa.

vrei sa spui ca daca scrii pe google maps "pucioasa strada republicii 10" nu iti arata exact adresa?

 Tort, on 15 august 2017 - 21:06, said:

Uite aici o varianta. Dar mai bine intrebi dinainte daca iti ofera si softul. De fapt asa ar fi normal.





OpenStreetMap are si adrese cu numere si ce mai ai nevoie.

mersi! din pacate road warrior aparent nu merge pe telefonul meu (huawei p9 lite). dar oricum, ceva in genul caut.

#7
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ideea principala e ca nu sunt mapate toate. Iar unele sunt prost mapate. Intradevar zonele de case sunt ceva mai mapate din cine stie ce motiv.
Am trecut prin asta si asta e concluzia la care eu personal am ajuns.
In ultima vreme nu am mai testat sa vad daca s-a mai imbunatatit situatia.

Cred ca grosul maparilor le au de la firme ce si-au mapat pe harta locatiile.

Edited by samebo, 15 August 2017 - 21:15.


#8
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Incearca asta

#9
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Cred ca grosul maparilor le au de la firme ce si-au mapat pe harta locatiile.

#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
N-o sa te lase nimeni din prima zi cu 100 de livrari. O sa inveti de la unul care a fost pe zona respectiva. Fiecare zona are particularitatile sale si clientii sai, obisnuiti de curier sau prin contract cu anumite ore. Degeaba iti face google un traseu cand tu trebuie sa ajungi prima data in partea cealalata a zonei.
Daca totusi, vei avea atat de multe, cel mai probabil vei lucra la Fan si acolo vei avea 2 strazi, n-ai nevoie de GPS.

#11
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 24.03.2007
Crezi ca o sa ai timp sa bagi in telefon 100 de adrese?

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. La adrese e un haos; cele mai bune si complete sunt cele crowd sourced precum Google Maps sau Waze.
2. In Romannia ceri prea mult de la firmele de curierat :)
Foloseste Waze si Google Maps.

#13
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 sorin147, on 15 august 2017 - 21:25, said:

N-o sa te lase nimeni din prima zi cu 100 de livrari. O sa inveti de la unul care a fost pe zona respectiva. Fiecare zona are particularitatile sale si clientii sai, obisnuiti de curier sau prin contract cu anumite ore. Degeaba iti face google un traseu cand tu trebuie sa ajungi prima data in partea cealalata a zonei.
Exact.
De obicei te duci unde e spaga mai mare prima data, sau la orele impuse de acestia. Si aici ma refer la PJ mai mult. ca PF care comanda si ea cate ceva online nu e client fidel.
Si oricum, cel putin in prima zi o sa fii insotitorul cuiva, cel mai probabil a celui care a fost pe zona aia, zone care de obicei sunt destul de mici, din prima zi inveti cum sunt strazile si blocurile sufficient cat sa nimeresti.
PS: ce firma e si cat mai sunt salariile?

Edited by samebo, 15 August 2017 - 21:36.


#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
iGO Primo are o asemenea optiune, saa-i adaugi 100 adrese iar apoi sa-i spui sa le reordoneze automat.

#15
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Eu de obicei pun pe Google maps bag toate adresele si apoi le tot fatzai pana scot cel mai mic nr de km.
Oricum pierzi mai mult timp cu introdusul adreselor decat cu reanrajatul.
Odata ce vezi pozitia ta si celelalte e mai usor sa le ordonezi ca sa obtii cel mai mic nr de km si deci cel mai scurt timp
Asta bineinteles pana inveti strazile si de unde incepe numerotarea.
Apoi pe parcurs nici nu mai ai nevoie de gps ca le memorezi si mergi mai bine decat gps-ul

Edited by Nytro84, 15 August 2017 - 23:20.


#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
primo face asta cu o simpla apasare de buton

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate