Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP

Se opreste motorul in mers Golf 5
 

De ce castiga asa de mult ?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017

View Postutopium, on 15 august 2017 - 21:24, said:

Saptamana asta am primit pe Linkedin o oferta de 550 de euro/zi, 11-12.000 de euro pe luna pentru un post de lead la un proiect IT pe 2-3 ani in Bruxelles. Nu am calificarea necesara pentru tehnologia pe care o vor ei (si oricum nu as fi plecat la Bruxelles), dar ca idee, aia inseamna vreo 140.000 de euro pe an. Probabil brut, dar oricum ...
pfuai ce ai ratat oferta, trebuia să mergi imediat, te recalifici la locul de muncă. Îţi trebuie doar voinţă. dacă nu corespunzi înseamnă că ai scris date ireale în cv-ul tău sau în recomandare, de regulă nu cheamă personal incompatibil.
Sau poate recalificarea nu se putea face sau era prea costisitoare, ştii software dar ăia cer poate şi cunoştinţe de electronică aplicată hardware şi alte treburi.

Ce aparate să aibă ei să nu poţi corespunde? calculatoare cu mausuri actionate cu piciorul sau controlate cu privirea sau gandul?

Locrai acolo 1-2 ani faceai multi bani veneai in tara si luai ceva locuinta si te pensionai dupaia si gata te plimbai fara stres prin toata lumea. Cum fac sportivii. Unii mai fac si afaceri. Aia e viata nu sa bajbai la software si proiecte pe la firme si multinationale de iesi la pensie cu ochelarii de 6 dioptrii si creierul cu scleroziune multipla.

#38
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006
crezi ca e cineva dispus sa-ti dea 550 euro/zi daca n-ai deja calificarile necesare?

#39
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,604
  • Înscris: 21.06.2016

View Postbabarzotea, on 17 august 2017 - 13:30, said:

pfuai ce ai ratat oferta, trebuia să mergi imediat, te recalifici la locul de muncă. Îţi trebuie doar voinţă. dacă nu corespunzi înseamnă că ai scris date ireale în cv-ul tău sau în recomandare, de regulă nu cheamă personal incompatibil.
Sau poate recalificarea nu se putea face sau era prea costisitoare, ştii software dar ăia cer poate şi cunoştinţe de electronică aplicată hardware şi alte treburi.

Ce aparate să aibă ei să nu poţi corespunde? calculatoare cu mausuri actionate cu piciorul sau controlate cu privirea sau gandul?

Locrai acolo 1-2 ani faceai multi bani veneai in tara si luai ceva locuinta si te pensionai dupaia si gata te plimbai fara stres prin toata lumea. Cum fac sportivii. Unii mai fac si afaceri. Aia e viata nu sa bajbai la software si proiecte pe la firme si multinationale de iesi la pensie cu ochelarii de 6 dioptrii si creierul cu scleroziune multipla.


Tu termina liceul, lasa scrisul pe softpedia...

#40
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Bai ce va mai certați

Încă n-ați priceput că banii multi nu se fac din salarii?

#41
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,830
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbabarzotea, on 17 august 2017 - 13:30, said:

pfuai ce ai ratat oferta, trebuia să mergi imediat, te recalifici la locul de muncă.
Pentru joburi de alea primesti si in Cluj intre 3.000 si 4.000 de euro, iar in Bruxelles pe ansamblu salariile sunt triple, deci nu era ceva asa de deosebit cum pare la prima vedere.

Edited by utopium, 18 August 2017 - 10:12.


#42
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,488
  • Înscris: 18.10.2011
Probabil e vorba si de lucrul cu microfluidics, DNA microarrays (ma rog, e ceva inrudit din cate stiu eu) sau alte chestii de varf etc.

Dar nu stiu ce va mirati, electronica analogica este peste tot... Si salariul de 100 k in SUA nu e chiar fenomenal in domeniu. Cred ca e chiar pe la medie...

Edited by aaaa4567, 20 August 2017 - 06:25.


#43
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,604
  • Înscris: 21.06.2016
Alea nu sint electronica ci MEMS si nu cred ca se platesc special.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate