Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Telefon pentru poze sub 1200 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Vreau sa cumpar un telefon pe care sa il folosesc in principiu pentru facut poze. Camera frontala e baza dar mi-ar placea ca si secundara sa fie ok. Alte cerinte : sistem Android, sa nu fie caramida si sa suporte internet 4G. Voi ce imi recomandati ?

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,043
  • Înscris: 10.04.2006
Samsung S7 SH.

#3
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Fara SH-uri

#4
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
LG G4 https://www.emag.ro/...DD6QLYBBM/#Maro

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pentru poze exista alte "dispozitive". Telefoanele au alt scop.

#6
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postpasilla, on 14 august 2017 - 23:23, said:

Pentru poze exista alte "dispozitive". Telefoanele au alt scop.

Telefoanele incorporeaza celelalte dispozitive. Telefonul e ceas desteptator, calendar, portofel electronic, GPS , aparat foto, mp3, QR scanner lanterna si inovatia continua.

#7
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
daca tu iei un telefon ca sa faci poze, atunci cei care cumpara aparate foto sint prosti?

iti dau acelasi sfat si eu: daca vrei fotografii, uita de telefon!

#8
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Eu cred ca nubia z11 mini este unul din putinele care se potrivesc cu ce vrei tu. Camera are un senzor sony IMX298, senzor pe care il are si xiaomi Mi5, One plus3, huawei mate 8, telefoane cu cateva sute de lei mai scumpe.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostVladBtz, on 14 august 2017 - 23:25, said:


Telefoanele incorporeaza celelalte dispozitive. Telefonul e ceas desteptator, calendar, portofel electronic, GPS , aparat foto, mp3, QR scanner lanterna si inovatia continua.
Da. Numai ca cerinta ta a fost:
"Vreau sa cumpar un telefon pe care sa il folosesc in principiu pentru facut poze"

Nu are sens sa cumperi un autoturism pe care sa in folosesti in principiu ca si cotet de gaini, ori sa iei un frigider ca sa te racoresti vara.

#10
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View PosttEo, on 14 august 2017 - 23:31, said:

daca tu iei un telefon ca sa faci poze, atunci cei care cumpara aparate foto sint prosti?

iti dau acelasi sfat si eu: daca vrei fotografii, uita de telefon!

Fac poze la nivel de amator. Am vazut poze superbe facute cu iPhone si cred ca se poate si pe Android. Cei de la sony am vazut ca aveau telefoane cu camera de 20 mp

View Postpasilla, on 14 august 2017 - 23:32, said:

Da. Numai ca cerinta ta a fost:
"Vreau sa cumpar un telefon pe care sa il folosesc in principiu pentru facut poze"

Nu are sens sa cumperi un autoturism pe care sa in folosesti in principiu ca si cotet de gaini, ori sa iei un frigider ca sa te racoresti vara.
Orice telefon de la primul la ultimul, se ia ca sa suni pe cineva (main purpose).  si au si mp3, ceas, calendar etc. Orice autoturism il iei ca sa mergi cu el, dar poate vrei sa si dormi in el si iei duba de exemplu.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostVladBtz, on 14 august 2017 - 23:35, said:

Orice telefon de la primul la ultimul, se ia ca sa suni pe cineva (main purpose).  

View PostVladBtz, on 14 august 2017 - 23:00, said:

Vreau sa cumpar un telefon pe care sa il folosesc in principiu [main purpose } pentru facut poze.

Edited by pasilla, 14 August 2017 - 23:39.


#12
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
ai vazut poze superbe facute cu aifon! bravo!

stau sa ma intreb ce o sa faci atunci cind o sa vezi fotografii superbe facute cu un aparat foto decent!

vizavi de dorinta ta, o sa-ti spun doar atit: probabil 75% din imaginile luate cu telefonul sint bune de aruncat, si cred ca mai putin de 5%  din restul pot fi numite fotografii. restu-s doar "poze"...

la nivel de amator, iti recomand un dslr, sh. il vei gasi si mai ieftin de targetul tau. cu el in mina iti vei da seama ce inseamna "sa faci poze".


LE

si daca tot insisti...

singurul telefon DECENT LA FACUT POZE tinut de mine in mina a fost nokia N8. cu symbian. a fost totodata SINGURUL telefon vazut de mine care avea lampa blitz, nu led.
insa, tinind cont ca telefonul asta e mort ca si soft  si hard, chiar nu ti-l recomand...

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/26/Nokia_N8_%28rear_view%29.jpg/1920px-Nokia_N8_%28rear_view%29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tEo, 14 August 2017 - 23:46.


#13
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 03.01.2013
Strict pentru poze, in bugetul tau si nou, mergi ori pe LG G4, cum a spus colegul mai sus, ori pe Moto G5 Plus, este un telefon cu un senzor foarte bun, aparut destul de recent.

#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005
Mai bine ia un aparat foto, care are si telefon. Posted Image

Edited by Phobos, 14 August 2017 - 23:50.


#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostVladBtz, on 14 august 2017 - 23:00, said:

Vreau sa cumpar un telefon pe care sa il folosesc in principiu pentru facut poze. Camera frontala e baza dar mi-ar placea ca si secundara sa fie ok. Alte cerinte : sistem Android, sa nu fie caramida si sa suporte internet 4G. Voi ce imi recomandati ?
Pai zi de la ce telefon pleci ca sa stim ce sa recomandam ( mai bun ) .
O sa faci niste poze mai bune dar , clar nu se va ridica la nivelul pretentiilor celor care au postat inaintea mea , insa pt tine , probabil vor fi ok . Deci , ce utilizezi in prezent ?

#16
funnky1207

funnky1207

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.07.2017
Prietene dacă nu vrei SH ,  nu poti avea telefon care sa faca poze beton în 1200, uită-te pe yt la niste cameratests.

#17
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View PostBaxon, on 14 august 2017 - 23:58, said:

Pai zi de la ce telefon pleci ca sa stim ce sa recomandam ( mai bun ) .
O sa faci niste poze mai bune dar , clar nu se va ridica la nivelul pretentiilor celor care au postat inaintea mea , insa pt tine , probabil vor fi ok . Deci , ce utilizezi in prezent ?

Am gasit acum un Sony Xperia Z3+ la 1219 lei https://www.evomag.r...de-1261731.html

#18
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

View PosttEo, on 14 august 2017 - 23:39, said:

ai vazut poze superbe facute cu aifon! bravo!

stau sa ma intreb ce o sa faci atunci cind o sa vezi fotografii superbe facute cu un aparat foto decent!

vizavi de dorinta ta, o sa-ti spun doar atit: probabil 75% din imaginile luate cu telefonul sint bune de aruncat, si cred ca mai putin de 5%  din restul pot fi numite fotografii. restu-s doar "poze"...

la nivel de amator, iti recomand un dslr, sh. il vei gasi si mai ieftin de targetul tau. cu el in mina iti vei da seama ce inseamna "sa faci poze".


LE

si daca tot insisti...

singurul telefon DECENT LA FACUT POZE tinut de mine in mina a fost nokia N8. cu symbian. a fost totodata SINGURUL telefon vazut de mine care avea lampa blitz, nu led.
insa, tinind cont ca telefonul asta e mort ca si soft  si hard, chiar nu ti-l recomand...

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/26/Nokia_N8_%28rear_view%29.jpg/1920px-Nokia_N8_%28rear_view%29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Sa nu uitam de N82 Sau Sony C905, ambele cu Xenon. Pe Sony poti instala si driver modificat pentru camera.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate