Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Licentiere OEM vs Refurbished - utilizare comerciala

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Salutare

Am nevoie de un sfat - vreau sa achizitionez niste laptopuri SH.

Am o varianta in care le pot achizitiona cu licenta initiala OEM, care este lipita sub baterie / vanzatorul e de acord sa treaca pe factura laptop + licenta Win.
Conform cu MS (sursa): drepturile de licentiere se transfera odata cu hardware-ul.

O a doua varianta, mai scumpa, imi ofera exact acelasi lucru dar, pe langa licenta initiala OEM, mai este lipit un COA cu licenta Refurbished pentru acelasi Windows.

Intrebarea este daca prima varianta este legala de ce mai exista a doua?

P.S.: am sunat la Microsoft insa raspunsul nu m-a convins... mi-au recomandat varianta Refurbished pentru ca este cea mai sigura... insa nu sunt 100% convins de ce ar trebui sa platesc extra daca transferul  licentei OEM este legal?

Mersi

Edited by Rigips, 15 August 2017 - 09:46.


#2
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
E suficienta 100% prima varianta.
Cele refurbished sunt, in general, laptopuri recuperate de la companii care schimba echipamentele periodic, verificate, curatate, eventual facut un upgrade de memorie ceva, licentiate Refurbished si puse din nou pe piata. Firma care le vinde astfel e autorizata de Microsoft sa aplice acea licenta.

Edited by Klaudio, 15 August 2017 - 10:17.


#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Trebuie să verifici dacă licenţa este pt. acelaşi fabricant, de ex. sticker DELL îl pui pe un alt laptop DELL, în acest caz eşti acoperit legal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate