Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Contracte noi ENEL - venite prin posta

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
Reiau acest subiect, chiar daca a mai fost o tentativa aici.
Cei care ati primit, ati semnat sau nu? Le-ati depus/trimis catre ENEL?
Pana una-alta au majorat tariful destul de substantial. O factura de 85 de lei a devenit 100 de lei.
Ce facem?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
Semnezi noul contract si trimiti exemplarul subtirel prin posta cu plicul lor mai ales daca nu vrei nicio modificare. E doar o formalitate. Cat despre tarife alea se pot modifica oricand...

Edited by andreic, 14 August 2017 - 19:13.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postaddumi, on 14 august 2017 - 19:05, said:

Reiau acest subiect, chiar daca a mai fost o tentativa aici.
Cei care ati primit, ati semnat sau nu? Le-ati depus/trimis catre ENEL?
Pana una-alta au majorat tariful destul de substantial. O factura de 85 de lei a devenit 100 de lei.
Ce facem?

Nu semnam nimic.  Nu avem nimic trecut pe numele nostru.

Edited by rosix, 14 August 2017 - 19:28.


#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Eu am rezolvat totul prin E-mail - primit proiectul de contract, semnat si trimis scanat, primit semnat si de ei.
Nu am stat sa vad ce si cum, in contract scria ca va fi pret fix urmatorii 2 ani, parca asa retin.
Vad ca acum vinde energie electrica si ENGIE, m-ar mira sa nu vanda si ENEL-ul gaze.

#5
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
La ce adresa de e-mail ai trimis?

Edited by addumi, 14 August 2017 - 19:31.


#6
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu semnezi nimic, nu trimiti nimic. Nu ai nici o obligatie in acest sens si nu exista nici o problema daca nu trimiti.
Sunt niste mizerii facute de toti furnizorii de energie in perioada asta.

#7
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
De acord cu @samebo! Atata timp cat nu ai semnat nimic, poti rezilia contractul si a doua zi daca vrei.
Mai cred si ca este destul  de clar pt. toata lumea ca nu vor face ei schimbari de preturi sau alte alea. Nu-si permit. Incearca doar, si ei, sa-si tina clientii existenti in ograda ca a devenit prea insistenta concurenta...

#8
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Am primit si eu cateva prin posta. Mi-am intrebat dupa ceva timp contactul dintr-una din companii si mi-a spus sa ignor, ca trimit degeaba, nu exista nici un avantaj sa faci asta.
Dar unii mai prosti se speriasera maxim cand au primit plicurile si s-au grabit sa le trimita ca daca nu le taie "curentul", nu stiu de unde auzisera ei prostia asta :D

#9
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
Bine, bine. Nu semnez, evident nu trimit. Pe ce te bazezi incat sa nu fie probleme de furnizare, notificare, alte prostii.
Adevarul este ca Telekom, pe vremea cand inca mai era Romtelecom, m-am presat de m-a capiat sa reinnoiesc un cotract, pana m-au scos din sarite si le-am spus ca daca continua sa sune, reziliez instant. Si astazi contractul este valabil fara nicio problema. Ce m-a enervat a fost celebra conditionare de semnare contract pe 2 ani, obligatoriu. Asta a fost motivul pentru ca nu am semnat.
Prin similaritate s-ar putea aplica asta si pentru ENEL....!?

Edited by addumi, 14 August 2017 - 19:59.


#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,349
  • Înscris: 21.04.2005
La ENEL nu ai contract pe o perioada determinta . Deci il poti rezilia si dupa 30' de la semnarea lui . Cel putin asa e in zona in care stau eu .
Il reziliezi daca crezi ca altii iti pot oferi ceva mai bun .

Chestiile alea primite prin posta sunt de fapt pentru reinoirea datelor consumatorului . La unii nu s-au mai reinnoit de 20 de ani.
Oricum la 1 luna de la primirea lor prin posta au venit la usa doi reprezentanti ENEL cu un contract care l-au completat in fata mea in doua exemplare .

#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Eu am semnat, in loc de  30 de bani kilowatu era aproape jumate 17 bani noul contractpret fix pe 2 ani după se face alta ofertă.

#12
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Vrajeala, tariful ala e inainte de celelalte taxe.
Sa nu crezi ca iti scade factura cu 44% Posted Image

E o hotie practicata de toti furnizorii, incearca sa te pacaleasca ca e mult mai ieftin... si ANRE si alte organisme stau si dorm la inselaciunea asta.

Edited by samebo, 14 August 2017 - 20:26.


#13
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
O să văd când vine factura.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
Cel mai bine puneti niste scanari clare ca sa vada fiecare despre ce este vorba... ei oricum il actualizeaza obligat indiferent ce faci tu in sa prefera sa fie semnat de tine, daca nu rezolva ei cumva.
Ei zic ca legea ii obliga sa faca asta in virtutea pietei concurentiale. Practic e acelasi lucru reactualizat.

Iata am gasit detalii:
"Transmiterea noului contract de furnizare a energiei electrice de către Electrica Furnizare este o acţiune legală, derulată în baza Ordinului ANRE 88/2015, cu termen de finalizare 30 septembrie 2017, care vizează clienţii casnici şi noncasnici gestionaţi în piaţa reglementată. Pentru a simplifica procedura şi pentru a preveni aglomeraţia din oficiile comerciale a fost pus la dispoziţia clienţilor un plic autoadresat pentru returnarea contractului, costurile cu serviciile poştale fiind suportate de Electrica Furnizare. Conform Ordinului ANRE 88/2015, Anexa nr. 1, contractele pot fi încheiate pe perioadă nedeterminată sau până când clientul final uzează de dreptul de eligibilitate. Nerespectarea termenului de 30 de zile nu implică întreruperea furnizării energiei electrice către clienți. Totuşi, conform Ordinului ANRE 88/2015, art. 5, la 1 octombrie 2017 încetează valabilitatea contractelor de furnizare a energiei electrice încheiate în baza Deciziei preşedintelui ANRE nr. 57/1999. Art. 5, alin. 6 arată că termenul-limită de încheiere a contractelor comunicate de furnizorii de ultimă instanță, conform dispoziţiilor alin. (3) şi (4) este 1 octombrie 2017. Cu 30 de zile înainte de termenul-limită, dar nu mai devreme de 30 de zile de la comunicarea contractului în vederea semnării, furnizorul de ultimă instanţă transmite clienţilor finali proprii care se încadrează în excepția de la alin. (5) şi cu care, până la acea dată, nu a încheiat contractul de furnizare a energiei electrice conform dispoziţiilor prezentului ordin, o notificare de reziliere a contractului de furnizare a energiei electrice încheiat în temeiul contractelor-cadru de furnizare a energiei electrice aprobate prin decizia preşedintelui ANRE nr. 57/1999, cu modificările ulterioare".

S-a facut si in 1999 o reactualizare in baza ordinului de atunci...

Edited by andreic, 14 August 2017 - 21:04.


#15
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Sunt 2 chestii, simple de altfel:
1. piata fiind liberalizata, fiecare isi poate alege alt furnizor. deoarece contractele vechi, chiar si din anii 70-80, valabile de altfel, nu prevad penalitati/clauze speciale pentru renuntare.
De aia anunturile cu noi contracte sunt doar ca sa ramai la ei, pe acelasi tarif ca si pana acum - tarif variabil, functie de mai multe chestii, ca pana acum.

2. poti opta (dar nu la nenea ala care vine la bloc) sa schimbi contractul, chiar la acelasi furnizor, cu unul mai avantajos - dar si aici ofertele gen "Enel fix online" nu mai sunt asa avantajoase ca in iarna, deci pana la urma tot pe acolo ajungi. Sau te informezi si alegi alt furnizor si un contract cu un pret mai bun decat ai acum (daca exista)

#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,561
  • Înscris: 31.01.2010

View Postzzhunt, on 14 august 2017 - 20:17, said:

Eu am semnat, in loc de  30 de bani kilowatu era aproape jumate 17 bani noul contractpret fix pe 2 ani după se face alta ofertă.

I`au trimis si la baiat ceva de genul asta insa mai aparea taxa de rezervare care era cam cit 1Kwh pe zi.
Asta insemna ca daca ai consum 0 tot platesti cit pentru aprox 30Kwh.
El cum nu consuma aproape deloc oferta era total dezavantajoasa.

#17
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View Postsamebo, on 14 august 2017 - 19:43, said:

Nu semnezi nimic, nu trimiti nimic. Nu ai nici o obligatie in acest sens si nu exista nici o problema daca nu trimiti.
Sunt niste mizerii facute de toti furnizorii de energie in perioada asta.
Si de ce sunt mizerii?

#18
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Uite de ce sunt mizerii.
Au trimis contractul bifat cu ce le convine lor.
Tu doar sa semnezi ca primarul.
Mizerie este si comunicarea: " nu semnezi ramai fara curent".
Daca va fi sa semnez ceva , semnez cu RDS.

Attached File  IMG-20170828-WA0005.jpeg   272.16K   59 downloads

Un coleg de forum a detaliat pașii pentru a semna cu un alt furnizor.
https://forum.softpe...rgia-electrica/

Edited by mihai!, 31 August 2017 - 10:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate