Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Telefon pentru poze sub 1200 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
Ambele mai vechi decit n8, si cu specificatii mai slabe.


Uite astea sint, conform vikipedia, specificatiile foto ale lui n8:

12-megapixel camera with 4 elements Carl Zeiss tessar optics and mechanical protection shutter
Shutter: rolling shutter
Xenon flash
Focal length: 5.9 mm
Aperture: f/2.8
Fullscreen 16:9 viewfinder with touchscreen parameters
Pixel size: 1.75 ”m[27]
Camera sensor size: 1/1.83″,[17] the largest in a mobile device at the time of launch[28]
Autofocus
Neutral density filter, activates automatically in very bright scenes


Si nu stiu daca specificatiile astea sint egalate macar de telefoane mai recente si mai scumpe!


LE

Am inteles ca nokia mai are un model de telefon care face poze bune. Ar fi vorba de Nokia 808 PureView, tot un model mai vechi. Din pacate, nu am avut ocazia sa-l folosesc...

Edited by tEo, 15 August 2017 - 00:49.


#20
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Cu telefonul poti face poze acceptabile numai afara, ziua, cand e lumina multa. Si spun poze acceptabile, nu bune.
Daca incerci sa faci poze in interior unde e lumina mai putina sau seara o sa iasa niste poze groanzice.
Concluzia: telefonul nu este bun pt. poze. Poate face poze dar nu de calitate. Daca vrei poze bune ia un aparat foto care chiar si la 500 ron face poze mult mai bune decat orice telefon atunci cand e lumina putina.
Suntem deja 3 care ti-am spus acelasi lucru: eu, pasilla, tEo.

Edited by Kroghy, 15 August 2017 - 06:39.


#21
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View PostVladBtz, on 15 august 2017 - 00:12, said:


Am gasit acum un Sony Xperia Z3+ la 1219 lei https://www.evomag.r...de-1261731.html
Sa il folosesti cu mare placere....Posted Image

#22
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

View PostVladBtz, on 14 august 2017 - 23:35, said:


Fac poze la nivel de amator. Am vazut poze superbe facute cu iPhone si cred ca se poate si pe Android. Cei de la sony am vazut ca aveau telefoane cu camera de 20 mp


Orice telefon de la primul la ultimul, se ia ca sa suni pe cineva (main purpose).  si au si mp3, ceas, calendar etc. Orice autoturism il iei ca sa mergi cu el, dar poate vrei sa si dormi in el si iei duba de exemplu.


Pentru poze superbe asta e minimul. Pentru poze extraordinare - cauta ceva cu 30-35 mp.....

#23
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Stau și mă intreb... oare intrebarea a fost "telefon sau cameră?"? A zis că vrea telefon să facă poze. Vă place să faceți pe experții. Voi umblați numai.cu celulare din acelea cu tastele uriașe.pentru pensionari? Că alea sunt telefoane. Greșeala.lui că nu a scris că vrea un telefon deștept. Nu a scris nicaieri că vrea să detroneze o cameră foto.
V-ați gândi că nu îsi ppate face autoportrete cu o cameră dedicată? V-ați gândit cât este de incomod de transportat dacă stai plecat toată ziua? Nu v-ați gândit, pentru că nu gândiți de fel.

#24
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Ia un telefon cu senzor de camera foto compacta 1/2.3 pe acolo si cu megapixeli cat mai putini.

Lumia 950

#25
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002

View Postscrisit, on 15 august 2017 - 07:56, said:

Stau și mă intreb... oare intrebarea a fost "telefon sau cameră?"? A zis că vrea telefon să facă poze. Vă place să faceți pe experții. Voi umblați numai.cu celulare din acelea cu tastele uriașe.pentru pensionari? Că alea sunt telefoane. Greșeala.lui că nu a scris că vrea un telefon deștept. Nu a scris nicaieri că vrea să detroneze o cameră foto.
V-ați gândi că nu îsi ppate face autoportrete cu o cameră dedicată? V-ați gândit cât este de incomod de transportat dacă stai plecat toată ziua? Nu v-ați gândit, pentru că nu gândiți de fel.


telefon sa faca poze... pai si cel mai ieftin  telefon cu camera, MULT sub pragul de valoare dorit de el face "poze".
ia uite aici: https://www.emag.ro/...e/pd/D68D67BBM/

pai in bugetul lui isi ia 15 telefoane din astea mici, destepte, compacte, cu camera. care fac poze! ce zici?

#26
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Dacă citeai scrisoarea inițială îți dădeai seama că își dorește maxim de calitate de la camera mobilului,în prețul de 1200lei.

#27
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Nu exista calitate la camera foto a unui telefon de 1200 ron. Au fost mici exceptii cum spuneau colegii dinainte dar alea sunt rare.
Maxim de calitate in conditiile cerute e ca si cum ai cere maxim intre nota 2 si nota 3 la un examen. Tot picat esti si cu 2 si cu 3, asa e si cu maximul de calitate la camera foto a unui telefon. Praf si pulbere. Daca vrei sa faci poze atunci iei aparat foto iar decat sa faci poze cu telefonul mai bine te abtii.

#28
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
@scrisit

postul anterior ti l-am dedicat tie. stiu ca am fost extrem, dar am vrut sa punctez ceva: orice telefon cu camera face poze dar NU ORICE TELEFON CU CAMERA FACE FOTOGRAFII!

eu fac diferenta dintre o poza si o fotografie. tu o faci?

acuma... mai vreau sa intaresc o idee, deja expusa de altii inaintea mea: daca chiar vrei calitate, iti iei telefon ca sa vorbesti cu altii, camera foto sa faci poze/fotografii si camera video sa filmezi. eventual ceas desteptator, agenda, etc

fiecare, separat, isi fac treaba mai bine decit conglomeratul numit TELEFON DESTEPT. pentru ca sint gindite sa faca o singura treaba, nu mai multe. si treaba aia o fac cel mai bine!

si iti mai dau un exemplu: telefonul ala nokia n8 de care am tot pomenit, era/este al sorei mele. de la el a trecut la sony z1. teoretic, mai "destept", mai frumos, mai slim, mai tare. dar ce bucurie mai are de la telefonul asta destept daca trebuie sa-l incarce uneori de 2 ori pe zi, iar nokia ala vechi de 2 ori pe saptamina? mai ales ca pozele (ca despre poze facute cu telefonul vorbim aici) nu mi se par mai bune ale lui z1!

si am mai constatat ceva: foarte multe poze cu telefonul ies miscate, neclare, incomplete, etc, din cauza ca telefonul, oricit de destept si de puternic e, are o mare latenta comparativ cu camera dedicata. practic, de multe ori, "pierzi momentul". ei bine, cu o camera foto dedicata, acest lucru se intimpla mult mai rar.

ma opresc deocamdata aici...

Edited by tEo, 15 August 2017 - 09:43.


#29
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Acum depinde de pretentii, pentru unii pozele facute cu telefonul sunt ireprosabile, pentru altii sunt execrabile.
Daca ai cochetat cu fotografia (ai avut macar un dslr) cu siguranta pozele facute si cu S8 sunt de toata jena, dar daca ai avut numai sapuniere poti sa spui ca pozele facute cu S8 sunt parfum.

In 1200 lei cele mai bune telefoane la capitolul senzor foto.

Edited by kiario, 15 August 2017 - 09:53.


#30
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Prima greseala: vrea cat mai multi megapixeli.
A doua: tot ce vine de pe iphone si e editat cu snapseed si aruncat acolo si un filtru de instagram e "poze superbe"
A treia: face poze la nivel de amator. Bine ca macar nu are pretentii de profi.
A patra: nu realizeaza ca senzorul conteaza. Mult. Iar chestia aia micuta cat varful de unghie nu poate fi numit senzor, mai degraba o gluma.
A cincea: orice telefon face poze. Niciunul nu face fotografii. Poate una la 10.000 sa fie numita fotografie.
N-ai sa gasesti telefonul potrivit pentru poze. Ce cauti tu este in alta ograda, la un aparat big si black (DSLR) sau la verisorii mai mici: mirrorless. Dar pentru poze in parc orice telefon e bun.

View Postflorinel, on 15 august 2017 - 07:45, said:

Pentru poze superbe asta e minimul. Pentru poze extraordinare - cauta ceva cu 30-35 mp.....
Really? Megapi"cs"elii sunt noul etalon in fotografie? Cat mai multi inghesuiti pe senzorul ala cat primul cos al unui pubertar. Fara numar. Liber la megapicseli! Ca lumea oricum cumpara cifre si specificatii. Dar habar nu are ce cumpara.

#31
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postkiario, on 15 august 2017 - 09:45, said:

Daca ai cochetat cu fotografia (ai avut macar un dslr) cu siguranta pozele facute si cu S8 sunt de toata jena, dar daca ai avut numai sapuniere poti sa spui ca pozele facute cu S8 sunt parfum.
Corect. Ori am dslr-ul la mine, ori ma abtin. Pozele cu telefonul sunt o mizerie fata de ce scot cu dslr-ul in format raw si apoi prelucrez in lightroom tot ce tine de tonalitate, zone intunecate, etc. Cu telefonul fac poza la contorul de gaz sau la programul de incasari de la asociatie. Atat!

Edited by Kroghy, 15 August 2017 - 09:55.


#32
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Fără discuție că un aparat foto dedicat scoate poze mai bune decât un telefon similar la preț. Dar eu n-aș purta batoza aia la gât pentru niște poze. Pozele le țin pentru mine și eventual le mai "prezint" pe Facebook. Telefonul îmi stă în buzunar, frumos, ușor, și-l folosesc la toate.. Probabil că niciunul din voi, ăștia care plimbați dslr-ul la gât și vi se pare că sunteți artiști, n-o să vă puneți "creațiile" pe vreo coperta celebră. De fapt mulți nu știu să-și regleze bine "agregatul" ca să scoată poze la nivelul unui telefon dat pe auto.

#33
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcaiuscorneliu, on 15 august 2017 - 10:13, said:

Fără discuție că un aparat foto dedicat scoate poze mai bune decât un telefon similar la preț. Dar eu n-aș purta batoza aia la gât pentru niște poze. Pozele le țin pentru mine și eventual le mai "prezint" pe Facebook. Telefonul îmi stă în buzunar, frumos, ușor, și-l folosesc la toate.. Probabil că niciunul din voi, ăștia care plimbați dslr-ul la gât și vi se pare că sunteți artiști, n-o să vă puneți "creațiile" pe vreo coperta celebră. De fapt mulți nu știu să-și regleze bine "agregatul" ca să scoată poze la nivelul unui telefon dat pe auto.
Tocmai pentru aia care nu vor sa poarte batoza la gat, s-au inventat mirrorless-uri.
Tu faci poze, poate unii din noi facem fotografii.
Daca le tii pentru tine, probabil sent deja ingropate pe HDD si nici nu iti mai amintesti de ele.
Pentru ultimele doua propozitii, ma abtin de la comentarii. Singurul lucru pe care il spun e ca e bine ca stii sa ii zici telefonului sa declanseze pe auto. Doar de aia e destept si sta in buzunar, frumos, usor, si-l folosesti la toate.

#34
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Înțeleg. Și totuși voi, cei care faceți fotografii (nu poze), la ce vă folosiți creațiile? Că de pozele mele nu-i pasă nimănui.

#35
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcaiuscorneliu, on 15 august 2017 - 10:22, said:

Înțeleg. Și totuși voi, cei care faceți fotografii (nu poze), la ce vă folosiți creațiile? Că de pozele mele nu-i pasă nimănui.
Asta e pe premiza "la ce iti foloseste sa mergi la pescuit" sau "cu ce iti foloseste sa stii despre masini, daca nu castigi bani din asta"
In primul rand, fotografia e o pasiune. La fel cum e pentru altii bagatul in seama.
Unii, din pasiunea lor, scot bani din asta. Altii nu, expun de drag sau pentru apreciere. Ideea e ca noi, astia "hartisti" n-avem nimic cu nimeni. Si noi avem telefoane care le fac pe toate. Dar noi, pentru ca am inteles cum e cu fotografia, nu vrem sa facem pozografie cu telefoanele. Exact cum altii care sunt pasionati sa mearga cu bicicleta nu or sa isi ia un MTB cu cadru de otel de 500 lei, ci or sa ia ceva care sa le faca placere sa il foloseasca: cursiera pentru iubitorii de asfalt, MTB dedicat daca au ca pasiune mersul prin paduri / munti etc.
L.E.: Sper ca nu urmeaza intrebarea "De ce aveti hobby-uri?"

Edited by badboy69on, 15 August 2017 - 10:31.


#36
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
si eu inteleg, caius, ca esti gica-contra. ti s-au dat argumente, dar tu nu si nu!

iti doresc sa ai norocul sa iti iasa pozele facute cu telefonul.

celorlalti, care nu se bazeaza pe noroc, le zic doar: la mai multe!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate