Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Tranzactie pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Daca eu am imprumutat de la cineva niste bani pentru a efectua niste comenzi in valoare  mare in dolari, eu persoanei respective trebuie sa ii intorc in dolari sau in valuta in care el a convertit , caci la noi in tara circula alta valuta (MDL) si el imi zice ca in aprilie , cand a fost facuta comanda, cand a schimbat lei in dolari , era alt curs, dar acum a scazut valoarea dolarului Acest individ vrea sa isi castige partea lui de profit , zicand ca automat i s-a convertit din MDL in USD banii de pe card necesari pentru comanda. Intrebarea este , sa ii intorc atatia usd cat a platit sau sa ii intorc usd-ii convertiti la leii de atunci.)

#2
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Ca sa fii corect plateste-i cat a fost atunci ! Ca daca acum a scazut usd...el nu vrea sa piarda. Si daca ar fi crescut,tot ar fi vrut sa-i platesti la cursul de acum...ca sa castige.

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
In mod normal, tu-i dai inapoi EXACT ce ti-a dat el tie in mina.
Adica dolari.
Treaba lui ce conversii a facut el, la tine in mina au ajuns dolari, corect ?
Daca, totusi, vrei sa fii baiat de treaba, ii dai suma ORIGINALA, in lei, inainte sa schimbe el in dolari.
Pe de alta parte, presupun ca daca crestea dolarul, el vroia sa-i dai inapoi dolari, pentru ca erau mai multi asa.
Deci, s-ar putea nici el sa nu fie cinistit 100% ;)

#4
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Corect este sa-ti arate tranzactia si sa-i returnezi exact cati bani i s-au retras din cont. Mai luam si eu lucruri pentru prieteni in euro sau dolari si plateam cu cardul de lei. Le faceam printscreen cu cati lei mi s-au retras si aia primeam.

#5
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
cand am facut eu nunta ( amu 25 de ani), m-a jutat un unchi . Mi-a dat niste tuica .
Peste cativa ani, am vrut sa-mi platesc datoria.
Nu stiam ce sa-i " returnez" ??
Tuca, bani, boasca?? Taranul nu zicea nimic, doar stramba din nas orice-i ziceam .
Pana la urma $$ au fost sfinti.
Am platit tuica fix la pret de whisky .

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Ti-a dat in mana $ sau altceva? Sau nu ai primit nimic cash?
Sau el a facut plata direct?

#7
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
el a facut plata direct , acolo pe site in usd se plateste

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Ii dai cat i-a tras in ziua respectva lui din card. Vede pe istoric tranzactii.

#9
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Depinde si in ce relatii esti cu respectivul... Poate ar trebui sa mai pui un 5% acolo, minim, pentru deranj, dupa ce iti comunica cati bani i-au fost luati de pe card.
Nu de alta dar poate vrei si data "aviatoare" sa mai faci comenzi cu cardul lui. :)

#10
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017

View Postexydos, on 14 august 2017 - 19:01, said:

Daca eu am imprumutat de la cineva niste bani pentru a efectua niste comenzi in valoare  mare in dolari, eu persoanei respective trebuie sa ii intorc in dolari sau in valuta in care el a convertit , caci la noi in tara circula alta valuta (MDL) si el imi zice ca in aprilie , cand a fost facuta comanda, cand a schimbat lei in dolari , era alt curs, dar acum a scazut valoarea dolarului Acest individ vrea sa isi castige partea lui de profit , zicand ca automat i s-a convertit din MDL in USD banii de pe card necesari pentru comanda. Intrebarea este , sa ii intorc atatia usd cat a platit sau sa ii intorc usd-ii convertiti la leii de atunci.)

Cum as fi facut eu:
- daca persoana respectiva vrea Dolari pentru ca este sau pleaca in america atunci i-as da Dolari
- daca persoana respectiva este in tara ta si nu are de gand sa plece atunci da-i in MDL exact cat a fost atunci cand i-ai schimbat prima oara.

#11
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Vreau si eu sa ies in castig lol:)))))

#12
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postexydos, on 14 august 2017 - 23:11, said:

Vreau si eu sa ies in castig lol:)))))

nu-i mai da niciun ban:))

#13
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Chiar daca pretul produselor era in dolari, pe extrasul de cont apare exact cati lei i-au fost retrasi. Suma aia trebuie sa i-o dai.

Edited by baliosss, 15 August 2017 - 00:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate