Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Zaharia Stancu - Descult

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Anthony27

Anthony27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.08.2017
Spre "rusinea" mea, sa zic, nu reusesc sa citesc aceasta carte; cu toate ca este un roman atat de cunoscut si laudat. Cu greu am reusit sa trec de primele 30 de pagini si m-am dat batut. E plina de regionalisme/arhaisme ceea din start devine o adevarata corvoada la citit (cel putin in ceea ce ma priveste), enspe mii de familii, neamuri, nume dintre cele mai ridicole, etc.
Tot din aceeasi "sfera", imi vin acum in minte romanul lui Rebreanu, "Ion", care pot sa zic ca mi-a placut cat de cat, la fel si "Morometii" de Marin Preda.  
Sunt student la filosofie, in anul III, si personal sunt un devorator de romane politiste si SF. In schimb, cele cu si despre tarani & viata satului romanesc pur si simplu nu m-au atras niciodata.
Imi mai impartaseste cineva parerea? Este asta o dovada de "incultura" sau mai degraba de gustibus?

Edited by Anthony27, 14 August 2017 - 15:31.


#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Ion si Morometii sunt cu cateva clase peste Descult, lucrare fara nicio valoare literara, promovata din motive ideologice.

#3
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

View PostKarhu, on 14 august 2017 - 15:38, said:

Ion si Morometii sunt cu cateva clase peste Descult, lucrare fara nicio valoare literara, promovata din motive ideologice.
Parere personala Karhu?

#4
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Citit acum multi ani.
Nu e rea, dar supraestimata. Prea multa propaganda mascata, si nici macar mascata discret.

#5
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
,,de gustibus non discutandum", sper ca am citat corect.

si eu prefer SF
dar am citit cu interes si ,,Descult,, si ,,Niste tarani,, de Sararu, poate unde mi-am petrecut vacantele la tara...

parerea mea ca pentru cultura generala si vocabular e bine sa citesti cit mai mult.

Edited by gabimilo1, 14 August 2017 - 15:58.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostNumbAnn, on 14 august 2017 - 15:41, said:

Parere personala Karhu?
Evident...

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostNumbAnn, on 14 august 2017 - 15:41, said:


Parere personala Karhu?

     Si asta e tot devorator de carti politiste si SF.
     Orice carte cu mai mult de doua personaje este extrem de greu de citit.

#8
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 25.12.2016

View PostAnthony27, on 14 august 2017 - 15:29, said:

cele cu si despre tarani & viata satului romanesc pur si simplu nu m-au atras niciodata.
Sunt mai greu de digerat de catre majoritatea cititorilor, dar eu consider ca ar trebui citite macar pentru bucatelele de istorie pe care le prezinta. Desigur, daca reusesti sa treci peste arhaisme si stilul uneori vetust. Multe din operele cu "tarani" sunt scrise sub influenta regimului comunist (care cerea ca si artele sa se alinieze cu spiritul "omului nou") si se poate sesiza usor propaganda, insa merita citite pentru o imagine cat mai larga a literaturii romanesti... vrem, nu vrem, perioada aceea face parte din istoria tarii si n-ar trebui ignorata.

Edited by Manasu, 14 August 2017 - 16:48.


#9
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Este clar o chestie de gust. Eu n-as putea citi SF nici daca ma tai. Taranismele si viata la tara in schimb mi se par subiecte deconectante, placute prin simplismul lor, imi aduc aminte de vacantele la bunici la tara.

#10
Anthony27

Anthony27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.08.2017

View Postcspot, on 14 august 2017 - 16:43, said:

Orice carte cu mai mult de doua personaje este extrem de greu de citit.
Nici vorba. Nu ma sinchisesc de acest aspect. Poate sa aiba 2 sau 200 de personaje, important e daca romanul reuseste sa te introduca in actiune. Stilul narativ, suspansul, personajele - pentru mine aceste aspecte conteaza.
Iti dau ca exemplu Apocalipsa de Stephen King  care are peste 400 de personaje in 1300+ pagini, unul dintre romanele mele preferate.

#11
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007
Astept ploaia de pietre caci Zaharia Stancu e scriitorul roman preferat al meu.
In primul rand pentru stilul de a scrie.

Romanul favorit: ¨Ce mult te-am iubit¨

Ultimul roman (recitit) ¨Padurea nebuna¨

View PostAnthony27, on 14 august 2017 - 18:33, said:

Nici vorba. Nu ma sinchisesc de acest aspect. Poate sa aiba 2 sau 200 de personaje, important e daca romanul reuseste sa te introduca in actiune. Stilul narativ, suspansul, personajele - pentru mine aceste aspecte conteaza.
Iti dau ca exemplu Apocalipsa de Stephen King  care are peste 400 de personaje in 1300+ pagini, unul dintre romanele mele preferate.

¨Radacinile sint amare¨ intradevar. Cauta nuvela ¨Grapa¨.

Edited by tflorin40, 14 August 2017 - 18:36.


#12
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postdenache, on 14 august 2017 - 16:50, said:

Este clar o chestie de gust. Eu n-as putea citi SF nici daca ma tai. Taranismele si viata la tara in schimb mi se par subiecte deconectante, placute prin simplismul lor, imi aduc aminte de vacantele la bunici la tara.
Incearca "sf"-ul clasic: Jules Verne, Stefa Zweig, Asimov, Sigur iti vei schimba parerea. Iti recomand sa cauti "Ultimatum, ultimele zile ale unui razboi atomic" are doar cateva zeci de pagini in format mic.
https://ro.wikipedia...
Cat despre scriitoerii promovati de comunism, s-auzim numai de bine.

Edited by wagmich, 14 August 2017 - 19:01.


#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostAnthony27, on 14 august 2017 - 15:29, said:

Spre "rusinea" mea, sa zic, nu reusesc sa citesc aceasta carte; cu toate ca este un roman atat de cunoscut si laudat. Cu greu am reusit sa trec de primele 30 de pagini si m-am dat batut.

nu ești singurul. O mizerie de carte.

#14
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007

View Postdenache, on 14 august 2017 - 16:50, said:

Este clar o chestie de gust. Eu n-as putea citi SF nici daca ma tai. Taranismele si viata la tara in schimb mi se par subiecte deconectante, placute prin simplismul lor, imi aduc aminte de vacantele la bunici la tara.

In realitate viata la tara nu a fost niciodata idilica.

#15
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Stai calm, o   să iasă film :D

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca "Descult" ti se pare complicat, cum te impaci cu "Prolegomene"?

#17
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
nimeni nu mai citeste astfel de vechituri in ziua de azi.
nu au ce sa iti bage pe gat altceva.

#18
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013

View PostAnthony27, on 14 august 2017 - 15:29, said:

Spre "rusinea" mea, sa zic, nu reusesc sa citesc aceasta carte; cu toate ca este un roman atat de cunoscut si laudat. Cu greu am reusit sa trec de primele 30 de pagini si m-am dat batut. E plina de regionalisme/arhaisme ceea din start devine o adevarata corvoada la citit (cel putin in ceea ce ma priveste), enspe mii de familii, neamuri, nume dintre cele mai ridicole, etc.
Tot din aceeasi "sfera", imi vin acum in minte romanul lui Rebreanu, "Ion", care pot sa zic ca mi-a placut cat de cat, la fel si "Morometii" de Marin Preda.  
Sunt student la filosofie, in anul III, si personal sunt un devorator de romane politiste si SF. In schimb, cele cu si despre tarani & viata satului romanesc pur si simplu nu m-au atras niciodata.
Imi mai impartaseste cineva parerea? Este asta o dovada de "incultura" sau mai degraba de gustibus?

    Da , Tudor Arghezi , care zicea ca n-a putut citi romanul "Ion" decat pana pe la pagina 30 .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate