Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Calitate imagine la zoom ridicat

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Pentru a realiza fotografii la un zoom mai mare (20...30x), nu ma pot decide intre a achizitiona:
- o camera compacta Sony HX60; senzor mic ,cu posibilitate de zoom 30x;
- un obiectiv Tamron AF-S 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro - Nikon;
- un obiectiv Tamron AF-S SP 70-300mm f/4-5.6 Di VC USD - Nikon;asta ar cam depasi bugetul.
Mentionez faptul ca pentru zoom am deja un NIkon D5100+un obiectiv Nikon 55-200.

Dilema mea consta in faptul ca nu realizez care ar fi calitatea unei imagini RAW facute cu Tamron la focala maxima si marita digital pana la echivalentul 30x vs.aceeasi imagine JPG realizata cu Sony HX60, la 30x.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Lasa digitalul, el depinde de calitatea si factorul de marire fizic dat de obiectiv. Nu stiu detalii dar din specificatii si fizica de liceu, inteleg ca Tamron AF-S SP 70-300mm are performante mai bune.

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
sugestie - cind vorbesti de calitate buna la zum mare, pe cel digital scoate-l din discutie. zumul digital = crop pr imagine, dar probabil cred ca sti deja chestiile astea.

ah, si vezi ca este pe piata un mastodont intr-ale zumurilor, nikon p900 si desi nu sunt un fan al acestei firme, m-a uimit ce poate sa faca. la zoom maxim, pe un trepied zdravan, cind am apasat pe declansator, "a fugit imaginea" .. a trebuit sa-i dau temporizare la declansare.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View PostConservatorul, on 15 august 2017 - 08:53, said:

pana la echivalentul 30x

Echivalentul 30x nu-mi spune nimic, la fel cum daca ai spune ca X e de 2x mai gras decat Y, tot nu stiu cat sunt de grasi X sau Y.

View PostConservatorul, on 15 august 2017 - 08:53, said:

Mentionez faptul ca pentru zoom am deja un NIkon D5100+un obiectiv Nikon 55-200.

In cazul asta recomandarea ar fi: nicicare din cele 3. Trage la 200mm, arata-ne eventual cadre care nu te multumesc, iar cand bugetul o permite, vezi de un 200-500, 150-600 3rd party, sau 300 f/4 (cu TC). Astea au insa dezavantajul ca sunt grele.

#5
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 05.01.2008
Vrei "zum", iei un obiectiv capabil, in functie de ce vrei sa faci. Recomand un teleobiectiv cu VC / VR (70-300 Tamron VC) sau, daca te tin buzunarele si / sau pasiunea e mare, 70-200 f/2.8 (VC / VR).
Calitatea RAW-ului este calitatea RAW-ului, indiferent ce / cu ce tragi. Nu poti compara RAW vs. JPEG, din prisma faptului ca primul iti retine toate detaliile din fotografie pe care le poti scoate tu in evidenta in postprocesare (este imaginea bruta, neprelucrata), iar JPEG-ul direct din aparat e gata procesata (prost de cele mai multe ori). Iar o compacta are senzorul mai mic, iar "obiectivul" ala e o strutocamila de fiecare data. Pus acolo de marketing, dar nu e bun la nici un capat: nici wide, nici tele.
@murphy, e normal ce s-a intamplat. La o asemenea magnificatie, orice vibratie se vede / simte, iar imaginea "fuge". E si recomandat cand pui pe trepied un aparat sa tragi cu temporizare de 2-5 secunde, iar la DSLR-uri inclusiv Mirror LockUp

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View Postbadboy69on, on 15 august 2017 - 09:39, said:

@murphy, e normal ce s-a intamplat. La o asemenea magnificatie, orice vibratie se vede / simte, iar imaginea "fuge". E si recomandat cand pui pe trepied un aparat sa tragi cu temporizare de 2-5 secunde, iar la DSLR-uri inclusiv Mirror LockUp

o-hooooo, STIU ca este normal, numai ca m-a inselat bunul simt tehnic ;) nu ma asteptam ca amplitudinea miscarii sa fie atit de mare. in plus de asta, daca fotografiam "din mana" cu ochoil pe vizor, "compensam automat", numai ca la zumul ala, este chiar imposibil sa compensezi, practic, vazindu-se in miscare si deviatiile date de respiratie.
cind voi mai pune mana pe respectivul aparat, voi face 2 poze, maxim wide, si maxim tele, pentru comparatie.
bune sfaturile, de retinut de catre toti cei care nu s-au jucat cu monstrii ;)

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View PostConservatorul, on 15 august 2017 - 08:53, said:

Dilema mea consta in faptul ca nu realizez care ar fi calitatea unei imagini RAW facute cu Tamron la focala maxima si marita digital pana la echivalentul 30x vs.aceeasi imagine JPG realizata cu Sony HX60, la 30x.
300 mm e un fel de 12x daca iei ca referinta un wide de 25 mm sau chiar 11x daca iei ca referinta ceva mai "standard", gen 27-28 mm ... pana la 30x e cale lunga daca vrei sa faci zoom digital, deci nici o sansa sa scoti calitate daca maresti digital pana la 30x. Nu exista solutii ieftine si de calitate la 720-800 mm ... probabil Panasonic FZ2000 ar fi cel mai aproape de ce vrei tu, adica focala mare dar si calitate (datorita si senzorului mare pentru un superzoom), dar si el e totusi doar de 20x, deci inca departe de 30x. Plus ca e vreo 5000 de lei.

Un HX60 are avantajul ca e super compact pentru un superzoom, dar diafragma e foarte mica, incepe la f/3.5 si ajunge la f/6.3 la 30x. Adica intra putina lumina, senzorul e mic, deci din start nu poti avea o calitate prea grozava - e bun pentru zoom mare doar cand ai lumina multa. Ca idee, eu am un Panasonic FZ1000, care are diafragma maxima f/4 la 16x. La f/4 intra de 2.5 ori mai multa lumina in obiectiv decat la f/6.3, iar senzorul e si el de 4 ori mai mare ... deci iti dai seama care va fi diferenta. Un HX60 (sau Panasonic TZ90) e doar o solutie low-cost pentru zoom mare si atat. Daca te intereseaza zoom mare in conditii de lumina multa, poate fi o solutie ok raportat la pret si marime.

Edited by utopium, 15 August 2017 - 10:38.


#8
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010
Daca vrei zoom de zoom, ia nikon P900. N-o sa te dezamageasca.
Daca vrei un obiectiv cu zoom pentru D5100, ia al doilea 70-300 enuntat de tine. Dupa acel zoom, mai dai un crop pe pc si ti-a iesit ce ai vrut.
O fotografie RAW are mai multe detalii fata de una JPEG. JPEG-ul tras de acea camera este o fotografie cu detalii compresate. Desigur, este foarte ok daca nu vrei sa editezi dupa ce fotografiezi.
Daca vrei ceva mai sus de 300mm, trebuie sa scoti bani din buzunar. Desigur, poti sa iei si la second daca gasesti sau de pe ebay, dar daca vrei un obiectiv nou peste 300m, mai bine iti iei Nikon P900. iesi mai bine...

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdorurad, on 15 august 2017 - 10:45, said:

Daca vrei un obiectiv cu zoom pentru D5100, ia al doilea 70-300 enuntat de tine.

Cand vede ce diferenta mica e intre 200 si 300mm din punct de vedere al zoomului, i se va parea ca a dat banii de pomana.

#10
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010
Stiu asta, dar daca nu poate lua ceva de peste 300mm, se multumeste si cu atat.. Mai da un crop... Nu poti avea pe toate in bani putini.

#11
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Multumesc tuturor pentru opinii.
M-au ajutat foarte mult sa iau decizia corecta.Posted Image

Pentru imi place sa editez, o sa cumpar Tamron-ul VC.

#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Diferenta e destul de mare intre 200 si 300 mm. Combinat cu crop si RAW poti scoate rezultate multumitoare.

Edited by crokodilu, 15 August 2017 - 17:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate