Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Artele martiale/fizicul/mentalitatea

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
AlexandruMartialARt

AlexandruMartialARt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.07.2017
Bun deci sa incep cu inceputul nu sunt maestru , in arte martiale nici practicant de mare clasă , am fost un cautator de raspunsuri la niste intrebari extrem de stupide , dar mi-am dat seama de ceva.
Nu ai cum sa pui niste intrebari pe un forum de gen arta martială x este bună intr-o luptă de stradă, trebuie sa vezi tu singur , ca sa intelegi ceva.
Nu exista o artă martială mai bună ca alta , poate un practicant mai bun ca altu.
Artele martiale nu sunt pentru filme , sunt pentru realitate fiind desprinse din luptele corp la corp.
Nu exista cea mai bună artă martială , in unele situati sunt bune doar atat.
Daca ai practicat mai multe arte martiale sau una nu contează doar iti creste sansele de castig nu iti garantează 100/100.
Artele martiale pe care le-am practicat eu ? Karate doar pentru acele kata si blocaje , acum m-am apucat de sală.
Sa facem o mică mare diferentă.
Judo/Karate
karate induce stoparea lovituri simplifica atacul apararea statica si rigida , vulnerabil la sisteme .
judo dependenta de priza nu formeaza blocaje lovituri lupta de la distanta.
Au reguli asta este urat rau.
Deci daca ar fii sa practici te ajuta dar nu mult , mai mult spiritual.
Acum sa la conditia fizică.
Daca ar fii sa se bată un practicant de judo cu unu inalt si plin de muschi nu cred ca are sanse sa-i facă ceva.(Parerea mea).
Iar Karate pune accent pe zonele sensibile/vulnerabile ale unui adversar  , plex etc poti sa-l omori.(Parerea mea).
Concluzia este urmatoarea unu cu un fizic mai bun domină , de exemplu.
Vine unu mare facut la unu dasta de la karate centură neagră , ala sa facă miscari de gen age uke ii da ala mare un pumn cat de tare poate si ala este intelegeti? .
Dar cel mai mult depinde de mentalitate , de exemplu asta chiar eu am vazut-o unu mare facut nu avea curaj sa scoată un sunet la unu mic intelegeti?
Totul depinde de voi sper ca prin acest topic am spus tot ce cred eu despre arta martială si dominatia fizică , sper ca poate am ajutat pe cineva , si eu la randul meu am cautat miezul din paine aiurea.  Pentru acest topic am vorbit cu diferiti practicanti + eu . #PACE

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
La cate topicuri tampite ai pus despre artele martiale, banuiesc ca tu chiar crezi in filmele cu "zburatori" Ninja.
Bati campii cu concluzii de bun simt.

Daca te antenezi singur cu un sac de box ai rezultate palpabile mai bune decat sa dansezi karate.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
nu stiu de ce, dar aveam senzatia ca ai promis solemn ca nu mai deschizi topicuri d'astea...

#4
AlexandruMartialARt

AlexandruMartialARt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.07.2017
Am cautat niste raspunsuri  penibile dar am  cautat asta poate ajuta pe cineva sa isi formeze o parere am spus ca  nu sunt cine stie ce practicant.
Crede-mă te ajută mult sa te duci la ceva sa nu dai singur intr-un sac fara indicati sparring blocaje etc.

Orice sport se aplica in viata reala ca altfel n-ar mai fi

#5
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View PostAlexandruMartialARt, on 14 august 2017 - 10:57, said:

Am cautat niste raspunsuri  penibile dar am  cautat asta poate ajuta pe cineva sa isi formeze o parere am spus ca  nu sunt cine stie ce practicant.
Crede-mă te ajută mult sa te duci la ceva sa nu dai singur intr-un sac fara indicati sparring blocaje etc.

Tu ar trebui sa practici ceva, orice timp de minim 10 ani iar dupa aceea sa deschizi topicuri in care sa dai sfaturi. Bineinteles, asta in paralel cu lectura obligatorie din gramatica limbii romane, la care esti destul de deficitar.

PS: Vad ca te pasioneaza mult "bataia" pe strada. Grija mare, nu mai suntem in anii '90 cand fiecare facea ce voia. Acum daca faci vreo prostie iti pui fundul la bataie la propriu, vei fi fetita inchisorii. Asa ca sfatul meu sincer este sa te duci la sala, sa practici cat mai mult, sa vorbesti cat mai putin si sa iti iei bacul.

Edited by christinne69, 14 August 2017 - 11:03.


#6
AlexandruMartialARt

AlexandruMartialARt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.07.2017

View Postchristinne69, on 14 august 2017 - 10:59, said:


Tu ar trebui sa practici ceva, orice timp de minim 10 ani iar dupa aceea sa deschizi topicuri in care sa dai sfaturi. Bineinteles, asta in paralel cu lectura obligatorie din gramatica limbii romane, la care esti destul de deficitar.
Am spus mai sus nu cautati raspunsuri crede-ma mai sunt persoane care caută deaia am deschis acest topic si fara sa practic 10 ani.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAlexandruMartialARt, on 14 august 2017 - 10:49, said:

Vine unu mare facut la unu dasta de la karate centură neagră , ala sa facă miscari de gen age uke ii da ala mare un pumn cat de tare poate si ala este intelegeti? .
Dar cel mai mult depinde de mentalitate , de exemplu asta chiar eu am vazut-o unu mare facut nu avea curaj sa scoată un sunet la unu mic intelegeti?

Aproape intotdeauna maestrii de arte martiale, care au atins un anume nivel in maestrie, si-au dezvoltat si intelectul suficient incat sa inteleaga ca bataia e ultima solutie.

#8
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View PostAlexandruMartialARt, on 14 august 2017 - 11:01, said:

Am spus mai sus nu cautati raspunsuri crede-ma mai sunt persoane care caută deaia am deschis acest topic si fara sa practic 10 ani.

Stii cine moare de grija altuia, nu?

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Aia care cauta de 10 ani si nu gasesc lumina... saracii crezi ca vor gasi la tine Adevarul? :D

#10
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Eu o sa insist pe tema, poate-poate cuiva ii vine mintea la cap.

Am un prieten care este in inchisoare din cauza unei prostii. Era in parc, niste derbedei au comentat la iubita lui, el s-a dus si i-a dat un pumn unuia in plex. Respectivul s-a inecat si a murit. Instanta a apreciat (corect) ca el a fost agresorul deoarece a atacat primul, asa ca l-au incadrat la omor prin imprudenta.

Cazuri de genul asta se gasesc la tot pasul:

http://www.romaniatv...esa_212931.html
https://www.monitoru...ung-Moldovenesc
http://m.cugetliber....neversea-325712

As putea sa continui, dar sper ca s-a inteles ideea: pe strada poti omora pe cineva dintr-un pumn, respectivul cade, se loveste la cap si moare, sansele sunt mari, nu e ca-n filme. Pedeapsa e intre 5 si 10 ani, aproximativ, iar dupa ce iesi viata ta este aproape distrusa.

In ring, in cusca sau pe tatami, treaba e cu totul alta: podeaua nu este tare, te poti lovi la cap din cadere fara sa patesti nimic, doctorul e la 2 pasi, cei care se duc acolo semneaza o hartie, plus ca luptatorii care ajung acolo au o conditie fizica suficient de buna incat sa poata incasa, loviturile sunt atenuate de manusi, etc. Pe scurt, mediu controlat, conditii controlate.

Edited by christinne69, 14 August 2017 - 11:30.


#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Omule, invata ceva de la realitatea inconjuratoare.
Pentru ca in realitate exista o multime de barbati care n-au mai dat cu pumnul din copilarie si n-au absolut nicio problema pe strada.
Eu te vad asa.. pus pe treaba de parca strada ar fi un fel de ring.
Nu prea ai ce face cu bataia in societatea noastra, iti creeaza mai multe belele decat rezolva.

Sa zicem ca-ti fura careva poseta fetei tale. Sa zicem.
Pai ce faci? Il alergi pe ala, il prinzi si-l ciomagesti?
Foarte tare. Vei fi cel mai tare barbat in fata femeii tale.
Doar ca ala care a furat poseta, cateodata (nu intotdeauna) vine si el cu ajutoare, tot indivizi de teapa lui.
Si poti sfarsi cu un cutit in skinare.
Nu zic ca asa se intampla 100%, dar sansele sa te bagi in combinatii "nefericite" sunt cu mult mai mari.
Mai bine lasi dracului poseta aia. Sunti la politie, nici aia n-or sa rezolve nimic. Pierzi o poseta, castigi liniste.

Invata sa fii fraier. Stii de ce? Fraierii au mai facut cate ceva din viata lor. Smecherii nu prea. Sunt pline puscariile de smecheri.
Aia fraieri ajung la batranete sa joace sah prin parcuri si sa plimbe caini prin parcuri. Smecherii ajung vai de mama lor, se chinuie sa traiasca de pe o zi pe alta.
Nu ma crede pe cuvant, uita-te in jurul tau, deschide larg ochii.

Nu traim intr-o societate care agreeaza agresivitatea. Adapteaza-te sau vei avea o viata grea.
Viata cuprinde cu mult mai multe aspecte.
Mai bine(cu mult mai bine) citeste ceva, invata sa faci lucruri, daca esti la scoala, fa-te tocilar.
Tocilarii astia.. razi de ei, dar pana la urma ajung oameni pe propriile picioare cu salarii decente, nu ciocanari scuipatori de seminte vai de mama lor.
Si stai linistit ca nici femeilor lor nu li se fura posetele mai des decat smecherilor.

Edited by maccip, 14 August 2017 - 11:37.


#12
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Pur teoretic daca se ia careva de sotia mea nu cred ca ma mai intereseaza citi sint aia si ce cutite au, sa nu cadem in extrema corporatistului ca nu are rost.
In rest e adevarat, ii dai  lu' unu' una mai aiurea si te legi, tine de ghinion probabil, soarta, asta nu inseamna sa nu practici un sport de bataie , sa fii pregatit. Adica nici sa te dai zmeu dar nici sa nu iti ia golanii nevasta de linga tine, pur si simplu sa fii normal.

@Initiator, esti prea implicat in problema, te-a luat valul, in folosul tau ar fi sa pui o poza cu tine acum (si ce rezultate ai la ce faci tu) si una peste 6 luni cu ce rezultate o sa ai atunci, gen' uite bai nene ca deja fac 10 flotari intr-o mina sau ceva.
Fii mai relaxat.

#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Pur teoretic, probabilitatea de a se lua cineva de sotia ta sunt identice cu a se lua cineva de sotia mea.
Pe tine te avantajeaza ca esti mai antrenat, asa e.
Dar asta se intampla de 1-2-3 ori in viata.
Eu nu vad ceva extraordinar de important.

Si crede-ma, daca as fi fost mai bazat pe pumn, poate ca m-as mai fi bagat aiurea in anumite conflicte. Cateodata imi doresc si eu asta, dar, din pacate, cred ca asta mi-ar fi adus mai multe belele decat sa fi rezolvat ceva.
Dupa 5 minute imi trece. Asta e! Viata nu e intotdeauna dreapta.
Oricum, in general, statistic vorbind, huliganii si-o iau ei singuri, nu trebuie sa-i pocnesc eu.
Doar ca.. imi sare si mie tandara ca oricarui barbat, dar sunt nevoit sa tac.
Cat despre situatii din astea ipotetice.. hmm sunt improbabile, nu-ti poti dirija viata dupa ele.
Pana la urma cui ii place chestia asta cu artele martiale, s-o faca, nu-i nimic rau in asta.
Dar suntem oameni, in primul rand capul trebuie antrenat, apoi pumnul si muschii. Capul te scoate din cele mai multe belele.

Eu te stiu pe tine Lil, stiu ca esti tipul de om din asta cu o disciplina militaristica in sange,patriot, nationalist(si altele care decurg din aceasta disciplina) dar gandeste-te cati din astia pusi pe smardoiala au si altceva in cap? Statistic vorbind, privin in jurul tau.
Disciplina e una, smardoiala e alta, iar initiatorul pare pus mai degraba pe smardoiala decat in a urma o disciplina.

Edited by maccip, 14 August 2017 - 16:22.


#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View PostAlexandruMartialARt, on 14 august 2017 - 10:49, said:


Artele martiale pe care le-am practicat eu....

Cat ai practicat? O luna? Vorbesti de parca ai vreo 10 ani la activ de arte martiale. Macar un an sa fi practicat serios, zilnic si puteai asa sa-ti faci o mica idee. Dar tu ai luat-o rau pe aratura.

Edited by vinciun, 14 August 2017 - 18:07.


#15
AlexandruMartialARt

AlexandruMartialARt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.07.2017

View Postvinciun, on 14 august 2017 - 18:06, said:

Cat ai practicat? O luna? Vorbesti de parca ai vreo 10 ani la activ de arte martiale. Macar un an sa fi practicat serios, zilnic si puteai asa sa-ti faci o mica idee. Dar tu ai luat-o rau pe aratura.
Nu am practicat mult am venit aici pentru  a lamuri niste persoane care caută raspunsuri ca mine.
Deaia zic cel mai bine este sa practici fara sa mai pui intrebari si tu sa faci diferenta

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
problema e ca la ce experienta spui tu ca ai, nu esti in masura sa dai nici un sfat. probabil ca peste 1-2 saptamani o sa-ti schimbi parerea si vei spune altceva.

#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mo Alexandre ....tu esti om serios ? La topicul predecedent ai promis pe cuvant de pionier ca-i ultimul pe care il deschizi pe tema .Pai daca nu esti consecvent cu tine insuti ce ilumnare martiala ma cauti , ha ? Am vazut un film acum vreo 20 de ani cu unul de juca figurant intr-o  scena si trebuia sa sune din trompeta un atac si dupa aia sa moara ...si tipul nu vroia pur si simplu sa iasa din scenariu ..il mpuscau din toate partile si el tot suna din goarna aia . Asa faci tu cu artele astea martiale .

Edited by JurasikMan, 14 August 2017 - 20:27.


#18
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostJurasikMan, on 14 august 2017 - 20:26, said:

Mo Alexandre ....tu esti om serios ? La topicul predecedent ai promis pe cuvant de pionier ca-i ultimul pe care il deschizi pe tema .Pai daca nu esti consecvent cu tine insuti ce ilumnare martiala ma cauti , ha ? Am vazut un film acum vreo 20 de ani cu unul de juca figurant intr-o  scena si trebuia sa sune din trompeta un atac si dupa aia sa moara ...si tipul nu vroia pur si simplu sa iasa din scenariu ..il mpuscau din toate partile si el tot suna din goarna aia . Asa faci tu cu artele astea martiale .
😆😆😆😆😆😆😆😆😆😆😆

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate