Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

PFA norma de venit - contract cu o firma din strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Saptamana trecuta am fost contactat de o firma de recrutare din afara tarii pentru un post de consultant IT in domeniul in care activez.

Proiectul pentru care sunt solicitat e unul de durata, iar conditiile financiare foarte bune pentru mine. Colaborarea ar fi pe baza de contract de servicii, deci ar trebui sa imi fac o societate comerciala. Avand un prieten care lucreaza in IT folosindu-se de PFA cu norma de venit si discutand cu el, am ajuns la concluzia ca ar fi cam cel mai avantajos.

Din cate am citit, pt PFA ar trebui cumva demonstrata expertiza in domeniu. Eu nu am studii superioare, insa sunt angajat de 3 ani in IT la o multinationala ca administrator systeme. Am absolvit in 2007 liceu de informatica si am si acel atestat de competente profesionale. Oare sunt suficiente acestea pt infiintarea PFA?

Totodata, acest contract ar presupune desfasurarea activitatii in Ungaria in primele 6 luni, apoi munca remote din Romania. Nu stiu daca ar fi asta o problema in cazul PFA.

Deocamdata intreb pe forum, pentru ca inca suntem la stadiul de discutii si as dori sa stiu cam la ce sa ma astept inainte sa merg mai departe.

Multumesc anticipat pentru eventualele informatii folositoare primite.

#2
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010
Nu văd totuși o problema aici, ai ajuns singur la o concluzie pertinentă. Acel acronim ( PFA) nu-l poți dobândi odată ce nu ai specializarea atestată printr-o diploma, nu-ți rămâne decât să încerci altă formă de înregistrare, cea mai fiabilă după părerea mea ar fi Srl-D. Think about.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
"Am absolvit in 2007 liceu de informatica si am si acel atestat de competente profesionale. Oare sunt suficiente acestea pt infiintarea PFA?"

Ar trebui sa fie suficient, dar ar trebui sa te mai gandesti daca vrei sa fii PFA.

Edited by pasilla, 15 August 2017 - 01:10.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdasca, on 14 august 2017 - 23:48, said:

........... sunt angajat de 3 ani in IT la o multinationala ca administrator systeme. Am absolvit in 2007 liceu de informatica si am si acel atestat de competente profesionale. Oare sunt suficiente acestea pt infiintarea PFA?
da, oricare din cele 3 sunt suficiente.

View Postdasca, on 14 august 2017 - 23:48, said:

Totodata, acest contract ar presupune desfasurarea activitatii in Ungaria in primele 6 luni, apoi munca remote din Romania. Nu stiu daca ar fi asta o problema in cazul PFA....
in principiu ar fi ok, dar trebuie sa verifici si legislatia din Ungaria.
in plus, citeste si despre "PFA dependent", sa nu te trezesti ulterior ca ai de platit aceleasi taxe ca orice angajat.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthulk90, on 15 august 2017 - 00:27, said:

Acel acronim ( PFA) nu-l poți dobândi odată ce nu ai specializarea atestată printr-o diploma
Ba poti, uite ce spune la lege:

Quote

CAPITOLUL II Înregistrarea și autorizarea funcționării
Art. 8.
(3) În cazul în care, potrivit unor prevederi legale speciale, pentru anumite activități economice este necesară îndeplinirea unor condiții de pregătire profesională și/sau de atestare a pregătirii sau experienței profesionale, persoanele prevăzute la art. 4 trebuie să facă dovada îndeplinirii acestora.
Doar pentru anumite profesii, nu la toate. Iar cele reglementate sunt in alte legi iar IT-ul nu intra.

Edited by neagu_laurentiu, 15 August 2017 - 06:42.


#6
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
dar atestatul   nu are o valabiltate de 2 ani???

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postjimmyboy9111, on 15 august 2017 - 07:10, said:

dar atestatul   nu are o valabiltate de 2 ani???
M-a bufnit rasul cand am citit postul tau.

#8
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Posttehnics, on 15 august 2017 - 07:15, said:

M-a bufnit rasul cand am citit postul tau.

??

de ce??

am si eu unul, am dat examen cand am terminat liceul..din cate stiu are o valabilitate de 2 ani

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Scrie pe hartie asa ceva? Cum de ai ajuns la concluzia asta? Lasa vorbele de la colt de bloc. Acte, legi etc.

Edited by neagu_laurentiu, 15 August 2017 - 07:23.


#10
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postneagu_laurentiu, on 15 august 2017 - 07:23, said:

Scrie pe hartie asa ceva? Cum de ai ajuns la concluzia asta? Lasa vorbele de la colt de bloc. Acte, legi etc.


o sa il caut..eu asa stiam..ca are o valabilitate de 2 ani:|..poate aveti dreptate

#11
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Mie imi trebuie o forma legala cat mai simpla pentru contractul cu firma respectiva. Nu prea as vrea sa ma complic prea mult cu SRL si complicatiile ce deriva din asta.

Voi consulta oricum un avocat si contabil pentru a vedea cum e mai ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate