Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Fixismul medicilor in legătură cu greutatea corporala

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014
Ce părere aveți despre fixismul medicilor in legătură cu greutatea corporala?
Când am fost acum câteva zile la medicul de familie m-a pus să mă cântăresc. Aveam 60-61 kg (aproape 15 ani, 164-165).
Mi-a zis că sănătos ar fi sa mai slăbesc 5kg. Fac sală de app 1 an și știu cum să mănânc. I-am explicat că am luat în greutate sănătos, dar ea nu și nu, că nu e bine.. :)) Ce părere aveți?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu la varsta ta si la 175, aveam vreo 52 kg,.
Prsupun ca esti ♂.

Edited by pasilla, 14 August 2017 - 22:36.


#3
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
esti fata sau baiat??

#4
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014

View Postjimmyboy9111, on 14 august 2017 - 22:34, said:

esti fata sau baiat??
Băiat

#5
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View PostVegas123, on 14 august 2017 - 22:34, said:

Băiat

esti putin plinut..dar depinde si de cum ai corpul..poate nu ai o constitutie asa de atletica:)..sa te simti tu bine in pielea ta:)

PS. nu recomand sala la varsta ta..doar daca faci cardio,intinderi etc..fara ridicari de greutati

Edited by jimmyboy9111, 14 August 2017 - 22:40.


#6
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016
Esti in crestere, stai linistit. Peste ani poate va trebui sa-ti faci griji, nu acum.

#7
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016
Inseamna ca felcerul nu face diferenta intre masa musculara sanatoasa si osanza, el citeste un tabel inaltime/greutate intocmit de alti tembeli de medici, si zice sa slabesti.

Si la un an de sala, ar trebui sa ai un minim de 5 kg peste inaltime, e gresit ori antrenamentul ori alimentatia/odihna.

Edited by CaleaAdevarulSiViata, 14 August 2017 - 22:47.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,599
  • Înscris: 07.02.2003

View PostVegas123, on 14 august 2017 - 22:23, said:

Aveam 60-61 kg (aproape 15 ani, 164-165).
Mult pentru 15 ani, asa au femeile trecute de 30 care au conformatie normala atletica.

#9
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016

View Postjimmyboy9111, on 14 august 2017 - 22:39, said:

esti putin plinut.
Nu neaparat, eu in tinerete eram foarte slab si aveam peste 75 kg de se mira lumea. Poate oasele-s mai grele. Acum am peste 100 kg dar se si vede(nu se mai mira nimeni).Posted Image

#10
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Sau ai ceva afecțiuni,pentru care o greutate mai mare constituie o problemă,sau ei îi plac tinerii mai slabiPosted Image.

Pentru edificare mai consultă și alți medici.Aici,pe Forum,eu nu am văzut decât 2,unul generalist,celălalt psi(holog/hiartru).

Ai întrebat-o de ce?

Edited by ASCENDED, 14 August 2017 - 23:11.


#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Probabil ca te-a cantarit din cauza constitutiei corporale. Adica, un om sanatos, la o varsta/inaltime/sex are o anumita constitutie - raport intre diametru la piept, diametru la talie, diametre membre....etc
E posibil ca tu sa iesi din tipare, vizibil si de aceea ti-a recomandat sa slabesti.

Faptul ca faci sala nu e o scuza. La varsta ta, metabolismul normal are o anumita viteza, care nu permite cresteri in greutate, decat daca bagi mancare si/sau proteine/amino exagerat.
In plus, problema n-ar fi greutatea in sine, ci felul in care e distribuita. Poate ca nu ai grasime, la exteriorul scheletului ci la nivelul organelor interne.

Asa cum a zis si al coleg, la varsta ta ar trebui sa faci sporturi ce implica mult cardio, nu sala - care poate duce la reducerea vitezei de crestere .

#12
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostVegas123, on 14 august 2017 - 22:23, said:

I-am explicat că am luat în greutate sănătos, dar ea nu și nu, că nu e bine.. Posted Image) Ce părere aveți?
Io zic ca la 15 ani stii mult mai bine ca cineva care a terminat doar facultatea de medicina si rezidentiatul. Iar cum pe arie acriveaza numai doctori in medicina, sigur o sa capeti sfaturi foarte competente.

Edited by ain, 15 August 2017 - 09:11.


#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ai doar 15 ani, esti in dezvoltare inca. Ar trebui sa ai alte probleme sau obiective acum. Nu fa o obsesie, ca nu e cazul...inca. La maturitate ai tot timpul.

#14
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
1,65 la 15 ani, mie mi se pare ca esti pitic..daca ai facut sala timp de un an, posibil sa-ti fi afectat cresterea:|..depinde si de ce exercitii ai facut..daca ai ridicat greutati deasupra capului etc.
am fost si eu la sala cand aveam 15 ani, dar nu ridicam greutati, mai mult ma jucam:P..eram cativa colegi si sala era goala:)..doar ne distram:).asa ar fi trebuit sa faci si tu..nu sa faci sala in mod serios..
Dar, depinde si de la om la om cum te dezvolti..ideea e ca, daca faci cardio si intinderi..nu ai ce rau sa faci:P..dar daca ridici greutati, exista si sansa sa nu executi exercitiile corect si sa-ti fi afectat cresterea

#15
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009

View PostVegas123, on 14 august 2017 - 22:23, said:

Ce părere aveți despre fixismul medicilor in legătură cu greutatea corporala?
Când am fost acum câteva zile la medicul de familie m-a pus să mă cântăresc. Aveam 60-61 kg (aproape 15 ani, 164-165).
Mi-a zis că sănătos ar fi sa mai slăbesc 5kg. Fac sală de app 1 an și știu cum să mănânc. I-am explicat că am luat în greutate sănătos, dar ea nu și nu, că nu e bine.. Posted Image) Ce părere aveți?
Spune-i medicului de familie ca e dus cu pluta! La 15 ani si 1,65m inaltime e optim sa ai 63-65kg. Greutatea optima se calculeaza 1m inaltime corporala + centimetrii ce depasesc primul metru intreg care reprezinta greutatea normala pe care ar trebui s-o ai.(Nu plus sau minus 5-10kg cum fabuleaza unii..)
Ce naiba sa mai slabesti? Esti tanar si faci sport, ai o greutate perfect normala. La nivelul romaniei rata persoanelor subnutrite este destul de mare si de aici multi au impresia ca asa e normal si ca asa trebuie sa fie toata lumea cand orice om normal la cap vede ca o mare parte a populatiei este subdezvoltata raportat la media europeana. Exista statistici in acest sens si chiar exemple/fapte concrete care sustin ce spun.
Abia cand vei depasi pragul de 70kg/1,65m inaltime, atunci sa incepi sa iti faci probleme, pana atunci e destul de normal, mai ales ca esti increstere si ai metabolismul mai accelerat decat cei care au trecut de 30-40 ani.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostVegas123, on 14 august 2017 - 22:23, said:

Ce părere aveți despre fixismul medicilor in legătură cu greutatea corporala?

In primul rand trebuie mentionat faptul ca traim in capitalism.
In al doilea rand,sanatatea a devenit un urias SRL,in care pe primele 10 locuri se situeaza profitul,respectiv banii si undeva pe penultimul loc pacientul.Un pacient dependent de tratamente si medic este o mina de aur pentru acesta din urma.
In al treilea rand,greutatea corporala este catalizatorul care "tine" in viata cam 30 de simptome la moda,ca sa zic asa,simptome care se "trateaza" (mai degraba se tin in frau sa nu degenereze) prin o gramada de medicamente/suplimente/vitamine care aduc venituri uriase producatorilor,distribuitorilor si celor care scriu retetele.

In ultimul rand,greutatea corporala intr-adevar reprezinta o problema in sanatate.

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
Hai sa punem niste intrebari pertinente. Ce circumferinta ai in talie? Cate tractiuni faci?

#18
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014

View Postsebulbus, on 16 august 2017 - 21:26, said:

Hai sa punem niste intrebari pertinente. Ce circumferinta ai in talie? Cate tractiuni faci?

15 tractiuni in forma corecta.
Ma extind si pana in 25, dar nu ma mai pot ridica mult deasupra barei Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate