Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Telefon pentru poze sub 1200 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 12.02.2014

View Postextropy, on 15 august 2017 - 08:30, said:

Ia un telefon cu senzor de camera foto compacta 1/2.3 pe acolo si cu megapixeli cat mai putini.

Lumia 950
Din păcate, nu se mai găsește 950. Era cea mai bună alegere. Eventual pe ebay/amazon

#38
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View PosttEo, on 15 august 2017 - 10:30, said:

si eu inteleg, caius, ca esti gica-contra. ti s-au dat argumente, dar tu nu si nu!

iti doresc sa ai norocul sa iti iasa pozele facute cu telefonul.

celorlalti, care nu se bazeaza pe noroc, le zic doar: la mai multe!
Păi îmi ies, cum să nu-mi iasă? Am giga întregi de amintiri care mi-au "iesit". Adică fotografii clare, culori reale, făcute cu telefonul. Mie îmi sunt de-ajuns cât să le răsfoiesc peste ani.

Initiatorul a spus clar. Fără cărămidă. Deci voi cu aparatele dedicate sunteti offtopic.
Nu mai spun ca aparatele voastre nu au Android, 4G si camera frontala, cum vrea omul. Deci, despre ce vorbim?

Edited by caiuscorneliu, 15 August 2017 - 10:42.


#39
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

View Postbadboy69on, on 15 august 2017 - 09:54, said:

Really? Megapi"cs"elii sunt noul etalon in fotografie? Cat mai multi inghesuiti pe senzorul ala cat primul cos al unui pubertar. Fara numar. Liber la megapicseli! Ca lumea oricum cumpara cifre si specificatii. Dar habar nu are ce cumpara.

Gluma? Ironie,Sarcasm?
....nu mai intelege nimeni subtilitatile in ziua de azi....

Si ca sa fac ironia inteleasa - initiatoru` zice ca vrea camera care sa faca fotografii bune, si a vazut de douj` de magapixeli.
Noi stim(sau, bine, eu) ca fotografu` face fotografii bune, nu scula din mana lui.
Deci , prin urmare, ca sa nu se supere, i s-a recomandat de treij` de magapixeli. Chiar daca nu face poze mai bune, macar are mai multi pixeli decat vecinu`.

Edited by florinel, 15 August 2017 - 10:44.


#40
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View Postbadboy69on, on 15 august 2017 - 10:29, said:

Asta e pe premiza "la ce iti foloseste sa mergi la pescuit" sau "cu ce iti foloseste sa stii despre masini, daca nu castigi bani din asta"
In primul rand, fotografia e o pasiune. La fel cum e pentru altii bagatul in seama.
Unii, din pasiunea lor, scot bani din asta. Altii nu, expun de drag sau pentru apreciere. Ideea e ca noi, astia "hartisti" n-avem nimic cu nimeni. Si noi avem telefoane care le fac pe toate. Dar noi, pentru ca am inteles cum e cu fotografia, nu vrem sa facem pozografie cu telefoanele. Exact cum altii care sunt pasionati sa mearga cu bicicleta nu or sa isi ia un MTB cu cadru de otel de 500 lei, ci or sa ia ceva care sa le faca placere sa il foloseasca: cursiera pentru iubitorii de asfalt, MTB dedicat daca au ca pasiune mersul prin paduri / munti etc.
L.E.: Sper ca nu urmeaza intrebarea "De ce aveti hobby-uri?"
Citește ce a cerut initiatorul. Ai să-ți dai seama că ești offtopic cu recomandările.

#41
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
https://www.emag.ro/...e/pd/DWYY3NBBM/

#42
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
caius... sa ne intelegem:

am si eu, probabil (vreo) 2 - maxim 3 sute de poze facute cu telefonul. vorbesc de cele "iesite", clare cit de cit, etc. majoritatea facute cu samsung a3. 8 mp. si citeva cu cu acer s500 - 5 mp. si citeva cu un SE w810i - 2 mp. astea-s telefoanele cu camera avute de-a lungul timpului. telefoane la care camera a avut un rol secundar!

si mai am citeva mii - vreo 6 - maxim 7 - de poze facute cu un dslr modest: D40, de la nikon. 6 megapixeli. doar 6! sint si eu DOAR un amator!

mai... NU SE POT COMPARA!

#43
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcaiuscorneliu, on 15 august 2017 - 10:48, said:

Citește ce a cerut initiatorul. Ai să-ți dai seama că ești offtopic cu recomandările.
Ok, noi "hartistii" suntem offtopic. Dar puteai fi tu ontopic si sa vii cu o recomandare. Dar cum pasiunea unora este, asa cum am zis, bagatul in seama...
Iar strict pentru cei care citesc in zigzag, omul a zis ca "pozeaza la nivel amator". Noi i-am sugerat sa o faca...cum trebuie.

View Postflorinel, on 15 august 2017 - 10:40, said:

Gluma? Ironie,Sarcasm?
....nu mai intelege nimeni subtilitatile in ziua de azi....

Si ca sa fac ironia inteleasa - initiatoru` zice ca vrea camera care sa faca fotografii bune, si a vazut de douj` de magapixeli.
Noi stim(sau, bine, eu) ca fotografu` face fotografii bune, nu scula din mana lui.
Deci , prin urmare, ca sa nu se supere, i s-a recomandat de treij` de magapixeli. Chiar daca nu face poze mai bune, macar are mai multi pixeli decat vecinu`.
Nu am sesizat ironia pe moment Posted Image acum e evidenta

Edited by badboy69on, 15 August 2017 - 11:33.


#44
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Moto G4 plus ca și recomandare.

#45
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PosttEo, on 15 august 2017 - 11:08, said:

...

si mai am citeva mii - vreo 6 - maxim 7 - de poze facute cu un dslr modest: D40, de la nikon. 6 megapixeli. doar 6! sint si eu DOAR un amator!

mai... NU SE POT COMPARA!
Si legatura cu ce se cere in topic este ? Niciuna . Bai vezi ca ai gresit aria , nu suntem la fotografii ci la poze cu telefonul ; daca vrei sa te dai " rotund " cu ce stii tu sa faci si ce scule ai , iesi de pe topicul asta de TELEFOANE si lasa-ne .
Initiatorul vrea un TELEFON cu care sa faca POZE , asta este cererea dar normal ca pe SP apar postari off topic cu camere dslr &shit  ca musai trebuie sa apara unii care sa fie mai catolici decat papa .
Cerinta e telefon mobil cu camera decenta pt poze la pret de max 1200 lei .

View PostVladBtz, on 15 august 2017 - 00:12, said:


Am gasit acum un Sony Xperia Z3+ la 1219 lei https://www.evomag.r...de-1261731.html
O sa fie ok pt ce doresti tu .

Edited by Baxon, 15 August 2017 - 11:49.


#46
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
strict la obiect, sintem citiva forumisti care recomanda sa NU se foloseasca telefonul ca aparat foto, daca se doreste a se face poze de calitate.

si mai sint alti citiva forumisti care (probabil n-au avut niciodata aparat foto) recomanda DOAR telefoane. ceea ce e ok, dpdv al literei topicului, dar nu al spiritului lui. fara a voi sa inteleaga ca, desi telefoanele respective sint relativ scumpe, insa asta nu se reflecta in performantelei camerei...

hai sa facem poze! cu telefonul, ofcors! ca doara toate-s decente! bagati maaaaaaaaaaaaiiii!

#47
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Esti undeva si nu ai aparatul foto dedicat cu tzaspe mii de pixeli la tine dar vrei sa faci o poza la o chestie , doar ca sa ai imaginea salvata ( nu vorbim de artistic , claritate & shit ) , ce faci ? Nu folosesti telefonul mobil ? Vrei sa faci o poza la un document si vrei totusi o rezolutie decenta , ce faci ? Fugi acasa sa iei aparatul ultra performant care a costat cateva mii de euro ? Mai ales daca tu esti in Targoviste si casa ti-e tocmai la Bacau ?
Inteleg ca nu faci fotografii cu mobilul dar nu cred ca initiatorul traieste din asta .. poate voi , astia experti cu mii de fotografii vandute la galerii ...

#48
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Vezi si Nokia 6. Eu am un Nokia 3 de care sunt multumit, pozele sunt destul de reusite. Sotia are un Huawei P9 Lite 2016 si nu sunt diferente semnificative la poze, nu pe cat sunt la specificatii.. Am si camera foto, sta in sertar.

#49
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
mi s-a cerut sa va las... o fac.

mai vreau sa va zic un ultim lucru: am cumparat aparatul foto (si) deoarece NU MA MULTUMEAU pozele facute cu telefonul...

va urez evolutie!

#50
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PosttEo, on 15 august 2017 - 12:28, said:

mi s-a cerut sa va las... o fac.

mai vreau sa va zic un ultim lucru: am cumparat aparatul foto (si) deoarece NU MA MULTUMEAU pozele facute cu telefonul...

va urez evolutie!
Ti s-a cerut sa ne lasi pt ca esti off topic total . Daca vrei sa te lauzi cu achizitiile tale si cu pozele pardon fotografiile ce le faci ai https://forum.softpe...forum/105-foto/
la dispozitie o sectiune intreaga ; de ce nu postezi acolo ? Ti-au murit laudatorii ??

#51
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Oameni buni, omul  s-a exprimat foarte clar de la inceput. A spus exact ce vrea. Sa faca "poze" cat mai bune cu un smartphone pana in 1200.
Asta vrea el. A si gasit ceva bun, care se potriveste exact cu cerintele lui.
Nu inteleg deloc discutia despre aparate foto dedicate.

Edited by menaloty, 15 August 2017 - 12:57.


#52
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007
Băgători de seamă....

#53
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postmenaloty, on 15 august 2017 - 12:56, said:

Asta vrea el. A si gasit ceva bun, care se potriveste exact cu cerintele lui.
Z3+ nu este cea mai fericita alegere. A fost flagship la vremea lui, dar acum este doar un telefon mediocru (cu diferite probleme).

Singurele telefoane din jurul acestui buget, care emit pretentii la capitolul foto, sunt Zenfone 3 ZE520KL si Moto G5 Plus.

#54
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Lg G4 nu este ok?
Este putin peste buget, 1240 lei.

Este adevarata ca pot fi probleme dar cred ca tine si de noroc. Pana la urma are garantie 2 ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate