Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

achizitie casa saseasca

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
buna ziua tuturor,

doresc sa achizitionez o casa saseasca, zona brasov cel mai bine dar si mures, si sibiu..ideal curte cat mai mare..ideal casa la strada si acareturi/sura/bucatarie vara..nici nu conteaza f mult starea tehnica a casei, important este ca aceasta sa existe in acte si sa fie in picioare zidurile, chiar daca e nelocuibila...si desigur intr un sat cu cetati sasesti, de gen biertan, mosna, bod, viscri..ceva de gen, nu limitativ la acestea.
nu sunt atras deloc de case noi si nici de a face una de la 0.
este poate vreun coleg de forum de acolo? sau are bunici/prieteni /dusmani? destinatia intentionata este de casa vacanta si de ce nu un gen de pensiune ... bugetul preferat este desigur unul cat mai bun, dar nu e limitat apriori.


si daca tot suntem aici, poate cineva e din zona si ne poate ajuta cu orice contact sau similar la vanzarea unui teren la sacele - brasov? 5000 mp la 70 m de ocolitoarea bv-tarlungeni, are dubla deschidere de 13 m. actualmente agricol, se poate schimba incadrarea. nu stiu nimic despre preturi, poate are cineva o vaga idee macar? o sa ajung in zona peste cca 2 saptamani, as fi fericit sa beau o cafea/bere/palinka cu un ardelean serios cu vesti bune pentru noi.

multumesc tuturor
r

#2
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Una romaneasca , nu ?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Bravo. Dar din cate am vazut eu, are tata un amic care are o casa saseasca in Codlea, casele săsești sunt cam inghesuite mai ales cele de la munte. Nu au f mult loc.

Parintii mei și-au luat o casa cu f mult loc aici la campie, spre ploiesti. Mult loc... au peste 4000 mp. 2000 nici nu il folosesc, au pus lucernă.

#4
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
salut Cristi,
stiu de zonele de care spui, dar vreau in Ardeal si saseasca.
nu trebuie mii de metri, si 5-600 ajung pentru ce dorim

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMembruAnonim, on 15 august 2017 - 09:15, said:

Bravo. Dar din cate am vazut eu, are tata un amic care are o casa saseasca in Codlea, casele săsești sunt cam inghesuite mai ales cele de la munte. Nu au f mult loc.

Dupa stiinta mea,sasii nu au locuit niciodata la munte sau in zona muntoasa.Ei au ales depresiunile,vaile,etc.Si in mod obligatoriu,un curs de apa.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Stiinta ta e ok, probabil, dar sigur nu au stat la campie, nu? Eu cand ma uit pe harta vad ca au stat de obicei la baza muntilor, ca doar nu isi face niciunul casa in varf de munte? :)
Ma rog, mie mi se par inghesuite casele lor, eu avand bunici in sud unde casele sunt răsfirate destul de mult...

Asta e ideea mea despre casele lor, intiparita cam de ce am vazut eu de mic la prietenul lui tata. Poza e de pe net...[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170816/340775e3652f9406cc1f563ce26a4cef.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 16 August 2017 - 21:47.


#7
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003
https://www.mihaieminescutrust.ro/

Poti incerca sa iei legatura cu cineva de aici, daca mai e de actualitate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate