Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Cum putem obliga politia sa aplice legea ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Politistii au obligatia de a aplica legea, nu privilegiul de a aplica legea.

Si sunt angajati din banii nostri, deci noi trebuie sa avem vreo parghie sa ii si sanctionam cand nu isi fac datoria.

In primul rand politia rutiera, parca nici nu mai exista! Modul in care se circula, in special in Bucuresti, este NUMAI efectul modului in care (nu) isi fac datoria si meseria. Adica zero.

Am multe exemple, la Piata Victoria / deGaulle / Arcul de Triumf stau cate 10-15 politisti si dirijeaza traficul, iar in oras nu e nici unul si se incalca orice fel de reguli de circulatie.

De masinile parcate pe strazi nu se atinge nici naiba.

Ultimul - de ieri - coloana de 3 km la Dedulesti, 30 de minute pierdute de mii de oameni pentru ca unii soferii parcheaza pe carosabil si blocheaza jumatate din unica banda de circulatie, 2 camioane din sensuri opuse nu au loc sa treaca. Politia - lipsa, dar au fost dati cand era aceeasi coada cu politistii acolo!

Nu mai zic de politisti care intorc capul si se fac ca nu vad furturi, batai, talharii.


Ar trebui sa ajungem ca in Republica Georgia  - sa fie dati TOTI afara (si fara pensii speciale) si sa angajam altii...


Intrebarea insa ramane - cum putem sa ii tragem la raspundere???

Edited by Oxigen1234, 14 August 2017 - 13:05.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
La Dedulesti e tot timpul ceata din cauza graterelor cu mici.
Coada e facut specialc a sa iti creasca apetitul.

Politia romana se bate sa iasa la pensie, nu are preocupari legale sau de serviciu.
Nu le da idei, ca in acest week-end au lasat jumatate de judet pieton.

Daca pun 2-3 camere in anumite zone din Bucuresti, apoi dau amenzi, presimt ca se elibereaza strada, dar se blocheaza Metroul.

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
Cum putem obliga politia sa aplice legea ?

facind legi si proceduri clare si fara ambiguitati. altfel, legea este interpretata in fel si chip, in functie de cine o interpreteaza si a interesului "interpretilor"  ...punct

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,270
  • Înscris: 01.12.2001

View PostOxigen1234, on 14 august 2017 - 13:02, said:

Intrebarea insa ramane - cum putem sa ii tragem la raspundere???
Nu ai acest privilegiu.

#5
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011

View Postdorin_2k, on 14 august 2017 - 13:07, said:

Nu ai acest privilegiu.

Atunci am dreptul sa nu ii platesc?

facind legi si proceduri clare - ce poate fi mai clar ca trecutul pe rosu???
La Unirea am intrat pe verde in intersectie si din stanga a venit unul pe rosu cu peste 100 km/h, in intersectie militian, era sa il ia pe ala pe capota.
L-am ferit pe nemernic, si am oprit sa-l intreb pe politai de ce nu face nimic.
Si imi raspunde - cu ce te incalzeste pe tine daca ii dau amenda? ??
M-am stapanit sa nu ii raspund: Pentru ca data viitoare ne omoara pe amandoi, boule!

Edited by Oxigen1234, 14 August 2017 - 13:14.


#6
MihaiCK

MihaiCK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.09.2016
Faci plangere penala la parchet,sesizezi incalcarea legii de catre politistul x-astepti raspunsul...daca consideri ca un politist anume nu respecta o anumita lege.

Edited by althea, 14 August 2017 - 13:16.
Fara atacuri la persoana, te rog. Multumesc


#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@MihaiCK
Si intrun astfel de caz poate folosita ca proba inregistrarea facuta cu camera de pe masina?
sa zicem in cazul unei amenzi de trecut pe rosu cand semaforul e in realitate verde...

adica chiar ma intereseaza sa stiu cum pot "pedepsi" un politist care o ia prin balari si considera ca poate face orice.

Edited by arg, 14 August 2017 - 13:31.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,270
  • Înscris: 01.12.2001

View PostOxigen1234, on 14 august 2017 - 13:10, said:

Atunci am dreptul sa nu ii platesc?
Nu ii platesti tu direct salariul.
Cel mult se retine impozit la buget daca lucrezi.

#9
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Problema cea mai mare e ca politistii sunt "lipsa", nu isi fac datoria in primul rand pentru ca stau ascunsi prin birouri sau pur si simplu chiulesc. Unii dorm in masina pe stradute dosnice sau prin boscheti.

Cica au camere video in toate intersectiile mari prin BTMS... la ce le folosesc?
Si au sistem "inteligent" de dirijare a traficului. Probabil e prea inteligent de stau sa il dubleze cu fluierul in gura.

Nu ii platesti tu direct salariul.
Cel mult se retine impozit la buget daca lucrezi.

Nu eu, noi toti le platim salariul. Stiu cum se construieste bugetul, si stiu si cum se pot fenta impozitele.
Politistii, ca aproape toti bugetarii, nu inteleg asta. Si nici nu realizeaza cum ar fi daca doar 3 luni platitorii fac un boicot fiscal.

Edited by Oxigen1234, 14 August 2017 - 13:40.


#10
MihaiCK

MihaiCK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.09.2016
Desigur,poti folosi camera de pe bord.Inregistrarea video licita poate reprezenta o proba in cadrul unui proces.Dar nu cred ca prea mari sorti de izbanda in speta de mai sus,neindeplinirea obligatiilor de serviciu a politistului trebuie dovedita in integralitate avand in vedere toate circumstantele cauzei.Se acorda o mai mare credibilitate angajatului,oricum.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
adica credibilitatea politistuli care zice cam am trecut pe rosu, e mai mai mare cat inregistrarea in care se vede ca am fost oprit trecand pe verde?

Edited by arg, 14 August 2017 - 13:43.


#12
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Te muti din Bucuresti si ai rezolvat problema traficului? sau vrei sa se dea toti la o parte sa isi duca masinile pe camp ca sa circuli dumneata? Cu dedulestiul nu stiu ce sa zic, este un mit, cam ca Arsenie Boca. deci miturile astea sunt greu de combatut, sau faci ca mine, te muti intr-un sat aproape gol, iti faci o casuta frumoasa si linistita, iti pui legume, flori, si ai scapat de trafic si de toate grijile astea, care or sa iti faca parul alb mai repede decat crezi, sau iti mai dau un sfat, ia si partea buna a lucrurilor, eu de exemplu cand sunt blocat in trafic ascult o carte, da, exista carti audio, le pui pe un stick si le asculti, gasisem una asa de frumoasa, inct am mai facut un ocol de cartier, doar ca sa ascult capitolul pana la capat.

Edited by karapok, 14 August 2017 - 13:44.


#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Din pacate nu ai cum sa ii obligi TU pe politisti sa respecte legea.
Pe zi ce trece devenim stat militienesc si securist. Politia angajeaza pe banda rulanta, jandarmeria la fel, de SRI nu mai vorbesc.
O sa ajungem ca pe vremea lui Ceausescu: 50% urmariti si 50% care urmaresc.

#14
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View PostFriskey, on 14 august 2017 - 13:44, said:

Din pacate nu ai cum sa ii obligi TU pe politisti sa respecte legea.
Pe zi ce trece devenim stat militienesc si securist. Politia angajeaza pe banda rulanta, jandarmeria la fel, de SRI nu mai vorbesc.
O sa ajungem ca pe vremea lui Ceausescu: 50% urmariti si 50% care urmaresc.

Eu sunt curios altceva, in ritmul asta cine o sa mai lucreze ca sa-i plateasca, au deja niste salarii frumoase, am cunostiinte innebunite sa se angajeze pe la astia

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostFriskey, on 14 august 2017 - 13:44, said:

O sa ajungem ca pe vremea lui Ceausescu: 50% urmariti si 50% care urmaresc.
50-50% e acum,
pe vream lu' ceasca erau 50% care urmareau si inca 45% racolati de sistem, iar restul de 5% erau prea mici ca varsta ca sa faca parte din sistem

Edited by arg, 14 August 2017 - 13:48.


#16
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Asta e iarasi un mare mister. Soc si groaza. Pe masura ce politia angajeaza personal, pe atat mai putini politisti mai apar pe strada.
Probabil sunt asa de multi ca s-a blocat poarta. Sau ii iau martienii pentru experimente. Cum era bancul ala cu strans 1 kg. de creier de militian?

Din acest punct de vedere Securitatea lui Ceasca era extrem de eficienta, nu erau nici jumatate din cati sunt acum.

Edited by Oxigen1234, 14 August 2017 - 13:50.


#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@helamor
vezi ca ai un script care iti pune dublu enter in loc de enter simplu.....

#18
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Singura solutie...inca o revolutie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate