Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

2% pentru ONG-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Guvernul Cioloș, Grindeanu sau Tudose, avea de gând scoată donarrea de 2% către un ONG. Aș vrea să știu dacă mai pot reddirecționa 2% din impozit către un ONG ???



Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri !!! :)

#2
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Posibil este, intrebarea e de ce ai vrea sa faci asa ceva?
Oricum tot furati vor fi banii, ba chiar mai furati decat ar fi de la stat, macar acolo se mai intoc intr-o mica masura si la tine, la ONG nu se intorc deloc la tine :D

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPloiesteanul2015, on 14 august 2017 - 19:36, said:

Guvernul Cioloş, Grindeanu sau Tudose, avea de gând scoată donarrea de 2% către un ONG. Aş vrea să ştiu dacă mai pot reddirecţiona 2% din impozit către un ONG ???
Mulţumesc anticipat pentru răspunsuri !!! Posted Image

E tarziu acum... La anul pana in luna mai, daca nu se modifica intre timp codul fiscal.

#4
maryuss2012

maryuss2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.09.2012
Da mai poti dona

#5
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postsamebo, on 14 august 2017 - 19:45, said:

Posibil este, intrebarea e de ce ai vrea sa faci asa ceva?
Oricum tot furati vor fi banii, ba chiar mai furati decat ar fi de la stat, macar acolo se mai intoc intr-o mica masura si la tine, la ONG nu se intorc deloc la tine Posted Image
Urmăresc activităţile unui ONG de 3 ani şi consider că merită 2% de la mine !!!

#6
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Urmareste si veniturile celor "implicati" in ONG. Sa vezi acolo sifonari, fac bugetarii sa para mici copii in comparatie cu ei Posted Image

Edited by samebo, 14 August 2017 - 20:00.


#7
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postsamebo, on 14 august 2017 - 20:00, said:

Urmareste si veniturile celor "implicati" in ONG. Sa vezi acolo sifonari, fac bugetarii sa para mici copii in comparatie cu ei Posted Image
DACĂ au activităţi în folosul comunităţii, restul sunt amănunte ! :P

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Poate este al lui :lol: ONG- ul.

#9
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
În 2009, Alex Popa și Cătălin Cîrstoveanu au decis să pună bazele unei secții de cardio-chirurgie pediatrică la Marie Curie și au demarat o campanie de donații prin Asociația Inima Copiilor. Alex Popa: „Am zis că dacă vom aduna 500.000 de euro e o adevărată minune, însă reacția oamenilor a fost peste așteptări. Am adunat mult mai mult, lumea a căpătat încredere în noi pentru că am explicat ce facem cu banii și am arătat ce și cum vrem să construim. Era pentru prima dată când cineva promitea să construiască o secție de spital. Nu să reamenajăm ceva sau să văruim, ci să facem o secție aproape de la zero”. Inima copiilor a adunat peste un milion de euro și, în 2011, a făcut cea mai modernă secție de cardio-chirurgie pediatrică din țară.
Spre finalul proiectului, Ministerul Sănătății s-a oferit să aloce un buget pentru achiziția de echipamente, apoi a avut nevoie de aproape doi ani ca să aprobe o organigramă pentru funcționarea secției.
În anii care au urmat, asociația înființată de Alex Popa a continuat să strângă bani din donații și sponsorizări și a renovat secțiile de cardiologie și neurochirurgie de la spitalul Marie Curie. Iar în 2012, s-a hotărât să-l ajute pe Cătălin Cîrstoveanu să evadeze din „paradisul medical” de 100 de metri pătrați și să construiască o aripă de spital special pentru secția de terapie-intensivă nou-născuți.

S-au investit peste două milioane de euro (o parte din donații, o parte prin participarea Fundației Vodafone) în ceea ce astăzi este cea mai modernă secție de terapie intensivă din România și din sud-estul Europei: 1600 de metri pătrați cu dotări de ultimă generație și cu 27 de rezerve individuale pentru fiecare copil. Totul a fost gata în mai puțin de un an (2012-2013), în timp ce statul român a avut nevoie de șapte ani ca să construiască o unitate de primiri urgențe, tot la spitalul Marie Curie.

http://recorder.ro/v...opiilor-nostri/

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Eu am donat cei 2% catre Fundatia pentru SMURD: http://fundatiapentrusmurd.ro/

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostPloiesteanul2015, on 14 august 2017 - 19:36, said:

Aş vrea să ştiu dacă mai pot reddirecţiona 2% din impozit către un ONG ???
Anul ăsta nu mai poți redirecționa (nu-i donație din banii tăi, că banii ăia oricum ți se luau). Așa cum a spus deja rosix formularul 230 trebuia depus la ANAF până în 25 mai.

Edited by althea, 15 August 2017 - 06:30.


#12
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- cumva acel ong ti.a propus tarife reduse la gaze , curent , abonamente , excursii , angajari lejere si banoase ,... ?!

- scutiri la plata intretinerii ---> mare gresala ca am aruncat asemenea oferta gasita.n tocul usii si nu mai am link si numele fantasticului ong in cauza , de anul trecut .
-0acum poate au solutii noi ... desigur nu toti , doar unii .

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdexlab, on 15 august 2017 - 07:33, said:

- cumva acel ong ti.a propus tarife reduse la gaze , curent , abonamente , excursii , angajari lejere si banoase ,... ?!
Nu există  ONG-uri care să facă propuneri de genul ăsta.

View Postdexlab, on 15 august 2017 - 07:33, said:

- scutiri la plata intretinerii ---> mare gresala ca am aruncat asemenea oferta gasita.n tocul usii si nu mai am link si numele fantasticului ong in cauza , de anul trecut .
Poate n-ai citit cu atenție și era vorba de posibilitatea de a redirecționa cei 2% către asociația de proprietari din care faci parte. Banii ăia ar fi ajuns în fondul de reparații și era bine pentru toți.

#14
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- in cartierul meu nu mai exista niciuna din 3 cele asociatii de profitori si treaba merge bine , contrace diqecte cu firmele de utilitati .
- fituica specifica clar ca inscrierea in organizatia respectiva aduce acele avantaje .
- teapa sau ba , asta s.a incercat , special la zona cu batrini .

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdexlab, on 15 august 2017 - 13:09, said:

- fituica specifica clar ca inscrierea in organizatia respectiva aduce acele avantaje .
- teapa sau ba , asta s.a incercat , special la zona cu batrini .
Țeapă era. Nu e legal așa ceva.

#16
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Stau  la casă, Asociaţia de locatari sunt eu :P voiam să ştiu pentru 2018

Edited by Ploiesteanul2015, 15 August 2017 - 19:25.


#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu i-am răspuns lui dexlab :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate