Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Actiuni politienesti, profesionalism sau un betivan se da in spectacol ?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
847 replies to this topic

#19
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postargonaut, on 14 august 2017 - 13:15, said:


Corect, dar daca refuzi trebuie sa suporti "rigorile" legii asa cum se vad in imagine ?!
Intreb pentru ca chiar nu cunosc cum se procedeaza.

Mi se pare foarte dura interventia, mai ales ca omul se afla sub influenta alcoolului.

ai dreptul ca militian sa legitimezi pe oricine.
respectivul e obligat sa se legitimeze.
refuzul se pedepseste, indiferent cum se termina actiunea.

militianul are dreptul sa te conduca la masina sau la sectie, ca sa-ti stabileasca identitatea, daca individul refuza.
are dreptul si daca i se pare ca actul e fals, daca declari neclaritati...

daca esti cooperant, nu e problema, se pare ca acum au posibilitatea sa te identifice cu poza, chiar de la masina.
daca nu esti cooperant, atunci intervine problema.
el are dreptul sa te duca, dar daca te opui, el poate folosi gradual si proportional forta.
adica, daca te dai cu curu de pamant, are dreptul sa te ia pe sus.
daca incepi sa devi violent si fizic, atunci ai belit-o, se poate interveni proportional, ca sa ti-o traga.

dupa mine, ce a fost?
circ.
dar dupa mine s-a actionat legal.

#20
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013

View PostDANANDREI2001, on 14 august 2017 - 13:28, said:

Eu nu inteleg de ce cap de creta poate sa te legitimeze ca pasager.

Simplu, pentru ca are dreptul, cum spuneau colegii mai sus.

Intr-adevar are si optiuni dar aici e vorba de altceva ;)

#21
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostAlecsandru010, on 14 august 2017 - 13:29, said:

Il tarasti pe jos ca un sac de cartofi? asa cum face militianu' roman?

Sau procedezi mai elegant? nu stiu, pus cu burta pe asfalt, incatusat, ridicat in picioare si bagat la duba. Ca un profesionist.

e acelasi lucru.

#22
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,487
  • Înscris: 10.08.2009

View Postclaudiu1, on 14 august 2017 - 13:22, said:


De la sursa ai uitat sa treci ce era mai important :
"Poliţistul ia măsura legitimării atunci când:
persoanele încalcă dispoziţiile legale;
există indicii că persoanele pregătesc sau au comis o faptă ilegală; persoanele sunt suspecte după comportament, bagaje, îmbrăcăminte, locul unde se află;
persoana solicită intrarea într-un perimetru legal restricţionat;
persoanele pot da lămuriri în legătură cu fapte sau aspecte care prezintă interes pentru rezolvarea sarcinilor de serviciu de către poliţişti."


#23
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postargonaut, on 14 august 2017 - 13:18, said:

Sincer, nu stiu. Am spus doar ca nu mi se pare profesionalism sa tarasti asa un om, mai ales ca era beat.
Mai ales ca ce??? Dar de cand a fi beat e circumstanta atenuanta?

#24
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postclaudiu1, on 14 august 2017 - 13:22, said:

PROCEDURA LEGITIMĂRII

Politistul se adresează persoanei respective, folosindu-se formula: "BUNĂ ZIUA/SEARA! SUNT (gradul profesional şi numele) DIN CADRUL (unitatea de poliţie din care face parte), VĂ ROG SĂ-MI PREZENTAŢI ACTUL DE IDENTITATE".
Dacă poliţistul nu constată nereguli, acesta va înmâna documentul, va mulţumi şi îşi va continua serviciul/activitatea.

În situaţia în care persoana nu prezintă actul de identitate:
Poliţistul efectuează controlul corporal al persoanei şi, în funcţie de rezultatul acestuia, procedează la:
- sancţionarea contravenţională a persoanei (în cazul în care poliţistul constată că persoana a refuzat să se legitimeze, dar avea documentul asupra sa);
- conducerea la sediul poliţiei (în cazul în care la controlul corporal nu se descoperă actul de identitate) pentru verificarea în baza de date.
În cazul nerespectării dispoziţiilor date de poliţist, acesta este îndreptăţit să folosească forţa împotriva persoanelor care se opun măsurii.

De la sursa
http://www.politisti...-unei-persoane/
http://www.politisti...ediul-politiei/

Pai daca nu zice "BUNĂ ZIUA/SEARA! SUNT (gradul profesional şi numele) DIN CADRUL (unitatea de poliţie din care face parte), VĂ ROG SĂ-MI PREZENTAŢI ACTUL DE IDENTITATE".
ai voie sa refuzi legitimarea?

Uite pe mine m-a oprit unu ca de ce eram cu bicicleta pe trotuar, m-a intrebat direct de buletin.
Altu mi-a urlat tot in aceiasi zona sa urc cu biciclta pe trotuar ca nu am voie pe sosea, asteptam la semafor si aud pe militian cum urla: sus pe trotuar

Unii de la circulatie habar nu au ce scrie in regulament

#25
moscow

moscow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2014
Exact cum face aluzie și titlul, e lipsă de profesionalismul. Nu dau vina pe agenți dar modul de a acționa nu este firesc. E adevărat că poliția are o imagine extrem de șifonată iar agenții au de suferit. Adică așa cum poliția a inchis de multe ori ochii la combinațiile interlopilor, cum rutiera a fost zguduita de atâtea cazuri de spagi, mi se pare normal ca orice terchea-berchea să îi ceară agentului legitimarea, cascheta pe cap , date despre radar și alte informații . Este efectul modului incorect de a acționa al pr iar acum acestea se întorc împotrivă și oricine vrea să profite, indiferent de ce parte este. E nevoie de echilibru însă așa cum e la noi ori poliția are rolul lui Dumnezeu, ori orice șmecher cu faiton poate să trimită agentul să-i cumpere un pachet de țigări.
Toate cele ce se întâmplă azi este o consecință a modului de a acționa al pr... cu două măsuri.

Edited by moscow, 14 August 2017 - 13:35.


#26
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

View PostAlecsandru010, on 14 august 2017 - 13:29, said:

Il tarasti pe jos ca un sac de cartofi? asa cum face militianu' roman?

Sau procedezi mai elegant? nu stiu, pus cu burta pe asfalt, incatusat, ridicat in picioare si bagat la duba. Ca un profesionist.

Despre asta se discuta.
Stai calm ca daca ii punea un agent piedica sa-l puna jos ca sa-l incatuseze sareau panselutele cu "ce faceti ba animalelor, trantiti la pamant\incatusati un om neinarmat? AAAAAaaaaaaa!".

Edited by jeffy86able, 14 August 2017 - 13:37.


#27
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,045
  • Înscris: 03.07.2008

View Postjeffy86able, on 14 august 2017 - 13:27, said:


Refuzul de a se legitima constă, potrivit art. 2 pct. 31 din Legea 61/1991, Ăźn refuzul unei persoane de a da relații pentru stabilirea identității sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul poliției, la cererea ori la invitația justificată a organelor de urmărire penală sau de menținere a ordinii publice, aflate Ăźn exercitarea atribuțiilor de serviciu. Contravenția se sancționează cu amendă Ăźntre 100 și 500 lei.
De asemenea, este stipulat faptul ca politia are voie sa foloseasca minimul de forta necesara pentru a conduce la sectie persoana care a refuzat legitimarea.
In situatia de fata, tinand cont ca cetateanul era beat si se opunea destul de vehement consider actiunea de detinere a acestuia justificata.

Si mai pe romaneste: este legal sa fii legitimat de politie. Cetateanul turmentat cel mai probabil a vrut sa le arate politistilor ce cocos e el ca s-o impresioneze pe tanti, el nu se legimiteaza ca asa vrea politia. (!?)
Agentii n-au fost impresionati.
Din punctul meu de vedere agentii au procedat corect.

Morala povestii: nu te lua in gura (mai ales cand esti beat) cu politia ca ei isi exercitau doar atributiile de serviciu, nimic mai mult.

"Minimul de forta necesara" nu inseamna ca politia are voie sa se comporte ca in videoclip.

#28
hobbysat

hobbysat

    #ilegalist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,540
  • Înscris: 19.12.2006
Cu cat "neascultatorul" este mai scolit, mai citit, cu atat actiunile politie trebuie sa fie mai brutale.

Ne-am saturat de atatia destepti.

#29
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostAlecsandru010, on 14 august 2017 - 13:29, said:

Sau procedezi mai elegant? nu stiu, pus cu burta pe asfalt, incatusat, ridicat in picioare si bagat la duba. Ca un profesionist.
Cu un teaser il linistea rapid si il baga in duba, dar curcanii autohtoni nici nu sunt echipati si nici nu au IQ-ul necesar.

#30
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

View PostImperathor, on 14 august 2017 - 13:32, said:

"Minimul de forta necesara" nu inseamna ca politia are voie sa se comporte ca in videoclip.
Corect doar teoretic. Daca ala continua sa se opuna si sa se zbata cum trebuia procedat?
Cum altfel adica? Cu vorba buna e clar ca nu mergea.

#31
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postjeffy86able, on 14 august 2017 - 13:27, said:


Din punctul meu de vedere agentii au procedat corect.

Morala povestii: nu te lua in gura (mai ales cand esti beat) cu politia ca ei isi exercitau doar atributiile de serviciu, nimic mai mult.

au procedat foarte prost in acest caz.

Procedura este incatusarea si urcatul in masina.

Nu taratul pe jos.

#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postjeffy86able, on 14 august 2017 - 13:14, said:

In opinia ta ce ar fi trebuit sa faca agentii din momentul in care Cristescu a refuzat sa se legitimeze?

Si eu as fi refuzat in locul lui... Ce-l fte grija pe organ cine e pasagerul din dreapta?

#33
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,487
  • Înscris: 10.08.2009

View Postlucifer76, on 14 august 2017 - 13:32, said:

Cu un teaser il linistea rapid si il baga in duba,

Trebuie bulan ca pe vremuri, astia se curenteaza singuri cu teaserul.
Tot nu inteleg ce motiv legal i-a indrituit pe garcea sa-l legitimeze pe betivul din masina , bineinteles daca n-a fost agresiv.

#34
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postlucifer76, on 14 august 2017 - 13:32, said:


Asa e chestia pana la urma.

Sunt lipsiti de orice tact, orice urma de claritate cand ajung sa foloseasca forta. Fie vin douj' de umflati care fac gramada mare peste tine, fie parlamenteaza cu ala juma' de ora, fie trag de tine ca de-un sac, fie, fie.. da' numai ordine si disciplina nu-mi inspira manevrele astea pe care le fac.

Edited by Alecsandru010, 14 August 2017 - 13:36.


#35
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

View Postrosix, on 14 august 2017 - 13:34, said:


Si eu as fi refuzat in locul lui... Ce-l fte grija pe organ cine e pasagerul din dreapta?
Asa cum s-a mai zis, e dreptu legal al agentului sa te legitimeze si daca esti pasager, gravida, martian, Hrusca, etc.
Face parte din meseria lui. N-a facut nimic gresit.

#36
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,045
  • Înscris: 03.07.2008

View PostDANANDREI2001, on 14 august 2017 - 13:30, said:



De la sursa ai uitat sa treci ce era mai important :
"Polițistul ia măsura legitimării atunci cĂąnd:
persoanele Ăźncalcă dispozițiile legale;
există indicii că persoanele pregătesc sau au comis o faptă ilegală; persoanele sunt suspecte după comportament, bagaje, Ăźmbrăcăminte, locul unde se află;
persoana solicită intrarea Ăźntr-un perimetru legal restricționat;
persoanele pot da lămuriri Ăźn legătură cu fapte sau aspecte care prezintă interes pentru rezolvarea sarcinilor de serviciu de către polițiști."


Dupa paragraful asta de lege, politisti au comis un abuz, doctorul neincadrandu-se in niciuna din categoriile de mai sus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate