Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Tinerii frumoși și deștepți

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#1
nextmf00100

nextmf00100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.08.2017
Definitie: "tinerii frumosi si destepti"  =  oameni care au format o familie in ultimii 10 ani sau care isi doresc acest lucru in viitorul apropiat si care isi doresc sa asigure tot comfortul lor si copiilor lor, prin munca cinstita si care au mentalitatea si inteligenta necesara sa inteleaga ce inseamna sa faci "lucruri frumoase in viata". Acestia sint cei care contribuie la sistemul de stat, la donatii, care fac turism (de weekend) in tara sau strainatate si care inca mai fac mentin imaginea buna a tarii noastre in lume.

Prin faptul ca acestia traiesc in comunitatea din Romania, accesind sistemul serviciilor publice oferite de catre stat, tot ei ar putea fi capabili sa-i educe si pe ceilalti din comunitate.

In Romania nu par sa se intimple lucruri frumoase in principal din cauza ca parintiii acestor tineri au ajuns bataia de joc a politicienilor care par sa faca tot posibilul sa ne convinga sa plecam din tara.

In perioada protestelor din Piata am realizat si eu ca parintii (cei mai multi bunici deja) se cearta cu copiii lor (tinerii) prezenti acolo - principalul motiv fiind ca promisiunile din programul de guvernare sint bune. Dupa mine promisiunile acelea nu aveau nimic deosebit fata de altele din anii trecuti care nu s-au concretizat asa incit nici macar nu ma interesasem sa aflu care sint alea. Eu nu mai cred de mult in Mos Gerila.

Acum, pentru ca am citit si eu programul de guvernare, stiu ca nu m-am inselat. Un program de guvernare scris "pe doua voci", ca si o dedublare: noi (politicienii care care promitem) si Romania - care trebuie sa faca o minune ceva - nu e program de guvernare, e o manipulare. Cum Romania ne include si pe noi daca promisiunile ar fi reale atunci Prim ministrul, Guvernul si Ministerele au obligatia sa ne puna la dispozitie cele necesare pentru a ne asigura cu totii de indeplinirea obiectivelor propuse.

Atunci cind noi adresam intrebari/sesizari scrise cu probleme reale, nu conteaza magnitudinea lor, reprezentantilor statului acestia trebuie sa ne raspunda la obiect si nu in bataie de joc sau ca problema excede atributiile lor sau redirijind pe baza nu stiu carei legi. Daca o institutie publica raspunde fara consistenta la o sesizare atunci ministrul care e responsabil cu acea institutie este cel care trebuie sa raspunda in locul acelui angajat! Crede cineva ca o va face?
Nu cred ca e multa lume care stie ca printre obligatiile unui ministru intra si faptul ca trebuie sa se asigure ca angajatii din aparatul pe care-l administreaza trebuie sa respecte legile lor specifice.

Noi nu sintem parintiii aia pe care pot reprezentantii statului sa-i prosteasca si sa-i intimideze!

Sistemul de STAT face pe prostul in raspunsurile date catre cetateni stiind ca un raspuns mincinos din partea lor nu stirneste interesul nici unui politist daca nu ai dovada imediata a unui prejudiciu impresionant.

Adevarul e ca o singura persoana nu va reusi sa rezolve mare lucru folosind resursele statului. Statul a ajuns circuit inchis! Doar primeste bani si-i administreaza singur prin minciuna. Furtul e acoperit.

De ce s-au certat parintiii cu copiii lor:
1. Parinti si tinerii dependenti de sistemul de salarizare de la stat erau bucurosi ca vor primi mai multi bani desi uniii dintre ei intelegeau ca ceva totusi nu e in regula cu Guvernul.
2. Parintii tinerilor frumosi si destepti, parinti dependenti de sistemul de stat, sint obisnuiti sa economiseasca bani, ca sa nu depinda de copiii lor, asa ca nu puteau spera decit ca statul isi va tine promisiunea.
3. Tinerii frumosi si destepti se straduiesc sa tina pasul in competitia amicala cu copiii frumosi si destepti ai celor care FURA din banii statului.
Ca doar nu crede cineva ca nu exista o relatie de prietenie intre cele doua grupuri!


In Romania s-au format 3 tabere - cei care muncesc cinstit, cei care cheltuiesc fara sa munceasca si sclavii aparatului administrativ de stat.
Ceea ce scriu eu e stiut de toata lumea doar ca cei care au mediul necesar sa propage ideile corecte, din nu stiu ce cauza, nu isi fac treaba. Uite ca fac eu treaba lor.

Sa ai bani furati de la STAT si sa-i cheltuiesti, chiar daca nu esti dovedit, tot furt e. Cum au ajunsi toti sa fure? Pentru ca si sefii lor fura si pentru ca au impresia ca daca va fi cazul ei vor avea resursele necesara sa fuga din tara inainte ca Romania sa se prabuseasca. Asta dovedeste cit sint de prosti! Gatiti si prosti!

Firma ne-a luat, acum citiva ani, bilete la un Comedy Show. De capul meu nu m-as fi dus.
Am fost incintat de cit de buni erau cei de pe scena - povestind chiar intimplari din viata lor.
Despre asta e vorba si aici: comedie neagra!

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Tinerii frumosi si destepti nu locuiesc in Romania. Ei pleaca in afara ! Posted Image

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Iar discutam despre materialul genetic slab, din această țară ?!
Mă uit la ,,cazul Popoviciu ", cind si cum se strica un om la cap de nu ii mai ajung banii curati si dorește si bani murdari, fără număr, pentru 100 de vieți.

Edited by crisstonne, 14 August 2017 - 14:27.


#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

View PostTruculMagic, on 14 august 2017 - 14:20, said:

Tinerii frumosi si destepti nu locuiesc in Romania. Ei pleaca in afara !


Te rog sa te abtii de la jigniri. Sunt multi oameni, printre care si eu, care nu au vrut sa plece si nu, nu sunt proasta deloc.
Nu e dracu chiar asa de negru in Romania peste tot si nici pe afara nu umbla cainii cu corvigi in coada peste tot.

Edited by AlexEn, 14 August 2017 - 14:26.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostAlexEn, on 14 august 2017 - 14:23, said:

Te rog sa te abtii de la jigniri. Sunt multi oameni, printre care si eu, care nu au vrut sa plece si nu, nu sunt proasta deloc.
Nu e dracu chiar asa de negru in Romania peste tot si nici pe afara nu umbla cainii cu corvigi in coada peste tot.


Lasa-ma cu teoriile tale, sunt satul pana peste cap. Nici eu inca nu am plecat in afara, dar in maxim 5 ani sper sa plec.

Viata din europa de vest si nu numai, iti permite sa ai o viata frumoasa, sa poti sa pui un ban deoparte, sa iti iei masina cat mai noua si mai scumpa, sa iti faci o casa in tara si sa poti face vacante. Si asta o poate face orice familie plecata in afara, chiar daca nu sunt in fruntea ierarhiei.
In timp ce in Romania, abia ai bani sa iti intreti lucruile pe care le ai + odata la 10-20 ani sa mai faci cate o achizitie ceva mai scumpa (vreo 10k euro in general).

PS: Am uitat sa zic de iesiri pe la restaurante in fiecare seara, de timpul liber dupa programul de munca.

Edited by TruculMagic, 14 August 2017 - 14:40.


#6
nextmf00100

nextmf00100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.08.2017

View Posthelamor, on 14 august 2017 - 14:26, said:

am citit pina aici si cind am cea mai mica nelamurire intreb:

- cine a dat aceasta definitie?

Stii Jandarmii aia mascati care stau mai toata ziua de zici ca e 'summer slump'? Aia sint simbolul eficientei!

Definitia asta nu a dat-o nimeni, e reverse engineering ce nu se 'pupa' cu raw vegan!

View PostTruculMagic, on 14 august 2017 - 14:38, said:

Lasa-ma cu teoriile tale, sunt satul pana peste cap. Nici eu inca nu am plecat in afara, dar in maxim 5 ani sper sa plec.

Viata din europa de vest si nu numai, iti permite sa ai o viata frumoasa, sa poti sa pui un ban deoparte, sa iti iei masina cat mai noua si mai scumpa, sa iti faci o casa in tara si sa poti face vacante. Si asta o poate face orice familie plecata in afara, chiar daca nu sunt in fruntea ierarhiei.
In timp ce in Romania, abia ai bani sa iti intreti lucruile pe care le ai + odata la 10-20 ani sa mai faci cate o achizitie ceva mai scumpa (vreo 10k euro in general).

PS: Am uitat sa zic de iesiri pe la restaurante in fiecare seara, de timpul liber dupa programul de munca.

Pleci cu tot cu parinti sau le trimiti bani sa aiba cineva grija de ei?
Bunici mai ai?

Pleaca... avem si singuri grija de noi!

View PostTruculMagic, on 14 august 2017 - 14:20, said:

Tinerii frumosi si destepti nu locuiesc in Romania. Ei pleaca in afara ! Posted Image

Tu stii ce inseamna sa ai o pasiune in viata? Sa ai casa ta la tara si sa iti placa sa cultivi ... flori?
Daca am toate astea de ce trebuie sa plec din tara mea?

Sa plece cei care nu sint in stare sa pastreze minimul de inteligenta la vedere!
Sa recunosti ca ai gresit atunci cind iti dai seama inseamna sa fii inteligent! Si sa fii motivat sa devii mai bun!
Ai auzit tu pe cineva sa spuna ca a gresit... ca a furat?!

Edited by nextmf00100, 14 August 2017 - 14:50.


#7
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Bag de seamă că ai fumat ceva şi te crezi unul dintre "Tinerii frumosi si destepti" definiţi de tine; restul sunt altfel: ori urâţi ori nedeştepţi(proşti) ori netineri(părinţi/bătrâni).
Vise neică, vise! Tinerii -fără voia lor- vor ajunge bătrâni! Dă-te zmeu până vei avea 'norocul' să ai ghinion; atunci vei avea alte orizonturi, alte păreri; şi-o să zici: "bă, ce fraier eram şi ce jmecher mă dădeam(dădeam lecţii la toţi)".

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Inițiator, tonul jos te rog. Dacă vrei ca discuția să fie constructivă trebuie să le răspunzi calm și politicos celor care postează.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

View PostTruculMagic, on 14 august 2017 - 14:38, said:

Lasa-ma cu teoriile tale, sunt satul pana peste cap. Nici eu inca nu am plecat in afara, dar in maxim 5 ani sper sa plec.

Viata din europa de vest si nu numai, iti permite sa ai o viata frumoasa, sa poti sa pui un ban deoparte, sa iti iei masina cat mai noua si mai scumpa, sa iti faci o casa in tara si sa poti face vacante. Si asta o poate face orice familie plecata in afara, chiar daca nu sunt in fruntea ierarhiei.
In timp ce in Romania, abia ai bani sa iti intreti lucruile pe care le ai + odata la 10-20 ani sa mai faci cate o achizitie ceva mai scumpa (vreo 10k euro in general).

PS: Am uitat sa zic de iesiri pe la restaurante in fiecare seara, de timpul liber dupa programul de munca.

Astea le fac si in Romania acum. Daca tu nu iti permiti asta nu inseamna ca nu isi permite nimeni.
Foarte bine daca in alta tara iti va merge mai bine, mergi acolo. Dar nu mai pune etichete la toti strict prin prisma experientelor tale.

P.S: nu e scopul tuturor in viata sa aiba masina noua si scumpa.

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,822
  • Înscris: 01.11.2005

View Postnextmf00100, on 14 august 2017 - 14:46, said:

1.Tu stii ce inseamna sa ai o pasiune in viata? Sa ai casa ta la tara si sa iti placa sa cultivi ... flori? Daca am toate astea de ce trebuie sa plec din tara mea?

2. Ai auzit tu pe cineva sa spuna ca a gresit... ca a furat?!
1. Pentru ca nu am auzit pana acum pe cineva sa se hranseaca doar cu flori...
2. Da, eu de exemplu. Si s-a intamplat ce ? Nimic. Life goes on.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postnextmf00100, on 14 august 2017 - 14:46, said:

Tu stii ce inseamna sa ai o pasiune in viata? Sa ai casa ta la tara si sa iti placa sa cultivi ... flori?
Daca am toate astea de ce trebuie sa plec din tara mea?

Sa plece cei care nu sint in stare sa pastreze minimul de inteligenta la vedere!
Sa recunosti ca ai gresit atunci cind iti dai seama inseamna sa fii inteligent! Si sa fii motivat sa devii mai bun!
Ai auzit tu pe cineva sa spuna ca a gresit... ca a furat?!

Normal ca stiu toate aceste lucruri si am o pasiune, nu ma lua cu viata de la tara, caci acolo m-am nascut si stiu cum e.
Dar cand vezi ca muncesti mai mult ca unul din afara si ai un nivel de trai de rupt in... , ce motivatie sa mai ai ?

#12
nextmf00100

nextmf00100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.08.2017

View Postjobist, on 14 august 2017 - 14:48, said:

Bag de seamă că ai fumat ceva şi te crezi unul dintre "Tinerii frumosi si destepti" definiţi de tine; restul sunt altfel: ori urâţi ori nedeştepţi(proşti) ori netineri(părinţi/bătrâni).
Vise neică, vise! Tinerii -fără voia lor- vor ajunge bătrâni! Dă-te zmeu până vei avea 'norocul' să ai ghinion; atunci vei avea alte orizonturi, alte păreri; şi-o să zici: "bă, ce fraier eram şi ce jmecher mă dădeam(dădeam lecţii la toţi)".

Cu totii am ascultat John Lenon la viata noastra.
Aici e vorba de un forum si despre niste idei iar raspunsul tau pesimist spune totul despre tine

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sa te multumesti cu putin e o prostie, cand exista atatea lucruri de care poti sa te bucuri si sa iti traiesti viata cu totul si cu totul la un alt nivel, sa muncesti si sa fi apreciat pentru asta, sa te simti implinit. Nu sa ai un salar de mizerie in tara cu, costuri de trai ca in afara si pe zi ce trece sa tot auzi ca se pun taxe noi, iar fii policitienilor la nici 30 ani au business-uri de zeci de milioane de euro. Posted Image

Vorba celor din TNR: "Fiica senatorului are BMW X5 cu un salar de bugetar de doar 2500lei pe luna, FA SI TU LA FEL ! " Posted Image

PS: Nu am zis ca sunt prosti cei care au ramas in tara, ci ca societatea isi bate joc de ei cu fiecare ocazie si ii apreciez foarte mult pe cei care au avut curaj si incredere sa mearga in afara. Nu cunosc o persoana din zecile pe care le stiu, care au mers in afara si in acest moment nu au cel putin o casa misto, minim un suv sau o masina scumpa si sa isi permita sa se distreze oricand (oameni care au inceput de la zero si nu au fost ajutati de nimeni). Deci cheia succesului este in afara tarii (contrar celor spuse de initiator). Ca sa nu mai zic de mentalitatea din afara, cultura, infrastructura, servicii, etc. Nici nu exista termen de comparatie.
Am uitat de vecinii invidiosi, care atunci cand ai succes incearca sa iti puna bete in roate (inclusiv neamurile) Posted Image

Edited by TruculMagic, 14 August 2017 - 15:24.


#14
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Sa te bucuri de lucruri, masina scumpa, etc. e prostia finala. Mega prostia.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,908
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnextmf00100, on 14 august 2017 - 14:46, said:

Ai auzit tu pe cineva sa spuna ca a gresit... ca a furat?!
Mergi intr-o sala de judecata cand sunt judecati tot felul de hoti, mai mici sau mai mari, sa-i auzi cum se tanguie ca le pare rau, ca nu o sa mai faca :lol:

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postandreim77, on 14 august 2017 - 15:24, said:

Sa te bucuri de lucruri, masina scumpa, etc. e prostia finala. Mega prostia.

In afara de a avea masini scumpe, casa, familie frumoasa, bani in conturi (asta e scopul meu in acest moment), ce lucruri te bucura pe tine ?

View PostKarhu, on 14 august 2017 - 15:25, said:

Mergi intr-o sala de judecata cand sunt judecati tot felul de hoti, mai mici sau mai mari, sa-i auzi cum se tanguie ca le pare rau, ca nu o sa mai faca Posted Image


In cazul in care fapta a fost recunoscuta, dar priveste partea buna... in Romania ai oportunitatea de a deveni cineva prin scrierea a 2-3 carti intr-un an de inchisoare si apoi eliberat. ;) (e inca o bila neagra acordata societatii romanesti).

#17
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Scopul tau e pervertit. Mai gandeste-te.

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Astept viziunea ta, doar fiecare avem dreptul la opinie. Poate ai dreptate si imi schimbi si scopul meu Posted Image

Edited by TruculMagic, 14 August 2017 - 15:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate