Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Ganduri negre si amintiri care nu s-au intamplat defapt.

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#73
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 emerem, on 17 august 2017 - 20:58, said:

Vei apela la cine vei dori doar atunci cand TU vei fi pregatit.Si vei avea putere asupra demonilor doar atunci cand TU o vei dori cu adevarat.Eu am invatat-pe langa muulte altele-din experienta mea,ca doar noi hotaram cand vrem sa ne eliberam de tot ceea ce ne trage in jos.
Multumesc!

Edited by barbu78, 17 August 2017 - 21:04.


#74
Arishia

Arishia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.08.2017

 Testosteron, on 17 august 2017 - 15:59, said:

Nu esti posedata decat in masura in care toata lumea este intr-un fel "posedata" inclusiv cei care afirma aici pe forum cum ca ai fi posedata. Este foarte usor sa arunci cu piatra si sa-l faci pe altul posedat uitand sa te uiti si inspre propria persoana. Problemele care apar la tine apar la multe alte persoane, la tine fiind amplificate de faptul ca practici reiki si alte tehnici spiritiste.

Serios ca nu am inteles absolut nimic din ce ai spus. Scuze.

 Xlander, on 17 august 2017 - 19:59, said:

Nu-ti face probleme, viata sentimentala la 23 de ani e tumultoasa. Ai sanse egale sa ramai cu el pentru restul vietii sau peste 30 de ani nici sa-ti amintesti de el.
Am mai adresat o intrebare in postul anterior, daca resimti un dezechilibru psihic grav. Nu ai raspuns. Asadar, am retinut ca treci printr-o stare depresiva, uneori auzi voci, plangi, esti trista, nu reusesti sa gandesti pozitiv. Facultatea merge prost, relatia cu iubitul asemenea, alimentand depresia.
Mai am cateva intrebari si nu sunt la misto, dimpotriva, sunt foarte importante.
Consumi bauturi alcoolice? Alte substante la moda azi? Daca ti-e rusine sa raspunzi e ok, e de inteles, dar trebuie sa stii ca iti accentueaza depresia. Lupta ta e cu depresia, cu gandurile negative si cu cine sta in spatele acestor lucruri.
Din cate am inteles, parintii tai habar n-au despre micile incursiuni oculte, asa e?
Ai mai avut si alte experimente care tin de ocultism? Trebuie sa intelegi si sper sa intelegi ca una e sa citesti despre ocultism si alta e sa te apuci sa desenezi pentagrame, sa invoci spirite, sa te joci cu tabla ouija etc. Intre timp am citit si despre reiki. Din punctul meu de vedere nici reiki nu e ok, chiar deloc.
A existat vreo relatie sentimentala intre tine si prietenul care se viseaza saman? Te intreb pentru ca ori e un calaret singuratic in lumea lui oculta macabra si deformata, cu un profil psihic al unui copil de 5 ani sau chiar mai rau, ori la mijloc e o dragoste/sentiment neimpartasit pentru tine, sau ceva de genul. O asemenea revarsare irationala de ura nu are nici o scuza oricum ar fi, nu ameninti si nu doresti sa distrugi familii, vieti pentru o ironie sau un misto.
Nu lasa depresia sa escaladeze.

Imi cer scuze ca nu am raspuns la intrebare. Multumesc ca ati repetat-o. Nu am reusit sa citesc toate intrebarile. pe unele le pierd pe drum. Pai sa va raspund. In primul rand depinde la ce ve referiti mai exact la dezechilibru psihic grav. Intradevar ma simt intr-o depresie destul de accentuata din cauza evenimentelor nasoale care s-au petrecut una dupa alta extrem de rapid si cand cred ca in final am scapat de una eventual ori se agraveaza ori apar inca 2 in loc. Insa pe de alta parte mi-am ridicat un mare semn de intrebare cum spuneam in momentul in care m-am calmat INSTANT si nu am mai auzit nici o voce INSTANT cand am aplicat acel simbol reiki de protectie [eu l-am folosit ca un scut anti energii negative]. Eu ca fire sunt extrem de optimista si mereu vad partea plina a paharului. Mereu am avut speranta sa merg mai departe si niciodata nu m-am dat batuta, insa sunt faze cand efectiv ceva parca ma controleaza sa gandesc totul in negativ, iar dupa cand imi revin ma intreb: Ce a fost cu mine? De ce m gandit asa? Make no sense.

Alcool nu beau decat ocazional. gen de revelion sau la o petrecere si si atunci beau cu moderatie. [eu inca nu inteleg ce inseamna sa bei si sa nu iti amintesti ce ai facut sau sa nu gandesti rational].

Altceva de consumat ma moda :))).Nu. Am astm alegic si daca as consuma asa ceva as puta sa mor in prima secunda din ce am inteles. Asa ca ma tin la mare distanta de ele.

Da. parintii mei stiu doar de reiki. Dar de faptul ca eram pasionata de paranormal si chestii demonice can eram mica, nu. Habar nu au.

Normal ca inteleg diferenta dintre a citi si a practica. Tot ce am facut a fost sa folosesc tabla ouija, sa fac pentagrama aia cand eram mica si ceva ce chiar a fost foarte foarte urat si probabil chiar eram posedata atunci ca altfel nu imi explic cum am putut face asa ceva. Dar sper ca nu are prea mare importanta acel detaliu destul de nasol.

De ce reiki nu e ok? Chiar sunt curioasa ce a-ti gasit pt ca eu nu am gasit nimic rau despre reiki.

Da. a existat. In clasa a 9-a cand ne-am cunoscut am avut si o relatie virtuala de cateva luni si eu mai pastrasem sentimente pt el si dupa o perioada lunga. Cand am ajuns la Bucuresti ne-am vazut si probabil a fost o perioada in care era ceva intre noi dar nu am depasit stadiul de prietenie din cauza unor circumstante nefavorabile. Insa nu cred ca asta e problema. Acum 2 ani eu si 2 prieteni am trecut printr-o experienta extrem de ciudata la Arenele Romane din Bucuresti. Eram la un concert si toti 3 ne-am simtit hipnotizati. Muzicaera inspaimantatoare, parca eram incoltiti de pericol si parca urma sa se intample ceva nasol. Ne simteam de parca acolo se dadea o mare batalie si erau mii de morti. Vroiam sa plecam dar parca ceva ne tinea in loc. Pana la urma tragand unii de altii am plecat. Cand am ajuns la ei acasa, eu i-am facut o chestie baiatului pe care am invatat-o si el a intrat intr-o transa si a inceput sa vada niste chestii. Era cat pe ce sa nu il pot scoate din transa aceea dar cu 3 palme si-a revenit. Imediat dupa am apelat la acel prieten de al meu sa il intreb ce Dumnezeu a fost asta? El m-a intrebat daca la tehnica folosita am aplicat si o protectie pt al proteja pe ala de entitati negative si i-am spus ca am uitat sa fac asta. El a zis ca a fost posedat si a zis ca ii v-a ajuta. Faza e ca a dat-o in niste chestii foarte aiurea. Eu il bagasem pe baiatul ala in transa si vazuse niste chestii greu de explicat, insa tipul cu paranormalul nu a reusit absolut nimic. In fata lor a parut doar un tip nebun care isi imagineaza chestii. Doar ca tipul cu paranormalul [hai sa ii spunem X] i-a pus sa jure in fata nu stiu carei entitati ca ce s-a intamplat in parc [da in parc s-a gandit el sa faca exorcizari, nu ma intrebari habar nu am] nu v-a spune la nimeni. Doar ca ei odata ce nu au vazut decat unu om dus cu pluta cu prea multa imaginatie mi-au spus. Iar eu dupa i-am facut morala lui X intrebandu-l ce naiba a facut si de ce a intrecut calul? X s-a enervat si a zis ca acea entitate s-a suparat si ca de acum or sa aiba numai probleme. Dupa ce intradevar au avut numai probleme, cand am incercat sa ii iau apararea acelui prieten s-a enervat ca nu ii iau lui apararea si a zis ca renunta in a le face lor rau insa o sa imi faca mie.

 barbu78, on 17 august 2017 - 20:01, said:

Pe viitor sa nu te mai donezi nimani!
Renunta cel putin pentru o bucata de timp sa te mai joci cu energiile.
Incearca sa vezi ce se intimpla cind asculti o rugaciune sau chiar cind o zici tu.

Ce ai de gind sa faci cu prietenul?

Nu stiu ce fac cu prietenul. Avem de gand sa mergem fiecare la un psiholog si apoi si in cuplu pt ca azi am aflat ca el ma iubeste si ma vrea dar simte ca orice decizie ia imi face mie rau. Nu stiu de unde asta. E complicat rau. Nici eu nu inteleg. Ori e posedat ori chiar are nevoie de un psiholog pt ca desi e un tip extrem de rational de data asta logica lui e complet inexistenta.

Cat despre rugaciuni. Sorry. Nici un efect pentru mine. Nu simt absolut nimic orice as face.

 emerem, on 17 august 2017 - 20:02, said:

Arishia explicatii exista.Si eu am initieri pe Reiki si am avut parte de niste experiente oribile in ultimii 2 ani.Ceea ce cred eu ca ti s-a intamplat ar fi urmatoarele:Poti vedea aura persoanelor datorita faptului ca ai avut in trecut experiente mai mult sau mai putin paranormale.(la vietile anterioare ma refer),de aici si interesul pentru paranormal.Ai facut o greseala imensa cu sedinta de spiritism,probabil atunci o entitate negativa a venit in preajma ta,sau a voastra-a cuplului-.Reiki inseamna lumina.Maestri Reiki se roaga,merg la biserica,tin posturile...ei sunt/se considera ai lui Dumnezeu.Dar,din pacate,unii dintre ei,capatand tot mai multa putere,de dragul acesteia trec de partea Intunericului.Acestia pot fraterniza cu demonii,le pot cere servicii si,in urma acestor servicii,pot distruge persoane.Eu cred ca aiveti ceva entitati pe voi-si tu si iubitul tau-si,din pacate,singura solutie ar fi sa gasesti un alt maestru reiki/radiestezie,mult mai puternic decat fostul tau amic,care sa poata anihila demonii pe care i-ai dobandit singura si cu ajutorul amicului reiki-st.

Legat e aura. Stiti ce e foarte ciudat? Intradevar vad aura persoanelor. Si azi chiar am facut un exercitiu mergand pe strada ma uitam sa vad cat de bine o vad. Insa la prietenul meu nu vad nici o aura. Oricat m-as uita nu vad absolut nimic. E normal? Pot sa o vad pe a mea si a persoanelor din jur, a animalelor si a plantelor.. dar a lui chiar nu vad oricat m-as chinui sa o vad.

Legat de maestrul care m-a initiat in reiki. Nu cred ca avea vre-o treaba cu biserica. Si da. Din ce am inteles acum are mari probleme. Am inteles ca intadevar ar fi apelat la forte mai nasoale si acum a cam dat de draq la propriu.

Cat legat de entitati pe mine sau pe prietenul meu. Cititnd asta mi-am amintit ceva. Din cate mi-a povestit el, el si familia lui a fost des blestema de nu stiu cine. Am inteles ca odata a gasit la usa ba un sobolan mort, ba pamant din cimitir.. si atat imi amintesc.. parca si o cioara moarta.. nush ce ar putea sa insemne.

Da. eu in curand o sa ma apuc de radiestezie. Am o prietena care se ocupa de asa ceva si s-a oferit sa ma ajute si pe mine dat fiind problemele pe care le am.


 barbu78, on 17 august 2017 - 20:40, said:

Incearca sa ma corupa si sa ma sperie!
Experienta prin care trec imi este folositoare mie dar si altora. Inca nu am reusit sa ma schimb in totalitate.
As vrea sa fiu ajutat de un preot dar, inca nu l-am gasit.
Mai am multe de invatat si de facut pasi spre Dumnezeu.
Abia incep sa invat sa-mi folosesc corect puterile si in limite legale.
Din cind in cind mai vin si perioade de decadere.
Una dintre entitati este "mostenire"...
Nu vreau sa apelez la ocultisti.


Chiar sunt curioasa despre ce experienta este vorba.

Ce fel de puteri ai mai exact?

Si cum adica entitate mostenita?? :-/

#75
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Arishia, on 17 august 2017 - 23:00, said:


Imi cer scuze ca nu am raspuns la intrebare. Multumesc ca ati repetat-o. Nu am reusit sa citesc toate intrebarile.

Si eu multumesc ca ai raspuns. Din ce spui si cum spui, trag concluzia ca ai situatia sub control si e bine (momentan). Ma rezum doar la a-ti recomanda sa comunici mult mai des cu parintii tai, sa le spui tot adevarul, sa renunti la activitati in regim de clandestinitate (pentagrame, ouija etc) sa-ti dezvolti simtul critic si sa incepi in a-l aplica in alegerea prietenilor, in citirea unui text etc.
Spui ca n-ai gasit nimic rau despre reiki? Daca stii engleza, poti da un mic search cu "reiki opinions" si daca nu vezi criticile in multele discutii de pe alte forumuri si bloguri,inseamna ca nu vrei sa le vezi. Sau mai inseamna ca ai inca idei confuze despre multi termeni. Opinia mea personala nu conteaza.
Te vei lovi in scurt timp de dileme existentiale din care iti doresc sincer sa iesi cu fruntea sus. Nimeni nu scapa de asta.



#76
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 barbu78, on 17 august 2017 - 20:40, said:


As vrea sa fiu ajutat de un preot dar, inca nu l-am gasit.

Nici un preot nu te poate elibera de asa ceva, din contra.... Doar singur poti sa reusesti sa te eliberezi.

 Arishia, on 17 august 2017 - 23:00, said:

Serios ca nu am inteles absolut nimic din ce ai spus. Scuze.

Am spus ca toata lumea este posedata intr-o masura mai mica sau mai mare. Cand practici reiki sau orice alte tehnici spirituale gradul de posedare intotdeauna creste, adica entitatile capata putere asupra ta tocmai prin tehnicile spirituale pe care le practici. Entitatile se folosesc practic de tehnicile spirituale pentru a pune stapanire pe mintea ta. Daca vrei sa ti se amelioreze situatia renunta la absolut orice tehnica spirituala, practica cat mai mult sport si incearca o alimentatie vegetariana. Rezultatele pozitive nu vor intarzia sa apara. Acum ai inteles?

 Arishia, on 17 august 2017 - 23:00, said:


De ce reiki nu e ok? Chiar sunt curioasa ce a-ti gasit pt ca eu nu am gasit nimic rau despre reiki.
Reiki nu este OK pentru ca incearca sa gaseasca metode oculte de a-ti atinge dorintele intr-un mod oarecum care incalca principiile Universului. Daca nu ai fi avut dorinte mari ai mai fi practicat Reiki? Oricine practica Reiki o face pentru ca are niste dorinte puternice pe care vrea sa le atinga fara sa puna osul la treaba, adica intr-un mod simplificat, apeland la niste practici oculte si incalcand in felul acesta prioncipiile de functionare ale Universului Pai cand prin tehnici spiritiste, reiki etc incalci legile Universului doar ca sa-ti atingi tie insati niste dorinte stupide crezi ca gestul acesta va ramane nepedepsit de Univers? Nu va ramane nepedepsit. Pentru ca in Unvers trebuie sa te comporti ca un om normal si corect , iar nu sa apelezi la tehnici oculte pentru a-ti realiza propriile interese., iar daca totusi aplici reiki sau tabla ouija atunci asteapta-te la consecinte.

#77
Arishia

Arishia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.08.2017

 Xlander, on 17 august 2017 - 23:40, said:

Si eu multumesc ca ai raspuns. Din ce spui si cum spui, trag concluzia ca ai situatia sub control si e bine (momentan) [Bine zis momentan]. Ma rezum doar la a-ti recomanda sa comunici mult mai des cu parintii tai [astae extrem de greu si aproape imposibil.. insa e alta poveste lunga de descris de ce. chiar am incercat si nu mi-a iesit], sa le spui tot adevarul, sa renunti la activitati in regim de clandestinitate (pentagrame, ouija etc) [da, asta chiar am de gand sa fac. Oricum renuntasem. Eu doar mai aplicam din an in paste reiki nitel aca credeam ca e nevoie dupa cunostintele pe care le aveam in privinta reiki.] sa-ti dezvolti simtul critic si sa incepi in a-l aplica in alegerea prietenilor, in citirea unui text etc. [Mda. Nu ma prea pricep la a critica si la a alege prietenii XD]
Spui ca n-ai gasit nimic rau despre reiki? Daca stii engleza, poti da un mic search cu "reiki opinions" si daca nu vezi criticile in multele discutii de pe alte forumuri si bloguri,inseamna ca nu vrei sa le vezi. Sau mai inseamna ca ai inca idei confuze despre multi termeni. Opinia mea personala nu conteaza. [Mda. nu am dat niciodata reiki opinions. Doar reiki si gaseam numai chestii bune despre reiki.. Si ba da. Conteaza fiecare opinie. Acum mai depinde si care consider ca e cea mai buna.]
Te vei lovi in scurt timp de dileme existentiale din care iti doresc sincer sa iesi cu fruntea sus. Nimeni nu scapa de asta. [Nuscapa de ce mai exact????]

 Testosteron, on 18 august 2017 - 09:48, said:


Am spus ca toata lumea este posedata intr-o masura mai mica sau mai mare. Cand practici reiki sau orice alte tehnici spirituale gradul de posedare intotdeauna creste, adica entitatile capata putere asupra ta tocmai prin tehnicile spirituale pe care le practici. Entitatile se folosesc practic de tehnicile spirituale pentru a pune stapanire pe mintea ta. Daca vrei sa ti se amelioreze situatia renunta la absolut orice tehnica spirituala, practica cat mai mult sport si incearca o alimentatie vegetariana. Rezultatele pozitive nu vor intarzia sa apara. Acum ai inteles?
[Acum am inteles. Multumesc pentru explicatie.]

Reiki nu este OK pentru ca incearca sa gaseasca metode oculte de a-ti atinge dorintele intr-un mod oarecum care incalca principiile Universului. Daca nu ai fi avut dorinte mari ai mai fi practicat Reiki? Oricine practica Reiki o face pentru ca are niste dorinte puternice pe care vrea sa le atinga fara sa puna osul la treaba, adica intr-un mod simplificat, apeland la niste practici oculte si incalcand in felul acesta prioncipiile de functionare ale Universului Pai cand prin tehnici spiritiste, reiki etc incalci legile Universului doar ca sa-ti atingi tie insati niste dorinte stupide crezi ca gestul acesta va ramane nepedepsit de Univers? Nu va ramane nepedepsit. Pentru ca in Unvers trebuie sa te comporti ca un om normal si corect , iar nu sa apelezi la tehnici oculte pentru a-ti realiza propriile interese., iar daca totusi aplici reiki sau tabla ouija atunci asteapta-te la consecinte.

Legat de chestia asta eu am o parere mai diferita. Eu in generala am invatat ca tot ce e in jurul nostru e format din atomi. iar atomii sunt formati din protoni, neutroni si electroni. Adica ENERGIE. Cum deja se stiu diferite tipuri de energi putem spune ca si noi suntem o energie materiala sau ceva de genu. Insa exista si energi subtile [eu asa vad lucrurile din paranormal]  care nu pot fi vazute cu ochiul liber. Insa exista persoane care pot avea si o fregventa care din cand in cand sa interfereze cu acele energii si sa le vada, simta si/sau auda. Banuiesc ca stiti de glanda pineala si de al 3-lea ochi. Eu am o perere despre asta ca in trecut toti oamenii avea asa numitele puteri paranormale [clar viziune, levitatie, telechinezie] [bine inteles acum fooooaaaarte multi ani]. Insa Cineva s-a gandit sa reduca. Din punctul meu de vedere ceva e PARANORMAL cand nu poate fi facut de toata lumea. Insa asta nu inseamna musai ca e paranormal. Daca de ex toti am fi putut levita, levitatia nu era paranormala, paranormal era omul care nu putea sa leviteze. De aceea zic ca am o parere diferita de univers. Totul din jurul nostru e energie, si noi suntem energie. Si exista chiar si o tehnica misto rau de tot pe care am invatat-o. Orice gandesti se intampla.Dar depinde foarte mult de puterea ta de convingere. Si de temerile pe care le ai. Am facut testul asta initial cu ceva material, ceva ce imi doream din toata inima mea sa obtin [era mai usor]. Si cumva trebuie sa te gandesti ca acel ceva e deja al tau si vei obtine. Cumva ce gandesti aia primesti. Deci. Paranormalul nu e paranormal pt ca doar 2-3 pot face anumite chestii? Insa daca toti am fi putut face acel lucru paranormalul ar fi devenit normal?

#78
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 Arishia, on 18 august 2017 - 16:28, said:

Legat de chestia asta eu am o parere mai diferita. Eu in generala am invatat ca tot ce e in jurul nostru e format din atomi. iar atomii sunt formati din protoni, neutroni si electroni. Adica ENERGIE. Cum deja se stiu diferite tipuri de energi putem spune ca si noi suntem o energie materiala sau ceva de genu. Insa exista si energi subtile [eu asa vad lucrurile din paranormal]  care nu pot fi vazute cu ochiul liber. Insa exista persoane care pot avea si o fregventa care din cand in cand sa interfereze cu acele energii si sa le vada, simta si/sau auda. Banuiesc ca stiti de glanda pineala si de al 3-lea ochi. Eu am o perere despre asta ca in trecut toti oamenii avea asa numitele puteri paranormale [clar viziune, levitatie, telechinezie] [bine inteles acum fooooaaaarte multi ani]. Insa Cineva s-a gandit sa reduca. Din punctul meu de vedere ceva e PARANORMAL cand nu poate fi facut de toata lumea. Insa asta nu inseamna musai ca e paranormal. Daca de ex toti am fi putut levita, levitatia nu era paranormala, paranormal era omul care nu putea sa leviteze. De aceea zic ca am o parere diferita de univers. Totul din jurul nostru e energie, si noi suntem energie. Si exista chiar si o tehnica misto rau de tot pe care am invatat-o. Orice gandesti se intampla.Dar depinde foarte mult de puterea ta de convingere. Si de temerile pe care le ai. Am facut testul asta initial cu ceva material, ceva ce imi doream din toata inima mea sa obtin [era mai usor]. Si cumva trebuie sa te gandesti ca acel ceva e deja al tau si vei obtine. Cumva ce gandesti aia primesti. Deci. Paranormalul nu e paranormal pt ca doar 2-3 pot face anumite chestii? Insa daca toti am fi putut face acel lucru paranormalul ar fi devenit normal?

Ceea ce spui este foarte corect. Totul este energie si paranormalul este de fapt tot un normal, dar un normal la care foarte putini au acces.
Ceea ce nu intelegi tu insa este faptul ca lumea in general nu are acces la paranormal pentru ca nici nu are nevoie sa aiba acces la paranormal pentru ca in halul de dezastru spiritual in care suntem daca niste idioti ar pune mana pe paranormal ei s-ar apuca sa faca numai stupizenii cu acest paranormal ar putea sa-l foloseasca intr-un mod agresiv ceea ce ar contraveni principiilor de baza ale Universului. Din acest motiv aceste puteri, cum este cea de a vedea aura, cum este clarviziunea, telepatia si ce mai vrei, trebuie primite direct de a Univers doar in momentul in care Universul decide sa ti le ofere si ele vin in mod natural fara ca tu sa aplici formule reiki sau tabla ouija sau orice alta tehnica oculta. Cand practici chestii oculte probabil ca entitatile iti vor da ceea ce le ceri, dar corect era sa lasi sa vina de la sine acceptand inclusiv faptul ca daca nu vine, nu vine. Este mai bine sa nu ai o capacitate decat sa o ai, dar sa nu fii in stare sa o utilizezi in acord cu Universul asa cum se intampla intotdeuna cand aplici tehnici oculte pentru a dobandi capacitati.
Deci in rezumat omul ar trebui sa se multumesca intotdeauna cu ceea ce are si cu ceea ce poate obtine prin metode clasice munca asidua, atentie, echilibru etc si sa se abtina de la a contacta entitati spirituale din orice motiv ar dori el sa faca asta. Daca totusi contacteaza aceste entitati atunci trebuie sa inteleaga ca intra intr-un joc al acestor entitati si trebuie sa le accepte acestora jocul si conditiile incercand mai degraba sa coopereze cu aceste entitati decat sa scape de ele. De fapt ceea ce se intampla e ca tu ai obtinut ceva , iar acum nu esti dispusa sa platesti pretul. E ca la restaurant, ai mancat, platesti. La fel si in cazul tau entitaile ti-au oferit ceva, iar acum tu vrei sa scapi de ele. Pai nu merge asa. Ai obtinut ceva, acum plateste pretul, iar data viitoare te vei gandi de doua ori inainte sa mai ceri ceva acestor entitati. Daca esti dispusa sa platesi pretul cerut de ele vei mai cere, daca nu, nu.

Edited by Testosteron, 18 August 2017 - 19:27.


#79
Arishia

Arishia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.08.2017
Aaaaaa. Mda. Are logica destul de mare si ai dreptate. Da. De aceea si renuntasem initial. Stiam ca sunt niste preturi de platit. Insa nu ma asteptam la acest gen de plata.

Daca nu va suparati, se poate sterge acest topic? Multumesc frumos pentru toate raspunsurile. Am sa tin cont de toate si am sa incerc sa fac lucrurile sa mearga mai bine. Insa chiar as dori stergerea acestui topic. Multumesc frumos

Edited by _-_, 18 August 2017 - 21:22.
Recomandarea din regulament este de a nu cita (integral) ultimul post.


#80
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 Arishia, on 18 august 2017 - 21:05, said:

Daca nu va suparati, se poate sterge acest topic? Multumesc frumos pentru toate raspunsurile. Am sa tin cont de toate si am sa incerc sa fac lucrurile sa mearga mai bine. Insa chiar as dori stergerea acestui topic. Multumesc frumos

Nu se pot sterge topicurile la cererea initiatorilor. Toate drepturile asupra posturilor de pe forum apartin SoftNews NET din momentul postarii si numai administratia forumului poate lua o asemenea decizie, daca exista motive intemeiate. In afara de asta au existat si alti participanti la discutie care nu au incalcat nici regulamentul forumului si nici legislatia Romaniei, deci nu pot disparea pur si simplu raspunsurile lor, fara a li se incalca drepturile. Deci asa ceva nu se face decat daca exista motive extrem de serioase (in scopul prevenirii unui rau mai mare).

#81
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Ai insistat pentru opinia mea. Poftim.

Textele sunt de pe http://www.reiki.org/


The word Reiki is made of two Japanese words - Rei which means "God's Wisdom or the Higher Power" and Ki which is "life force energy". So Reiki is actually "spiritually guided life force energy."

Bun, rei inseamna intelepciunea lui Dumnezeu sau a Puterii Superioare si ki este energia fortei vitale. Deci reiki e de fapt energia fortei vitale ghidata spiritual. Bine, ei zic ca traducerea e de fapt mai complicata si ca nuantele limbii japoneze sunt multe, dar in linii mari cam asta e. Interesant totusi e de ce zic ei Higher Power si nu zic Highest Power!? Higher-superior, mai mare/inalt...Highest-cel mai mare/inalt, suprem cum ar veni. Imi alaturi conceptul de Dumnezeu cu o alta notiune/cuvant care nu e superlativ? Incepe rau de tot, incepe cu stangul. Pare o pacaleala sinistra. Sa vedem.



While Reiki is spiritual in nature, it is not a religion. It has no dogma, and there is nothing you must believe in order to learn and use Reiki. In fact, Reiki is not dependent on belief at all and will work whether you believe in it or not. Because Reiki comes from God, many people find that using Reiki puts them more in touch with the experience of their religion rather than having only an intellectual concept of it.

Reiki e doar spiritual in natura lui, nu este o religie. Pai daca nu e religie sa nu bage cuvantul Dumnezeu. Ghiveciurile astea de notiuni, ambalate in stilul new age care vor sa dea bine la citit pentru toti gura-casca, nu multumesc, zic pas. Deci reiki vine de la Dumnezeu, zice textul. Trosc-pleosc. Intrebare de baraj: care Dumnezeu? Ca Dumnezeu apare numai in anumite religii si e diferit. E definit total diferit de cartile sacre ale fiecarei religii, aici nu intrebam intr-un sondaj pe strada cine sau ce e Dumnezeu. Ca sa afli ca Dumnezeu e in final un fel de depinde pe cine intrebi.



We are alive because life force is flowing through us. Life force flows within the physical body though pathways called chakras, meridians and nadis. It also flows around us in a field of energy called the aura. Life force nourishes the organs and cells of the body, supporting them in their vital functions. When this flow of life force is disrupted, it causes diminished function in one or more of the organs and tissues of the physical body.

Aici nu aflu nimic nou. De meridiane/canale energetice, puncte energetice, chakre, dezechilibru al aurei vorbeste si acupunctura, care cel putin e atestata de mii de ani. Sa mai amintesc oare si de presopunctura, care functioneaza pe acelasi principiu? Dar, sa retinem conceptul de life force-forta vitala. Pot fi si alte traduceri.



The life force is responsive to thoughts and feelings. It becomes disrupted when we accept, either consciously or unconsciously, negative thoughts or feelings about ourselves. These negative thoughts and feelings attach themselves to the energy field and cause a disruption in the flow of life force. This diminishes the vital function of the organs and cells of the physical body.

Forta vitala e sensibila la ganduri/sentimente. Aici sunt de acord, este clar o legatura intre sanatate (forta vitala cum zic ei) si starea psihicului, gandurile negative, sentimentele de ura, invidie, manie etc etc. Ce aflam oarecum nou este ca aceste ganduri/sentimente negative se ataseaza de campul energetic si stiinta reiki le priveste ca energie negativa, in contrast cu forta vitala, care e sinonima cu o sanatate buna. Cu alte cuvinte, ai putea deduce din text ca aceste sentimente/ganduri negative au asa un fel de viata proprie. Interesant, dar neverificabil de catre Ion de pe strada. Acupunctura/presopunctura spun doar de circulatia deficitara a fortei vitale in meridiane canale etc. Toata aceasta harta a fortei vitale pe care se ataseaza energii negative se traduce prin diminuarea functiilor vitale ale anumitor organe deci imbolnavire. Oooookeeei. Suna logic. Problema aici e ca eu, tu, el, ea, noi, voi, ei, nimeni nu are nevoie de reiki pentru a inlatura orice fel de afectiune/boala. Eliminam gandurile/sentimentele negative si ASTA E. Putem inclusiv preveni, adoptand un stil de viata pozitiv.



Reiki heals by flowing through the affected parts of the energy field and charging them with positive energy. It raises the vibratory level of the energy field in and around the physical body where the negative thoughts and feelings are attached. This causes the negative energy to break apart and fall away. In so doing, Reiki clears, straightens and heals the energy pathways, thus allowing the life force to flow in a healthy and natural way.

Aici ni se spune cum vindeca stiinta reiki. Reiki vindeca curgand prin regiunile afectate ale campului energetic, incarcandu-le cu energie pozitiva. Ridica nivelul vibratoriu (de vibratie) al campului energetic in si imprejurul zonei din trupul fizic unde gandurile/sentimentele negative sunt atasate. Asta cauzeaza desprinderea si "fall away" a energiei negative. (Aici e o mare problema cu acest verb, vom vedea de ce). Astfel, reiki curata, indreapta si vindeca caile energetice, permitand fortei vitale sa curga intr-un mod sanatos si natural. Uraa. Totusi...apar cateva dileme si anume cum reuseste forta asta vitala sa aiba diferite niveluri vibratorii. Bine, am inteles ca e de la Dumnezeu si totul se petrece automat pentru ca forta stie singura ce sa faca. Cuvinte. Asta n-ar fi nimic, problema aici apare, energiile negative se desprind si fall away. Aici e aici. Fall away nu inseamna dispar. Nu, inseamna ca se diminueaza, descresc gradual in intensitate. Sa incercam sa vizualizam. Se desprind. Pai bun, se desprind si stau acolo deasupra aurei asa cum un elicopter sta deasupra solului fara sa aterizeze? Apoi se diminueaza, descresc gradual in intensitate. Aici e CLAR ca s-au gandit ei cum e mai bine s-o brodeasca, dar nu prea le-a iesit. Daca ar fi zis ca dispar brusc in neant, iar era o problema. Se punea intrebarea: unde? Ok, stau acolo desprinse  saracele si se diminueaza gradual pana dispar. Se dizolva. Reiki asta e o stiinta criminala, omoara energii.



Do All Healers Use Reiki?

All healers use life force or Ki, but not all use Reiki. Reiki is a special kind of life force that can only be channeled by someone that has been attuned to it. It is possible that some people are born with Reiki or have gotten it some other way. However, most healers who have not received the Reiki attunement from a Reiki Master are not using Reiki but another kind of life force. People who already do healing work consistently report an increase of at least fifty percent in the strength of their healing energies after taking the Reiki training.

Eh, aici se incheie si mica mea compunere. Toti vindecatorii folosesc ki dar nu toti folosesc reiki. Ni se spune ca reiki este un fel special de forta vitala care poate fi canalizata (channeling) de cineva care a fost acordat/ajustat (attunement) la reiki. Bineinteles, printr-un banal curs, un proces de initiere si o suma de bani. Mai zic ei ca majoritatea vindecatorilor care nu au primit attunement (ajustare/acordare) de la un maestru reiki, nu folosesc reiki, ci un alt fel de forta vitala. Blocaj!!! Pai nu zic ei in prima propozitie din paragraf ca toti  vindecatorii folosesc ki (forta vitala)? Textul introduce conceptul de o alta forta vitala diferita de ki sau reiki. Care?
Aici apare termenul de channeling, de care sunt atat de satul din ocultism plus toate povestile si stiintele astea new age rasarite ca ciupercile dupa ploaie, incat e NU. Nu mai imi pierd timpul cu garbage new age in care canalizezi energii dintr-o dimensiune spirituala pe care nu o poti controla, verifica, observa. Puteam incepe direct cu asta, dar am zis hai sa nu fiu absurd. Sunt satul de prostiile orientale venite din India si culturi similare unde procentul de zei, semi-zei umani pe kilometru patrat a atins valori absurde. La ei pe acolo toti se considera zei. Esti in fata unui ecran negru si comunici cu ceva/cineva dintr-o realitate alternativa. Cam asta e ideea si aici se opreste ogorul.


Evident ca mai sunt multe alte lucruri care puteau fi discutate si date de pamant, cu ajustarea la rezervorul infinit de forta vitala, cu faptul ca reiki e panaceu universal vindecand de la raceala la cancer, cu simbolurile alea care trebuie sa le desenezi prin aer si care ti se dau pe bani, in urma absolvirii unor alte cursuri si a altor initieri suplimentare de maestrii superiori  cu vindecarea la distanta/pe poza .etc bla bla si cu textul care se contrazice singur. Ce e reiki? Depinde pe cine intrebi!


#82
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 Arishia, on 17 august 2017 - 23:00, said:

Chiar sunt curioasa despre ce experienta este vorba.
Experienta cu entitatea care s-a agatat de mine.

 Arishia, on 17 august 2017 - 23:00, said:

Ce fel de puteri ai mai exact?
Asa cum tu incerci sa modelezi anumite energii, asa pot eu sa modelez alte energii dar, asta trebuie facut cu voia Lui Dumnezeu.

 Arishia, on 17 august 2017 - 23:00, said:

Si cum adica entitate mostenita?? :-/
Entitatea s-a agatat de mine dupa ce a decedat cineva din familie.
Deci, cind ai intrat intr-un joc periculos trebuie sa rezolvi toate problemele, pentru ca urmasii sa nu aiba probleme.

 Xlander, on 18 august 2017 - 22:35, said:

Reiki e doar spiritual in natura lui, nu este o religie. Pai daca nu e religie sa nu bage cuvantul Dumnezeu. Ghiveciurile astea de notiuni, ambalate in stilul new age care vor sa dea bine la citit pentru toti gura-casca, nu multumesc, zic pas. Deci reiki vine de la Dumnezeu, zice textul. Trosc-pleosc. Intrebare de baraj: care Dumnezeu? Ca Dumnezeu apare numai in anumite religii si e diferit. E definit total diferit de cartile sacre ale fiecarei religii, aici nu intrebam intr-un sondaj pe strada cine sau ce e Dumnezeu. Ca sa afli ca Dumnezeu e in final un fel de depinde pe cine intrebi.
Isaia
Cap. 29
16. Ce stricăciune! Oare olarul poate fi socotit drept lut? Lucrul poate oare zice despre lucrător: "Nu m-a făcut el!" Vasul zice oare despre olar: "El nu pricepe?"
Cap. 45
9. Vai de cel ce se ceartă cu Ziditorul său, ciob printre hârburile de pământ! Oare lutul zice olarului: "Ce faci tu?" Şi lucrul către meşter: "Tu nu eşti iscusit!"

Energiile si posibilitatile celor care au ales calea "sub bratul Lui Dumnezeu" sint mult mai mari decit alte cai.

Stiintele oculte merg direct la fructul copacului, calea "cu ajutorul Lui Dumnezeu" incepe de la gradina, intregul copac si fructele la sfirsit.

Edited by barbu78, 19 August 2017 - 13:19.


#83
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 Arishia, on 18 august 2017 - 21:05, said:

Aaaaaa. Mda. Are logica destul de mare si ai dreptate. Da. De aceea si renuntasem initial. Stiam ca sunt niste preturi de platit. Insa nu ma asteptam la acest gen de plata.

Daca nu va suparati, se poate sterge acest topic? Multumesc frumos pentru toate raspunsurile. Am sa tin cont de toate si am sa incerc sa fac lucrurile sa mearga mai bine. Insa chiar as dori stergerea acestui topic. Multumesc frumos

Pacat ca pleci, discutia tocmai incepuse sa devina interesanta .....

 barbu78, on 19 august 2017 - 13:34, said:


Asa cum tu incerci sa modelezi anumite energii, asa pot eu sa modelez alte energii dar, asta trebuie facut cu voia Lui Dumnezeu.
Oricum totul se face cu voia lui Dumnezeu. Doar ca atunci cand cu voia Lui faci prostii, ti-o iei peste bot. El nu se supara, doar omul care a gresit are de tras pana isi ispaseste gresala.

#84
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@Arishia
Din Regulamentul ariei: https://forum.softpe...iei-paranormal/

Quote

1. Vor fi considerate spam sau off-topic, dupa caz, putand fi tratate fara avertisment:
[...]
d. Postarea de videoclipuri sau link-uri fara legatura directa cu topicul, citarea (integrala a) postului anterior, includerea de videoclipuri in citate, raspunderea la un comentariu in interiorul citatului, chiar si prin utilizarea culorilor (acestea pot produce dificultati de incarcare a paginii sau fac threadul mai greu de citit, respectiv comentariile imposibil de citat).
Ti-am sters postul si il poti reformula in conformitate cu regulamentul ariei a carui respectare nu este optionala.

(Ai PM cu postul sters ca sa il poti reface mai usor, daca doresti.)

#85
Arishia

Arishia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.08.2017
In primul rand vreau sa ii multumesc domnului moderator pentru ca mi-a trimis in pm postul facut gresit si pentru faptul ca m-a corectat. O sa fiu mai atenta la detalii pe viitor. Chiar apreciez critica constructiva.
Si in al 2-lea rand vreau sa va multumesc tuturor care a-ti raspuns frumos, fara sa ma jigniti,dar in mod constructiv.

Am avut niste treaba zilele astea si nu am putut sa refac mesajul. Insa acum am sa il refac cum trebuie.  


 Xlander, on 18 august 2017 - 22:35, said:

Ai insistat pentru opinia mea. Poftim.

Textele sunt de pe http://www.reiki.org/


The word Reiki is made of two Japanese words - Rei which means "God's Wisdom or the Higher Power" and Ki which is "life force energy". So Reiki is actually "spiritually guided life force energy."

Bun, rei inseamna intelepciunea lui Dumnezeu sau a Puterii Superioare si ki este energia fortei vitale. Deci reiki e de fapt energia fortei vitale ghidata spiritual. Bine, ei zic ca traducerea e de fapt mai complicata si ca nuantele limbii japoneze sunt multe, dar in linii mari cam asta e. Interesant totusi e de ce zic ei Higher Power si nu zic Highest Power!? Higher-superior, mai mare/inalt...Highest-cel mai mare/inalt, suprem cum ar veni. Imi alaturi conceptul de Dumnezeu cu o alta notiune/cuvant care nu e superlativ? Incepe rau de tot, incepe cu stangul. Pare o pacaleala sinistra. Sa vedem.



While Reiki is spiritual in nature, it is not a religion. It has no dogma, and there is nothing you must believe in order to learn and use Reiki. In fact, Reiki is not dependent on belief at all and will work whether you believe in it or not. Because Reiki comes from God, many people find that using Reiki puts them more in touch with the experience of their religion rather than having only an intellectual concept of it.

Reiki e doar spiritual in natura lui, nu este o religie. Pai daca nu e religie sa nu bage cuvantul Dumnezeu. Ghiveciurile astea de notiuni, ambalate in stilul new age care vor sa dea bine la citit pentru toti gura-casca, nu multumesc, zic pas. Deci reiki vine de la Dumnezeu, zice textul. Trosc-pleosc. Intrebare de baraj: care Dumnezeu? Ca Dumnezeu apare numai in anumite religii si e diferit. E definit total diferit de cartile sacre ale fiecarei religii, aici nu intrebam intr-un sondaj pe strada cine sau ce e Dumnezeu. Ca sa afli ca Dumnezeu e in final un fel de depinde pe cine intrebi.



We are alive because life force is flowing through us. Life force flows within the physical body though pathways called chakras, meridians and nadis. It also flows around us in a field of energy called the aura. Life force nourishes the organs and cells of the body, supporting them in their vital functions. When this flow of life force is disrupted, it causes diminished function in one or more of the organs and tissues of the physical body.

Aici nu aflu nimic nou. De meridiane/canale energetice, puncte energetice, chakre, dezechilibru al aurei vorbeste si acupunctura, care cel putin e atestata de mii de ani. Sa mai amintesc oare si de presopunctura, care functioneaza pe acelasi principiu? Dar, sa retinem conceptul de life force-forta vitala. Pot fi si alte traduceri.



The life force is responsive to thoughts and feelings. It becomes disrupted when we accept, either consciously or unconsciously, negative thoughts or feelings about ourselves. These negative thoughts and feelings attach themselves to the energy field and cause a disruption in the flow of life force. This diminishes the vital function of the organs and cells of the physical body.

Forta vitala e sensibila la ganduri/sentimente. Aici sunt de acord, este clar o legatura intre sanatate (forta vitala cum zic ei) si starea psihicului, gandurile negative, sentimentele de ura, invidie, manie etc etc. Ce aflam oarecum nou este ca aceste ganduri/sentimente negative se ataseaza de campul energetic si stiinta reiki le priveste ca energie negativa, in contrast cu forta vitala, care e sinonima cu o sanatate buna. Cu alte cuvinte, ai putea deduce din text ca aceste sentimente/ganduri negative au asa un fel de viata proprie. Interesant, dar neverificabil de catre Ion de pe strada. Acupunctura/presopunctura spun doar de circulatia deficitara a fortei vitale in meridiane canale etc. Toata aceasta harta a fortei vitale pe care se ataseaza energii negative se traduce prin diminuarea functiilor vitale ale anumitor organe deci imbolnavire. Oooookeeei. Suna logic. Problema aici e ca eu, tu, el, ea, noi, voi, ei, nimeni nu are nevoie de reiki pentru a inlatura orice fel de afectiune/boala. Eliminam gandurile/sentimentele negative si ASTA E. Putem inclusiv preveni, adoptand un stil de viata pozitiv.



Reiki heals by flowing through the affected parts of the energy field and charging them with positive energy. It raises the vibratory level of the energy field in and around the physical body where the negative thoughts and feelings are attached. This causes the negative energy to break apart and fall away. In so doing, Reiki clears, straightens and heals the energy pathways, thus allowing the life force to flow in a healthy and natural way.

Aici ni se spune cum vindeca stiinta reiki. Reiki vindeca curgand prin regiunile afectate ale campului energetic, incarcandu-le cu energie pozitiva. Ridica nivelul vibratoriu (de vibratie) al campului energetic in si imprejurul zonei din trupul fizic unde gandurile/sentimentele negative sunt atasate. Asta cauzeaza desprinderea si "fall away" a energiei negative. (Aici e o mare problema cu acest verb, vom vedea de ce). Astfel, reiki curata, indreapta si vindeca caile energetice, permitand fortei vitale sa curga intr-un mod sanatos si natural. Uraa. Totusi...apar cateva dileme si anume cum reuseste forta asta vitala sa aiba diferite niveluri vibratorii. Bine, am inteles ca e de la Dumnezeu si totul se petrece automat pentru ca forta stie singura ce sa faca. Cuvinte. Asta n-ar fi nimic, problema aici apare, energiile negative se desprind si fall away. Aici e aici. Fall away nu inseamna dispar. Nu, inseamna ca se diminueaza, descresc gradual in intensitate. Sa incercam sa vizualizam. Se desprind. Pai bun, se desprind si stau acolo deasupra aurei asa cum un elicopter sta deasupra solului fara sa aterizeze? Apoi se diminueaza, descresc gradual in intensitate. Aici e CLAR ca s-au gandit ei cum e mai bine s-o brodeasca, dar nu prea le-a iesit. Daca ar fi zis ca dispar brusc in neant, iar era o problema. Se punea intrebarea: unde? Ok, stau acolo desprinse  saracele si se diminueaza gradual pana dispar. Se dizolva. Reiki asta e o stiinta criminala, omoara energii.



Do All Healers Use Reiki?

All healers use life force or Ki, but not all use Reiki. Reiki is a special kind of life force that can only be channeled by someone that has been attuned to it. It is possible that some people are born with Reiki or have gotten it some other way. However, most healers who have not received the Reiki attunement from a Reiki Master are not using Reiki but another kind of life force. People who already do healing work consistently report an increase of at least fifty percent in the strength of their healing energies after taking the Reiki training.

Eh, aici se incheie si mica mea compunere. Toti vindecatorii folosesc ki dar nu toti folosesc reiki. Ni se spune ca reiki este un fel special de forta vitala care poate fi canalizata (channeling) de cineva care a fost acordat/ajustat (attunement) la reiki. Bineinteles, printr-un banal curs, un proces de initiere si o suma de bani. Mai zic ei ca majoritatea vindecatorilor care nu au primit attunement (ajustare/acordare) de la un maestru reiki, nu folosesc reiki, ci un alt fel de forta vitala. Blocaj!!! Pai nu zic ei in prima propozitie din paragraf ca toti  vindecatorii folosesc ki (forta vitala)? Textul introduce conceptul de o alta forta vitala diferita de ki sau reiki. Care?
Aici apare termenul de channeling, de care sunt atat de satul din ocultism plus toate povestile si stiintele astea new age rasarite ca ciupercile dupa ploaie, incat e NU. Nu mai imi pierd timpul cu garbage new age in care canalizezi energii dintr-o dimensiune spirituala pe care nu o poti controla, verifica, observa. Puteam incepe direct cu asta, dar am zis hai sa nu fiu absurd. Sunt satul de prostiile orientale venite din India si culturi similare unde procentul de zei, semi-zei umani pe kilometru patrat a atins valori absurde. La ei pe acolo toti se considera zei. Esti in fata unui ecran negru si comunici cu ceva/cineva dintr-o realitate alternativa. Cam asta e ideea si aici se opreste ogorul.


Evident ca mai sunt multe alte lucruri care puteau fi discutate si date de pamant, cu ajustarea la rezervorul infinit de forta vitala, cu faptul ca reiki e panaceu universal vindecand de la raceala la cancer, cu simbolurile alea care trebuie sa le desenezi prin aer si care ti se dau pe bani, in urma absolvirii unor alte cursuri si a altor initieri suplimentare de maestrii superiori  cu vindecarea la distanta/pe poza .etc bla bla si cu textul care se contrazice singur. Ce e reiki? Depinde pe cine intrebi!

1. Va multumesc din suflet pentru opinie. Chiar eram curioasa si mereu am sa fiu curioasa de opiniile persoanelor din jurul meu pentru ca fiecare om are o alta parere si din punctul meu de vedere nici una nu e gresita.

2.Site-ul pe care a-ti intrat cu reiki, pe ala am intrat si eu.Insa sincer nu am facut atat de multe legaturi ca dumneavastra.

3.Legat de Higher Power si Highest Power, da. Aici va au mare dreptate. Eu nu facusem aceasta legatura inainte. Chiar e cu semnul intrebarii.

4.Aici a-ti spus asa: "Reiki e doar spiritual in natura lui, nu este o religie. Pai daca nu e religie sa nu bage cuvantul Dumnezeu." [Sincer nu cred ca asa stau lucrurile aici. Pentru mine Dumnezeu nu e egal Religie. sau biserica. Pentru mine biserica e o mare pacaleala. Nu cred ca Dumnezeu a zis vreodata: Ridicati-mi palate din aur la fiecare colt de strada pentru ca doar acolo o sa ma gasiti. Religia: Daca ne uitam la toate sarbatorile si regulile din religie, serios multe mi se par niste tampenii, cum ar fi de exemplu: Pacat mare sa faci sex inainte de nunta [parca asa ceva era]. Serios? [Singurul exemplu venit pe moment] Pai mie mi se pare o aberatie chestia asta. Sau vai Doamne inca un exemplu: divortul ce mare pacat in fata lui Dumnezeu e. Pai scuza-ma. Acum ca intamplare posibila [chiar am intalnit acest caz]: Sunt un cuplu impreuna de 15-20 de ani. Sunt best friends si se iubesc maxim. Sunt perfecti unul pentru altul. Cuplu ca ei nu ai mai vazut niciodata. Si decid sa se casatoreasca. Insa tipu [sorry ca dau cazul cu tipu] incepe sa bea, sa devina agresiv, sa o bata, sa dea in ea cu picioarele. Pai femeia ce o sa faca? O sa stea ca e pacat in fata lui Dumnezeu? NU. Divorteaza clar daca nu il poate ajuta in nici un fel sa isi revina. Astea ar fi exemple total stupide din punctul meu in privinta religiei. Insa Dumnezeu pentru mine e o energie, energia superioara si sa spun asa SPERANTA din mine. Eu cand eram mica am invatat ca Dumnezeu e peste tot, si mi-l imaginam in coltul camerei ca sta si ma vegheaza in fiecare zi si noapte. Si nici nu il vad pe Dumnezeu un mos imens cu barba care sta pe un nor in ceruri cu un sceptru si da in cap cu un fulger de fiecare data cand ai gresit. Eu il vad pe Dumnezeu cu o energie calda, iubitoare, protectoare si luminoasa, hmm.. mai luminoasa decat lumina, nush aici cum sa explic cum trebuie. Totusi sper ca s-a inteles ideea.]

5.Pentru ca nu stiu cum altfel sa iau ce am incercat sa subliniez in postul facut gresit am sa iau si cate o parte din ce a-ti spus ca sa se inteleaga la ce segventa faceam referire. Sper ca nu e nici o problema. Deci: A-ti spus asa: "Deci reiki vine de la Dumnezeu, zice textul." Din punctul meu de vedere cred ca e fix ce am zis eu mai sus: Energia pozitiva care e peste tot prin univers intitulata DUMNEZEU.

6."Ca sa afli ca Dumnezeu e in final un fel de depinde pe cine intrebi." Da, asta e adevarat. Cum eu am versiunea mea de Dumnezeu fiecare are versiunea lui de Dumnezeu, insa tot nu cred ca ar putea fi un mosulica in ceruri cu un sceptru. Chiar ar fi prea dubios sa fie adevarat. XD

7."Forta vitala e sensibila la ganduri/sentimente." Perfect de acord.

8.Din cate stiu forta vitala e acea energie care trece prin chakre meridiane... Nu sanatatea omului in sine. Are o legatura cu sanatatea. Daca e blocata energia vitala si apare un dezechilibru la nivel energetic un organ poate fi afectat si de aici o boala. hmm. dar mai repede iau energia viatala ca un sistem asemanator cu cel circulator sau neuronal doar ca totul e energie, camp magnetic si ma rog.. energie.

9. Da. perfect de acord. Daca oamenii ar aplica un stil de viata sanatos atunci da, ar fi totul mei bine si forta vitala ar fi mai echilibrat. Insa pentru anii in care traim e cam greu sa te feresti de stres/ anxietate/ nervi/ probleme, iar la capitolul mancare.. serios acum. pana si legumele si fructele sunt date cu tot felul de chestii ca sa fie cat mai mari, rotunde, colorate si suculente posibil. altfel nu le cumpara mai nimeni.

10. "Bine, am inteles ca e de la Dumnezeu si totul se petrece automat pentru ca forta stie singura ce sa faca."    Da, de aceea nici nu prea am practicat reiki cum trebuia. Stiam asta si imi puneam si eu cateva semne de intrebare. Pentru ca era o chestie: Cand aplici reiki trebuie sa fi relaxat calm si fara energi negativa in tine, altfel prin tine cand aplici prin altcineva poti sa ii transmiti si din energiile tale negative. Pe de alta parte, mai e o chestie cu infectiile. Sunt niste restrictii. Daca bagi reiki pe o infectie in loc sa o vindece mai rau agraveaza problema. teoria e ceva de genu: Reiki doar curata de energii negative insa poate cumva curata de energi negative si o infectie facad-o mai puternica. Nush cum altfel sa explic. Ceva de genu era.

11.Da. La chestia asta nu m-am gandit. Iti dau dreptate. Nu e bine daca pur si simplu dispar energiile negative. Trebuie sa se intample ceva cu ele. Daca dispar pur si simplu automat apare un dezechilibru. Aici nu cunosc mai multe detalii ca sa pot comenta sau sa am o alta parere.

12."Bineinteles, printr-un banal curs, un proces de initiere si o suma de bani"  Da.. asta mi se pare si mie dubios. Dumnezeu sa iti dea voie sa ii folosesti forta nedandu-i nimic LUI la schimb ci bani unui om care si el la randul lui se foloseste de puterea lui ca sa aiba mai multi bani. Da.chestia asta PUTE GRAV.

13. Legat de alta forta vitala. Aici cred ca se refera la bioenergie. Daca e sa o luam logic eu am o forta vitala, dumneavoastra o alta forta vitala. Fiecare are o forta vitala cu o anumita fregventa si vibratie. Si de aici cred ca vine o alta forta vitala. Reiki apeleaza la forta vitala divina care e practic peste tot in univers iar alte tehnici apeleaza la propria forta vitala. chiar am auzit de cineva care a incercat sa salveze un om prin bioenergie si a incercat asa de mult cat si-a consumat toata forta vitala si dupa ce l-a vindecat practic el a murit ca a ramas complet fara energie :)). Sumva suna amuzant si ridicol, dar si trist. De ce ai face asa ceva?

14. Ok. cred ca am terminat aici de zis ce am avut de zis.

 barbu78, on 19 august 2017 - 13:34, said:

Experienta cu entitatea care s-a agatat de mine.


Asa cum tu incerci sa modelezi anumite energii, asa pot eu sa modelez alte energii dar, asta trebuie facut cu voia Lui Dumnezeu.


Entitatea s-a agatat de mine dupa ce a decedat cineva din familie.
Deci, cind ai intrat intr-un joc periculos trebuie sa rezolvi toate problemele, pentru ca urmasii sa nu aiba probleme.


Isaia
Cap. 29
16. Ce stricăciune! Oare olarul poate fi socotit drept lut? Lucrul poate oare zice despre lucrător: "Nu m-a făcut el!" Vasul zice oare despre olar: "El nu pricepe?"
Cap. 45
9. Vai de cel ce se ceartă cu Ziditorul său, ciob printre hârburile de pământ! Oare lutul zice olarului: "Ce faci tu?" Şi lucrul către meşter: "Tu nu eşti iscusit!"

Energiile si posibilitatile celor care au ales calea "sub bratul Lui Dumnezeu" sint mult mai mari decit alte cai.

Stiintele oculte merg direct la fructul copacului, calea "cu ajutorul Lui Dumnezeu" incepe de la gradina, intregul copac si fructele la sfirsit.


1. WOw. Multa bafta va doresc cu entitatea.
2. Din chestia cu Isaia nu am inteles absolut nimic din ce a-ti spus. Imi cer scuze.

 Testosteron, on 19 august 2017 - 14:01, said:

Pacat ca pleci, discutia tocmai incepuse sa devina interesanta .....


Oricum totul se face cu voia lui Dumnezeu. Doar ca atunci cand cu voia Lui faci prostii, ti-o iei peste bot. El nu se supara, doar omul care a gresit are de tras pana isi ispaseste gresala.

1. Acum sper sa fie si mai interesanta. Nu mai plec nicaieri :)).
2. sunt perfect de acord cu ce a-ti spus legat pro ispaseala greselilor.




Acum. Am o curiozitate. Casa chiar poate fi blestemata? [cea in care stau acum]. Faza e urmatoarea. In ultima perioada parca chiar as fi urmarita de ghinion. Si recent mi s-a mai stricat ceva prin casa, iar. Deci practic totul se strica. Prizele, dulapurile, aerul conditionat, netul pica des.. Si ii zic mamei: Parca ar fi casa blestemata. La care mama: Pai daca nu am adus un preot la inceput sa sfinteasca casa poate chiar o fi.

Chiar se poate asta?

#86
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Arishia, on 25 august 2017 - 11:39, said:


Imi pare bine ca esti sanatoasa si ai revenit pe propriul topic.


#87
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,436
  • Înscris: 16.03.2004
Toate bune și frumoase, Arishia, dar amintește-ți că tu însăți ai chemat un spirit.

#88
Arishia

Arishia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.08.2017

 dark, on 25 august 2017 - 14:36, said:

Toate bune și frumoase, Arishia, dar amintește-ți că tu însăți ai chemat un spirit.

Cand? Cum? M-ai pierdut grav. Prin tabla ouija? Dar inchisesem ritualul si nici nu primisem nici un raspuns.

Plus .. daca chiar am chemat din gresala un spirit aici.. Cum scap de el?

Edited by Arishia, 25 August 2017 - 15:35.


#89
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,436
  • Înscris: 16.03.2004
Da, și prin Ouija. Știi ce se întâmplă dacă te joci cu așa ceva?
Ai scris că ai desenat o pentagramă pe covor, care nu a ieșit la spălat.

 Arishia, on 25 august 2017 - 15:34, said:

Plus .. daca chiar am chemat din gresala un spirit aici.. Cum scap de el?

Cum...din greșeală? A fost un act premeditat, trebuie să conștientizezi asta. Tu ai luat placa Ouija, tu ai desenat pentagrama, tu ai aprins lumânările. Nu te-a forțat nimeni.
Da, ai făcut o greșeală. Dar nu a fost...”din greșeală”, adică fără intenție. Trebuie să înțelegi lucrul acesta.

 Arishia, on 25 august 2017 - 15:34, said:

Dar inchisesem ritualul

Nu știu cum e cu ritualurile astea, însă presupun că dacă îl închizi, atunci în mod necesar ai avut control 100%. Ești sigură că ai controlat complet tot ce ai provocat? Gândește-te că ai făcut un pas în lumea spiritelor, o lume total nouă pentru o ființă umană.

#90
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Arishia, on 25 august 2017 - 15:34, said:

Cum scap de el?
Cum scapi de oricine isi propune sa te sicaneze sau sa te hartuiasca sau sa-ti faca viata grea, utilizand diverse metode. Prin apel la Autoritate.
In alta ordine de idei, incearca sa citesti prin alte locuri experientele altora care au facut la fel ca tine.

 dark, on 25 august 2017 - 16:33, said:

Inteleg perfect ce spui, dar ia lucrurile bland. Imi amintesc cum eu insumi la 23 de ani aveam o varza in cap, notiuni confuze si nu puneam mare pret pe cuvinte. Cu blandete si rabdare, nu speria copilul. 😀

Edited by Xlander, 25 August 2017 - 16:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate