Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Instalare Electrica de la o singura priza.

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
xXx_vasya_xXx

xXx_vasya_xXx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 26.08.2014
Heyya,

am inceput sa fac reparatie in dormitor. La moment pe peretele din spate a dormitorului se afla doar o singura priza care este conectata la curent electric. Eu as dori sa stiu daca de la acea priza e posibil cumva sa conectez inca 2 prize si 2 lampe sus, si daca da as dori sa niste idei. Va rog nu ma criticati daca eu ceva gresit am zis sau nu stiu, pur si simplu experienta in electricitate nu prea am.

Mai jos atasez o poza cum as vrea eu sa fie.

[ https://s4.postimg.org/r3zqd4hcd/instalatie.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by xXx_vasya_xXx, 14 August 2017 - 22:54.


#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Sigur. Posted Image

[ https://s29.postimg.org/9ko32v8kn/instalatie2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s24.postimg.org/k3eh4jznp/happy-birthday-cake-for-_Vasya.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 14 August 2017 - 23:38.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Al tau [desen) e mai bun decat al meu :)

Attached File  instalatie1.png   16.43K   101 downloads

Albastru = null
Rosu= faza.

Edited by pasilla, 14 August 2017 - 23:20.


#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 pasilla, on 14 august 2017 - 23:17, said:

Al tau [desen) e mai bun decat al meu :)

instalatie1.png

Albastru = null
Rosu= faza.

   N-ar fi mai corect si mai elegant sa cumpere 2 veioze din alea ?
    Bagi veioza in priza, apesi pe buton si gata ! Costa 20 de lei.
     Sau mergem pe varianta complicata: spargem peretii, bagam fire ...

#5
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Eu nu fac desene dar scriu atat. Cauta un electrician sa zica cum se rezolva problema in mod normal. Prize si iluminat pe acelasi circuit nu se admit. Mai bine ia recomandarea de mai sus, cu veiozele la care adaugi un prelungitor pentru cealalta priza. Oricum cablurile sunt in spatele patului asa ca nu or sa se vada. Nu te complica cu improvizatii ca o sa iei foc.
PS: electricianul iti poate adauga priza pe acel circuit dar la iluminat trebuie sa faca circuitul pana la doza de iluminat din camera.

#6
AlxMih

AlxMih

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 15.04.2015
Daca faci lucrarea prin perete poti face cum ti-au recomandat colegii mai sus,dar trebuie sa ti cont ca atunci când lucrezi la lumina sa nu uiti sa scoti sigurantele de la priza.Altfel este buna varianta cu prelungitoare si scapi de santier.

#7
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,
schema lui @Phobos este buna dar cu conditia sa legi cele doua lampi OBLIGATORIU pe circuitul de lumina, asa cum a zis @TheStressmaker.
Inteleg ca ai santier in dormitor acum, asa ca cel mai elegant este cu fire ingropate si acum este momentul.
Prizele le alimentezi din cea existenta (nu mai mult de inca doua prize duble), iar lampile de pe circuitul de iluminat.
Personal as opta pentru veioze, iluminatul e mai local decit lampa de deasupra patului (presupun ca montezi un pat dublu acolo).
Ar fi bine sa te gindesti ce alte electronice mai aduci in acea camera pentru a monta acum alte prize (oricum acestea nu vor fi niciodata suficiente...) sau cabluri gen tv sau date.

#8
xXx_vasya_xXx

xXx_vasya_xXx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 26.08.2014
@Phobos, mersi mult pentru schema. :3

Chestia cu veioza nu stiu, ma gandeam mai bine 2 lampe deasupra dormitorului, acum dupa ce voi ati zis ca nu e prea sigur acest circuit cu atatea chestii stau putin pe ganduri.
Cred ca o sa consult si un electrician.

Mersi mult baieti pentru ajutor, apreciez.

Edited by xXx_vasya_xXx, 15 August 2017 - 20:26.


#9
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
In mod normal, circuitele de iluminat trebuie separate de cele pentru prize. Totusi, avand in vedere ca in acea zona ai doar circuit de prize si doresti sa ai in acea zona doar doua corpuri de iluminat, consider ca poti face un mic compromis, alimentand cele doua aplice din circuitul de prize existent, trecute, bineinteles prin intrerupatoare. In acest caz insa, va trebui sa cablezi aceasta extindere cu conductoare de 2,5 mmp, avand in vedere ca vei conecta aplicele la circuitul de prize. In acest fel nu vor exista probleme legate de eventuale incalziri ale conductoarelor. Singurul dezavantaj ar fi ca, in cazul unui scurtcircuit pe circuitul respectiv de prize vei ramane si fara lumina la cele doua aplice.
Pentru simplificarea lucrurilor ai pentru un aspect estetic frumos, iti recomand sa utilizezi aparataj modular (Gewiss sau BTicino) si sa montezi intrerupatorul fiecarei aplice in doza comuna cu priza de pe latura respectiva. Ai un exemplu in fotografia atasata.

Attached Files


Edited by flomelomanul, 17 August 2017 - 08:47.


#10
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Compromisurile sunt periculoase pentru ca lasa loc la interpretari. Solutia este simpla in acel caz, "triplu-stecker" la acea priza si prelungitor pana la veioze (cu stecher bineinteles). Asa, daca se folosesc aparateje omologate nu exista riscul unui incendiu. In final aici se rezuma discutia: a lua sau a nu lua foc in caz de defect pentru ca la cealalta situatie nu vreau sa ma gandesc, mai ales ca nu exista mentionata existenta unei sigurante diferentiale.
PS: fara suparare, dar initiatorul nu pare sa aiba pregatire prea multa in domeniu iar entuziasmul nu este intotdeauna folositor in acest caz. Greseli se pot face foarte usor, unele necorectabile. Nu sunt adeptul prelungitoarelor dar in acest caz cred ca sunt necesare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate