Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...
 [UNDE] reciclare cd / dvd

Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa
 Sondaj EV

Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.
 Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

Traseu individual Grecia continentala(Atena/Sparta/Corith/Nei Pori/Meteora)

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

1ancaelena

1ancaelena

New Member

• Grup: Junior Members
Buna tuturor,

Dupa ce m-am razgandit de nenumarate ori cu privire la destinatia de concediu de anul acesta, am decis ca, impreuna cu prietenul meu, sa mergem in Grecia.
Am mai fost de doua ori pe Thassos insa acum vrem mai mult sa ne plimbam decat sa stam la plaja de aceea am ales sa mergem cu avionul si sa inchiriem masina. Aterizam pe data de 5.09 in Atena si decolam tot din Atena pe data de 13.09.

Planul propus de mine ar fi cel de mai jos.

05.09 - 08.09
Atena -  2 zile
Canalul Corinth - Sparta - Mystras - 1 zi (250 km Atena-Sparta)

08.09 - 12.09
Nei Pori + Meteora 1 zi (400 km Atena- Nei pori). Am ales Nei Pori deoarece este statiune la mare cu plaja si nu am gasit altceva care sa fie cat de cat aproape de Meteora. Mai sunt 140 km de la Nei Pori la Meteora pentru care ne vom rezerva o zi.
Am inteles ca este de preferabil sa Meteora sa fie vizitata Duminica si asa vom face si noi.

12.09 - 13.09
Plecam de dimineata din Nei Pori si ne-am gandit sa ramanem o noapte in Delphi ca sa nu riscam sa plecam din Nei pori direct in Atena in ziua zborului chiar daca decolarea este la ora 18:45. In plus, Avem o jumatate de zi la dispozitie pentru a vizita oracolul s.a. (280 km Nei Pori -Delphi) iar a doua zi mai conducem 200 km de la Dephi spre Aeroport in Atena

Momentan am rezervat camera de hotel doar in Atena ptr 3 nopti deoarece nu stim exact unde ne vom petrece celelalte 6 nopti.

Avand in vedere ca este prima data cand fac un plan de calatorie care inglobeaza obiective aflate destul de departe unul de celalalt, zic eu, orice sfat, sugestie, propunere este este mai mult decat binevenita.

Va multumesc.

kriiss

kriiss

Active Member

• Grup: Members
Meteora/Nei Pori e destul de departe de Atena, mai ales ca trebuie sa va si intoarceti.
Daca aveti zbor pana  la Atena , va recomand  sa stati  tot sejurul in zona Atena/Pelopones ; Meteora o vizitati altadata (cand o sa mergeti la Salonic/Halkidiki de ex).  Mie mi s-a parut mult mai interesanta Grecia sudica decat cea nordica.

Recomandarea mea  : Atena , Delfi, Cap Sounio , Pelopones ( Micene , Napflio, Sparta ,Epidauros ,Mystras, poate chiar Olympia).

Plaja buna e la Tolo (langa Napflio) .

Edited by kriiss, 14 August 2017 - 14:41.

Michidoo

Michidoo

Senior Member

• Grup: Senior Members

1ancaelena, on 14 august 2017 - 13:15, said:

Am inteles ca este de preferabil sa Meteora sa fie vizitata Duminica si asa vom face si noi.
de ce?

collina1976

collina1976

Senior Member

• Grup: Senior Members

Michidoo, on 14 august 2017 - 15:26, said:

de ce?

pt ca e aglomerat:)

1ancaelena

1ancaelena

New Member

• Grup: Junior Members

kriiss, on 14 august 2017 - 14:39, said:

Meteora/Nei Pori e destul de departe de Atena, mai ales ca trebuie sa va si intoarceti.
Daca aveti zbor pana  la Atena , va recomand  sa stati  tot sejurul in zona Atena/Pelopones ; Meteora o vizitati altadata (cand o sa mergeti la Salonic/Halkidiki de ex).  Mie mi s-a parut mult mai interesanta Grecia sudica decat cea nordica.

Recomandarea mea  : Atena , Delfi, Cap Sounio , Pelopones ( Micene , Napflio, Sparta ,Epidauros ,Mystras, poate chiar Olympia).

Plaja buna e la Tolo (langa Napflio) .

Multumesc! Am schimbat traseul. Vom merge spre Sud: Atena - Delfi - Cap Sounio (daca mai avem timp ca vom sta doar 3 nopti in Atena) apoi Pelopones si la final pe insula Elafonisos (4 nopti).

Michidoo, on 14 august 2017 - 15:26, said:

de ce?

Sambata si duminica sunt singurele zile cand toate cele 6 manastiri au portile deschise pentru vizitatori. Nu stiu unde am citit ca duminica ar fi mai putin aglomerat...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate